Kedi

Kedi, insanlarla bakımını en fazla üstlendiği evcil hayvanların başında gelmektedir. Tarih boyunca kediler üstün dostluk duyguları ve haşerat, fare gibi insanlar açısında zararlı görülen hayvanları avladıkları için insanlarla bir arada olmuşlardır. Kediler esnek vücutları, hızlı refleksleri, oyuncu yapıları ve harika tüyleri sayesinde tüm dünyaya yayılmışlardır. Uzun tüylü kedi ırkları olduğu gibi kısa tüylü kedi ırkları da vardır. Çeşitli kurumlar tarafından 70’ten fazla kedi ırkı olduğu listelenmiştir.

Son Petbul Kedi İlanları

Hepsini Gör

Kediler insanlarla birlikte uyumla yaşayabilen hayvanlardır. En ortamına kolayca alışırlar ve adeta ailenin bir parçası olurlar. Ne yazık ki bazı sevimli dostlarımız evsiz kalabiliyor. Evsiz kalmalarının en önemli sebebi satın alındıktan sonra artık bakılmak istenmeyerek sokağa salınmaları ve sokakta düzensiz bir biçimde çoğalmalarıdır. Uzun yıllardır insanlarla yaşadığı için ev ortamına alışan, birileri tarafından beslenmeyi bekleyen kediler dışarıda ciddi yaşam mücadeleleri veriyorlar. Bu nedenle ailenize sevimli bir üyenin dahil olmasını istiyorsanız kedi sahiplenme ilanlarına kesinlikle göz atmalısınız. Sitemizde her yaş grubu, cinsiyet ve ırkta kedi bulabilirsiniz.

Son Eşbul Kedi Çiftleştirme İlanları

Hepsini Gör

Kediler çiftleşmeye uygun hale geldiklerinde yılın belirli zamanlarında uygun bir eşle çiftleştirilmelidir. Kediler düzensiz bir biçimde çiftleştirilmemelidir. Doğacak yavruların sağlıklı olması için dişi ve erkek kedinin genetik özellikleri, ırk özellikleri ve yaşları dikkate alınmalıdır. Safkan yavrular isteniyorsa safkan eşler bulunmalıdır. Patili dostunuza en uygun kedi eş bulma için sitemizde hızlıca pet profili açıp eş arıyor ibaresini işaretlemeniz yeterli olacaktır. Diğer pet profillerini inceleyip sahipleriyle iletişime geçebilirsiniz. Yeni doğacak minik yavrulara kedi isimleri arasından en yakışacak isimleri seçebilirsiniz.

Popüler Kedi Cinsleri

Hepsini Gör

Kedi Cinsleri çeşitli özelliklere göre kendi içerisinde ayrılır. Şu anda kayıt altında olan 70’in üzerinde kedi cinsi mevcuttur ve sitemizde 71 cinsin özellikleri hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Tüylü kedi dostlarımızı bazı özelliklerine göre gruplandırabilmekteyiz. Bu gruplar; zeki kedi ırkları, kısa tüylü kedi ırkları, uzun tüylü kedi ırkları, tüy dökmeyen kedi ırkları şeklinde sıralanabilir.

Son Kedi Üyelerimiz

Her gün yüzlerce evcil hayvan eklenen sitemize en son katılan kedi üyelerimizden bir kaçı aşağıda listelenmektedir.

Evcil hayvanlar arasında en büyük aranma hacmine sahip olan hayvanlardan olan kediler insanlarla yaşamaya alışık, diğer evcil hayvanların da aksine sokaklarda da bir şekilde hayatlarına devam edebilecek canlılardır. Genetik özelliklerinin getirdikleri özelliklerle dünyaya renk katmaya devam etmektedirler.

Günümüzün getirdiği bazı zorunluluklarla ve ruhsal özelliklerinin etkisiyle değişen, gelişen kediler bildiğimiz kedigiller familyasının akrabaları arasındadırlar. Geçmişlerinden gelen kalıtımsal özellikler ile hala avlanmaya, iz sürmeye devam eden bu sevimli canlıların hayatlarına devam etmeleri için insanlarla yaşamaya alışmaları gerekmiştir.

Kedi Özellikleri

Kedilerin ne kadar farklı özelliklere sahip olduğundan bahsetmiştik. Sadece dış görünüş olarak değil, karakteristik olarak da özellikleri farklılık göstermektedir. Yaşadıkları ortam, eğitimleri, alışkanlıkları ve türlerinin etkisiyle neredeyse her bir kedinin özelliği diğerlerinden ayrılmaktadır. Fakat genel bir yorum yapmak gerekirse kedi özellikleri hakkında iki başlık altında konuşabiliriz.

  • Karakteristik Özellikleri
  • Anatomisi

Gerek geçmişlerinden taşıdıkları gerek yeni edindikleri alışkanlıklarla şekillenen özelliklerini incelerken nasıl sosyal canlılar olduklarını çok daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyoruz. Kedi özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar arasında kediler arasında bu özelliklerin değişebilir olduğudur. Kedi özellikleri kedi cinslerine göre değişiklik göstermektedir.

Kedilerin Karakteristik Özellikleri

Kediler karakteristik olarak oturmuş, olgun canlılar olarak tanımlanabilirler. Özellikler onlara karşı tehdit oluşturmadığınızdan emin olduktan sonra sizinle paylaşabileceklerini düşünecek olursak kedilerle zaman geçirmenin ne kadar zevkli olacağını tahmin bile edemezsiniz. Kediler yaşadıkları ortamı koruma içgüdüsüne sahip, sosyal olarak başarılı, oldukça zeki canlılardır.

Kedi Anatomisi

Anatomik olarak kedileri incelemek gerekirse kediler esnek ve atik canlılardır. Tırmanma becerileri ile neredeyse düz duvara bile tırmanabilen bu güzel canlılar dört ayakları üzerine yaptıkları yüksekten düşüş hareketleriyle de insanlar arasında ünlüdürler. Hızlı ve güçlü reflekslere sahip olmalarının yanında aslında pek hareketli değillerdir. Günlerinin büyük bir bölümünü yatarak geçirdiklerini söylemek doğru olacaktır.

Kedi Çeşitleri

Kediler sadece ırklar, cinsler olarak gruplar ayrılmış canlılar değillerdir. Bu ayrışmalarının yanında insanların onları çok daha yakından tanıyabilmeleri, daha kolay gruplandırabilmeleri için çeşitler olarak da farklı terimlere bölünmüştürler. İnsanlar olarak kedileri bu kadar çok farklı grupta incelememiz onları tanımamıza ve alışmamıza yardımcı olmuştur.

  • Vahşi Kediler
  • Evcil Kediler

Vahşi kediler doğada karşımıza çıkabilen, genelde avcılık meziyetleriyle ün salmış, vahşi doğada kendi başlarına hayatta kalmaya alışık olan kedilerken evcil kediler şehirde, köylerde, insanlarla yaşamaya alışmış olan memelilerdir. Aralarındaki farkı anlamak pek zor değilken karakteristik özellikleri birbirlerinden oldukça fartklıdır.

Kediler ve İnsanlar

Kedilerle insanların tanışması antik zamana kadar dayanmaktadır. İlk olarak antik mısır döneminde evcilleştirildikleri hatta kutsal olarak kabul edildikleri için kedilerin mısırdan çoğaldıkları gibi yanlış bir bilgi de insanlık tarihinde yer almaktadır. Kedilerin saydığımız özellikleri nedeniyle insanlar için önemli olmasını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Kediler geçmişte zararlı böceklerden ve canlılardan korunmak için evlerde beslenmektedirler.

İnsanlarla tanışmaları avcılık özellikleriyle olsa bile birlikteliğin süresi arttıkça kediler ve insanlar arasında güçlü bir bağ oluşmuştur. Aradan geçen yıllar düşünüldüğünde artık kediler insanlar için sadece faydalı canlılar değil, birer arkadaş olacak kadar değerli ve anlamlı canlılardır. İnsanlarla kurdukları bu ilişki sayesinde kendilerine şehir, köy fark etmeden insanların yanında yer bulmaktadırlar.

Kedi Beslemek

Günümüzde evlerde en çok beslenen canlılar arasında olan kedilerin beslenmesi için sadece evde olmalarına da gerek yoktur. Sokaklarımızda, mahallelerimizde, köyde, işyerimizde yani insanın olduğu her yerde kedi beslemek insanlar için alışılagelmiş bir durumdur. Kedilerin beslenme sürecinde karşılaşacağınız zorlukların azlığı ve karşılığında sahip olacağınız sevgi durumu daha güzel anlatacaktır.

Kedilerle yaşamaya başladığınız andan itibaren hayatınızın çok farklı şekilleneceğini söyleyebiliriz. Kendi yaşantınıza en uygun olan kedi cinsiyle hayatınızı birleştirdiğinizde yeni bir ev arkadaşı bulduğunuzu görecek ve onlarla yaşamaya devam etmek için sabırsızlanacaksınız. Ancak kedi besleme konusunda bir adım atmak için öncelikle onların ihtiyaçlarını bilmeli ve gidermeye hazır olmalısınız.

Kedilerin İhtiyaçları

Kedilerle yaşamanın insanlar için ne kadar değerli olduğundan bahsetmiştik fakat onlarla yaşamak için sadece kedilerin yeterli olmasını beklemek kesinlikle yeterli olmayacaktır. Kedilerle bir hayatı paylaşmak için onların ihtiyaçlarını karşılayacak güçte olmalı ve gerektiği kadar ilgi göstermeliyiz. Aksi takdirde sadece tek taraflı bir ilişki olacaktır. Karşınızda kedilerin ihtiyaçları;

Listemizde de görebileceğiniz gibi kedi ihtiyaçlarının lüks sayılabilecek tek bir maddesi dahi yoktur. Kediler azami şartlarda sadece sevgi ve ilgi ile insanlarla yaşamaya hazır evcil canlılardır. Kedilerle birlikte yaşamak, kediler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, kedinizle yaşadıklarını paylaşmak için Petarkadaş ailesine katılmanız yeterli olacaktır.  

Kedi Nedir?

Kedi memeli canlılar arasında başka canlılarla yaşamaya en elverişli olan hayvanlardan birisidir. Uzun tüyleri, farklı cinsleri ve zararlı hayvanları yaşam ortamlarından uzak tutmaları ile sadece kendilerine değil çevrelerine de büyük ölçüde destek vermektedirler. Kendilerini tehlikede hissetmedikleri sürece saldırgan olmamaları yaşam alanlarının geniş olmasını sağlamıştır.

Evcil kedi bilimsel adıyla tanımlanan kedilerin milattan önce 8000 yıllarından beri türemekte ve kimi zaman kendi kendilerine kimi zaman da insanların el atmalarıyla farklı cinsler halinde üremeye devam etmektedirler. Farklılaşmalarının getirdiği zenginlikle birlikte çok farklı özelliklere sahip olmalarıyla birlikte neredeyse her yaşan tarzına uygun şekilde evrilmişlerdir.

Sponsorsponsor