Köpeğimin nesi var? Lütfen yardımcı olun.

Başlatan Yasin Aslan · 12 Cevap

Yasin Aslan

5 yıl önce

Gönderildi: 5 yıl önce
....

zeliha zeliha Katıldı: 6 yıl önce

Konuya yazacak arkadaşların cevaplarını merak ettiğim için takip açısından yazıyorum çünkü o kadar araştırmaya rağmen ne olduğu belli değil. Acaba o kadar çok iğne, ilaç, serum filan iç organları mı yordu. Yani hani insanlarda bir hapı fazla alırsan kafa sallanır ya, sizinkinde de onca ilaç dengesini mi bozdu! Çok geçmiş olsun, barınaktan bir can sahiplenmişsiniz inşallah bir şeyi yoktur ve yıllarca sizinle birlikte olur. 

Yasin Aslan Katıldı: 5 yıl önce

Orijinalden alıntı: elaela

Konuya yazacak arkadaşların cevaplarını merak ettiğim için takip açısından yazıyorum çünkü o kadar araştırmaya rağmen ne olduğu belli değil. Acaba o kadar çok iğne, ilaç, serum filan iç organları mı yordu. Yani hani insanlarda bir hapı fazla alırsan kafa sallanır ya, sizinkinde de onca ilaç dengesini mi bozdu! Çok geçmiş olsun, barınaktan bir can sahiplenmişsiniz inşallah bir şeyi yoktur ve yıllarca sizinle birlikte olur. 

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

Ben kansızlık olayından şüpheleniyorum. Kanlı dışkı, test için kan alındı, fakülte de kan alındı, sürekli kan çıkışı oldu çocuktan. Vücut kendini  toparlayamadı herhalde.

Cem Yeyim Katıldı: 5 yıl önce

daha kapsamli bir veterinere gidilebilir ben pek guvenemedim. tomografi cekilebilir. kansizlik da olmus olabilir ama bir kopek bu hale bu kadar hizli gelemez. mutlaka bi nedeni olmali. baska bir veteriner diyorum. ya da tekrar fakülte.. sansiniz bol olsun kalbimiz Flash ile.

Orijinalden alıntı: mayacandir

daha kapsamli bir veterinere gidilebilir ben pek guvenemedim. tomografi cekilebilir. kansizlik da olmus olabilir ama bir kopek bu hale bu kadar hizli gelemez. mutlaka bi nedeni olmali. baska bir veteriner diyorum. ya da tekrar fakülte.. sansiniz bol olsun kalbimiz Flash ile.

fakülte gerçekten ilgilenmiyor, çocuğa ne olduysa fakülteden döndükten sonra oldu zaten. Ayrıca bir damar yolu açmaya 120 lira alan fakülteyle başa çıkabileceğimi sanmıyorum, öğrenci durumumla.

Veteriner veteriner geziyoruz, hala sonuç yok.

özlem Şahin Katıldı: 5 yıl önce

Aklıma kanser geldi . Bunu araştıran oldumu ?

Cem Yeyim Katıldı: 5 yıl önce

beyninde damar yollari tikalı bir kopek var tanidik. 9 yasinda ve o yasa kadar cok ugrasmislardi, umarim oyle bir sey degildir. su an kopegin arka ayaklari tutmuyor ustelik

Orijinalden alıntı: astroo

Aklıma kanser geldi . Bunu araştıran oldumu ?

Vücudunda herhangi bir şişkinlik ya da kitle bulunamadı. Her şey normal.

Ayrıca herhangi bir zayıflama emaresi de olmadı hiç.

özlem Şahin Katıldı: 5 yıl önce

Ataxia isimli genetik bir rahatsızlık var, veterinere hatırlatmalısınız. Köpeğiniz böylemi ? https://m.youtube.com/watch?v=vHRyLJ0qT-E https://m.youtube.com/watch?v=5YqY1CqrV3E

"
dnamakerDNAMAKE...
lara
11 yaşında
dişi

Ataksi, herhangi bir etken sonucunda beyinciğin işlev kaybına uğraması nedeniyle ortaya çıkan belirtilerin genel adıdır. Beden, el, kol, ayak, parmak, göz, ağız gibi organların birbirleriyle uyumlu şekilde kullanılamaması şeklinde açıklayabileceğimiz bir koordinasyon kaybıdır. Ayakta durmak, yürümek, konuşmak ve hatta yemek yemek gibi; hiç düşünmeden ve otomatik olarak yapılan hareketleri dahi etkiler veya bozar. İnsanlarda buna en iyi örnek olarak sarhoş bir kişiyi düşünebilirsiniz. Çünkü sarhoşların yürüyüşleri, davranışları ve konuşmaları da aslında alkolün neden olduğu bir ataksidir.

Ataksi köpeklerde bir çok farklı şekilde görülür. Hayvanın yürüyüşü değişir ve tuhaflaşır. Mesafeleri ayarlayamaz ve çevresindeki objelere çarpar. Yürürken birden yalpalamaya veya yan yan yürümeye başlar, hatta düşer. Düştüğü yerden kalkamaz. Her zaman yaptığı (koltuğa çıkmak, koltuktan inmek, yemek, içmek vb.) sıradan hareketleri yaparken dahi zorlanır, kafası karışır.

Ataksi bir rahatsızlık olmayıp; tedavisi bazen çok basit, bazen de çok zorlu olabilen bir rahatsızlığın belirtisidir. Aşağıdaki rahatsızlıkların her biri ataksiye neden olabilmektedir:

MS (Multipl Skleroz) hastalığı
Bazı kanser türleri
Bazı genetik hastalıklar
Bazı vitaminlerin eksikliği (B12, E)
Bir hastalığın tedavisi amacıyla kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
Maruz kalınan (ağır metaller, alkol, uyuşturucu vb.) bazı zehirli maddeler
Bazı enfeksiyon hastalıkları
Genel veya kısmi felçler
Baş travmaları veya yaralanmaları
Beyin kanaması
Kalp veya solunumun bir süreliğine durmasına bağlı oksijen yetmezliği
Tiroid bezinin yeterince tiroksin hormonu üretememesi (Hipotiroidizm)
Beynin arka bölümünde görülebilen ve doğuştan gelen yapısal bozukluklar
Henüz tanımlanamamış bazı beyincik hastalıkları

Ataksiye neden olan rahatsızlığın belirlenebilmesi için hastanın durumu ile ataksinin şekli, zamanı, sıklığı, süresi ve seyri izlenmelidir. Nörolojik bir muayene, genel kan testi ve vitamin seviyeleri analizi yapılmalıdır. Veteriner hekimin gerekli gördüğü hallerde, MR (Manyetik Rezonans) ve BBT (Bilgisayarlı Beyin Tomografisi) görüntüleri alınmalıdır.

Ataksiye neden olan rahatsızlık tespit edildikten sonra uygun tedavi şekline karar verilir. Tedavinin başarılı olmasıyla birlikte ataksi de ortadan kalkar.

----------------------------------------------
Petarkadaş Yöneticisi
www.petarkadas.com/hakkinda#yoneticiler sayfasında kurallar ve yönetici yetkilerim hakkında bilgi bulabilirsiniz."

http://forum.petarkadas.com/kopek-sagligi/bayginlik-durumu-jack-russell&baslangic=10

----------------------------------------------

24 Haziran 2013 21:43 tarihinde düzenlenmiş. |  Patile | Alıntı Yaparak Cevapla   

Maalesef Flashı kaybettik. Yardımlarınız için teşekkürler.