Sokaktan köpek almak istiyorum. Bazı sorularım var.

Başlatan Fulya Aydın · 6 Cevap

Fulya Aydın

3 yıl önce

Gönderildi: 3 yıl önce
Merhaba arkadaşlar. Sokaktan bir köpek sahiplenmek istiyorum ama köpeği apartman içinde beslemem sorun olur mu? Bir de apartman içinde beslemek için küçük ırk köpek şart mı? Bulabilirsem yavru almayı düşünüyorum ama ya iyi bir şey yapayım derken hayvana eziyet edersem diye korkuyorum. Çevremde çok fazla sokak köpeği var ve gözlerinden anlaşılıyor ne kadar üzgün ve sevgiye aç oldukları. Köpekleri çok severim ama korkarım ama bana saldırmayacağına emin olduktan sonra korkmam. Bu yüzden köpeğim olursa omu nasıl dışarıda gezdireceğimi bilmiyorum. Bir köpek saldırırsa köpeğimi bırakıp kaçacağımdan korkuyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Perihan Asum Katıldı: 3 yıl önce

Öncelikle tebrik ederim sokaktan sahiplenme fikriniz için. Apartmanda köpek sorun olur mu sorusu aslında apartmandaki kişilere bağlı. Hayvansever insanlarsa bir şey demezler. Tabi köpeğin çok ses çıkarmıyorsa. Ama hayvan sevmiyorlarsa özellikle köpek zorluk çekebilirsin. Bizim apartmandakiler pek köpek sevmiyor ama evsahibimiz izin verdiği için ve köpeğimiz gürültü yapmadığı için apartmandan bugüne kadar hiç şikayet gelmedi. 
Bir köpek sahiplendiğinizde hemen veterinere götürmeniz gerekiyor. Önce eve alıp yıkayıp veterinere götürmeyin lütfen. Yıkamadan veterinere götürün. Aşılarını yaptırmalısınız. Biz sokaktan sahiplendiğimizde köpeğimizin yedi aylık olduğunu söylemişti veteriner. Tuvalet eğitimi vardı eve hiç yapmadı mesela. Dışardan bazı şeyleri yemeye alışık olduğu için mama yedirme konusunda sıkıntı yaşadık ilk hafta ama sonrasında alıştı. Eve de uyum sağladı. Köpeklerden korkmana gerek yok. Hele ki bir köpeğin varsa kendine daha çok güvenmelisin. Çünkü dediğin gibi bir köpek senin köpeğine hırçın davranırsa onu korumalısın. Kararlı kesin bir ses tonuyla hayır diyebilmelisin. Uzaklaştırmalısın. Özellikle aynı cinste olan köpekler birbirlerini pek sevmiyorlar. Parkta dolaştırırken başka bir köpek olduğunda dikkat etmelisin. Nasıl davranışları var diye. Bizim mahallede parklarda çok sokak köpekleri ve sahipli köpekler de var. Hiç saldırgan görmedim. Sadece sahipli bir pitbul bir golden a saldırmıştı. Erkekti ikisi de. 
Zamanla oturur, anlarsın zaten alışırsın. Ama büyük sorumluluk gerçekten köpek sahiplenmek bakmak. Eve alıp bir kaç ay eve alışıp daha sonra ben bakamayacağım nasıl olsa sokakta yaşıyordu diye salmak olmaz. Köpekler insanına ve eve alışıyorlar gerçekten. Yine başka sorularınız olduğunuzda cevaplamaya çalışırız.

Fulya Aydın Katıldı: 3 yıl önce

Ben köpek alırken apartmanda yaşayacaksa küçük ırk ve yavru olmalı diye duydum. Bu şart mı? Bu arada cevabın için teşekkür ederim.

seher üretmen Katıldı: 5 yıl önce

Hayır bu şart değildir. Evinde golden, doberman ve hatta dogo bakan tanıdıklarım bile var. Ancak büyük ırkların enerjileri daha fazladır genel olarak. Enerjisini gün içinde yeteri kadar attırıp dışarı çıkartabilirseniz eve geldiğinde sakin olacaktır. Yavru olması da şart değildir hatta yavruların bakımı ilk aylarında çok daha zordur. Tuvalet eğitimi yoktur. Dişleri kaşınır evdeki kumandadan, terliğe, duvardan koltuğa halıya her şeyi kemirirler. Bunlar aslında sizin şartlarınızla imkanlarınızla daha çok orantılıdır. Kendi imkanlarınıza göre büyük ırk,orta ırk,yavru veya yetişkin seçerseniz ileride daha mutlu olursunuz. Umarım sokaktan istediğiniz gibi ve imkanlarınıza uygun bir köpek bulabilirsiniz. Bulamazsanız barınaklarada bakabilirsiniz ikinci tercih olarak.

Ayse Uygun Katıldı: 3 yıl önce

Ben mi yanlış anladım?
Köpeği evinin içinde değil, apartmanın içinde beslemek istiyorsun?

Orijinalden alıntı: bozo3535

Ben mi yanlış anladım?
Köpeği evinin içinde değil, apartmanın içinde beslemek istiyorsun?

Yok evin içinde beslemek istiyorum

Hepinize cevaplarınız için çok teşekkür ederim ama sokaktan köpek almaktan vazgeçtim. Ben yurtta kalıyorum ama merak etmeyin seneye okulumu değiştiricem ve yurtta kalmayacağım. Bizim yurdun önünde bir köpek vardı. Hiç ordan ayrılmıyordu artık bizim okulun köpeği gibi olmuştu. Onunla top falan da oynuyorlardı. Hiçbir saldırganlığını görmedim ama sanırımek sorunu fazla sosyal olmasıydı. Hiç tanımadığı kişilerin peşine takılır ve eğer o kişi koşarsa oyun sanıp peşinden koşardı. Ama dediğim gibi kimseyi ısırmadı. Duyduğuma göre okuldan ayrılmadığı için o köpeği barınağa vermişler. Barınakları çok araştırdım ve ordaki köpeklerin çektiği zorlukları öğrendim. Orda olmasına yüreğim elvermedi. Onu sahiplenmek istiyorum. Hem çok da güzel bir köpekti. Sanırım sahipleri tarafından sokağa atılmış bir cins köpek bile olabilir.