Fransız Bulldog Özellikleri ve Bakımı

Fransız Bulldog Özellikleri ve Bakımı Fransız Bulldog Özellikleri ve Bakımı Fransız Bulldog Özellikleri ve Bakımı Fransız Bulldog Özellikleri ve Bakımı Fransız Bulldog Özellikleri ve Bakımı Fransız Bulldog Özellikleri ve Bakımı Fransız Bulldog Özellikleri ve Bakımı
Yaşam Süresi

10-12 yıl

Boyut

Küçük

Ülke

Fransa

Fransız Bulldog, Küçük yapılı bir ırktır. İlk olarak Fransa’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Fransız Bulldog genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Fransız Bulldog Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Fransız Bulldog bekçilik için uygun görülen köpeklerden değildir. Bir yeri koruma konusunda görevlendirildiklerinde başarıyla koruyamazlar. Karakterleri gereğiyle bekçiliğe uygun olamayan bu köpekler bekçilik yapmaları için zorlanmamalıdır.

Fransız Bulldog Av Köpeği midir?

Fransız Bulldog ırkı av içgüdüsüne sahip değildir. Av için bir köpekten beklenen iz sürme, takip, yakalama, kışkırtma gibi eylemleri yerine getiremezler. Bu nedenle ava giderken Fransız Bulldog yanınıza almak doğru olmayacaktır. Fransız Bulldog Köpek Sahiplenme - French Bulldog düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Fransız Bulldog Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Fransız Bulldog ırkı ortalama olarak 10-12 yıl yaşayan orta uzunlukta ömre sahip köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Fransız Bulldog Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Fransız Bulldog ırkı az sayılabilecek oranda tüy döker. Bu nedenle 10-14 günlük periyotlarla taranmaları gayet yeterli olur.

Fransız Bulldog Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Fransız Bulldog saldırgan bir köpek ırkı değildir. Hem insanlara hem de diğer hayvanlara saldırgan davranışlar sergilemezler.

Fransız Bulldog Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Fransız Bulldog orta derecede havlayan köpek ırklarındandır. Gürültüleri rahatsız edici düzeyde değildir ancak yeri geldiğinde kendilerini belli ederler.

Fransız Bulldog Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Fransız Bulldog ırkı orta derecede zeki köpeklerdir. Büyük sorumluluklarda bazen konsantrasyon sorunları yaşasalar da zamanla gelişim gösterebilirler.

Fransız Bulldog Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Fransız Bulldog ırkı bazı konularda kolay eğitilebilirken bazı konuları için uzun süre eğitim alması gerekebilir.

Fransız Bulldog Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Fransız Bulldog ırkı apartmanda bakmak için çok uygundur.

Fransız Bulldog Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Fransız Bulldog ırkı ise orta derecede enerjik bir köpektir. Yüksek egzersiz ihtiyaçları yoktur ancak tamamen hareketsiz kalmayı da sevmezler.

Fransız Bulldog Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Fransız Bulldog ırkı çocuklarla iyi anlaşır. Onlarla birlikte olmayı ve zaman geçirmeyi sever.

Fransız Bulldog Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Fransız Bulldog ırkı yabancılara karşı orta derecede samimiyete sahiptir. Herkes iyi davranmasa da saldırgan tavırlar da sergilemez.

Fransız Bulldog Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Fransız Bulldog ırkı başka petlerle geçinebilir. Aynı ortamda birden çok evcil hayvan olmasından rahatsız olmaz.

Fransız Bulldog Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Fransız Bulldog ırkı ise her zaman itaat etmese de genel olarak sahibinin sözünü dinleyen köpeklerdendir.

Fransız Bulldog Renkleri Nelerdir?

Fransız Bulldog birden çok renkte üyesi bulunan bir ırktır. Bu ırkın hem orijinal renkleri hem de farklı gruplarla melezlenmesi sonucunda egzotik renkleri oluşmuştur. Orijinal Fransız Bulldog renkleri şunlardır:

  • Beyaz
  • Ten Rengi
  • Brindle
  • Fawn
  • Krem

Fransız Bulldog Ne Kadar Büyür?

Fransız Bulldog küçük köpek ırklarından birisidir. Bu ırkın hem dişileri hem de erkekleri fazla büyümez. Ortalama olarak bir Fransız Bulldog 30 santimetreye kadar büyür. Ağırlıkları ise genel olarak 9-13 kg arasındadır.

Fransız Bulldog Fiyatları Ne Kadar?

Pandemi ve dövizdeki hareketliliği sebebiyle Fransız Bulldog fiyatları artış göstermiştir. Fransız Bulldog fiyatı 3000-10000 TL arasında değişir. Köpek satışı yapan merkezler yerine şahıstan almak tercih edildiğinde 3000 TL’nin altına Fransız Bulldog bulunabilir.

Fransız Bulldog Ne Zaman Çiftleşir?

İlk defa çiftleşecek olan Fransız Bulldog köpekler için en uygun çiftleşme dönemi 12-18 ay arasıdır. Bu köpekler erkenden olgunlaşıyor olmalarına rağmen 12 aydan küçük çiftleştirilmeleri doğru değildir. Erken çiftleştirilen köpek zarar görebilir. Dişi Fransız Bulldog’ların çiftleşmesi için 12 ayı aşmış ve kızgınlığa girmiş olması beklenmelidir.

Fransız Bulldog Kaç Yavru Doğurur?

Fransız Bulldog köpekler küçük yapılı oldukları için aynı anda diğer ırklar kadar doğurmazlar. Sağlıklı bir hamilelik geçiren dişi Fransız Bulldog 2-4 arası yavru doğurur. Bu ırkın 5 ve üzerinde yavru doğurdukları çok nadir görülen bir durumdur. Genellikle çok yavrulu hamileliklerde 1 veya 2 ölü yavru doğabilir.

Fransız Bulldog Nasıl Beslenmeli?

Fransız Bulldog kilo almaya yatkın bir ırktır. Bundan dolayı mama saatleri ve günlük verilen mama miktarı belirlenmelidir. Serbest bir şekilde beslenme imkanı sağlanırsa fazla yiyip obez olabilirler. Yetişkin olana kadar günde 3 öğün, yetişkin olduktan sonra ise günde 2 öğün mama vermek idealdir. Mama seçimi yapılırken köpeğin vitamin, mineral, protein ihtiyaçlarını tamamıyla karşılayacak içerikte olmasına dikkat edilmelidir.

Fransız Bulldog Evde Yalnız Kalır Mı?

Fransız Bulldg köpekler sakın yapılı olduklarından evde yalnız kalmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek alanları varsa çalışan kişilerin bakması için en uygun köpek ırklarından birisidir. Sahibi işten gelene kadar oyuncaklarıyla vakit geçirip kendince eğlenebilir.

Son Fransız Bulldog Pet Üyelerimiz