Smokin Kedi Özellikleri ve Bakımı

Smokin Kedi Özellikleri ve Bakımı Smokin Kedi Özellikleri ve Bakımı

Smokin ırkı ilk önce Mısır’de keşfedilmiştir. Keşfinden sonra insanlar tarafından dünyanın farklı noktalarına götürülmüştür. Çeşitli özellikleri sebebiyle oldukça beğenilen Smokin cinsi artık bakmak için herkesin sahip olmak istediği kedilerden birisidir. Smokin kedisi ortalama uzunluğa sahip bir ırktır. Ayrıca kilosu 6-8 kg civarlarındadır.

Smokin Kedi Hastalıkları

Smokin kedi hastalıkları da diğer türlerde ortaya çıkan rahatsızlıklarla hemen hemen benzerlik gösterebilir. Hasta olduklarında bunu hal ve hareketlerindeki davranış değişikliklerinden anlamak mümkündür. Sahip oldukları kalıtsal rahatsızlıklar için ise düzenli bir şekilde veteriner kontrolü gerekir. Tedbirler alındığı takdirde sağlıklı bir şekilde yaşarlar.

 • Smokin Kedi Tüy Döker Mi?
 • Smokin Kedi Polikistik Böbrek Hastalığı
 • Smokin Kedi Üriner Sistem Hastalığı
 • Smokin Kedi Obezite Problemi
 • Smokin Kedi Diş Bakımı
 • Smokin Kedi Eklem Ağrısı

Smokin kedi hastalıkları önüne geçmek adına aşılarının tam ve zamanında yapılmış olması çok büyük bir önem arz etmektedir. Aşıları yapılmadığı taktirde rahatsızlıklara daha açık hale geleceklerdir. Rahatsızlandıklarında ortaya koydukları en görülebilir belirtiler iştahsızlık, halsizlik ve yorgunluk ile eski neşelerine sahip olmamaları olarak göze çarpar.

Smokin Kedi Eğitimi

Smokin kedi eğitimi onun karakter yapısına göre farklılık gösterir. Dünyanın en zeki kedi cinsi olarak da nitelendirilmelerine rağmen bu kolay bir şekilde eğitilebildikleri anlamını taşımamaktadır. Yavruluktan itibaren bol bol sosyalleştirilmeye başlanması bu sürecin çok daha hızlı ve başarılı bir şekilde sonuçlanmasında önemli bir basamak olarak kabul edilir.

 • Smokin Kedi Tuvalet Eğitimi
 • Smokin Kedi Uyku Eğitimi
 • Smokin Kedi Kucak Eğitimi

Smokin kedi eğitiminde temel kuralları öğrenmeleri çok zaman almamaktadır. Özellikle sahipleriyle yakın bir bağ kurmalarının ardından sahiplerinin sözünü daha çok dinleme eğilimi gösterirler. Fakat zaman zaman kendi başına buyruk hareketler sergilemeleri de normaldir. Sık sık pratik yapmak ve sabır başarıya ulaşmada en önemli anahtar olacaktır.

Smokin Kedi Beslenmesi

Smokin kedi beslenmesi sahipleri zorlamaz. Yemek konusunda fazla seçici değildirler. Fakat bu her şeyi her zaman ve istedikleri kadar yiyebilecekleri anlamına gelmemektedir. Dikkat edilmediği takdirde kolaylıkla aşırı kilo alımına neden olacağı için beslenme programı disiplinli bir şekilde uygulanmalıdır.

 • Smokin Kedi Ne Yer?
 • Smokin Kedi Yavru Beslenme

Smokin kedi beslenmesinde günlük olarak ihtiyaç duyacakları besin ögelerini kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşıladığınız takdirde herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız. En çok hangi yiyeceği sevdiğini öğrenmek adına deneme yanılma yöntemini kullanabilirsiniz. Herhangi bir alerji gelişimi durumunda ise vakit kaybetmeden veterinere götürülmeleri tavsiye edilir.

Smokin Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Kediler insanlarla oldukça iyi anlaşabildiği için geçmişten beri Kedi sahiplenme çok yaygındır. Kediler enerjileri ile insanı yükseltirler. Belli bir süre kedi besleyen birisi artık kedisi olmadan bir gün bile düşünmek istemez. Ne yazık ki kedilerin ömürleri sahiplerine göre çok daha kısadır. Smokin ırkı ortalama 13-15 yıl yaşayan uzun ömürlü kedilerdir. Kedi ırklarının ortalama ömrü ne kadar olursa olsun yaşam süresinin uzayıp kısalması yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. Kedilerin aşıları, rutin temizlikleri, beslenmeleri, veteriner muayenelerine dikkat edilirse çok daha uzun yaşarlar.

Smokin Kedisi Tüy Döker Mi?

Kediler vücudu tüylerle örtülü, insanlarla en fazla yaşayan petlerdendir. Ancak bazı istisnai cinsler vardır ki hiç tüyleri yoktur. Alerjisi olan veya evin her yerinde tüy görmek istemeyen kişiler, az tüy döken kedileri sahiplenmek isteyebilirler. Smokin ırkı uzun tüylü kedi cinslerinden birisidir.Bu ırkın tüy döküntüsü çok olur.

Smokin Ne Kadar Zeki?

Smokin ırkı yıllardır insan hayatından yer alan oldukça sevimli canlılardır.İnsanlarla hep birlikte oldukları için bazı görevleri yerine getirip kurallara ayak uydurmaları gerekir. Bu da kedilerin verilen komutları anlayıp uygulayabilme becerisine bağlıdır. Smokin en zeki kedi ırklarından birisidir. Şaşırtıcı bir zekaya sahip olan bu kediler her şeyin farkına varabilirler.

Smokin Eğitimi Kolay Mı?

Smokin Kedi Sahiplenme planı kedileri seven birçok kişi tarafından yapılır ancak sıra kedi eğitmeye gelince zorlananlar olmaktadır. Günümüzde pek çok kişi apartman dairelerinde yaşadığı için hem insanların hem de hayvanların bu kurallarla dolu hayata uyum sağlaması gerekir. Eğitimi kolay kedi ırkları fazla efor harcamadan bir şeyleri öğrenip uygulamakta başarılıdır. Smokin ırkı eğitimi çok zorlamasa da biraz uğraş gerektirebilir. Yeterince zaman ve enerji harcandığı sürece bu kedilere istenilenler öğretilir.

Smokin Hareketli mi?

Genellikle kediler oyun oynamaya ve hareket etmeye bayılan canlılardır. Ancak bu durum her kedi için geçerli değildir. Bazı kedi cinsleri oldukça hareketli bir yapıya sahipken bazı kediler gün boyu yatıp dinlenmekten hoşlanır. Smokin en hareketli kedi ırklarından birisidir. Uyanık oldukları anlarda yerinde durmaktan hoşlanmazlar. Bu kediler adeta oyun için yaratılmıştır. Oyun oynarken yorulsalar bile bırakmak istemezler.

Smokin Kedisi Çocuklarla Anlaşır Mı?

Çocuklu ailelerin kedi sahiplenme işlemlerine başlamadan önce kediyle çocuğun arasındaki enerjiyi düşünmesi gerekir. Kedinin çocukla anlaşıp anlaşamayacağı daima akıllarla bir soru işaretidir. Smokin ırkı çocuklarla çok iyi anlaşamıyor olsa da bu durumu sorun etmez. Eğer mümkünse çocuk sahibi olmayan kişiler bu kediyi sahiplenmelidir.

Smokin Başka Hayvanlarla Geçinebilir mi?

Sevimli kedi isimleri, bir kedi sahiplenmek için sizi tetikliyor olsa da başka petleriniz varsa acele karar vermemelisiniz. Çünkü bazı kediler, başka petlerle iyi geçinememektedir. Sosyal becerileri gelişmiş değilse aynı ortamda yaşamaları uygun olmayacaktır. Smokin ırkı başka petlerle duruma göre geçinebilir. Eğer diğer evcil hayvan ona kötü davranmıyor ve dostça yaklaşıyorsa, belli bir süre sonra uyum sağlayacaktır.

Smokin Yabancılara Nasıl Davranır?

Bir kedi yaşamı boyunca sadece sahibi ve ailesiyle olmaz. Evdeyken eve gelen misafirlerle, dışardayken birçok yabancı kişiyle bir arada olmaları gerekir. Smokin cinsi yabancılara duruma göre davranır. Eğer karşısındaki kişiden negatif duygular sezerse durum değişir.

Smokin Bakımı Kolay mı?

Kediler bakımı için zaman ve ilgi isteyen canlılardır. Bir kedi sahibi mümkün olduğu sürece kedisine zaman ayırmalıdır. Bazı kedilerin bakımı oldukça kolayken bazı kediler daha fazla ihtiyaca sahiptir. Smokin kedisi bakım açısından sahiplerini pek fazla zorlamaz. Yine de ilk defa kedi bakacak olan kişiler bazı durumlarda zorluk yaşayabilir.

Smokin Sahibine Bağlı Mıdır?

Kediler sahiplerine kolayca bağlanabilen ve koparması zor bir bağ kuran hayvanlardır. Sahiplerini çok benimserler ve kıskanabilirler. Tabi ki bu durum tüm kedi ırkları için geçerli değildir. Bazı ırklar genele göre daha az bağlanma yaşayabilir. Smokin ırkı sahibine bağlı kedi ırklarındandır. Bu kediler sahiplerine son derece bağlıdır ve birlikte vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Smokin Genel Sağlık Durumu Nasıldır?

Smokin Kedi Sahiplenme kararı vermek üzere olanlar ırkın genel sağlık durumuna bakarak son kararlarını verebilirler.Müdahale edilmesi gereken durumlarda bir uzmana görünme tüm kedilerin hakkıdır. Sürekli olarak bunu sağlayamayacak olanlar kedi bakma fikrini tekrardan gözden geçirmelidir. Smokin ırkı dikkat edilmezse kolayca hastalanabilen kedi ırklarındandır. Genetik yapısından dolayı birçok etmen kolayca hastalanmasına sebep olabilir.

Kedilerin yavruluk döneminde aşıları tam olarak yapılırsa daha kuvvetli bağışığa sahip olurlar. Ayrıca pek çok yaygın hastalığa karşı da korunurlar. Bu nedenle aşı yaptırmak çok önemlidir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Smokin

Son Smokin Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor