Köpek Sahiplenmekte Kararsızlık

Başlatan Kaan Şen · 7 Cevap
Avatar

Kaan Şen


3 yıl önce

Gönderildi: 3 yıl önce
Merhaba; yeni üyeyim. İstanbul da bir apartman dairesinde ailemle yaşıyorum ve üniversite öğrencisiyim. Ebeveynlerim doktor ve hemşire. Bu küçük detayları vermemin nedeni senelerdir ertelediğim olmaz diye baktığım köpek sahiplenme konusunda size danışırken hakkımda ufak fikir sahibi olmanız. Daha önce 6-7 seneye yakın kedi besledim. Sonrasında onu vermek zorunda kaldık; bu çok uzun zaman önceydi ama evlat acısı gibiydi çok zordu. Bende Boncuk'un bir portresi hala yatagımın üstünde duvara asılıdır. Herneyse köpek sahiplenmeyi düşünüyorum. Şahsen ırk seçme taraftarı değilim ama gerek ailemin görüşü gerek ırkların getirdiği spesifik özellik ve davranışlar gereği ırk seçmek zorundayım. Kafamda 2-3 ırk var:
  1. Golden retri. 
  2. Rotweiler, 
  3. Pug  
  4. American cooker. Bu cinsler üzerine birkaç siteden bilgi edinerek seçtim.Tabi sitelere güvenemiyorum çokta. Evde genel hatlarıyla sabah 9dan akşam 4e kadar veya 6ya kadar kimse olmuyor. Bu hafta içi için geçerli haftasonu en az 1 kişi evde oluyor. Köpek seçerken ki kriterleri söylemem gerekirse: 
  • Aşırı haylaz veya söz geçirmesi zor bir köpek hem ona hem bize zorluk çektirir. 
  • Alman kurdu gibi yoğun egzersiz isteyen bir ırkta olmamalı.
  • Aslında en önemli parametreyse tüy dökmesi yani bunu nasıl belirtebilir bilmiyorum. Aşırı tüy döken bir cins veya tüyleri çok uzundur havada dans eder şeklinde bir durum sıkıntı olur.
     Bu parametreler ışığında sizin düşünceleriniz ve deneyiminize dayanarak sizce ailemi genişletmeli miyim? Yoksa her iki taraf içinde kafamdan bu düşüncemi silmeli miyim? Siz ne düşünüyorsunuz? 

Ceren Öğütmen Katıldı: 3 yıl önce

Gönderildi: 3 yıl önce
Öncelikle ben de hala köpek sahiplenme konusunda kararsızım ama birkaç aydır araştırıyorum. Bahsettiğiniz ırklar siz beklediklerinizi karşılacak ırklar değil. Pug kısa tüylü olabilir ama tüy döker yalnız kalmaktan hoşlanmaz american cooker baskın olmaya çok müsaittir kolay söz geçiremezsiniz iyi bir eğitim alması şarttır ve ilk kez köpek bakan tanıdıklarım malesef bu ırkı seçip pişman oldular. Golden da pug gibi tüy döker üstelik golden uzun tüylü. Çok fazla araştırdım ve bunları öğrendim ama tabi siz bilirsiniz. Bence böyle büyük bi karar vermeden önce iyi araştırmalısınız

Kaan Şen Katıldı: 3 yıl önce

Gönderildi: 3 yıl önce
Verdiğim ırklar bir nevi örnekti. Olay sadece ırkı seçmekte bitse dünya çok tatlı olurdu ama olmuyor ırkla. Araştırmalar bile sorduğum soruyu bana veremedi. Irk az tüy dökse yalnız kalamıyor; hem tüy dökmeyip hem yalnız kalıyor ama koşu yaptırır gibi egzersiz ihtiyacı oluyor. Yani biri tutsa diğeri tutmuyor. Sorduğum şey sitelerden edinilen bilgiler olsaydı bu yazmam gereksiz olurdu. Ben deneyim arıyorum. Normalde rottweiler lar egzersizi bol yalnız kalamayan bir ırk ama bir sohbet esnasında onların öyle olmadığını sahibinden dinledim. Yani ırkta olanlar hep böyle olmuyor. Bazı sitelerde köpeklerinizi yavruyken alıştırırsanız; ilerleyen zamanda yalnız kaldığı zaman aralığına alışır yazıyor. Şimdi ben bu yazıya inanıp gidip pug evlat edinsem ve bu doğru olmasa yazık değil mi hayvana? Bu yüzden size soruyorum ne yapmalıyım? Araştımakla olmuyor bizzat yaşayan kişilerin deneyimi lazım. Bu yüzden forma yazdım.

Hilal Üstün Katıldı: 3 yıl önce

Gönderildi: 3 yıl önce
Tüy minumum döksün istiyorsanız poodle,maltese, yorkie veya benim köpeğimin ırkı Goldendoodle.
Enerji seviyesi de düşük çabuk yoruluyor. Ama bu bahsettiğim hiçbir ırk uzun süre yanlız kalamazlar. Aslında daha doğrusu köpekler kediler gibi evde sizi uyuyarak beklemezler. O süre zarfında ağlar, bağırır ve çok mutsuz olurlar.

Başak Keskinoğlu Katıldı: 3 yıl önce

Gönderildi: 3 yıl önce
Bende kendi yaşantımı açıklayarak neden köpek sahibi OLMALISINIZ yazayım.
Köpek=Çocuk; onu uzun süre yalnız birakamazsiniz, yeri gelir hastalanır, eğitimi için vakit gereklidir, sosyal yapıya ihtiyacı vardır, ilgiye ihtiyacı vardır.
Benim hem annem hem babam doktor bende öğrenciyim ama tüm derslerimin sabahtan birkaç saat olmasına özen gösteriyorum. Köpek kedi gibi değildir, dışarı çıkması gerektiğinden ailen hastalıklar konusunda özellikle çok tedirgin olacaktır muhtemel bir süre sonra sokağa atarlar zavallıyi. Cinsinden önce düşünmen gerekenler:
-yavru köpek ısırır ve muhtemel buraya gelip köpeğim kanatacak kadar saldırıyor diye başlık açarsın. Yavru kopegin oyun ihtiyacı vardır ve dişleri kasindigindan sizi kötüde olsa ısırarak iletişime geçer.
-herseyi parcalarlar. Şaka değil duvarin alıcısını yemeye çalışan bir çok köpek var ki benimkide onlardan(rottweiler kırması), küçük büyük köpek fark etmez(kuzenimin ve kardeşimin kopegide yapıyor). Kitapların mobilyalar herşeyi gözden çıkarmalısin. Köpek boyutu büyüdükçe ulaşabileceği ve zarar verebileceği eşya sayısı artar. Çözüm ne olabilir kafes ki normalde karşıyım ve senin durumunda saatlerce hayvanın kafeste kalması ona işkence olur.
-Tum hayvanlar oturup kalkarken tüy döker, olay köpeğin bakımında ki evde çoğunlukla yoksan ne ara ders çalışacaksın ne ara bakım yapacaksın köpeğe? Ailense uzun bir günün ardından eminim ki bunu yapmaya usenir çünkü bakımdan çoğu köpek hoşlanmiyor.
-Koku; kedi gibi değil, dışarı çıkan oyun oynayan bir köpek her eve geldiğinde bakım yapılmaz ise kokar, buda seni itecektir bir neden olsa gerek.
-Tuvalet; bazı köpeklere tuvalet eğitimi vermek imkansıza yakındır , çiş kokusu parkelerinize sinerse hoş olmayan bir durum oluşur. Eğer köpeğinizin tuvalet eğitimi kolaydiysa uzun süre evde yoksunuz köpeğe işkence olur o kadar tuvaletini tutmak ki hastalık bile getirir.
-Sosyallesme; evde yokken sosyalleşmez hayvan. Hafta sonu evde en az bir kişi oluyor demissiniz ki o köpek sizi sürüsü olarak görürken, sürünün azalması durumunda ortalığa zarar vermeye başlayabilir.

Gelelim cinsine;
Cins aslında bir köpeğin dış görünüşü hariç cok birşey ifade etmiyor benim için. Önemli olan köpeğin karakteri ve bu karakter köpek doğduğu andan itibaren gelişiyor sözünde davranislaeiniz ile tamamlanıyor. Kızım rottweiler kangal kırması ki dusunulenin aksine sosyal ve uyumlu. Lakin karakter cusseylede alakalı bir olay, cusse büyüdükçe hayvanın baskinligi sizi yönetmeye çalışması artacaktır. Tüm dediklerimi dikkate aldıktan sonra neden kırma bir köpek almayasaniz barınaktan? Bir tek sağlık özelliklerine bakabilirsiniz ki puglar 100 yıl içinde genetiği inanılmaz oynandığı için ve petshoplarda kötü koşullarda üretildikleri için elenmeli.
İlla alicam diyorsanız da örnek; kardeşim şehir dışında tip okuyor uğraşmasın kokusuz olsun vs diye 3.500 verip minyatür schnauzer aldılar Bursadan. Lakin köpeğe vakit ayırmadığı için köpeği asosyel oldu saldırganlasti tanimadiklarina, sürekli birseylere gücü yettiğince havliyor ve tuvalet eğitimi asla oturmadı.

Tüm dediklerimiden sonra karar sizin. Satın almaya karşıyım, tüm olay sizin davranışınızda bunu belirteyim

ilker İlker Katıldı: 5 yıl önce

Gönderildi: 3 yıl önce
Üstte ki yoruma katılıyorum, ayrıca eklemek istediklerim var. Gönüllü hayvan severlerin sosyal medya hesaplarını takip edip, sana gerçekten ihtiyacı olan bir canlıyı tespit edip ailene katman, mevcut şartlarda ki en iyi tercih olur. Böylece; huyunu suyunu bildiğin, yavruluk dönemi atlatılmış ( Sokağa atılan canlıların büyük bölümü yavruluk döneminde atılır,  yavru bakımı zordur. ) , beklentileri düşük, sakin bir ortamda mutlu olabilecek engelli bir dost edinmiş olursun. Mağdur, 3 patili, minik ırk bir melez, parlak tüylü bir cooker veya 100 kg bir kangal dan daha kıymetli olabilir. 

ahmet tekinalp ahmet tekinalp Katıldı: 3 yıl önce

Gönderildi: 3 yıl önce
Labrador al derim yd juen Pertek bak

Kaan Şen Katıldı: 3 yıl önce

Gönderildi: 2 yıl önce
Bakın kimseyi gocundurmak istemiyorum ama annem babam doktor diye köpek dışarı çıktı girdi pistir bu diyerek sokağa bırakacak kadar aşağılık bir insan gibi betimlemenizi kabul edemem. Bilmediğiniz tanımadığınız kişileri böyle konuşamazsınız. İkinci olarak Pug köpeğinin sağlık sorunlarının farkındayım, karakterinin ve bakımında. Köpek aldıktan sonra verilecek tuvalet eğitimlerinden tutun temel eğitimlere kadar hem ingilizce hem türkçe bir çok video ve yazı okudum izledim. Ben senelerdir köpek istiyorum tıpkı herkes gibi ama benim kadar ince eleyen var mıdır orasını bilmiyorum. Ben halen köpek sahiplenmedim satın da almadım. Gönül isterdi sokaktaki köpeği alıyım koynuma soka soka sarılıyım ama maalesef olmuyor. Engelli hayvanların sahiplendirirmesine destek veriyorum ama ben sahiplenemem. Küçük ırk istiyorum belli nednlerim var ama arrtık yavru istemiyorum. 6 aylık 1 yaşında 2 yaşında olmalı bunu farkettim. Kafese almak sıkıntı olur demişsiniz; hayır sıkıntı olmaz hemen hemen bir çok kişi eğitmen köpek ilk eve geldiğinde ona güvenli alan oluşturun demiştir. Bu tuvalet eğitimi için geçerli. Girip bakabilirsiniz. Bir köpeğin kedi gibi olmadığını inanın bildiğim için senelerdir bu isteğimi dizginliyorum. Ben bu konuyu açtıktan sonra hemen hemen 8 tane pug sahibiyle karşılaştım, yolda yürüyordum ve karşıma çıktı onlara sordum danıştım. Bakımını eğitimini hastalığını kokusunu ... Nerden alıp nerden almıcağıı da aşağı yukarı biliyorum. İstanbul Ataşehir deki  OBEN petshoptan alınmamalı mesela. Hayvanlara kötü muamele var. Fiyatı olsun sahiplenmek olsun araştırıyorum. Benim kavrayamadığım ülkede çalışmadan ev geçindiremediğimiz bu dönemlerde herkesin genel olarak sabah 9 akşam 5 işi varken bu köpekler evde kalabiliyor ama internete yazdığınızda köpek evde yalnız kalamaz deniyor. Yani köpek sahibi olan herkes zengin de ben mi habersizim bilmiyorum. Ama realite de bir köpek evde kalır. Başarır. Yavru kalamayabilir ama 6 aylık 1 yaş kalır ben hala öğrenciyim ve artık çoğunlukla evdeyim. Yanıtlarınız için teşekkür ederim.