Chow Chow Özellikleri ve Bakımı

Chow Chow Özellikleri ve Bakımı Chow Chow Özellikleri ve Bakımı
Yaşam Süresi

15+ yıl

Boyut

Büyük

Ülke

Çin

İlanlar

0

Chow Chow, Büyük yapılı bir ırktır. İlk olarak Çin’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Chow Chow genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Chow Chow Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Chow Chow ırkı bekçilik için uygundur. Tabiatları gereği korumacı yapıda olan Chow Chow belli bir nokta için görevlendirildiklerinde koruma işini layığıyla yerine getirebilirler. Anormal durumlara karşı temkinli ve dikkatlidirler. Tehlikeyi hissettiklerinde havlayarak veya atılımda bulunarak belli ederler.

Chow Chow Av Köpeği midir?

Chow Chow ırkı av köpeği değildir. Nesillerdir av içgüdüleri gelişmemiş olan Chow Chow cinsi ne kadar eğitilirse eğitilsin iyi bir av köpeği olamaz. Başka yönleriyle ön plana çıkan bu cins av için tavsiye edilmemektedir. düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Chow Chow Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Chow Chow ırkı ortalama olarak 15 yıl ve üzeri yaşayan oldukça uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Chow Chow Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Chow Chow ırkı aşırı derecede tüy döken köpeklerdir. Düzenli olarak taranmaya ve tüy bakımına ihtiyaç duyarlar.

Chow Chow Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Chow Chowsaldırgan bir köpek ırkıdır. Bu ırka rahatsız edici davranışlarda bulunmamak gerekir.

Chow Chow Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Chow Chow orta derecede havlayan köpek ırklarındandır. Gürültüleri rahatsız edici düzeyde değildir ancak yeri geldiğinde kendilerini belli ederler.

Chow Chow Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Chow Chow ırkı orta derecede zeki köpeklerdir. Büyük sorumluluklarda bazen konsantrasyon sorunları yaşasalar da zamanla gelişim gösterebilirler.

Chow Chow Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Chow Chow ırkı eğitimi kolay olmayan köpeklerdir. Eğitim boyunca sabır ve bol tekrar gerekir.

Chow Chow Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Chow Chow ırkı apartmanda mutlu olamayan köpeklerdir.

Chow Chow Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Chow Chow ırkı da yüksek enerjili köpeklerdendir. Aktivite yapmayı severler ve hareket ettikçe mutlu olurlar.

Chow Chow Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Chow Chow ırkı çocuklarla iyi anlaşır. Onlarla birlikte olmayı ve zaman geçirmeyi sever.

Chow Chow Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Chow Chow cinsi yabancılara kötü davranır. Yabancı birinden kötü enerji alırsa gidene kadar takibe alır. Her hareketinden tehlike beklemeye başlar.

Chow Chow Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Chow Chow ırkı başka petlerle karşı tarafın tavrına göre geçinir. Bir pet ona iyi davranırsa iyi olur, kötü davranırsa geçinmekte sorun yaşar.

Chow Chow Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Chow Chow ırkı ise her zaman itaat etmese de genel olarak sahibinin sözünü dinleyen köpeklerdendir.

Chow Chow Ne Kadar Büyür?

Chow Chow köpekler gelişimini 18. aya kadar sürdürürler. Bir dişi chow chow 46-51 cm yüksekliğe ulaşırken erkek chow chow 48-56 olabilir. Ağırlık olarak ise dişiler 20-27 kg, erkekler 25-32 kg civarı olur.

Chow Chow Kaç Derecede Yaşar?

Chow Chowlar soğuğa en dayanıklı köpek cinslerinden birisidir. 5-7 santigrat dereceye kadar soğuğu tolere edebilen bu köpekler sıcaklık daha fazla düştüğünde hipotermi riski taşırlar. Chow Chow köpekler çok fazla sıcağı sevmezler. Kalın bir kürke sahip oldukları için sıcak havalardan bir hayli rahatsız olurlar.

Chow Chow Ne Zaman Çiftleşir?

Dişi Chow Chow köpekler 6 aylık olduktan sonra çiftleşmeye hazır hale gelir. 6 aylık bir chow chowun çiftleşmek istediği görülebilir. Hamileliğin sağlıklı olması ve köpeğin zarar görmemesi için 18 aylık olduklarında çiftleştirilmeleri tavsiye edilir. Kendi ırklarından partnerlerle çiftleştirilmesi en doğrusu olur. Çiftleşme dönemi yaklaşık olarak 20 gün devam eder.

Chow Chow Kaç Ayda Doğurur?

Chow Chow cinsi köpekler ortalama olarak 60-65 günlük hamilelik süreci geçirirler. Bu da hamile kaldıktan 2 ay sonra yavruları dünyaya getirmeleri anlamına gelir. Doğan yavrularını 3 ay düzenli olarak emzirir.

Chow Chow Kaç Yavru Doğurur?

Chow chow köpek bir doğumda 5-8 yavru birden dünyaya getirebilir. 5 yaşına kadar sorunsuz bir şekilde doğum yapan bu köpekleri 5 yaşının ardından çiftleştirmek pek fazla tavsiye edilmez. Yaşlı chow chowların hamileliklerinde ciddi sağlık sorunları görülmektedir.

Chow Chow Tehlikeli Mi?

Chow Chow köpekler doğru bir şekilde eğitildiklerinde ve yeterince sosyalleştirildiklerinde tehlikeli değildir. Saldırgan ve agresif tavırlar sergileyen Chow Chow’lar yanlış yetiştirilmişlerdir. İri ve güçlü köpekler olduğundan saldırgan özellikte olanlardan çocuklar uzak tutulmalıdır.

Chow Chow Fiyatı Ne Kadar?

Chow chow köpekler nadir bulunan bir cinstir. Dünya üzerinde bu ırkın pek fazla üyesi yoktur. Özellikle yurtdışında chow chow yetiştiriciliğiyle ünlü çiftlikler bulunsa da ülkemizde yaygın değildir. Bu nedenle chow chow fiyatı 6000-10000 TL aralığında değişiklik gösterir. Yurtdışından satın alınmak istendiğinde ise en az 500-1000$ doları gözden çıkarmak gerekir.

Chow Chow Nereden Alınır?

Chow Chow köpek üretim çiftliklerinden, köpek kulüplerinden, köpek satışı yapılan mağazalardan alınabilir. Almadan önce köpeğin özellikleri iyice incelenmelidir. Az bulunan bir ırk olduğundan chow chow köpekler oldukça pahalıdır. Bu nedenle birçok kişi satın almak yerine ücretsiz sahiplenme seçeneğine yönelir.

Chow Chow Ne Kadar Mama Yer?

Chow chow köpekler günde 2 veya 3 öğün beslenmelidir. Bu köpeklerin günlük ortalama kalori ihtiyaçları 1200-1500 kcal seviyesindedir. Köpek için seçilmiş olan mamanın bir gramının kaç kalori olduğu üzerinden bu hesap yapılıp öğünlere paylaştırılmalıdır. Yaklaşık olarak günde 60-80 gram mama Chow Chow köpeklerin beslenmesi için yeterli olur.