Sahiplendirme İlanları

Evcil Hayvan Sahiplenme

Evcil hayvan sahiplenme kararı almak oldukça zor bir süreçtir. Bir hayvanın bakımını yapmak ve sorumluluğunu üstlenmek herkesin yapabileceği bir şey değildir. Bu nedenle hayvan sahiplenmek isteyen kişiler, bu konu üzerinde derin derin düşünmelidir.

Evcil hayvanlar insanların sahip olabileceği en samimi dostlardır. Bir hayvanla aynı evi paylaşmanın vermiş olduğu huzur paha biçilemezdir. Ayrıca bir hayvana kucak açmak, ona sıcak bir yuva sunmak apayrı bir duygudur.

Yeni dostunuzla tanışma aşamasına geçmeden önce sorumluluk alıp ihtiyaçlarının neler olacağını, masraflarını, özel dönemlerini, sosyal ihtiyaçlarını araştırmalı ve evinizin, yaşantınızın, maddi imkanlarınızın yeterli olup olmadığını öğrenmelisiniz. Evinize gelenin bir misafir değil, sizin kadar ev sahibi olacağını unutmamalısınız.

Ücretsiz Evcil Hayvan Sahiplendirme

Evcil hayvan sahiplenmek isteyen kişiler nereden sahiplenmeleri gerektiği konusunda kararsız kalırlar. İstenilen tür ve ırktaki hayvanı kolayca bulmak her zaman mümkün olmayabilir. Bazı yerlerde hayvanlar ücretsiz bir şekilde verilirken bazı yerlerde ise para karşılığı satılmaktadır.

Ücretsiz evcil hayvan sahiplendirme sayesinde bir hayvana yuva olmak isteyen herkes, yeni yuva arayan bir dostla karşılaşabilir. Böylece bir hayvanı sahiplenmek için binlerce lira para harcanmamış olur. Ayrıca da yuvaya ihtiyacı olan bir can daha yeni yuvasına kavuşmuş olur.

Süreçte ödenecek ücret sadece maddi olarak düşünülmemeli ve hayvanların satışlarının da azalması için sahiplenme ve sahiplendirme başlıklarını daha aktif şekilde kullanmamız gerektiğini düşünüyoruz. Tamamen ücretsiz olarak evinizin kapılarını yeni bir canlıya açmaya hazırsanız Petarkadaş kullanıcılarının ilanlarına göz atabilirsiniz.

Yavru Evcil Hayvan Sahiplenme

Yavru evcil hayvanların bakımı büyüklere göre daha zor görünse de ortama daha çabuk uyum sağlarlar. Bir hayvanın tüm gelişimini deneyimleyebilmek için yavruluk döneminde sahiplenilmesi daha iyidir. Yavrular evlerine ve evdeki kişilere daha kolay alışabilirler.

Yavru evcil hayvan sahiplenme tıpkı bebek sahibi olmak gibidir. Tüm sevimliliğiyle dünyanıza neşe katan bir canlıya sıkı sıkı bağlanırsınız. Onun tüm ihtiyaçlarının sahibi tarafından karşılanması gerekir. Bu nedenle yavru evcil hayvan bakımı, yetişkin evcil hayvan bakımına göre daha fazla zaman istemektedir.

Evinizi paylaşacağınız hayvanı belli amaçlarla eğitmek durumunda kalabilirsiniz. Yeni dostunuz bir yavru olduğunda eğitme süreci çok aktif ve hızlı ilerleyecektir. Neredeyse sorun yaşamadan, sadece ilgi ve zamanla ilerleyecek bir eğitim süreci için yavru evcil hayvanları tercih edebilirsiniz.

Tüm bu olumlu maddelerin yanında evcil hayvan bakımının olgun bir canlıya bakmadan çok daha fazla tecrübe gerektirebileceğini unutmamalısınız. Biz insanlarda olduğu gibi neredeyse tüm canlılarda yavrular daha kırılgan ve nazlı olabiliyorlar. 

Evcil Hayvan Sahiplenme İçin Gerekenler

Herhangi bir barınaktan veya kurumdan evcil hayvan sahiplenmek istendiğinde kurumun kurallarına göre çeşitli evraklar istenebilir. Bu evraklar hayvanı sahiplendikten sonra ona iyi bakabileceğinizi göstermenize yöneliktir. Örneğin bakacağınız ortamın fotoğrafları, kişisel bilgileriniz vs. tarzı belgeler istenebilir.

Direkt sahibinden evcil hayvan sahiplenecekseniz teslim etmeniz gereken evraklar yoktur ancak emin olmanız gereken bazı konular vardır. Evcil hayvan sahiplenme fikrine sahip olan herkes aksiyona geçmeden önce sahipleneceği hayvana neler verebileceğini iyice düşünmelidir. Hayvanlar yalnızca evde arkadaş olsun diye alınmamalıdır. Hayvanın kendine göre fiziksel ve ruhsal ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır.

Evcil hayvan sahiplenmek isteyen kişilerin sahiplendiği hayvana yeteri kadar ayırabileceği vakti olmalıdır. Çok uzun saatler çalışan birisi kedi sahiplenip onu evde bir başına bırakmak yerine balık sahiplenmeyi tercih edebilir. Kedi, köpek gibi hayvanların daha fazla bakıma ihtiyaçları olduğu için ve evde çok uzun saatler yalnız kalmayı sevmedikleri için vakit ayıramayacak kişiler bu hayvanları sahiplenmemelidir.

Evde sevimli bir dostum olsun diyenlerin dostunun ihtiyaçlarını karşılayabilecek maddi durumu olmalıdır. Hayvanlar mama, bakım, veteriner gibi birçok farklı masrafa sahiptir. Bu masrafların hepsi temel ihtiyaçtır. Bu nedenle evcil hayvan sahiplenmek isteyen kişiler, sahiplenmek istedikleri türün olası masrafları ile gelirlerini doğru bir şekilde kıyaslamalıdır.

Ücretsiz kedi sahiplendirme ve ücretsiz köpek sahiplendirme ilanlarına başvurmadan önce bu gibi koşullara kendinizi hazırlamanız gerekmektedir.

Size Uygun Olan Hayvan Türü

Üzerinde durduğumuz masrafların, koşulların yanında canlıların rahat bir hayat yaşamaları için çok farklı ihtiyaçları olabilir. Örneğin köpek türleri arasında bile akıl almaz derecede farklılıklar olabilir. Kimi türler geniş bir evde yaşamak isterken kimi türler boş arazide koşuşturmayı tercih ederler.

Bir hayvana ev sahipliği yapmaya başlamadan önce doğru tür ve ırk araştırması yapıp sizin ondan ne beklediğinizi ve onun sizden neler bekleyeceğini iyice tartmalısınız. Aksi taktirde iki taraf için de alışması zor bir süreç yaşanabilir.

Sadece köpekler için değil birçok canlı için uygunluk değerlidir. Sürekli evde olamayan bir ailenin yalnızlıktan hoşlanmayan bir kedi beslemesi, konuşma pratiği yapamayacak birinin muhabbet kuşunu konuşturmaya çalışması gibi örneklerde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Sahiplenmek istediğiniz hayvanın türlerine göz atıp, yaşantınıza en uygun cinsi seçmeli ve doğru beklentiyi kurmalısınız. Ancak bu şekilde iki tarafı da mutlu edebilir ve doğru bir ilişki kurabilirsiniz.

Evcil Hayvan Sahiplenme Sonrası Masraflar

Tamamen ücretsiz bir sahiplenme sürecinde bile maddi olarak yeterli olunması gerektiğinden bahsetmiştik. Hayvan sahiplendikten sonra bazı gerekli ihtiyaçlarınız doğacak, yavrumuzu sahiplenmeden önce bu listeye göz atarak kendinizi tüm durumlara karşı hazırlayabilirsiniz. Hayvan sahiplenme sonrası ihtiyaçlarınız aşağı yukarı şu şekilde olacaktır;

  • Taşıma kabı
  • Yatak
  • Oyuncaklar
  • Mama ve su kabı
  • Tırnak makası
  • Aşı takvimi

Listemizdeki zorunlu ihtiyaçların yanında hastalık gibi özel masraflarında çıkabileceğini unutmamalı ve hem dostunuzun hem de sizin iyiliğiniz için masrafları ve fazlasını karşılamaya hazır olmalısınız. Önemli olan bir hayvanı sahiplenmek istemek, sahiplenmeyi değil onunla ilgilenebilmektir. Umarız tüm hayvan severler hayallerinde hayvan ile yaşama fırsatını yakalarlar ve gereksinimleri karşılayacak güce sahip olurlar.

Evcil Hayvan Sahiplenmenin Faydaları

Evcil hayvan sahiplenme imkanı olan herkesin kesinlikle yapması gereken bir durumdur. Sevimli bir hayvanla hayatı paylaşmak harika bir duygudur. Evcil hayvanların sahiplerine pek çok faydası vardır. Evcil hayvan bakan kişilerin sorumluluk duyguları gelişir. Bu nedenle çocuğunun sorumluluk duygusunu geliştirmek ve hayvan şefkatiyle büyütmek isteyen aileler, evcil hayvan sahiplenme ücretsiz yollarına başvurabilir.

Evcil hayvanlar insanları yalnızlık duygusundan kurtarır. Yalnızlık duygusu sebebiyle depresyona giren birçok insan bu zor günleri bir evcil hayvanın varlığıyla atlatabilmektedir. Ayrıca evcil dostu olan kişiler onlarla etrafta vakit geçirerek daha sosyal bireyler haline gelebilirler.

Yaşlı kişiler evcil hayvan sahiplenerek hayatlarına enerji katabilirler. Hayvanlarla oynamak, onlara ayak uydurmak, onları yürüyüşe götürmek hayata dinamizm katar. İsteyen herkes ücretsiz evcil hayvan sahiplendirme sayesinde aradığı dostu bulabilir.

Evcil hayvanlar dostluk ve sırdaşlığın yanında çok önemli görevlerde de başarılı olabilirler. Birçok meslekte kahramanlık yapan hayvanlar ve insanlara birçok alanda yardımcı olan canlılar da vardır. Doğru eğitimle hayatımızın neredeyse her alanında bizlere yardım edecek hayvanları da unutmamalıyız.

Ücretsiz Hayvan Sahiplenmenin Önemi

Ücretsiz hayvan sahiplenme ile gereksiz çoğalmanın önüne geçebilirsiniz. Petarkadaş kullanıcılarının birinin beslediği hayvanın yavrusunu almanız, yeni bir yavrunun petshoplarda veya barınaklarda üretilmesini engeller. Hayvanları ne kadar seversek sevelim düzensiz bir büyüme ve karşılığı olmayan üretimin destekçisi olmamalıyız.

Bilinçli bir birey olarak yapmamız gereken belki de en önemli şeylerden biri, cinsine türüne bakmadan saf sevgiyle ücretsiz hayvan sahiplenmektir. Yukarıda vermiş olduğumuz istatistikler de net olarak gördüğümüz cins dostlarımızın bile sokağa terk edildiği gerçeğidir. Bu yüzden satın almadan önce lütfen ücretsiz sahiplendirmeyi de düşünmeniz gerektiğini unutmayın.

Ücretsiz evcil hayvan sahiplenme ile bakıma muhtaç canlıların sokağa atılmasını engelleyebilir, eve alışmış dostlarımızın yaşayacakları kötü tecrübeyi erkenden engelleyebilirsiniz. Ne kadar hayvan severse sevgin birçok insan zorunlu olarak hayvanlarından uzaklaşabiliyor. Sağlık sorunlarıyla, maddi yetersizlikle dostlarından ayrılmak zorunda kalan insanların yanında olarak sadece bir insana değil bir evcil hayvana da iyilik yapmış olursunuz.

Petiniz için İsmin Önemi

Evcil hayvanlara türüne, cinsiyetine ve karakterine uygun bir isim bulmak zorlu bir süreçtir. Bu süreçte evcil hayvan isimleri size yardımcı olabilir. Birbirinden farklı ve sevimli isimleri hemen inceleyip minik dostunuza verebilirsiniz. Özellikle yavru evcil hayvanlar için isim öğrenme süreci çok eğlenceli ve zevkli geçecektir. Olgun canlılar yeni isimlerine alışmakta, eski alışkanlıklarını bırakmakta biraz daha fazla zorlanacaklardır.

Sahiplendirme ilanları sayesinde yeni dostunuzun geçmiş alışkanlıklarını, ismini, neleri sevdiğini öğreneceğiniz için dostluğunuza bir adımdan da fazla önde başlayabilirsiniz. Petarkadaş evcil hayvan sahiplenme sayesinde tanıştığınız petinize yine Petarkadaş isim listesinden bir isim koyarak güzel bir anı sahibi olabilirsiniz.

Sponsorsponsor