KÖPEĞİME HANGİ TESTLERİ YAPTIRMALIYIM ?

Başlatan Funda Aydın · 3 Cevap

Funda Aydın

4 yıl önce

Gönderildi: 1 yıl önce
5 yaşında bir köpeğim var,genel olarak sağlıklı duruyor ne dışkısı ne idrarı vs.. hiçbir sorunu yok gibi gözüküyor. Fakat malum artık yaşlanmaya başladığı için görünmeyen bir hastalığı var mı emin olmak istiyorum.Sadece kan testiyle bunlara bakılabiliyor mu? Ayrıca check-up ve kulak temizliği de yaptırmak istiyorum. Anal keselerini yeni temizlettim.Acaba ortalama nasıl bir fiyat olur bir tahmini olan var mı ?

Mehmet Yıldız Katıldı: 2 yıl önce

tam kan sayımı, biyokimya (elektrolitler dahil), idrar analizi, akciğer kalp röntgeni yaptırmanız gereken ilk testler. 
köpeğinizi kısırlaştırmadıysanız kısırlaştırılabilir. 
bunun haricinde çok önemli bir kaç test daha var. aşılara karşı verdiği cevabı ölçen testler var bunları yaptırıp aşıların tutup tutmadığını görüp eğer yanıt iyi ise her sene hayvanı yormak yerine aşıların arasını açarak hayat kalitesini uzatabilirsiniz.
yine hayvanın türü ve yaşadığı yer/bulunduğu yerlere bağlı olarak vektör kaynaklı bulaşan hastalıklara karşı da test yaptırabilirsiniz. 

Funda Aydın Katıldı: 4 yıl önce

Orijinalden alıntı: imipenem

tam kan sayımı, biyokimya (elektrolitler dahil), idrar analizi, akciğer kalp röntgeni yaptırmanız gereken ilk testler. 
köpeğinizi kısırlaştırmadıysanız kısırlaştırılabilir. 
bunun haricinde çok önemli bir kaç test daha var. aşılara karşı verdiği cevabı ölçen testler var bunları yaptırıp aşıların tutup tutmadığını görüp eğer yanıt iyi ise her sene hayvanı yormak yerine aşıların arasını açarak hayat kalitesini uzatabilirsiniz.
yine hayvanın türü ve yaşadığı yer/bulunduğu yerlere bağlı olarak vektör kaynaklı bulaşan hastalıklara karşı da test yaptırabilirsiniz. 

çok teşekkür ederim

banbi banbi Katıldı: 6 yıl önce

!!! Mutlaka kalp kontrolünü yaptırın. Röntgenin yanısıra ekg de çekiyorlar.  
Göz muayenesi , eklem muayenesi yaptırın. 
Pankreatit de artık kanda bakılabiliyor. Yani kan alınmışken kolestrole de pankreatite de  baktırsanız iyi olur.

Umarım herşey yolunda çıkar.. Bir de daha önce yaptırmadıysanız ve de anasteziye hassasiyeti yoksa diş taşı temizliği yapılabilir.

Aslında ben tiamin ve diğer vitamin mineral değerlerine de baktırmak istiyorum. Ama yapılıyor mu bilmiyorum