Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Yaşam Süresi

13-15 yıl

Boyut / Kilo

Büyük / +10 Kg

Ülke

Amerika

Ragdoll ırkı Amerika menşeili bir kedi ırkıdır. Amerika’de bulunduktan sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Çeşitli özellikleri sebebiyle oldukça beğenilen Ragdoll cinsi artık bakmak için herkesin sahip olmak istediği kedilerden birisidir. Ragdoll kedisi ortalamanın biraz üstünde olan büyük kedilerdendir. Ayrıca kilosu genellikle 10 kilogramın üzerindedir.

Ragdoll Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Kedi sahiplenme günümüzde oldukça popülerdir. Kediler enerjileri ile insanı yükseltirler. Belli bir süre kedi besleyen birisi artık kedisi olmadan bir gün bile düşünmek istemez. Ancak kedilerin ömürleri insan ömrüyle kıyaslandığında oldukça kısa kalmaktadır. Ragdoll ırkı ortalama 13-15 yıl yaşayan uzun ömürlü kedilerdir. Kedi ırklarının ortalama ömrü ne kadar olursa olsun yaşam süresinin uzayıp kısalması yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. Kedilerin aşıları, rutin temizlikleri, beslenmeleri, veteriner muayenelerine dikkat edilirse çok daha uzun yaşarlar.

Ragdoll Kedisi Tüy Döker Mi?

Kediler hayatımızda en fazla yer alan tüylü dostlarımızdandır. Ancak bazı istisnai cinsler vardır ki hiç tüyleri yoktur. Alerjisi olan veya evin her yerinde tüy görmek istemeyen kişiler, az tüy döken kedileri sahiplenmek isteyebilirler. Ragdoll ırkı uzun tüylü kedi cinslerinden birisidir.Bu ırkın tüy döküntüsü çok olur.

Ragdoll Ne Kadar Zeki?

Ragdoll ırkı günümüze kadar varlığını sürdürmüş oldukça sevimli kedilerdir.İnsanlarla birlikte yaşayan bu kediler, insanların ve diğer canlıların davranışlarını anlayarak ona göre davranmalıdır. Bu da kedilerin verilen komutları anlayıp uygulayabilme becerisine bağlıdır. Ragdoll en zeki kedi ırklarından birisidir. Şaşırtıcı bir zekaya sahip olan bu kediler her şeyin farkına varabilirler.

Ragdoll Eğitimi Kolay Mı?

Ragdoll Kedi Sahiplenme hızlıca alınabilecek bir karar değildir. Günümüzde pek çok kişi apartman dairelerinde yaşadığı için hem insanların hem de hayvanların bu kurallarla dolu hayata uyum sağlaması gerekir. Kolay eğitilebilen kediler kuralları öğrenmekte çok başarılıdır. Ragdoll ırkı eğitimi kolay olan kedilerdendir. Herhangi bir şeyi hemen öğrenerek uygulamaya koyulurlar.

Ragdoll Hareketli mi?

Kedi deyince aklımıza oradan oraya koşuşturan hareketli patiler gelir. Ancak bu durum her kedi için geçerli değildir. Bazı kedi cinsleri oldukça hareketli bir yapıya sahipken bazı kediler gün boyu yatıp dinlenmekten hoşlanır. Ragdoll hareket etmeyi pek fazla sevemeyen kedi cinslerinden birisidir. Konu oyun olunca bu kediler enerjileri bitene kadar oynamak isterler.

Ragdoll Kedisi Çocuklarla Anlaşır Mı?

Çocuklu aileler, kedi sahiplenme kararı alırken zaman zaman zorlanabilirler. Kedinin çocukla anlaşıp anlaşamayacağı daima akıllarla bir soru işaretidir. Ragdoll ırkı çocuklarla en iyi anlaşan kedi ırklarından birisidir. Çocuklu aileler gönül rahatlığıyla bir Ragdoll sahiplenebilir.

Ragdoll Başka Hayvanlarla Geçinebilir mi?

Siz de sevimli kedi isimleri vereceğiniz kedileriniz olsun isteyip evdeki diğer petlerle arası nasıl olur diye tereddütte kalıyor olabilirsiniz. Çünkü bazı kediler, başka petlerle iyi geçinememektedir. Sosyal becerileri gelişmiş değilse aynı ortamda yaşamaları uygun olmayacaktır. Ragdoll ırkı başka petlerle zorlanmadan geçinebilir. Sosyal yönleri gelişmiş olan bu kedi birçok evcil hayvanı olan kişiler için idealdir.

Ragdoll Yabancılara Nasıl Davranır?

Evde bakılan kedilerin gün boyunca gördükleri tek kişi sahipleri değildir. Evdeyken eve gelen misafirlerle, dışardayken birçok yabancı kişiyle bir arada olmaları gerekir. Ragdoll cinsi yabancılara iyi davranır. Ortamda yabancı birinin olmasından rahatsız olamazlar ve onları tanımaya çalışırlar.

Ragdoll Bakımı Kolay mı?

Kediler iyi bakılması gereken hayvanlardır. Bir kedi sahibi mümkün olduğu sürece kedisine zaman ayırmalıdır. Bazı kedilerin bakımı oldukça kolayken bazı kediler daha fazla ihtiyaca sahiptir. Ragdoll kedisinin bakımı zordur. İhtiyaçları özenle karşılanmalı ve memnun edilmeye çalışılmalıdır.

Ragdoll Sahibine Bağlı Mıdır?

Kediler sahiplerini çok seven ve aralarında özel bağ geliştiren canlılardır. Sahibini evdeki diğer bireylerle paylaşmak istemeyenler dahi vardır. Tabi ki bu durum tüm kedi ırkları için geçerli değildir. Bazı ırklar genele göre daha az bağlanma yaşayabilir. Ragdoll ırkı sahibine en bağlı olan kedi ırklarındandır. Bu kediler sahiplerini çok severler ve aralarında çok özel bir bağ oluşur.

Ragdoll Genel Sağlık Durumu Nasıldır?

Ragdoll Kedi Sahiplenme gibi bir fikri olan kişiler bu ırkın genel sağlık durumu hakkında bilinçlenmelidir.Kediler rahatsızlandıklarında hemen veteriner kliniğine götürülmelidir. Sürekli olarak bunu sağlayamayacak olanlar kedi bakma fikrini tekrardan gözden geçirmelidir. Ragdoll ırkı normal bir sağlık geçmişine sahiptir. Çok sık hastalanmasalar da bazı durumlar kolayca hastalanmalarına sebep olabilir.

Kedilerin yavruluk döneminde aşıları tam olarak yapılırsa daha kuvvetli bağışığa sahip olurlar. Ayrıca pek çok yaygın hastalığa karşı da korunurlar. Bu nedenle aşı yaptırmak çok önemlidir.