Samoyed Özellikleri ve Bakımı

Samoyed Özellikleri ve Bakımı Samoyed Özellikleri ve Bakımı Samoyed Özellikleri ve Bakımı
Yaşam Süresi

12-15 yıl

Boyut

Büyük

Ülke

Sibirya

Samoyed, Büyük yapılı bir ırktır. İlk olarak Sibirya’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Samoyed genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Samoyed Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Samoyed bekçilik için uygun görülen köpeklerden değildir. Bir yeri koruma konusunda görevlendirildiklerinde başarıyla koruyamazlar. Karakterleri gereğiyle bekçiliğe uygun olamayan bu köpekler bekçilik yapmaları için zorlanmamalıdır.

Samoyed Av Köpeği midir?

Samoyed ırkı av köpeği değildir. Nesillerdir av içgüdüleri gelişmemiş olan Samoyed cinsi ne kadar eğitilirse eğitilsin iyi bir av köpeği olamaz. Başka yönleriyle ön plana çıkan bu cins av için tavsiye edilmemektedir. Samoyed Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Samoyed Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Samoyed ırkı ortalama olarak 12-15 yıl yaşayan uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Samoyed Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Samoyed ırkı aşırı derecede tüy döken köpeklerdir. Düzenli olarak taranmaya ve tüy bakımına ihtiyaç duyarlar.

Samoyed Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Samoyed durumuna göre saldırgan sayılabilen bir köpektir. Kendini güvende hissetmediğinde saldırgan tarafını gösterebilir.

Samoyed Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Samoyed az haylayan köpeklerdir. Gerek duymadıkça havlamayı tercih etmezler.

Samoyed Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Samoyed zeki köpek ırklarından birisidir. Eğitimleri kolaydır ve komutları anlayabilirler.

Samoyed Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Samoyed ırkı eğitimi kolay olmayan köpeklerdir. Eğitim boyunca sabır ve bol tekrar gerekir.

Samoyed Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Samoyed ırkı apartman yaşamına uyum sağlayabilir.

Samoyed Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Samoyed ırkı ise çok yüksek enerjiye sahip köpeklerdir. Yerinde durmak istemezler ve daima oyun oynayıp hareket ederler.

Samoyed Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Samoyed ırkı çocuklarla çok iyi anlaşır. Çocuklu aileler gözü kapalı bir şekilde çocuklarını ve köpeklerini yalnız bırakabilir.

Samoyed Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Samoyed ırkı yabancılara çok iyi davranır. Herkesle tanışmak ister. Yabancı biri ilgilendiğinde mutlu olur.

Samoyed Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Samoyed ırkı başka petlerle çok iyi geçinir. Onlarla oyun oynamaktan ve vakit geçirmekten sıkılmaz.

Samoyed Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Samoyed ırkı ise her zaman itaat etmese de genel olarak sahibinin sözünü dinleyen köpeklerdendir.

Safkan Samoyed Nasıl Anlaşılır?

Bir köpeğin safkan Samoyed olup olmadığını anlayabilmenin en iyi yolu şeceresini incelemektir. Şecerede köpeğin ataları ve safkanlık durumu bulunur. Şeceresi olmayan bir köpeğin safkan olduğunu anlamak neredeyse imkansızdır. Safkan Samoyed ve benzer bir ırkın çiftleştirilmesi sonucunda safkana oldukça benzer yavrular doğduğu görülür. Bu nedenle şecere çok önemlidir.

Samoyed Nereden Alınır?

Samoyed cinsi köpekler genellikle köpek üretim çiftliklerinde yapılmaktadır. Bu köpeği direkt üretenler veya yurtdışından getirip satanlar mevcuttur. Yine internet üzerinden de Samoyed köpeğini satanlar bulunabilir.

Samoyed Ne Kadar Büyür?

Dişi Samoyed köpekler 48-53 cm arasında yüksekliğe ulaşabilirler. Erkek Samoyed köpeklerinse 53-60 cm arasında yüksekliğe ulaştıkları görülür. Bu köpeklerin ortalama ağırlığı ise 23-27 kg civarlarıdır. İri yapılı olduklarından 30 kg üzerine çıkabilirler.

Samoyed Kaç Ayda Doğurur?

Sağlıklı bir hamilelik geçiren Samoyed iki ayda doğurur. Bu köpeklerin hamilelik süresi 60-65 gündür. Hamilelik sürecinin son günlerinde köpekte doğum yapacağına dair bazı değişimler fark edilebilir. Takvim tutularak son günlerinde yanında olursa tüm yavrular sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir.

Samoyed Kaç Yavru Doğurur?

Samoyed cinsi köpekler genellikle 4-6 arasında yavru doğurur. Dişi Samoyedin kaç yavru doğuracağı yaşına, sağlık durumuna ve çiftleştiği erkeğe göre değişir. Samoyed ırkında dış gebelik riski yüksektir. Bu nedenle doğum yapması beklenen Samoyedlerin bazen dünyaya yavru getirmediği görülebilir. Hamile olduğu düşünülen Samoyedler muayene ettirilerek tüm risklerden uzak sağlıklı bir doğum yapabilir.

Samoyed Nasıl Beslenir?

Samoyed köpeklerinde beslenmesinde kırmızı et ağırlıklı gidilmelidir. Tavuk ve tavuk unu katkılı mamalar tercih edilmemelidir. Mama seçimi yapılırken dikkat edilecek en önemli kriterlerden birisi budur. Yine bu cins için seçilecek olan mamanın tahılsız olması köpeğin gelişimi açısından önemlidir.