Köpeklerin ırkı, bakımı ve masrafları hakkında bilgi istiyorum

Başlatan Ali Gökmen · 16 Cevap

Ali Gökmen

3 yıl önce

Gönderildi: 3 yıl önce
 Merhaba arkadaşlar. Bana köpekler hakkında yardımcı olursanız sevinirim.Hep isteğim bir şeydi köpek beslemek evimiz müsait olmadığı için bende besleyemedim.Şimdi ki taşınacağımız ev müsait.Kısaca apartmanın giriş katı bir ev, arkaya bakan bir yerde  ve bize ait olan garaj yeri var üstü açık.Ben de bu şekilde kendime köpek almayı düşünüyorum.

1.Böyle bir konumda büyük köpek alabilir miyim ? (Sibirya Kurdu Husky ,Dogo argentino,American Staffordshire, cane corso italiano gibi.)

2.Almak isteğim köpeğin aylık ve yıllık tüm masrafları ne kadardır? İstediğim ırklar;
   -Sibirya Kurdu Husky
  - Dogo argentino
   -American Staffordshire
   -labrador retriever
   -cane corso italiano
   -fransız bulldog :)

3.Yukarıda söylediğim ırkların eğitimi ve zorlukları nelerdir?

Bu sorularda beni aydınlatırsanız sevinirim.Belki aklıma gelmeyen sorular vardır.Ama yanında bir pati dostu olanlar genel olarak bana tavsiye de buluna bilirseniz sevinirim.Çünkü bilmediğim bir konu da ben almak istediğim köpeğe eziyet etmemiş olurum.Şimdiden TEŞEKKÜRLER :))

Hasan fasfasfa Katıldı: 4 yıl önce

İlk kez mi köpek besliyceksin?

Ali Gökmen Katıldı: 3 yıl önce

Aynen bu ilk olacak.

Hasan fasfasfa Katıldı: 4 yıl önce

Orijinalden alıntı: aligkmn

Aynen bu ilk olacak.

Bu ırkları eğitmek zor olur sizin için,bilinçsiz eğitim kötü sonuçlara yol açar.İlk köpeğiniz ise daha eğitime yatkın uysal bir köpek tavsiye ederim

Orijinalden alıntı: casper1103

Orijinalden alıntı: aligkmn

Aynen bu ilk olacak.

Bu ırkları eğitmek zor olur sizin için,bilinçsiz eğitim kötü sonuçlara yol açar.İlk köpeğiniz ise daha eğitime yatkın uysal bir köpek tavsiye ederim

Aslına part time olarak çalıştığımdan zaman ayırabileceğim. Bu yüzden eğitimi daha uzun süreli verebileceğim.Bu yönden bi sıkıntım yok.

kubilay eren Katıldı: 4 yıl önce

Merhaba, garaj alanı söyleminizden anladığım genişçe bir alan olmadığı.. Bu durumda listenizin dışına çıkmadan söyleyebileceğim ırk french bulldog. Diğerlerinin enerjilerini atabilmeleri için daha geniş alana ihtiyacı olacaktır. 
Yerinizin geniş olduğunu düşünürsek, ilk kez köpek besleyeceğiniz için eğitimi çok zor olan husky yi (kaldı ki iklimsel şartlardan dolayı bu ırkın ılıman iklimde beslenmesi bu cana eziyet oluyor) ilk önce elemeniz, dominant (bu söyleme bazıları katılmıyor) karakterleriyle bilinen ve ilk kez köpek besleyeceklere bu özellikleriyle handikap oluşturabilecek am.staff. ve dogo yu elemeniz olacaktır.

Emre Celik Katıldı: 3 yıl önce

Öncelikle kendinizi buna gerçek anlamda hazır hissediyor musunuz ? Bu en
önemli nokta. Herkes kedi, köpek, maymun vs. almayı istiyor fakat
bakmaya başladıktan sonra hayatınız biraz değişiyor, değişmek zorunda.
Nasıl ki bir çocuğunuz olduğunda bazı şeylerden ödün veriyorsunuz, aynı
şekilde evcil bir can edindiğinizde de hayatınızdan bazı şeylerden
vazgeçmek durumunda kalabilirsiniz. Yavruyken size sevimli, ilgi çekici
gelen hayvanlar büyüdükçe sizi sıkabilir, davranışlarından
hoşlanmayabilirsiniz veya genel anlamda aradığınızı bulamadığınızı
düşünüp onu barınaklara daha da kötüsü sokağa salmayı düşünebilirsiniz.
Önce kafanızda 10~15 yıl sizinle yaşayacak bir birey edineceğinizi
düşünün. Hasta olduğunda onunla ilgilenecek, hergün düzenli olarak en az
1~ saat onu gezdirecek, yine 1+ saatten fazla yemeğiydi oynamasıydı vs.
ayırabilecekmisiniz ? Yanlış anlamayın söylediklerim yarın öbürgün
karşılaştığınızda sıkıntı yaşamayın diyedir. Ha işin şu boyutu da var.
Eğer gerçek anlamda ona sahiplenirseniz, bugüne kadar onun büyük bir
eksiklik olduğunu da göreceksiniz. Sizi bugüne kadar onun gibi koşulsuz,
beklentisiz seven bir varlık sahibi olmak üzeresiniz. Artık yaşadığımız
dünyada böylesi biri/birşey yok denecek kadar azdır aileniz dışında..
:)

Neyse, edebiyatı bir kenara bırakıp cinslere geri
dönelim.. Alacağınız patinin boyutuna göre harcamaları da artacaktır.
Örneğin fransız bulldog günde 100gr yiyorsa, dogo 400gr yiyecektir, bu
da maliyeti arttıracaktır.. Alacağınız patinin yavru olduğunu hesap
ederek söylüyorum, ilk 1 yıl onu en güzel şekilde beslemeniz gerekiyor
ki kemik yapısı, ağzı burnu vs. tam anlamıyla gerçek formuna
ulaşabilsin..

Büyük cins köpekler hakkında pek bilgim yok yanlız size basit bir hesap yapabilirim 'sanıyorum'..

Fransız
bulldog sahibi olarak günlük 100gr. kuru mama veriyorum Proplan
Somonlu.(bu mamayı herkesin kötü demesine karşın veterinerim uzun ve
çetin tartışmalarımıza rağmen hala veriyor olması da bir başka konu :)
Bu da aylık 3kg yapıyor. 3kg mamayı 90 TL'ye alıyorum. (Günlük 3tl sadece mama gideri var kısacası)
Bazı
aşılar 21 günde bazı aşılar da 14 günde bir yapılıyor, toplamda 8~10
adet aşısı olduğunu düşünelim. Yaşadığınız yere göre fiyat farkı
olabilir bilemiyorum fakat ben aşının tanesini 50 TL'ye yaptırıyorum. 10
tane desek, 500TL aşı masrafı sayalım..
Oyuncağıydı, şampuanıydı, bisküvisiydi vs. 1 yılda ortalama 400~500 TL de bunlara sayalım..
Hiç
hasta olmasa, yine yılda 1~2 kez hasta olur diye düşünelim.. Umarım hiç
olmaz ama 1 yaşına kadar hiç hasta olmadan köpeğinizi büyütebilmeniz
büyük başarı yada şans mı desek.. Buna da hastalık başı ortalama 250 TL
sayalım...
3x365 = 1095TL 1 yıllık mama masrafı

1095+500+500+250 = 2.345TL en basit ve kaba hesabı..

2345/12
= 195TL aylık ortalama bir gideriniz olacaktır. Siz bunu aylık ortalama
225TL olarak görebilirsiniz. Görünmez giderleriniz de olacaktır..

Biliyorum, biraz uzun sürdü ama size yardımcı olacağını düşündüğüm tecrübelerimi okumanızı istedim..

Mesajıma ayrıca eklemek istediğim bir diğer cins, Labrador olabilir. Arkadaşın dediği gibi; Husky, dogo ve cane corso sizin için bakımı ve eğitimi daha zor cinslerdir..

Berkay Irmak Katıldı: 4 yıl önce

Anladığım kadarıyla sahipleneceğiniz köpek garaj kısmında kulübe vb gibi biyerde kalacak.French bulldog evde uyuması gereken sıcak ve soğuk havalarda dışarda olmaması gereken bir ırk.Evde bakamayacaksanız french i de eleyin.

Gizem Sarıkaya Katıldı: 3 yıl önce

Diğer gönderinize de yazmıştım buraya da belirtmek istiyorum, garajda bakarım diye alıyorsunuz fakat soğuk havalarda veya çok bunaltıcı havalarda dayanamayıp eve alacaksınız onu eminim. Insan kendisi evde rahat rahat otururken onu orada bırakmak içine sinmiyor. Evinizin içinde gezmesine müsaade edebileceğiniz büyüklükte bir köpek tercih etmeniz de mantıklı olur çünkü bahçe değil garaj diyorsunuz. Bahçe olsa ağaç çimen vs serinlik katar yazın ve doğal ortam takılır ama garajda bence sürekli olmaz. Benim de 500 m2lik bir terasım var ama kıyamıyorum orada kalmasına. Asla da kalamaz.

Öncelikle cevap yazan tüm üyeler teşekkürler ederim.Benim bir canlıyı dost edinmem heves değil.Ömrümüzü beraber geçirmek istiyorum ve buna hazırım.Ama bir canlıyı alıpta zor koşullarda bırakamam.En başından büyük bir köpek istiyorum ki bu yüzden yazdım evin durumunu yani anlayacağınız aldığım bir dostu sürekli garaj yerinde bırakmaycam.Aksine sürekli yatma yeri evin içi olacak..diğer bir ufak durum olarak ta bu dosta kendi ebatlarında bir kulübe yaptıracam (burdaki kastım eve misafir gelip evin içinde duramayacak bir konum da ise bu kulübe de bırakabilme ihtimalimden). ve köpeğimi genel olarark birlikte aktivitemiz(aldığım ırkın aktivitelerini karşıladıktan sonrası) dışında garaj yerini onun oyun alanı ve ufak egzersiz yeri olarak kullanmayı düşüyorum.Benim yaşadığım yer Gaziantep yanlış anlamayın söylediklerimi burada bir çok kişi pitbull olup(genelde serseri tiplemesi diyebileceğimiz kişiler) evin damında yada yaşam koşulu yüksek olmayan yerde besliyorlar.Ben kendim olarak aldığım dosta eziyet gösteremem. 

Müdür Saat Katıldı: 3 yıl önce

Şuan bende de amstaff var ve 6 aylık. 1 aydır benimle. Benimde ilk köpeğim. İlk başta alırken çok tedirgin oldum, ya beni ısırırsa ya da başkasına saldırırsa diye.Şimdiye kadar hiçbir sıkıntısı olmadı. 1 ay içerisinde gel, otur, hayır ve koş komutlarını öğretebildim ilk defa beslememe rağmen. Mamayı verdiğimden elimden yiyo ve yine mamayı uzatıp tam alacakken avucumu kapattığımda elime müdahale etmiyor. Dişi kaşındığı için 2-3 kere ısırdı. Tenis topu verdim daha sonra dişlerini onla kaşımaya başladı. Son ısırdığında isi canım acımış gibi yaptım, canımı yaktığını farkedince elimi yalamaya başladı. Yani ısırırken zarar verdiğini bilmiyor. Öğretirseniz zarar vermez. Diğer insanlar içinde sosyalleştirmeniz lazım. Yani diyeceğim o ki nasıl yetiştirirsen öyle davranır. Masraf olarak ise aşı masrafları var. Ben lyme aşısıda yaptırdım. İlk etapta 9 aşı oluyo yanışmıyosam lyme aşılarıyla ve toplam maaliyet 600₺ civarı. Bir de iç parazir dış parazit tedavisi var onlarda toplam 50-60₺. Ben proplan kuzu etli yavru köpek maması kullanıyorum 220₺ civarında o da ve hemen hemen 1.5 ay yetiyor.