İrlandalı Su Spanieli Özellikleri ve Bakımı

İrlandalı Su Spanieli Özellikleri ve Bakımı İrlandalı Su Spanieli Özellikleri ve Bakımı

İrlandalı Su Spanieli, Büyük yapılı bir ırktır. İlk olarak İrlanda’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. İrlandalı Su Spanieli genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

İrlandalı Su Spanieli Bekçilik İçin Uygun Mudur?

İrlandalı Su Spanieli ırkı bekçilik konusunda çok başarılı olamasalar da küçük çaplı koruma görevlerini yerine getirebilirler. Uzun saatler boyunca bir sürünün veya büyük bir işyerinin güvenliğini sağlaması beklenirse İrlandalı Su Spanieli ırkı başarılı olamayacaktır. Ancak belli bir süre eğitildiklerinde bazı bekçilik görevlerini yerine getirebilirler.

İrlandalı Su Spanieli Av Köpeği midir?

İrlandalı Su Spanieli ırkı tam olarak av köpeğidir. Adeta avcılık için yaratılmış olan bu köpekler, avda başarılı olmalarını sağlayan özelliklere sahiptirler. Çok iyi iz takibi yaparlar ve uzak mesafelerdeki av hayvanlarını bile bulabilirler. Avlanacak olan hayvanı kovalayıp hamle yaparlar. İrlandalı Su Spanieli Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

İrlandalı Su Spanieli Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. İrlandalı Su Spanieli ırkı ortalama olarak 10-12 yıl yaşayan orta uzunlukta ömre sahip köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

İrlandalı Su Spanieli Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. İrlandalı Su Spanieli ırkı hiç tüy dökmez. Bu nedenle tüy bakımları oldukça kolaydır.

İrlandalı Su Spanieli Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. İrlandalı Su Spanielisaldırgan bir köpek ırkıdır. Bu ırka rahatsız edici davranışlarda bulunmamak gerekir.

İrlandalı Su Spanieli Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. İrlandalı Su Spanieli orta derecede havlayan köpek ırklarındandır. Gürültüleri rahatsız edici düzeyde değildir ancak yeri geldiğinde kendilerini belli ederler.

İrlandalı Su Spanieli Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. İrlandalı Su Spanieli zeki köpek ırklarından birisidir. Eğitimleri kolaydır ve komutları anlayabilirler.

İrlandalı Su Spanieli Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. İrlandalı Su Spanieli ırkı eğitimi çok kolay olan köpeklerdir. Sahipleri ve eğitmenler zorlanmadan istedikleri her konuda İrlandalı Su Spanieli eğitebilir.

İrlandalı Su Spanieli Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. İrlandalı Su Spanieli ırkı doğası gereği apartman yaşamına uyum sağlayamaz.

İrlandalı Su Spanieli Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. İrlandalı Su Spanieli ırkı ise çok yüksek enerjiye sahip köpeklerdir. Yerinde durmak istemezler ve daima oyun oynayıp hareket ederler.

İrlandalı Su Spanieli Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. İrlandalı Su Spanieli ırkı çocuklarla çok iyi anlaşamasa da onlardan rahatsız olmaz. Yine de tam olarak bir çocuk dostu sayılmaz.

İrlandalı Su Spanieli Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. İrlandalı Su Spanieli ırkı yabancılara karşı orta derecede samimiyete sahiptir. Herkes iyi davranmasa da saldırgan tavırlar da sergilemez.

İrlandalı Su Spanieli Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. İrlandalı Su Spanieli ırkı başka petlerle geçinebilir. Aynı ortamda birden çok evcil hayvan olmasından rahatsız olmaz.

İrlandalı Su Spanieli Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. İrlandalı Su Spanieli ırkı ise her zaman itaat etmese de genel olarak sahibinin sözünü dinleyen köpeklerdendir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler İrlandalı Su Spanieli

Son İrlandalı Su Spanieli Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor