Sahiplendirme İlanları

Kedi Sahiplenme

Evde miyav sesiyle güne başlamak isteyen herkes kedi sahiplenme düşüncesine kapılabilir. Özellikle apartman hayatına en iyi uyum sağlayan hayvanlardan birisi kediler olduğu için, en fazla sahiplenilen hayvan türlerinden birisidir. Yüzyıllardır insanlarla birlikte yaşamaya alışmış olan bu hayvanlar kolaylıkla bulundukları ortama adapte olabilirler.

Kedilerin bakımları da genellikle zorlayıcı değildir. Temel ihtiyaçları karşılanıp gereken ilgi ve sevgi gösterildiği sürece kediler mutlu bir şekilde yaşamlarını sürdürürler. İyi bakıldıklarında 15 yılı aşkın bir süre sahiplerinden ayrılmazlar.

Ücretsiz Kedi Sahiplendirme

Kedi sahiplenme düşüncesi kulağa çok hoş geliyor ancak ücretsiz kedi sahiplendirme nasıl olur birçok kişi bilmiyor. İnsanlar kedi sahiplendirme ilanları aracılığıyla kolayca kendilerine en yakın ve aradıkları özelliklere uygun kedileri bulabiliyor. Böylece hem yuva arayan kediler kimsesiz kalmamış oluyor hem de kedi sahiplenmek için yüzlerce lira ödenmiyor.

Artık kedisine bakamayacak olan veya sokakta bir kedi bulan kişiler, kedinin fotoğraf ve bilgilerini barındıran bir ilan oluşturuyorlar. Bu ilanlar aracılığıyla hem sahiplenmeden önce kedinin nasıl olduğu görülebiliyor hem de şu anki durumu hakkında detaylı bilgi alınabiliyor. Anlaşma sağlandığı durumda ücretsiz bir şekilde kedi yeni sahibine veriliyor.

Yavru Kedi Sahiplenme

Bir kedinin yavruluk döneminden itibaren tüm gelişimine şahit olmak çok keyiflidir. Kısacık boyu, minicik patileri ve ince sesli miyavlamasıyla herkesi mest ederler. Yavruluk döneminde oyun oynamayı çok sevdiklerinden imkanı olan herkes bu güzel duyguları yaşamak için yavru kedi sahiplenme fikrini düşünebilir.

Yetişkin bir kediye göre eve daha kolay alışan yavru kediler, sahiplerine daha fazla bağlanabilirler. Ayrıca ırkı her ne olursa olsun yavru kedileri eğitmek daha kolaydır. Kuralları olan bir ortamda yavrular uyumlu olacaklardır.

Kedi Nasıl Sahiplenir?

Bir kedi besleyecek imkana ve zamana sahip olup kedi nasıl sahiplenilir bilinmeyebilir. Önemli olan bir kediye bakabilecek gereksinimlere sahip olmaktır. Nasıl sahiplenileceği noktası oldukça kolaydır. Kediler çeşitli kurum ve kuruluşların barınaklarından sahiplenilebilir. Hayvan bakım merkezlerine müracaat edilip işlemler başlanır. İlk olarak kedi seçimi yapılır, ardından barınağa bu kediye iyi bakılacağı kanıtlanır. Bazı kurumlar evrak isteyebilir veya kedi sahiplendirme sözleşmesi imzalatabilir.

Barınakları dolaşıp bir kedi bulmak istemeyen kişiler ise yeni yuva arayan kedileri sahiplenmektedir. Yeni yuva arayan kediler kedi sahiplenme sitelerinde ilan oluşturulmuş olan kedilerdir. Petarkadas.com'da kedi sahiplendirme ücretsiz olarak yapılır. İlanı açan kedi sahibiyle iletişime geçip anlaştıktan sonra kedi yeni evine gider.

Hangi kediyi sahipleneceğinize karar verdikten sonra vermeniz gereken ikinci karar kedinin isminin ne olacağıdır. Birbirinden farklı kedi isimleri arasından can dostunuzun karakterini yansıtan, ona yakışacak, sevimli bir isim bulabilirsiniz.

Kedi Sahiplenmenin Faydaları

Kedi sahiplenme insanlar için çok faydalıdır. Kediler sahipleriyle yakın bir bağ kurar. Kurulan bu bağ sonucunda sosyal bir iletişim başlar ve kedi sahipleri yalnızlık duygusu hissetmezler. Kediler eve adeta neşe ve hareket getirirler. Bir kediyle oynamak insanı daim mutlu eder ve güldürür. Bunun sonucu olarak da bağışıklık sistemi kuvvetlenir.

Bir kediyle arkadaşlık etmek hem bedene hem ruha iyi gelir. Kediler hareketli canlılar oldukları için onlarla birlikte yaşamak haliyle hareketlenmeye ve egzersiz yapmaya sebep olur. Ayrıca sevgi dolu olduklarından depresyonu azaltır. Kedi sahibi olan kişiler daha az endişeye sahip olurlar ve eskisi kadar çok strese kapılmazlar.

Yapılan araştırmalara göre kedi sahibi olan kişilerin kalp ve damar hastalıklarından ölme oranları, kedi sahibi olmayanlara göre %30 daha azdır. Kedi sevmek sakinleştirici ve yatıştırıcı olduğu için tansiyonun düşmesini sağlar.