Alman Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Alman Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı
Yaşam Süresi

12-15 yıl

Boyut

Dev Irk

Ülke

Almanya

Alman Çoban Köpeği, Dev Irk yapılı bir ırktır. İlk olarak Almanya’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Alman Çoban Köpeği genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Alman Çoban Köpeği Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Alman Çoban Köpeği ırkı bekçilik için en uygun köpek ırklarından birisidir. Gözünüz arkada kalmadan istediğiniz yerin bekçiliğini yapmasını isteyebilirsiniz. Daima tetikte olan Alman Çoban Köpeği, çevrede olup biteni iyice analiz edebilme yeteneğine sahiptir. Gerekli olduğu durumlarda çevik yanlarını açığa çıkarıp her şey pahasına koruma görevine devam ederler.

Alman Çoban Köpeği Av Köpeği midir?

Alman Çoban Köpeği ırkı av köpeği değildir. Nesillerdir av içgüdüleri gelişmemiş olan Alman Çoban Köpeği cinsi ne kadar eğitilirse eğitilsin iyi bir av köpeği olamaz. Başka yönleriyle ön plana çıkan bu cins av için tavsiye edilmemektedir. Alman Çoban Köpeği Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Alman Çoban Köpeği Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Alman Çoban Köpeği ırkı ortalama olarak 12-15 yıl yaşayan uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Alman Çoban Köpeği Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Alman Çoban Köpeği ırkı aşırı derecede tüy döken köpeklerdir. Düzenli olarak taranmaya ve tüy bakımına ihtiyaç duyarlar.

Alman Çoban Köpeği Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Alman Çoban Köpeği durumuna göre saldırgan sayılabilen bir köpektir. Kendini güvende hissetmediğinde saldırgan tarafını gösterebilir.

Alman Çoban Köpeği Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Alman Çoban Köpeği az sayılabilecek düzeyde havlayan köpeklerdir. Bazen kendilerini havlayarak ifade ederler ancak genel olarak gürültücü sayılmazlar.

Alman Çoban Köpeği Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Alman Çoban Köpeği en zeki köpek ırklarından birisidir. Görevlerini çok iyi şekilde yerine getirebilirler.

Alman Çoban Köpeği Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Alman Çoban Köpeği ırkı eğitimi çok kolay olan köpeklerdir. Sahipleri ve eğitmenler zorlanmadan istedikleri her konuda Alman Çoban Köpeği eğitebilir.

Alman Çoban Köpeği Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Alman Çoban Köpeği ırkı apartman yaşamına uyum sağlayabilir.

Alman Çoban Köpeği Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Alman Çoban Köpeği ırkı da yüksek enerjili köpeklerdendir. Aktivite yapmayı severler ve hareket ettikçe mutlu olurlar.

Alman Çoban Köpeği Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Alman Çoban Köpeği ırkı çocuklarla iyi anlaşır. Onlarla birlikte olmayı ve zaman geçirmeyi sever.

Alman Çoban Köpeği Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Alman Çoban Köpeği ırkı yabancılara karşı orta derecede samimiyete sahiptir. Herkes iyi davranmasa da saldırgan tavırlar da sergilemez.

Alman Çoban Köpeği Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Alman Çoban Köpeği ırkı başka petlerle geçinebilir. Aynı ortamda birden çok evcil hayvan olmasından rahatsız olmaz.

Alman Çoban Köpeği Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Alman Çoban Köpeği ırkı ise her zaman sahibinin sözünü dinler ve başına buyruk davranışlarda bulunmaz.Bu cins itaatkar köpek ırkları arasında en iyileri arasındadır.

Alman Çoban Köpeği Yasaklı Mı?

Alman çoban köpeği ülkemizde Alman kurdu olarak da bilindiğinden bazıları bu köpeğin yasaklı olduğunu zannedebilir. Ancak Alman çoban köpeği Bakanlık tarafından yayınlanan yasaklı köpekler listesinde yer almaz. Alman çoban köpeğinin satın alınması, sahiplenilmesi, beslenmesi ve çoğaltılması tamamen serbesttir.

Alman Çoban Köpeği Fiyatı Ne Kadar?

Alman çoban köpeği fiyatı safkan olması, yaşı, cinsiyeti gibi çeşitli unsurlara göre değişiklik gösterir. Safkan Alman kurdu için 10000-20000 TL arası bedeller biçilir. Safkan olma şartı göz önünde bulundurulmazsa 200-300 TL gibi fiyatlara da Alman çoban köpeği satın alınabilir.

Alman Çoban Köpeği Renkleri Nelerdir?

Alman çoban köpekleri genellikle çift renklidirler. Çift rengin birincisi siyahken diğerleri çok çeşitlidir. Genel olarak bilinen Alman çoban köpeği renkleri şunlardır:

  • Siyah
  • Siyah Bronz
  • Siyah Gümüş
  • Siyah Kızıl
  • Gri
  • Samur

Safkan Alman Çoban Köpeği Nasıl Anlaşılır?

Alman çoban köpeğinin safkan olup olmadığını anlayabilmek için en garanti yöntem şeceredir. Şeceresi incelenerek köpeğin safkan Alman çoban köpeği olduğu anlaşılabilir. Eğer şeceresi yoksa köpeğin cins standartları incelenmelidir. Cins standartları yüzde yüz doğru sonucun elde edilmesini sağlamasa da büyük oranda fikir edinilmesini sağlar.

Alman Çoban Köpeği Ne Zaman Çiftleşir?

Alman çoban köpeği 1,5-2 yaşlarında yavruluktan çıkıp yetişkin olur. Yetişkin olduktan sonraki süreçte bu köpeklerin çiftleşmesi için uygundur. Dişi köpeklerin kızgınlık dönemine girmesi beklenecekken erkek Alman kurtları 18-19 aylık olduklarında çiftleştirilebilir.

Alman Çoban Köpeği Kaç Yavru Doğurur?

Dişi Alman çoban köpekleri tek seferde 3-5 yavru dünyaya getirebilir. Yavruların sağlıklı doğması için hamileyken Alman çoban köpeklerine iyi bakılmalıdır.

Alman Çoban Köpeği Boyu Ne Kadar Uzar?

Alman çoban köpeği boyu dişiyse 55-60 cm’ye, erkekse 60-65 cm’ye kadar uzar. Dişi Alman çoban köpekleri yaklaşık ağırlığı 22-32 kg arasında olurken erkek Alman çoban köpekleri 30-40 kg olabilir.

Alman Çoban Köpeği Ne Kadar Mama Yer?

Alman çoban köpeği yemeyi seven hayvanlardır. Mama kaplarını dolu buldukça yiyebilirler. 2 yaşına kadar günde 3 öğün yavru köpek mamasıyla beslenmelidirler. 2 yaşından sonra 2 öğün köpek maması ve ek takviyelere yönelinebilir.