Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bengal kedisi, Amerika menşeili bir kedidir. İlk ataları Amerika’de görülen bu kedi zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Çeşitli özellikleri sebebiyle oldukça beğenilen Bengal cinsi artık bakmak için herkesin sahip olmak istediği kedilerden birisidir. Bengal ırkı boyu oldukça uzun büyük kedi grubunda yer alır. Ayrıca kilosu 8-10 kg civarlarında olup genele göre daha iri yapılıdırlar.

Bengal Kedisi Hastalıkları

Bengal kedisi hastalıkları diğer cinslere nazaran daha az olarak bilinmektedir. Oldukça dirençli bir yapıya sahip olan bu cinsin karşılaştığı rahatsızlıklar, diğer türlerle ortak görülenler dışında fazla değildir. Ancak yine de bu onların hastalanmayacakları anlamına gelmemektedir. Bu türe sahip kişilerin onların sağlıklarını koruma adına gerekli önlemleri alması gerekir.

 • Bengal Kedisi Tüy Döker Mi?
 • Bengal Kedisi Diş Bakımı
 • Bengal Kedisi Eklem Ağrısı
 • Bengal Kedisi Obezite Problemi

Bengal kedisi hastalıkları da diğer türlerde olduğu gibi kalıtsal olarak aktarılabilen rahatsızlıklardır. Bu noktada en büyük görev sahiplere düşmektedir. Onların ihtiyaç duyduğu düzenli veteriner kontrollerinin yanı sıra öğrenilmesi gerekli bilgiler hakkında fikir sahibi olmak da sevimli dostlarımızın bu durumlarla karşılaşarak yaşam kalitelerini kaybetmelerine engel olmaktadır.

Bengal Kedisi Eğitimi

Bengal kedisi eğitimi çoğu diğer cinste olduğu gibi işleyen bir süreçtir. Sahipleri tarafından yavruluk döneminden itibaren başlayan eğitimlerde başarı şansı artmaktadır. Bu süreç ilerlerken mutlaka dikkat edilmesi gereken adımlar vardır. Bu adımları doğru bir şekilde geçtiğiniz takdirde çabanızın meyvelerini aldığınızı görmenizin önünde bir engel kalmaz.

 • Bengal Kedisi Tuvalet Eğitimi
 • Bengal Kedisi Uyku Eğitimi
 • Bengal Kedisi Kucak Eğitimi

Bengal kedisi eğitiminde nazik ve sabırlı olun. Ondan istemediğiniz davranışları sergilediğinde “hayır” komutunu kullanın. Böylelikle zamanla nasıl davranması gerektiğini öğrenmeye başlayabilir. Dikkatinin başka şeylere kaymaması için süreci fazla uzatmayın. Sık tekrar ile birlikte ödül mamalarının kullanımı pozitif geri dönüş almanızda büyük yarar sağlar.

Bengal Kedisi Beslenmesi

Bengal kedisi beslenmesine dikkat edilmediği takdirde birçok sağlık sorunuyla karşılaşmak kaçınılmazdır. Et ağırlıklı beslenen bu canlıların günlük olarak ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller mutlaka sağlanmalıdır. Diyetin kalitesi arttıkça daha güçlü ve sağlıklı hale geleceklerdir. Bu konuda en büyük görev sahiplere düşmektedir.

 • Bengal Kedisi Ne Yer?
 • Bengal Kedisi Yavru Beslenme

Bengal kedisi beslenmesinde araştırma yaparak birçok şey öğrenebilirsiniz ancak yine de aklınıza takılan soruları veterinerinize sormaktan çekinmeyin. Veterinerler bu alanda profesyonel ve tecrübeli kişiler oldukları için sevimli dostlarınızın sıkıntılarına yardımcı olmakta en büyük silahınız olmaktadır.

Bengal Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Kedi sahiplenme bu sorumluluğu alabilecek herkes için dünya üzerinde yapılan en doğru şeylerden birisidir. Kediler enerjileri ile insanı yükseltirler. Belli bir süre kedi besleyen birisi artık kedisi olmadan bir gün bile düşünmek istemez. Ne yazık ki her canlının belli bir ömrü olduğu gibi kedilerin de insanlara göre oldukça kısa olan bir ömürleri vardır Bengal ırkı ortalama 13-15 yıl yaşayan uzun ömürlü kedilerdir. Kedi ırklarının ortalama ömrü ne kadar olursa olsun yaşam süresinin uzayıp kısalması yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. Kedilerin aşıları, rutin temizlikleri, beslenmeleri, veteriner muayenelerine dikkat edilirse çok daha uzun yaşarlar.

Bengal Kedisi Tüy Döker Mi?

Kediler tüm vücudu tüylerle kaplı hayvanlardır. Ancak bazı istisnai cinsler vardır ki hiç tüyleri yoktur. Alerjisi olan veya evin her yerinde tüy görmek istemeyen kişiler, az tüy döken kedileri sahiplenmek isteyebilirler. Bengal ırkı çok kısa tüy uzunluğuna sahip kedilerdendir.Bu ırk neredeyse hiç tüy dökmez.

Bengal Ne Kadar Zeki?

Bengal ırkı insanların sahiplenmeyi tercih ettiği popüler kedi ırklarından birisidir. İnsanlarla birlikte yaşadıkları için bu kedilerin bazı konularda bilinçli davranmaları, söylenilenleri yapmaları gerekir. Bu da kedilerin verilen komutları anlayıp uygulayabilme becerisine bağlıdır. Bengal en zeki kedi ırklarından birisidir. Şaşırtıcı bir zekaya sahip olan bu kediler her şeyin farkına varabilirler.

Bengal Eğitimi Kolay Mı?

Bengal Kedisi Sahiplenme gibi bir planı olan birçok kişi kolayca eğitip eğitemeyeceğini düşünerek tereddütte düşer. Günümüzde pek çok kişi apartman dairelerinde yaşadığı için hem insanların hem de hayvanların bu kurallarla dolu hayata uyum sağlaması gerekir. Eğitimi kolay olan kediler hızlıca ev kuralları, tuvalet, beslenme alışkanlıkları gibi durumlar için eğitilebilir. Bengal ırkı eğitimi çok zorlamasa da biraz uğraş gerektirebilir. Yeterince zaman ve enerji harcandığı sürece bu kedilere istenilenler öğretilir.

Bengal Hareketli mi?

Kediler genellikle hareketli, oradan oraya koşturan halleriyle bilinir. Ancak bu durum her kedi için geçerli değildir. Bazı kedi cinsleri oldukça hareketli bir yapıya sahipken bazı kediler gün boyu yatıp dinlenmekten hoşlanır. Bengal en hareketli kedi ırklarından birisidir. Uyanık oldukları anlarda yerinde durmaktan hoşlanmazlar. Bu kediler adeta oyun için yaratılmıştır. Oyun oynarken yorulsalar bile bırakmak istemezler.

Bengal Kedisi Çocuklarla Anlaşır Mı?

Çocuklu ailelerin kedi sahiplenme kararı vermesi diğer hayvanseverlere göre daha zordur. Kedinin çocukla anlaşıp anlaşamayacağı daima akıllarla bir soru işaretidir. Bengal ırkı çocuklarla en iyi anlaşan kedi ırklarından birisidir. Çocuklu aileler gönül rahatlığıyla bir Bengal sahiplenebilir.

Bengal Başka Hayvanlarla Geçinebilir mi?

Kedi sahiplenmeye karar verip kedi isimleri bile düşündüyseniz evinizdeki başka petlerin varlığını göre kararınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir. Çünkü bazı kediler, başka petlerle iyi geçinememektedir. Sosyal becerileri gelişmiş değilse aynı ortamda yaşamaları uygun olmayacaktır. Bengal ırkı başka petlerle çok iyi geçinir ve onlarla dost olur. Birden fazla hayvana bakmak isteyen kişiler için uygun bir kedi ırkıdır.

Bengal Yabancılara Nasıl Davranır?

Kediler yalnızca aile üyeleriyle bir arada olmazlar. Evdeyken eve gelen misafirlerle, dışardayken birçok yabancı kişiyle bir arada olmaları gerekir. Bengal cinsi yabancılara duruma göre davranır. Eğer karşısındaki kişiden negatif duygular sezerse durum değişir.

Bengal Bakımı Kolay mı?

Kediler iyi bakılmayacaksa sahiplenilmemesi gereken hayvanlardır. Bir kedi sahibi mümkün olduğu sürece kedisine zaman ayırmalıdır. Bazı kedilerin bakımı oldukça kolayken bazı kediler daha fazla ihtiyaca sahiptir. Bengal kedisi bakımı kolay kedi ırklarından birisidir. Sahiplerini zorlayıcı ihtiyaçları yoktur.

Bengal Sahibine Bağlı Mıdır?

Kediler sahipleriyle aralarında özel bağ kurmayı severler. Sahiplerinin başka kedilerle ilgilenmesinden nefret eden kediler dahi vardır. Tabi ki bu durum tüm kedi ırkları için geçerli değildir. Bazı ırklar genele göre daha az bağlanma yaşayabilir. Bengal ırkı sahibine en bağlı olan kedi ırklarındandır. Bu kediler sahiplerini çok severler ve aralarında çok özel bir bağ oluşur.

Bengal Genel Sağlık Durumu Nasıldır?

Aklında Bengal Kedisi Sahiplenme planı olanlar genel sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olmalıdır.Tüm kediler ihtiyaç anında sağlık hizmetine kavuşturulmalıdır. Sürekli olarak bunu sağlayamayacak olanlar kedi bakma fikrini tekrardan gözden geçirmelidir. Bengal ırkı normal bir sağlık geçmişine sahiptir. Çok sık hastalanmasalar da bazı durumlar kolayca hastalanmalarına sebep olabilir.

Kedilerin yavruluk döneminde aşıları tam olarak yapılırsa daha kuvvetli bağışığa sahip olurlar. Ayrıca pek çok yaygın hastalığa karşı da korunurlar. Bu nedenle aşı yaptırmak çok önemlidir.

Bengal Kedisi Fiyatı Ne Kadar?

Bengal kedisi fiyatı birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Kedinin yaşı, cinsiyeti, rengi, sağlık durumu fiyatı etkileyen en önemli faktörlerdir. Bengal kedisi fiyatı 10000-30000 TL arasında değişir. Bu cinsin ortalama yurtdışı fiyatı 1500$-3000$ civarındadır.

Bengal Kedisi Neden Pahalı?

Bengal kedisinin tüy deseni ve tüy rengi bu kedilere minik leopar görünümü kattığı için çok talep görürler. Ayrıca bu kedilerin kendilerine özgü bir karakterleri vardır. Dünya çapında en fazla tercih edilen kedi cinslerinden biri olduğu için Bengal kedisi pahalıdır.

Bengal Kedisi Nerede Satılır?

Bengal kedisi kedi üretim çiftliklerinde ve yurt dışından kedi ithalatı yapan merkezlerde satılır. Buraların hem fiziksel noktalarından hem de web sitelerinden Bengal kedisi satın alınabilir. Yine internette kedisine bakmak istemeyen satıcılar mevcuttur.

Böyle pahalı ve değerli bir kediyi satın almayıp ücretsiz bir şekilde sahiplenilebilir. Bengal kedisi sahiplenme ilanlarında sahiplenmeyi bekleyen yüzlerce Bengal kedisi mevcuttur. Hızlıca içlerinden birisi seçilip sahiplenilebilir.

Bengal Kedisi Türkiye’de Var Mı?

Bengal kedisi Amerika kökenli bir cins olsa da zamanla dünyanın pek çok bölgesine yayılmıştır. Bengal kedisi Türkiye’de vardır. Sayıları çok fazla olmayan bu cins genellikle yurtdışından ithal edilerek getirilir. Ülkemizde bu kedilerin üretimini yapan çiftlik sayısı oldukça azdır.

Bengal Kedisi Beslemek Yasak Mı?

Bengal kedisi cinsinin leopar benzeri görünümlerinden dolayı onları evcilleştirmenin doğal hayatlarından yoksun bırakmak olduğunu düşünen Belçikalı yetkililer bu cinsi yasakladı. Artık Belçika’nın başkenti Brüksel’de Bengal kedisi sahiplenip beslenilemiyor. Ancak ülkemizde böyle bir durum yoktur. Türkiye’de Bengal kedisi beslemek yasak değildir.

Bengal Kedisi Vahşi Midir?

Bengal kedisi vahşi görünüme sahip kedi cinsi olduğundan bu cinse dair akıllarda soru işareti oluşabilir. Bengal kedisinin görünümü insanı yanıltır. Bu kediler vahşi değildir. Görünümün aksine oldukça sevecen, insanlarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşan evcil kedilerdir.

Bengal Kedisi Renkleri Nelerdir?

Bengal kedisi benekli, çizgili ve birden çok renkli tüylere sahiptir. Bu cinsin bilinen dokuz farklı rengi vardır. Bengal kedisi renkleri şöyledir:

 • Kahverengi
 • Siyah
 • Açık krem
 • Krem rengi
 • Ten rengi
 • Gümüş
 • Gri
 • Mavi
 • Karbon rengi

Bengal Kedisi Ne Kadar Büyür?

Bengal kedisi yetişkin olduğunda 20-25 cm yüksekliğe ve 36-36 cm vücut uzunluğuna sahip olur. Vücut uzunluğu ölçüsü başından kuyruk kısmına kadar ölçülür. Bu cinsin dişisinin ve erkeğinin boyutları birbirine yakındır. Bengal kedisi ağırlığı genellikle 7-10 kg arasında olur. Büyük kedi cinslerinden olduğu için kilo almaya yatkındır.

Bengal Kedisi Ne Yer?

Bengal kedisi et içeriği ağırlıklı kedi mamalarıyla beslenmelidir. Tavuk, kırmızı et, balık, hindi vb. gibi protein kaynakları Bengal kedisinin beslenmesi için oldukça uygundur. Bengal kedileri bitki bazlı mamalarla gelişemezler. Bu nedenle onlara vegan diyet uygulanmamalıdır.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Bengal

Son Bengal Pet Üyelerimiz

Bengal Son İçerikleri

Sponsorsponsor