Samoyed Özellikleri ve Bakımı

Samoyed Özellikleri ve Bakımı Samoyed Özellikleri ve Bakımı Samoyed Özellikleri ve Bakımı

Samoyed, Büyük yapılı bir ırktır. İlk olarak Sibirya’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Samoyed genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Samoyed Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Bir köpeğe bir görev vermek istediğinizde mutlaka onun bu görevi başarıyla yerine getirip getiremeyeceği hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bekçilik de bu görevlerden birisidir. Her köpek bekçilik görevini başarıyla yerine getirememektedir. Farklı köpek cinslerinin yapısal ve karakteristik özellikleri bekçilik görevini uygun olmamaktadır. Bembeyaz tüyleriyle ve bitmeyen gülümsemesiyle oldukça popüler olan Samoyed bekçilik için uygun mudur?

Samoyed köpek cinsi Sibirya’da kızak çekmek için kullanılan bir köpek cinsidir. Ancak zaman zaman bekçilik görevini de yerine getirdiği bilinmektedir. Samoyed bekçilik yapabilir desek de bu görevi ondan çok daha iyi bir şekilde üstlenecek farklı köpek cinsleri bulunmaktadır. Onun en iyi bekçi köpeği olduğunu düşünerek sahiplenmeniz yanlış olacaktır. Bekçilik yapabilse bile bu görevi her zaman her koşul altında başarıyla yerine getiremeyebileceğini bilmenizde fayda vardır.

Samoyed Av Köpeği midir?

Avcılık konusunda insanların tarih boyunca en büyük yardımcıları köpekler olmuştur. Ancak her köpek iyi bir av partneri olmamaktadır. Köpeklerin avcılıkta başarılı olabilmeleri için çeşitli özellikleri bünyelerinde barındırmaları gerekmektedir. İz takip etme, av hayvanını sürme ve gerektiğinde müdahale edebilme gibi özellikleri bulunan av iç güdüleri gelişmiş köpek cinslerinden çok iyi av köpeği olmaktadır. Peki Samoyed av köpeği midir?

Samoyedlerin avlanma iç güdüsü en belirgin özelliklerinden değildir, yine de günlük hayatta yaşadıkları alanda avlanma oyunları oynayarak kendilerini eğlendirmeyi ve meşgul etmeyi severler. Eğer avlanmaya gidiyorsanız Samoyed tercih edeceğiniz ilk köpek cinsi olmamalıdır. Avcı köpek cinsleri arasında çok daha iyi av köpekleri bulunmaktadır. Samoyed av köpeği midir sorusuna evet yanıtını da verebiliriz ancak ilk tercihinizi avlanma konusunda çok daha iyi köpek cinsleri arasından kullanmanız önerilir.

Samoyed Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Samoyed ırkı ortalama olarak 15 yıl yaşayan uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Sahip olduğunuz Samoyed ne kadar yaşar diye endişe ediyorsanız ona iyi baktığınız müddetçe gönlünüzü ferah tutabilirsiniz. Düzgün ve sağlıklı beslenen, yeteri kadar hareket ve egzersiz imkanı bulunan, aşıları eksiksiz ve zamanında yapılmış ve en önemlisi sahibinden ve ailesinden bolca ilgi ve sevgi gören bir Samoyed 15 yılı aşkın sürelerde rahatlıkla yaşayabilecektir.

Samoyed Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Samoyed cinsi aşırı derecede tüy döken köpeklerdir. Hemen hemen her gün taranmak isterler.

Köpeklerin tüy dökme sorunu cinslere göre farklılık göstermekle birlikte Samoyed çok tüy döker mi diye merak ediyorsanız sizi hayal kırıklığına uğratacak bir cevapla karşılaşacaksınız. Samoyed cinsi en fala tüy döken köpek cinslerinden biridir. Kürkleri sert kış koşullarına dayanıklı bir şekildedir. Çok katmanlı kürkü her gün taranmadığında keçeleşecek ve topak topak olacaktır. Bu da çeşitli tüy ve deri hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Onu her gün tarayarak tüylerin etrafa saçılmasını önleyebilirsiniz.

Samoyed Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Samoyed durumuna göre saldırgan sayılabilen bir köpektir. Kendini güvende hissetmediğinde saldırgan tarafını gösterebilir.

Ailesine ve sahibine oldukça düşkün olan Samoyed saldırgan mıdır çok endişelenilecek bir konu olmamakla birlikte gerekli eğitimlerin yavruluk döneminden itibaren verilmesi gerekir. Liderliği seven bu köpek cinsi kendisine karşı agresif tutumlarda bulunan başka insan ve hayvanlara karşı saldırgan ve agresif tutumlar göstermekten çekinmez. Ancak yavruluk çağıyla birlikte bol bol sosyalleştirilen ve iyi eğitilen bir Samoyed saldırgan olmaz.

Samoyed Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Eğer sahiplenmeden önce Samoyed çok havlar mı diye merak ediyorsanız onun eğitilmediği takdirde sizleri ve komşularınızı oldukça çok rahatsız edecek derecede havlamaya meyilli köpekler olduğunu bilmeniz gerekir.

Köpeklerin havlamak için çeşitli nedenlere ihtiyaçları yoktur. Bazı köpekler normalde pek havlamazlar ancak bazı köpekler de kendilerini havlayarak belli ederler. Samoyed de bu köpek cinslerinden birisidir ve oldukça fazla havlayabilir. Bu durumun önüne geçilmesi adına mutlaka yavruluğa adım attığı andan itibaren eğitimlere başlanması gerekir. Eğitilmedikleri takdirde havlama sorunlarının önüne geçmek çok zor bir hal alacaktır.

Samoyed Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Samoyed zeki köpek ırklarından birisidir. Eğitimleri kolaydır ve komutları anlayabilirler. İstenilen görevin ne olduğunu anlayacak kadar zekidir ve bu görevi başarıyla yerine getirmek için zekasını rahatlıkla kullanabilir.

Köpeklerin zeki canlılar olduklarını herkes bilir ancak bazı köpek cinsleri diğer cinslere göre zekalarını kullanmada daha başarılı olmalarıyla öne çıkmaktadırlar. Verilen karmaşık komutları anlamada ve çözmede zeka oldukça önemli olduğu için daha zeki köpek cinslerini bu görevler için tercih etmek doğru olacaktır. Samoyed ne kadar zeki öğrenmek istiyorsanız onun çok zeki bir köpek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Samoyed Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Samoyed eğitimi kolay mı diye merak ediyorsanız karşılaşacağınız zorluklara hazırlıklı olmalısınız.

Samoyed eğitimi kolay mı sık sorulan sorulardan birisidir. Her ne kadar sahibine ve ailesine düşkün olsa da bu köpek cinsi başarılı bir şekilde eğitilmediği takdirde liderlik taslamaya başlar ve otorite altına girmeyi reddeder. Bunun için yavruluk döneminden itibaren eğitimlere başlanması gerekir. Eğitimlerde mutlak disiplin ve düzen önemlidir. Sık sık sabırla bol tekrar yapılmalıdır. Eğitimlerde konsantrasyonlarını kaybetmemeleri için eğitim süreleri uzun tutulmamalıdır. Teşvik etmek amacıyla ödül mamalarının kullanımı eğitimin başarısını arttırmada önemli bir rol oynar.

Samoyed Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Samoyed cinsi apartman yaşamına uyum sağlayabilir.

Samoyed apartmanda yaşayabilir mi sorusuna onların apartman yaşamına uyum sağlayabileceği cevabını versek bile bu köpek cinsi oldukça enerjik olduğu için sürekli hareket etmek ve oyunlar oynamak ister. Bundan dolayı geniş hareket alanına sahip ve egzersizini rahatlıkla yaparak koşup oynayabileceği park ve bahçe gibi yerlere götürülmeleri gerekir. Onun için yeterli alan sağlandığı takdirde apartmanda yaşamakta hiçbir sorun yaşamayacaktır.

Samoyed Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Samoyed enerji seviyesi yüksek mi sorusuna rahatlıkla evet yanıtını verebiliriz. Samoyed cinsi çok yüksek enerjiye sahip köpeklerdir. Yerinde durmak istemezler ve daima oyun oynayıp hareket ederler.

Enerji seviyesi yüksek olan köpeklerin mutlaka yeteri kadar geniş hareket alanlarına sahip olmaları ve bu enerjilerini atmaları sağlanmalıdır. Aksi takdirde havlama, agresifleşme, etrafı kazma ve eşyaları parçalama gibi can sıkıntısından doğan davranışları sergilerler. Bu yüzden köpek sahiplenmeden önce mutlaka onun enerji seviyesine uygun bir yaşam tarzı sağlayabileceğinizden emin olmalısınız.

Samoyed Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Samoyed cinsi çocuklarla çok iyi anlaşır. Çocuklu aileler gözü kapalı bir şekilde çocuklarını ve köpeklerini yalnız bırakabilir.

Çocuklu ailelerin Samoyed çocuklarla anlaşabilir mi diye merak etmesine asla gerek yoktur. Samoyed cinsi çocuklarla oyun oynamayı çok sever. Çocuklar da oldukça hareketlidir ve bu Samoyedin yüksek enerji seviyesine çok uygundur. Çocuklarla çok iyi arkadaşlık kurabilirler ve zaman geçirebilirler. Onları tehlikelerden koruyabilirler. Eğer çocuğunuz ya da yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa Samoyed onlara çok iyi birer dost olur.

Samoyed Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Samoyed yabancılara nasıl davranır asla endişelenmeniz gereken bir konu değildir çünkü Samoyed cinsi yabancılara çok iyi davranır. Herkesle tanışmak ister. Yabancı biri ilgilendiğinde mutlu olur. Etrafa şirinlikler saçarak kendisini başkalarına sevdirmekten son derece hoşnut olmaktadırlar.

Ancak kendisine ya da sahiplerine karşı bir tehdit ya da tehlike sezerse yabancılara karşı tutumu değişecektir. Yüksek sesle havlayarak yabancıyı uyarır ve sahibinin önüne geçerek onu korumaya çalışır. Her ne kadar son derece arkadaş canlısı, cana yakın ve sevecen de olsa bir Samoyede karşı mutlaka saygı duymalısınız ve onun tehlikede hissetmesine neden olacak ya da canını yakacak davranışlardan kaçındığınıza emin olmalısınız.

Samoyed Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Samoyed cinsi başka petlerle çok iyi geçinir. Onlarla oyun oynamaktan ve vakit geçirmekten sıkılmaz.

Samoyed başka petlerle geçinebilir mi sorusuna evet desek de ortamda dominant başka köpek cinsleri bulunduğunda durum değişebilir. Samoyed başka petlerle çok iyi geçinir ancak liderliği elden bırakmayı sevmez. Bu yüzden başka baskın bir köpek cinsiyle karşılaştığında onunla aynı ortamda bulunması doğru olmayabilir. Özellikle başka petlerle anlaşamayan köpeklerle anlaşamayacaktır ve kavga edebilirler.

Samoyed Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Samoyed sahibine itaat eder mi diye endişeleniyorsanız bunun eğitimlerle aşılabilecek bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Samoyed cinsi  her zaman itaat etmese de genel olarak sahibinin sözünü dinleyen köpeklerdendir. Yavruluk çağından itibaren verilen eğitimler bu konuda çok önemlidir.

Samoyed her zaman olmasa da başına buyruk davranmayı sever. Enerjik ve oyuncu yapısı sayesinde bol bol koşup oynamaya düşkündür. Bu imkan elinden alındığında inatçı bir tavır takınabilir. Fakat eğitimleri boyunca ona kimin lider olduğu öğretilirse bu sorunun önüne rahatlıkla geçilebilir. İtaatsizlik yapan köpekleri sonradan eğitmek daha zorlu bir süreçtir ve itaat konusu mutlaka yavruluktan itibaren ele alınması gereken bir konudur.

Safkan Samoyed Nasıl Anlaşılır?

Bir köpeğin safkan Samoyed olup olmadığını anlayabilmenin en iyi yolu şeceresini incelemektir. Şecerede köpeğin ataları ve safkanlık durumu bulunur. Şeceresi olmayan bir köpeğin safkan olduğunu anlamak neredeyse imkansızdır. Safkan Samoyed ve benzer bir ırkın çiftleştirilmesi sonucunda safkana oldukça benzer yavrular doğduğu görülür. Bu nedenle şecere çok önemlidir. Ancak safkan Samoyed nasıl anlaşılır çeşitli yolları vardır.

  • Şecere
  • Ebeveynler
  • Cinse ait özellikler
  • Irk dernekleri
  • DNA testi

Şeceresi olmayan köpeklerin ebeveynlerine bakılarak safkan olup olmadıkları anlaşılabilir. Safkan ebeveynler mutlak suretle safkan yavrular doğururlar. Yine o köpek cinsine ait özelliklerin bulunması da safkanlık işaretidir. Örneğin çok farklı tüy renklerine sahip bir Samoyedin safkanlığından şüphe edilebilir. Irk dernekleri ise köpek cinslerinin safkanlığını işaret eden özellikleri belirtir ve denetlemeleri yaparak onların safkanlığına kanaat getirebilir. En kesin çözüm ise DNA testidir ve kesin sonuç verir.

Samoyed Nereden Alınır?

Samoyed cinsi köpekler çok kolaylıkla bulunabilen köpek cinslerinden değillerdir ve bu da Samoyed nereden alınır sorusunun doğmasına yol açar. Samoyedlerin elde edilebileceği çeşitli yollar vardır. Samoyed cinsi köpekler genellikle köpek üretim çiftliklerinde yapılmaktadır. Bu köpeği direkt üretenler veya yurtdışından getirip satanlar mevcuttur. Yine internet üzerinden de Samoyed köpeğini satanlar bulunabilir.

Köpek sahiplendirme ilanlarında ya da hayvan barınaklarında da Samoyed cinsi köpeklere rastlamak mümkündür. Ancak en rahatlıkla ulaşılabilen alan köpek üretim tesisleri ve çiftlikleri olmaktadır. Bu tesislerde safkan köpek cinsleri üretilmektedir ve onlar hakkındaki bütün bilgilere sahip olunabilir. Şecereleri de burada olacağından safkanlığının sorgulanması da çok daha kolay bir hale gelecektir.

Samoyed Ne Kadar Büyür?

Köpeklerin büyüyebilecekleri boyutlar en çok fazla büyük olmayan alanlarda köpek beslemek isteyen kişilerin endişe ettiği konulardır. Samoyed ne kadar büyür sorusu da buradan gelmektedir. Dişi Samoyed köpekler 48-53 cm arasında yüksekliğe ulaşabilirler. Erkek Samoyed köpeklerinse 53-60 cm arasında yüksekliğe ulaştıkları görülür. Bu köpeklerin ortalama ağırlığı ise 23-27 kg civarlarıdır. İri yapılı olduklarından 30 kg üzerine çıkabilirler.

Bir Samoyedin ideal boyutlarına ulaşabilmesi için düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi ve bol bol egzersiz yaptığından emin olunması gerekmektedir. Sağlıklı beslenme köpeklerin gelişimini doğrudan etkilediği için ona en uygun mamalar ve yiyecekler tercih edilmelidir. Yine yapılan egzersizler de vücutlarının olgunlaşmasına ve oturmasına yardımcı olacaktır.

Samoyed Kaç Ayda Doğurur?

Bütün köpek cinsleri ortalama olarak 56 ila 70 gün arasında doğum yapmaktadırlar. Bu sayı arasında yapılan bütün doğumlar normal olarak kabul edilmektedir. Ancak köpek cinslerine göre birkaç günlük farklarla karşılaşılması da muhtemeldir. Bunun için yapılacak en doğru şey hamilelik sürecinden itibaren köpeğinizi veterinere götürerek doğumunun ne zaman yaklaştığı hakkında bilgi sahibi olmaktır. Peki bembeyaz ve pofuduk tüyleriyle son derece popüler ve sevimli olan Samoyed kaç ayda doğurur?

Sağlıklı bir hamilelik geçiren Samoyed iki ayda doğurur. Bu köpeklerin hamilelik süresi 60-65 gündür. Hamilelik sürecinin son günlerinde köpekte doğum yapacağına dair bazı değişimler fark edilebilir. Takvim tutularak son günlerinde yanında olursa tüm yavrular sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir. Hamilelik süreci boyunca veteriner takibi yapılması da hem sürecin sağlıklı geçmesi hem de doğum zamanında çeşitli sıkıntılarla karşılaşılmaması adına önemlidir.

Samoyed Kaç Yavru Doğurur?

Köpeklerin tek seferde doğurabilecekleri yavru sayısı cinsleriyle doğrudan orantılıdır. Küçük köpek ırkları daha büyük köpeklere göre daha az yavrulayabilirler. Ancak bu durum her zaman geçerli değildir. Bir köpeğin tek seferde kaç yavru doğuracağına ilişkin ortalama bilgiler verilse bile en doğru sonuç ultrason sayesinde belli olur. Bu yüzden sahip olduğunuz Samoyed kaç yavru doğurur diye merak ediyorsanız tam sayıyı öğrenmek için veterinere başvurabilirsiniz.

Samoyed cinsi köpekler genellikle 4-6 arasında yavru doğurur. Dişi Samoyedin kaç yavru doğuracağı yaşına, sağlık durumuna ve çiftleştiği erkeğe göre değişir. Samoyed ırkında dış gebelik riski yüksektir. Bu nedenle doğum yapması beklenen Samoyedlerin bazen dünyaya yavru getirmediği görülebilir. Hamile olduğu düşünülen Samoyedler muayene ettirilerek tüm risklerden uzak sağlıklı bir doğum yapabilir.

Samoyed Nasıl Beslenir?

Dünyadaki bütün köpekler aynı ya da benzer türde yiyecekleri tüketmekte ve sindirmekte başarılı olmamaktadırlar. Bunun altında yatan sebep ise sindirim sistemlerinin farklılığından geçmektedir. Bazı yiyecekler bazı köpek cinslerinde alerjilere ve sindirim ya da mide rahatsızlıklarına sebebiyet verebilirken bazı yiyecekler ise bazı köpek cinslerinin gelişiminde hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden bir Samoyed sahiplenmeye karar verdiyseniz Samoyed nasıl beslenir konusunda mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekir.

Samoyed köpeklerinde beslenmesinde kırmızı et ağırlıklı gidilmelidir. Tavuk ve tavuk unu katkılı mamalar tercih edilmemelidir. Mama seçimi yapılırken dikkat edilecek en önemli kriterlerden birisi budur. Yine bu cins için seçilecek olan mamanın tahılsız olması köpeğin gelişimi açısından önemlidir. Yine beslenmelerinde kemikli ürünlerin kullanılmasından sakınılmalıdır. Kemikler midelerine ya da bağırsaklarına batarak organları parçalayabilir ve çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Samoyed Ne Kadar?

Bir köpeğe sahip olmak istediğinizde bunun için birkaç yöntem bulunmaktadır. Sahiplendirme ilanlarından ya da hayvan barınaklarından köpeklere ulaşılabilirsiniz. Satın almak da bu seçeneklerden birisi olmaktadır. Her ne kadar satın alma sahiplen prensibini benimsiyor olsak da bazı köpek cinslerini bulmak daha zordur bu yüzden satışları yapılmaktadır. Samoyed köpek bunlardan birisidir ve Samoyed fiyatları değişiklik göstermektedir.

Samoyed ne kadar sorusuna Samoyed fiyatlarının 4000 ile 10000 TL arasında değişiklik gösterdiği yanıtını verebiliriz. Fiyatları etkileyen en önemli faktörler yaş, sağlık ve soy durumu olarak göze çarpmaktadır. Samoyed fiyatları köpeğin yaşı düştükçe artış gösterir. Yine sağlıklı ve safkan bir Samoyed fiyatı daha yüksek olacaktır.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Samoyed

Son Samoyed Pet Üyelerimiz

Samoyed Son İçerikleri

Sponsorsponsor