!!Puglardaki göz problemleri!!!

17 Şubat 2012 20:27
ugr887

Kısırlaştırmalı mı yoksa çiftleştirmeli mi ?

Arkadaşlar Merhabalar.

Öncelikle böyle bir grup açtığınız için teşekkür ederim. Benim sorunum göz problemiyle ilgili değil, kısırlaştırma veya çiftleştirmeyle ilgili. Yaptığım araştırmalar sonucu ve aynı zamanda veteriner hekimlerin de söylediği eğer yavru yanınızda tutmayacaksanız kısırlaştırmanız daha sağlıklı olur şeklindeydi. Bu şekilde birçok kanser vb hastalıkların görülme riskini azaltmış olursunuz ve dendi. Açıkcası çok kararsız kaldım. En azından birkez anne olmasını çok isterdim kızımın ama risk almak ne kadar mantıklı olur bilmiyorum. Meslesa diğer kızım (suzi,iran kedisi) 1.5 yaşında ilk doğumunu yaptı ve çok şükür bir sorun yaşamadık ne yavrularla ilgili nede anneyle ilgili. Açıkcası özellikle pug cinsi köpeklerde bu durumla ilgili tecrübesi olan arkadaşlar bir öneride bulunursa çok sevinirim. Aynı zamanda da pug vb türlerin doğumlarının zorlu geçtiğinide duydum. Ne önerirsiniz arkadaşlar ? Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Sponsorlar

Gelen Cevaplar

17 Şubat 2012 21:18
barisyes

doğumunun zorlu geçtiğini bende duydum ve bundan dolayı korkuyorum bizde ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz.

Alıntı Yaparak Cevapla

18 Şubat 2012 00:09
marldream

bence hiç kısırlaştırmayın bilmiyorum kısırlaştırmak faydalı mı faydasız mı?bazıları faydalı derken bazıları ise aşırı kilo kazandırır ve köpeklerde kemik erimesine bile yol açabiliyormuş.Bence doğasını bozmayın çünkü geri dönülemeyecek bi yol bu.Belki torun istersiniz ileride:)

Alıntı Yaparak Cevapla

18 Şubat 2012 00:23
pakomu

kısırlastırmazsak dogumdan sonra her pug da kanser rıskı mı varmıs anlamadım ben orayı ve de ılk defa duydum o tarz bırsey

Alıntı Yaparak Cevapla

18 Şubat 2012 01:34
ugr887

Şimdi veterinerin direk söylediği şu : Özellikle ilk kızgınlık dönemine girmeden yani 8 aylık olmadan kısırlaştırırsanız meme kanseri veya iltihapbını tamamen engellemiş olursunuz. Onun dışında french bulldog sahibi bir arkadaşım var ve onun kızında da şuan rahim bölgesinde yaralar çıktı ve veteriner muhtemelen kist olduğunu söylüyor. Kısırlaştırmayla ilgili söylediği de şu : Eğer kısırlaştırırsanız yalancı hamilelik ve bunun sebep olabileceği rahimle ilgili vb hastalık riskini azaltmış olursunuz ama tabii bunun yüzde yüz garantisi yok kısırlaştırma sadece bazı hastalıkların önüne geçmekte yardımcı olur dedi. Ama hiçbir sorun yaşanmayabilirmişte. Maalesef doğal ortamlarında yaşayamıyorlar sonuç olarak doğaları gereği her kızgınlık dönemine girdiklerinde çiftleşmeleri gerekir ama bu durum sağlıklı değil yani yavrulamış bir köpeğin veya kedinin en az 1 sene dinlenmesi gerekir bu durumda tekrardan yavrulaması için dolayısıyla doğası diye bakılırsa olaya yine sağlıklı olmuyor. Bende kısırlaştırma taraftarı değilim ama söylendiği gibi birçok hastalığın önüne geçmesinde yardımı olacaksa kızımın sağlığını düşünmek zorundayım o yüzden kararsız kaldım zaten. Bu konuda deneyimi olan arkadaşlar lütfen bizimle paylaşsınlar. Herkese teşekkürler.

Alıntı Yaparak Cevapla

19 Şubat 2012 00:53
pakomu

sanırım pug klubunun bu gruptan hala haberı yok forumlarda grubun ılanını vermekte yasakmıs sanırım uyelerın artması bıraz zaman alacak gıbı :S keske sızın sordugunuz soruyla ılgılı bılgım olsaydı yardım etmek ısterdım

Alıntı Yaparak Cevapla

19 Şubat 2012 15:07
ugr887

Orijinalden alıntı: pakomu

sanırım pug klubunun bu gruptan hala haberı yok forumlarda grubun ılanını vermekte yasakmıs sanırım uyelerın artması bıraz zaman alacak gıbı :S keske sızın sordugunuz soruyla ılgılı bılgım olsaydı yardım etmek ısterdım

Teşekkür ederim. Aslında çok önemli bir konu. Umarım doğru karar alırım kızım için ve bu konuda hayvan sahipleride biraz bilinçlenir.

Alıntı Yaparak Cevapla

23 Şubat 2012 18:22
barisyes

Bilgi edinen paylaşsın lütfen biz de ne yapacağımızı bilemiyoruz.

Orijinalden alıntı: ugr887

Orijinalden alıntı: pakomu

Teşekkür ederim. Aslında çok önemli bir konu. Umarım doğru karar alırım kızım için ve bu konuda hayvan sahipleride biraz bilinçlenir.

Alıntı Yaparak Cevapla

25 Şubat 2012 23:02
barisyes

http://www.avcilarmekani.com/kopeklerde-saglik-ve-bakim.html
burada bazı bilgiler var belki karar vermemizde yardımcı olur.

Alıntı Yaparak Cevapla

08 Mart 2012 23:25
barisyes

hala sorup araştırmaktayım net bir durum yok okuduklarımın yarısı doğurmalı yarısı kısırlaştırılmalı diyor.. hiç kısırlaştırılmadan ve çiftleşme olmadan kalsa olmuyor mu? yani ameliyat olmasa acı çekmese :( dişi köpek sahipleri bilgilerinizi lütfen paylaşın..

Alıntı Yaparak Cevapla

09 Mart 2012 11:10
petvet

kısırlastırmanın bazı faydaları var tabiki. mesala ileri yaşta pyometra yani rahim iltihabı gibi hastalıklar olmayacak. kanserden kasıt birazda bu zaten. dogal yasamında köpeklerin 7 yaş gibi bi ortalaması var ama evde beslene köpekler 15 yaş civarında yasıyor buda herturlu ileri yaş hastalıgının görülmesi demek oluyor kanser vb. dişi köpeği kısırlasrmadınız diyelim doğan yavrular ne olacak bu sorunun cevabını biliyorsanız sorun yok. ama genelde kimse bilmez bunu. hayvanların doğası ile oynanamak gerekir. ama o zman hayvanları evimize hapsetmemizde gerekir. bir veteriner hekim olarak,her yeri celişki durumun özeti: yavru üretip satmak gibi bi derdiniz yoksa gelişimini tamamlayınca kısırlastırlırması.

Alıntı Yaparak Cevapla