Sokak kedilerinde parazit

Başlatan Pelin Lila · 1 Cevap

Pelin Lila

1 yıl önce

Gönderildi: 1 yıl önce
Sokak kedileriyle ilgileniyorum. 3 anne kedi ve 9 yavru var. Ayrıca 4 de erkek kedi var. Annelerden birinde iç parazit gördüm. Büyük ihtimalle yavrulara da geçti. Zaten bu anneler yavruları ortak emziriyor. Evet hepsini bir köşeye taşıyıp orda bakmaya başladılar. Kadın dayanışması gibi. Şimdi bana bütün kedilerin sütüne karıştırıp kullanabileceğim bir şurup lazım. Daha önce kontil kullanmıştım. Çok etkiliydi ancak artık piyasada bulamıyorum. Andazol denedim kurtlar ölmedi. Küçük beyaz susam kadar yuvarlanıp yumurta gibi düşen parazitin adını bilen var mı?

Mehmet Yıldız Katıldı: 2 yıl önce

Gönderildi: 1 yıl önce
andazol insan ilacı mı kullandınız?
andazol genelde sığır koyun domuzlarda tercih ediliyor.
kedilerde genelde pirantel, prazikuantel, febendazol, emedopsid gibi ilaçları kullanıyoruz. 

kedilerde parazit için hap/ense damlası formunda iç parazit ilaçları bulunmakta ve hekiminize danışarak uygun doz ve sürede verdiğinizde yeterli olacaktır. 
kontil ise sadece askarit enfeksiyonlarında çalışıyor. 
sizin gördüğünüz ise tenya. 
kedilerin kullanılacak ilaca göre en az 6-8 haftalık olmaları ve belirli bir ağırlığa erişmiş olması gerekiyor. kontili ise daha ufaklarda dozlayıp kullanıyoruz. 
sokak hayvanlarında bu parazitlerin kontrolü zor olayı bitirip sonrasında düzenli vermeniz gerekiyor ilaç. 
geçmiş olsun.