Pomeranyalı Özellikleri ve Bakımı

Pomeranyalı Özellikleri ve Bakımı
Yaşam Süresi

15+ yıl

Boyut

Küçük

Ülke

Polonya

Pomeranyalı, Küçük yapılı bir ırktır. İlk olarak Polonya’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Pomeranyalı genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Pomeranyalı Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Pomeranyalı ırkının koruma özellikleri gelişmiş değildir. Yabancılar tarafından ortaya koyulan tehlikeleri anlayamazlar. Herhangi bir ürünün, yerin veya ailenin bekçiliğini yapmak onlar için uygun değildir. Koruması gereken alanı terk edebilirler. Anormal durumlarda yabancılara karşı koymayabilirler.

Pomeranyalı Av Köpeği midir?

Pomeranyalı ırkı av içgüdüsüne sahip değildir. Av için bir köpekten beklenen iz sürme, takip, yakalama, kışkırtma gibi eylemleri yerine getiremezler. Bu nedenle ava giderken Pomeranyalı yanınıza almak doğru olmayacaktır. Pomeranian Boo Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Pomeranyalı Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Pomeranyalı ırkı ortalama olarak 15 yıl ve üzeri yaşayan oldukça uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Pomeranyalı Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Pomeranyalı ırkı aşırı derecede tüy döken köpeklerdir. Düzenli olarak taranmaya ve tüy bakımına ihtiyaç duyarlar.

Pomeranyalı Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Pomeranyalı saldırgan bir köpek olmasa da baskı kurulduğunda veya rahatsız edildiğinde tepki verebilirler.

Pomeranyalı Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Pomeranyalı az sayılabilecek düzeyde havlayan köpeklerdir. Bazen kendilerini havlayarak ifade ederler ancak genel olarak gürültücü sayılmazlar.

Pomeranyalı Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Pomeranyalı ırkı orta derecede zeki köpeklerdir. Büyük sorumluluklarda bazen konsantrasyon sorunları yaşasalar da zamanla gelişim gösterebilirler.

Pomeranyalı Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Pomeranyalı ırkı eğitimi kolay olmayan köpeklerdir. Eğitim boyunca sabır ve bol tekrar gerekir.

Pomeranyalı Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Pomeranyalı ırkı apartmanda bakmak için çok uygundur.

Pomeranyalı Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Pomeranyalı ırkı ise orta derecede enerjik bir köpektir. Yüksek egzersiz ihtiyaçları yoktur ancak tamamen hareketsiz kalmayı da sevmezler.

Pomeranyalı Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Pomeranyalı ırkının çocuklarla pek iyi anlaşabildiği söylenemez. Bu nedenle çocuklu aileler diğer özelliklerine bakıp kararını ona göre vermelidir.

Pomeranyalı Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Pomeranyalı ırkı yabancılara karşı orta derecede samimiyete sahiptir. Herkes iyi davranmasa da saldırgan tavırlar da sergilemez.

Pomeranyalı Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Pomeranyalı ırkı başka petlerle karşı tarafın tavrına göre geçinir. Bir pet ona iyi davranırsa iyi olur, kötü davranırsa geçinmekte sorun yaşar.

Pomeranyalı Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Pomeranyalı ırkı ise her zaman itaat etmese de genel olarak sahibinin sözünü dinleyen köpeklerdendir.

Pomeranian Boo Karakteristik Özellikleri

İnsanların pomeranian boo cinsi köpekleri bu kadar çok sevmesinin tek nedeni dış görünüşü değildir. Karakteri, içten tavırları ve dost canlısı olması pomeranyalıları bu kadar gözde yapar. Pomeranianların karakteristik özellikleri ise şöyledir:

 • Çok enerjik bir türdür. Hareket etmeden, oyun oynamadan duramazlar.
 • Sahibiyle çok iyi anlaşırlar, adeta sahiplerine bağlanırlar.
 • Yabancılara karşı soğuk davranırlar. 
 • Başka köpeklerle iyi geçinemezler. Küçük yapıda olmalarına rağmen kavgacı tavırlar sergileyebilirler.
 • Çok ilgi bekleyen köpeklerdir. Sürekli onlarla ilgilenilmesini, oyun oynanmasını isterler.
 • Çok meraklılardır; merak ettikleri bir şeyi hemen keşfetmeye çalışırlar.
 • Bütün bu iyi özelliklerinin yanı sıra çok inatçıdırlar.

Pomeranian Boo Köpek Bakımı

Pomeranian booların bakımı diğer köpek cinslerine göre zordur. Güzelliğiyle insanları hayran bırakan tüylerine çok iyi bakılmalıdır. Yıkarken çok dikkat edilmelidir. Düzenli olarak tüyleri taranmalıdır. Çok sık diş sorunları ile karşılaşan bu köpeklerin ağız bakımına dikkat edilmelidir. Ağız sağlığı için veterinerlerin önerdiği köpek diş macunları ve fırçaları tercih edilmelidir.

Pomeranianlar yiyecek seçiciliği yapabilir; istemediği bir yiyeceği yemesi için ısrar edilmemelidir. İnatçı oldukları için diğer yiyeceklere karşı da isteksiz olmaya başlayabilirler. Yapıları gereği bu cinste evcil hayvan obezitesi gibi sorunlarla karşılaşılmaz. 

Pomeranianlar, ilgiye çok ihtiyaç duyarlar. Hiçbir pomeranian uzun süre evde tek başına ilgisiz bırakılmamalıdır.

Pomeranyalı cinsi köpekler, diğer küçük cinsteki süs köpeklerine göre daha güçlü bağışıklığa ve sağlam bir yapıya sahiptir. Bu yüzden sık sık hasta olmazlar. Yine de bu cinse karşı oldukça hassas ve korumacı davranılmalıdır.

Pomeranian Boo Eğitimi

Pomeranianların eğitimi oldukça kolaydır. Oyun oynamayı ve hareket etmeyi seven bu köpekler, eğitimi de bir oyun gibi algılarlar. Onlara ne gösterilirse hevesle yerine getirirler. Eğitim esnasında ödül maması verilirse daha başarılı olmak için uğraşırlar.

Meraklı yapıları da onların eğitimi için pozitif bir özelliktir. Eğitimde gösterilen şeyleri merak edip daha hızlı kavrarlar. Sahiplerine çok bağlı oldukları için sözünden hiç çıkmazlar. Eğer sahibi tarafından eğitilirlerse sahibi ne isterse onu yaparlar.

Pomeranyalı Fiyatı Ne Kadar?

Pomeranyalı veya bir diğer adıyla Pomeranian Boo köpekler satın alınmak için en fazla tercih edilen süs köpeği cinslerinden birisidir. Pomeranyalı fiyatı kura bağlı olarak yükselmektedir. Bir Pomeranyalı köpeğin piyasa fiyatı 750$ ile 3000 $ arasında değişebilir. Pomeranyalı fiyatı 9000-30000 gibi yüksekken ücretsiz köpek sahiplenme sayesinde hiçbir şey ödenmeden sahip olunabilir.

Pomeranyalı Renkleri Nelerdir?

Pomeranyalı renkleri oldukça çeşitlidir. Minik Pomeranianlar genellikle tek renk kürke sahip olsalar da istisna olarak çift renkli kürkü olanlar da vardır. Genel Pomeranyalı renkleri şunlardır:

 • Krem
 • Kızıl
 • Siyah
 • Beyaz
 • Kahverengi
 • Turuncu

Safkan Pomeranyalı Nasıl Anlaşılır?

Pomeranyalı köpekler Alman Spitz gibi bazı cinslerin kırmalarına benzetilir. Bu nedenle Pomeranian Boo safkan mı anlayabilmek için kesinlikle köpeğin seceresine göz atılmalıdır. Seceresinden köpeğin safkan olup olmadığı hemen anlaşılabilir. Pomeranyalı satın almayı düşündüğünüz yerden köpeğin seceresini talep edip ona göre satın alabilirsiniz.

Pomeranyalı Ne Zaman Çiftleşir?

Pomeranyalı, küçük köpek ırklarından biri olduğu için diğer köpek ırklarına göre daha erken yetişkin olurlar. Yaklaşık 10 aylık olmuş bir Pomeranyalı, çiftleşmek için istekli olabilir. Sağlıklı bir çiftleşme ve hamilelik geçirmesi için Pomeranyalı en az 1 yaşına gelmelidir. Erkek köpeklerde ise 1 yaşı 1-2 ay geçmek daha uygun olur.

Pomeranyalı Kaç Yavru Doğurur?

Çiftleşme sürecinin ardından hamile kalan bir dişi Pomeranyalı, 1-4 yavru köpek doğurur. Bu sayının diğer köpeklere göre daha az olması Pomeranyalı’nın daha küçük boyutlarda olmasındandır.

Pomeranyalı Boyu Ne Kadar Uzar?

Pomeranyalı köpeklerin dişi ve erkeklerinin boyları birbirine çok yakındır. Bir Pomeranyalı 18-30 cm arasında boya sahip olabilir. Ağırlıkları ise 1-3 kg aralığındadır.

Pomeranyalı Ne Kadar Mama Yer?

Pomeranyalı çok fazla mama tüketen bir ırk değildir. 1 yaşlarını doldurana kadar günde 3 öğün düzenli olarak beslenmeleri gerekir. 1 yaşından sonra öğün sayısı ikiye düşürülebilir. 3 kilogramın üzerinde ağırlığa ulaştığında ise takip edilip gerek görüldüğünde veterinere gidilmelidir.

Pomeranyalı Ne Zaman Tıraş Olur?

Pomeranyalı köpekler çift kat tüy yapısına sahiptir. Pomeranyalı köpeklerin üst katman tüyleri uzadığında tercihe göre tıraş ettirilebilir. Tıraş esnasında alt katman tüylere zarar vermemeye özen gösterilmelidir. Bu nedenle yalnızca üst katman tüyleri uzadığında tıraş olmalıdırlar.

Pomeranyalı Ne Zaman Yetişkin Olur?

Pomeranian küçük yapılı köpek ırkı olduğundan henüz bir yaşını doldurmadan yetişkin olur. 10 – 12. aylar arasında Pomeranyalılar yavruluktan yetişkinliğe geçiş yapar. Bu ırkın yetişkin olma zamanı dişi ve erkeklerde yakındır.

Pomeranyalı Ne Zaman Tıraş Olur?

Pomeranyalı köpekler çift kat tüy yapısına sahiptir. Pomeranyalı köpeklerin üst katman tüyleri uzadığında tercihe göre tıraş ettirilebilir. Tıraş esnasında alt katman tüylere zarar vermemeye özen gösterilmelidir. Bu nedenle yalnızca üst katman tüyleri uzadığında tıraş olmalıdırlar.

Pomeranyalı Ne Zaman Yetişkin Olur?

Pomeranian küçük yapılı köpek ırkı olduğundan henüz bir yaşını doldurmadan yetişkin olur. 10 – 12. aylar arasında Pomeranyalılar yavruluktan yetişkinliğe geçiş yapar. Bu ırkın yetişkin olma zamanı dişi ve erkeklerde yakındır.