Labrador Retriever Özellikleri ve Bakımı

Labrador Retriever Özellikleri ve Bakımı Labrador Retriever Özellikleri ve Bakımı Labrador Retriever Özellikleri ve Bakımı
Yaşam Süresi

10-12 yıl

Boyut

Büyük

Ülke

Kanada

Labrador Retriever, Büyük yapılı bir ırktır. İlk olarak Kanada’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Labrador Retriever genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Labrador Retriever Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Labrador Retriever bekçilik için uygun görülen köpeklerden değildir. Bir yeri koruma konusunda görevlendirildiklerinde başarıyla koruyamazlar. Karakterleri gereğiyle bekçiliğe uygun olamayan bu köpekler bekçilik yapmaları için zorlanmamalıdır.

Labrador Retriever Av Köpeği midir?

Labrador Retriever ırkı av köpeği değildir. Nesillerdir av içgüdüleri gelişmemiş olan Labrador Retriever cinsi ne kadar eğitilirse eğitilsin iyi bir av köpeği olamaz. Başka yönleriyle ön plana çıkan bu cins av için tavsiye edilmemektedir. Labrador Retriever Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Labrador Retriever Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Labrador Retriever ırkı ortalama olarak 10-12 yıl yaşayan orta uzunlukta ömre sahip köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Labrador Retriever Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Labrador Retriever ırkı orta derecede tüy döker. Haftada bir tüylerini tarayıp bakım yapmak yeterli olur.

Labrador Retriever Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Labrador Retriever saldırgan bir köpek ırkı değildir. Hem insanlara hem de diğer hayvanlara saldırgan davranışlar sergilemezler.

Labrador Retriever Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Labrador Retriever az sayılabilecek düzeyde havlayan köpeklerdir. Bazen kendilerini havlayarak ifade ederler ancak genel olarak gürültücü sayılmazlar.

Labrador Retriever Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Labrador Retriever en zeki köpek ırklarından birisidir. Görevlerini çok iyi şekilde yerine getirebilirler.

Labrador Retriever Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Labrador Retriever ırkı eğitimi çok kolay olan köpeklerdir. Sahipleri ve eğitmenler zorlanmadan istedikleri her konuda Labrador Retriever eğitebilir.

Labrador Retriever Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Labrador Retriever ırkı apartman yaşamına uyum sağlayabilir.

Labrador Retriever Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Labrador Retriever ırkı ise çok yüksek enerjiye sahip köpeklerdir. Yerinde durmak istemezler ve daima oyun oynayıp hareket ederler.

Labrador Retriever Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Labrador Retriever ırkı çocuklarla çok iyi anlaşır. Çocuklu aileler gözü kapalı bir şekilde çocuklarını ve köpeklerini yalnız bırakabilir.

Labrador Retriever Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Labrador Retriever ırkı yabancılara çok iyi davranır. Herkesle tanışmak ister. Yabancı biri ilgilendiğinde mutlu olur.

Labrador Retriever Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Labrador Retriever ırkı başka petlerle çok iyi geçinir. Onlarla oyun oynamaktan ve vakit geçirmekten sıkılmaz.

Labrador Retriever Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Labrador Retriever ırkı ise sahibine itaat eder ve olabildiğince sözünü dinler.

Labrador Retriever Ne Kadar Büyür?

Labrador Retriever büyük köpek cinslerindendir. Dişi Labrador Retriever 53-58 cm’ye kadar büyürken erkek Labrador’lar 56-61 cm’ye kadar büyüyebilmektedir. Yemeyi çok seven bu cinsin dişileri 25-32 kg, erkekleri 27-34 kg aralığında olur. Ne kadar yediklerine dikkat edilmezse daha fazla kilo alabilirler.

Labrador Retriever Nereden Alınır?

Labrador Retriever oldukça popüler bir ırktır. Bu nedenle Labrador retriever üretimi yapan çeşitli çiftlikler vardır. Köpek üretim çiftliklerinden, evcil hayvan satışı yapan mağazalardan veya köpeğini satmak isteyen kişilerden Labrador Retriever alınabilir.

Labrador Retriever Fiyatı Ne Kadar?

Labrador Retriever fiyatı ortalama olarak 2500-6000 TL aralığındadır. Eğer köpeğin özel eğitimi varsa fiyat bu aralığın üstünde olabilir. Yavru Labrador Retriever’ların fiyatı genellikle yetişkinlerinkinden daha yüksektir. Köpeğin cinsi, özellikleri, yaşı fiyat üzerindeki önemli unsurlardır.

Labrador Retriever Tehlikeli Midir?

Labrador Retriver dünyanın en sevecen köpek ırklarından birisi olabilir. İnsanlarla ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşabilen Labradorlar tehlikeli değildir. Bu köpeklerin karakterinde saldırganlık yoktur. Eğer bir Labrador Retriever saldırgan tavırlar sergiliyorsa geçmişinde yaşadığı travmalar ve aldığı yanlış eğitimlerden kaynaklı olması muhtemeldir.

Safkan Labrador Retriever Nasıl Anlaşılır?

Bir köpeğin safkan Labrador Retriever olup olmadığını anlamanın en güvenilir yolu şeceresini incelemektir. Şeceresi yoksa ayrım yapmak çok kolay değildir. Özellikle yavru Labrador Retriever’lar birçok ırkın sahip olabileceği genel bir görünümü olduğundan safkan mı değil mi tam olarak emin olunamaz.

Safkan Labrador Retriever köpekler kahverengi veya ela göz rengine sahip olurlar. Patileri kapalı ve güçlüdür. Yavru bile olsa bir Labrador yere sağlam basar. Kulakları orta uzunluktadır ve aşırı sarkık değildir.

Labrador Retriever Kaç Yavru Doğurur?

Labrador Retriever köpekler sağlıklı bir hamilelik sürecinin ardından 5-8 yavru doğurabilir. Daha iri yapılı olan Labrador Retriever’ların 10 yavruya kadar doğurabildikleri görülmüştür. Genetik olarak sağlıklı bir yapıya sahip olduklarından ölü doğum riskleri epey düşüktür.

Labrador Retriever Ne Zaman Çiftleşir?

Labrador Retriever’lar büyük yapılı köpekler olduğundan gelişimleri küçük ırklara göre geç tamamlanır. Kızgınlığa girse bile bir Labrador Retriever 15 aydan önce çiftleştirilmesi önerilmez. 15-18 aylar arası ilk çiftleştirme için uygun bir aralıktır.

Labrador Retriever Renkleri Nelerdir?

Labrador Retriever köpekleri bu kadar güzel ve popüler yapan özelliklerinden birisi sahip oldukları renklerdir. Safkan Labradorlar üç renkte kategorize edilir. Bu üç rengin dışında bir renge sahiplerse safkan olmama durumları yüksektir. Labrador Retriever renkleri şunlardır:

  • Sarı
  • Siyah
  • Çikolata Rengi