İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Bulldog, Küçük yapılı bir ırktır. İlk olarak İngiltere’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. İngiliz Bulldog genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

İngiliz Bulldog Bekçilik İçin Uygun Mudur?

İngiliz Bulldog bekçilik için uygun görülen köpeklerden değildir. Bir yeri koruma konusunda görevlendirildiklerinde başarıyla koruyamazlar. Karakterleri gereğiyle bekçiliğe uygun olamayan bu köpekler bekçilik yapmaları için zorlanmamalıdır. İngiliz Bulldog bekçilik için uygun mudur öğrendikten sonra sahiplenmek isteyen kişilerin koruyucu köpek ırkları arasından bir köpek cinsi seçmesi daha iyi olacaktır.

İngiliz Bulldog cinsi köpeklerin koruma iç güdüsü gelişmemiştir. Bu yüzden herhangi bir alanı sahiplenemezler. Bu da onları bekçilik yapma konusunda başarısız olan köpekler yapar. Eğer bir alanda bekçilik yapması adına bu köpek cinsini görevlendirirseniz hayal kırıklığına uğrama olasılığınız son derece yüksek olacaktır.

İngiliz Bulldog Av Köpeği midir?

İngiliz Bulldog cinsi av içgüdüsüne sahip değildir. Av için bir köpekten beklenen iz sürme, takip, yakalama, kışkırtma gibi eylemleri yerine getiremezler. Bu nedenle ava giderken İngiliz Bulldog yanınıza almak doğru olmayacaktır. İngiliz Bulldog Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

İngiliz Bulldog av köpeği midir öğrenmek isteyen çoğu kişi bu köpek cinsinin dış görünüşüne kanarak onların av köpeği olduğunu düşünür ancak bu yanlıştır. İngiliz Bulldog av iç güdüsü gelişmemiş bir köpek cinsi olduğu için avlanma konusunda başarılı olmaz. Avların izini takip edemez ve onları istenilen bölgelere doğru kışkırtmakta başarısız olurlar. Avcı köpek cinsleri içerisinden köpek tercihi yapmak avlanma konusunda daha yardımcı olacaktır.

İngiliz Bulldog Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. İngiliz Bulldog cinsi ortalama olarak 8-10 yıl yaşayan kısa ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

İngiliz Bulldog ne kadar yaşar sorusunu merak eden kişiler onun ömrünün diğer köpek cinslerine göre daha az olduğunu öğrendiğinde şaşırabilirler. Bu köpek cinsinin mutlu ve sağlıklı bir şekilde uzun bir ömre sahip olabilmesi için bakımına çok dikkat edilmelidir. Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmeleri şarttır. Hareket ihtiyaçları karşılanmalı, aşı ve veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır. Bunun üzerine sahiplerinden bol bol sevgi ve ilgi de görürlerse tahmin edilen ortalama yaşam sürelerinden daha uzun bir ömre sahip olmalarının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

İngiliz Bulldog Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. İngiliz Bulldog cinsi orta derecede tüy döker. Haftada bir tüylerini tarayıp bakım yapmak yeterli olur.

İngiliz Bulldog çok tüy döker mi konusu hakkında endişe duyan çoğu kişi gönlünü ferah tutabilir çünkü bu köpek cinsi diğer köpek cinslerine nazaran daha az tüy döker. Tek katlı ve kısa tüy yapısı sayesinde tüylerinin bakımı oldukça kolaydır. Düzenli bir şekilde tarandıklarında tüy dökülme miktarı çok daha az seviyelere indirilebilir. Düzenli bir şekilde bakımı yapıldığı takdirde asla tüy sıkıntısı yaşatmazlar.

İngiliz Bulldog Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. İngiliz Bulldog saldırgan bir köpek cinsi değildir. Hem insanlara hem de diğer hayvanlara saldırgan davranışlar sergilemezler.

İngiliz Bulldog saldırgan mıdır sorusunun ortaya çıkmasının sebebi onların dış görünüşüyle alakalıdır. Dışarıdan agresif ve sert duran bu köpekler sanılanın tam aksine oldukça arkadaş canlısı ve sevecen bir köpek cinsidir. Ailelerine ve yabancılara karşı asla saldırgan davranışlar sergilemeyen uysal köpekler olmalarıyla tanınırlar.

İngiliz Bulldog Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. İngiliz Bulldog az haylayan köpeklerdir. Gerek duymadıkça havlamayı tercih etmezler.

İngiliz Bulldog çok havlar mı öğrenmek isteyen çoğu kişi bu köpek cinsinin hem kendilerine hem de çevresindekilere havlayarak rahatsızlık vereceğini düşünür fakat endişe etmenize gerek yoktur. İngiliz Bulldog dünya üzerinde en az havlayan köpek cinslerinin başında gelir. Onu rahatsız etmediğiniz müddetçe havlamaya gerek dahi duymamaktadır.

İngiliz Bulldog Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. İngiliz Bulldog cinsi orta derecede zeki köpeklerdir. Büyük sorumluluklarda bazen konsantrasyon sorunları yaşasalar da zamanla gelişim gösterebilirler.

Bazı köpek cinsleri zekalarıyla parlar. Son derece karışık komutları ustaca yerine getirebilirler. Fakat İngiliz Bulldog bu köpek cinslerinden birisi değildir. İngiliz Bulldog ne kadar zeki diye merak ediyorsanız onun normal sayılabilecek bir zeka seviyesine sahip olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Basit komutları anlayıp yerine getirmekte bir sıkıntı yaşamamalarına rağmen ileri düzey komutları anlayıp uygulamaları zaman alabilir.

İngiliz Bulldog Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. İngiliz Bulldog cinsi eğitimi kolay olmayan köpeklerdir. Eğitim boyunca sabır ve bol tekrar gerekir.

İngiliz Bulldog eğitimi kolay mı sorusu hakkında bir çok yanlış bilgi bulunur. Bu köpek cinsini eğitmek sanıldığı kadar kolay değildir. Eğitimlerinde sabırlı olunmalı ve bol bol pratik yapılmalıdır. Dikkatlerinin dağılmaması için eğitim süreleri kısa tutulmalıdır. Disiplini asla elden bırakmamanız gerekirken ödül mamalarını bu köpek cinsini eğitime teşvik etmekte ve olumlu geri dönüş almakta kullanmanız eğitimi kolaylaştıracaktır.

İngiliz Bulldog Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. İngiliz Bulldog cinsi apartmanda bakmak için çok uygundur.

İngiliz Bulldog apartmanda yaşayabilir mi diye endişelenen çoğu kişi bu köpek cinsi için en uygun yaşam ortamını merak eder. İngiliz Bulldog çoğu yaşam stiline rahatlıkla adapte olabilen bir köpek cinsidir. Çok az havladığı için rahatsızlık vermez. Fazla tüy dökmediği için de etrafı batırmaz. Çok geniş hareket alanlarına ihtiyaç duymamalarından dolayı apartmanda beslemek için çok uygun bir köpek cinsi olurlar.

İngiliz Bulldog Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Neyse ki İngiliz Bulldog ırkı enerjisi yüksek köpeklerden değildir. Tüm gün bir köşede oturmak zorunda olsalar bile rahatsız olmazlar.

İngiliz Bulldog enerji seviyesi yüksek mi merak ediyorsanız siz bir köşede uzanıp kahvenizi yudumlayıp kitabınızı okurken onların uslu bir şekilde yanınızda durabileceğini söylememiz yanlış olmaz. Bu köpek cinsinin yüksek bir enerji seviyesi yoktur. Bütün gün olduğu yerde oturup tembellik yapabilir. Fakat sağlığını koruması adına gün içerisinde ufak gezintilere çıkarılmaları gerekmektedir.

İngiliz Bulldog Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. İngiliz Bulldog cins çocuklarla iyi anlaşır. Onlarla birlikte olmayı ve zaman geçirmeyi sever.

Çocuklu ailelerin bir köpek sahiplenecekken en çok dikkat ettiği şey o köpek cinsinin çocuklara karşı olan davranış şekilleridir. İngiliz Bulldog çocuklarla anlaşabilir mi sorusuna kesinlikle evet yanıtı verilir. Çocuklarla oynayıp eğlenmek hoşlarına gider. Özellikle küçük çocuklara karşı oldukça toleranslı ve nazik olurlar. Çocuklar için harika birer arkadaşa dönüşmekte zorlanmazlar.

İngiliz Bulldog Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. İngiliz Bulldog cinsi yabancılara iyi davranır. Onlarla yakınlık kurmaya ve vakit geçirmeye açıktır. Farklı insanlarla tanışıp etkileşime girmek konusunda başarılı olan köpek cinslerindendir.

İngiliz Bulldog yabancılara nasıl davranır düşünüldüğünde onların çok arkadaş canlısı bir köpek cinsi olduğu söylenebilir. Cana yakın tavırlar sergileyerek kendilerini sevdirmek hoşlarına gitmektedir. Çok sosyal bir yaşantınız varsa köpeğinizi farklı insanlarla tanıştırmak konusunda problem yaşamayacaksınız.

İngiliz Bulldog Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. İngiliz Bulldog cinsi başka petlerle geçinebilir. Aynı ortamda birden çok evcil hayvan olmasından rahatsız olmaz.

Aynı ev içerisinde yaşayan petlerin uyum içerisinde olması önemli bir konudur. Birlikte eğlenerek vakit geçirmeleri ve canlarının sıkılmaması sahipleri açısında çok iyidir. İngiliz Bulldog başka petlerle geçinebilir mi merak ediyorsanız evinizde birden fazla pet olduğunda bu köpek cinsinin onlarla geçinme konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacağından emin olabilirsiniz.

İngiliz Bulldog Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. İngiliz Bulldog cinsi ise her zaman itaat etmese de genel olarak sahibinin sözünü dinleyen köpeklerdendir. Sahiplerine itaatlerinin geliştirilmesi için henüz yavruyken itaat eğitimlerine başlanması tavsiye edilmektedir.

Bir köpek sahibine itaat etmiyorsa ortada bir takım sıkıntıların olduğundan bahsedilebilir. İtaat konusu köpeklerin sahipleriyle uyum içerisinde yaşamasında oldukça önemli bir yer tuttuğundan dolayı son derece önem arz etmektedir. İngiliz Bulldog sahibine itaat eder mi düşünüldüğünde onların zaman zaman başına buyruk davranışlar sergilediğini görebiliriz. Fakat bu davranışları en aza indirmek için itaat eğitimlerinin üzerinde düşmek yardımcı olacaktır.

Bulldog Özellikleri

Bulldog özellikleri günümüze kadar bu köpek cinsinde korunmuştur. Ailesine ve sahiplerine bağlı olan bu köpek cinsi dünyanın en zeki köpek cinsleri arasında bulunmaz. İtaat konusunda da tecrübeli kişiler tarafından eğitim görmeleri tavsiye edilir. İlk defa köpek sahiplenecek kişiler için önerilmemelerine rağmen düzgün şekilde yetiştirildikleri takdirde harika birer aile köpeği olurlar.

Özellikle ülkemizde oldukça popüler bir dizi olan Sihirli Annem Taci köpeği bir İngiliz Bulldogdur. Kücük bir vücudu, sarkık kulakları, kısa ve kıvrık bir kuyruğu ve etrafında ne olup bittiği hakkında en ufak fikri dahi yokmuş gibi gözüken bakışları Bulldog özellikleri arasında bulunmaktadır.

İngiliz Bulldog Fiyatı Ne Kadar?

İngiliz Bulldog fiyatı ne kadar öğrenmek isteyen kişilere bu köpek cinsinin ortalama olarak 5000 TL ile 10000 TL arasında değişiklik gösteren fiyatlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatları etkileyen faktörler arasında şecere, yaş ve sağlık durumu bulunmaktadır. Yavru Bulldog fiyatları her zaman daha yüksek olacaktır.

Şecere köpeğin safkan olup olmadığını anlama konusunda yardımcı olduğundan fiyatları arttırır. Yavru İngiliz Bulldog fiyatları şecere olduğu zaman 10000 TL bandını aşabilir. Sağlık durumu da fiyatları doğrudan etkiler. Sağlıklı köpekler daha pahalı olurken sağlık durumu kötü olan köpekler için istenilen ücretlerde düşüş yaşanmaktadır.

İngiliz Bulldog Kaç Yavru Doğurur?

İngiliz Bulldog kaç yavru doğurur sorusuna onların tek seferde 3 ila 4 arasında yavru dünyaya getirdiğini söyleyebiliriz. Doğacak yavru sayısını anne ve babanın yaşları ve sağlık durumları doğrudan etkiler. Annenin kaçıncı doğumu olduğu da sayıya etki etmektedir. İlk doğumlardaki sayı sonraki doğumlara göre her zaman daha az olmaktadır.

Sağlık durumu iyi olmayan ve çeşitli hastalıklarla boğuşan köpeklerin dünyaya getirecekleri yavru sayısının az olması normaldir. İlerleyen yaşına rağmen hala çiftleştirilmekte kullanılan köpeklerin de az yavru doğurması beklenir. İngiliz Bulldog cinsi köpeklerin annelik iç güdüleri çok gelişmiş olmadığı için doğumdan sonra yavruların sağlığına dikkat etmek çok önemlidir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler İngiliz Bulldog

Son İngiliz Bulldog Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor