Çevremizde gördüğümüz, patili dostlarımız arasında en çok sevdiklerimizden olan kediler, esasında kedigiller ailesinin bir üyesidir. Kedi cinsleri olarak ayırmaya kalktığınızda aslan, kaplan gibi yırtıcılara denk gelmeseniz bile kesinlikle bir akrabalıkları vardır. Yine de biz evinizde kendisine yer bulabilecek kedi türleri hakkında konuşmayı tercih ediyoruz.

Kedi Cinsleri Özellikleri

Vücutlarını incelemeye kalktığınızda atalarından gelen özelliklerle kedilerin oldukça esnek ve atik canlılar olduklarını görebilirsiniz. Genlerine öylesine bağlıdırlar ki bizlerle yaşarken insanlaşan köpeklerin aksine hala yırtıcı özelliklerini taşımaya devam ediyorlar. Kediler sokaklarda kendi başlarına avlanacak kadar zeki ve becerikli canlılardır.

Kesin koku alma ve kaliteli işitme yetenekleriyle insanları büyüleyen kedi cinsleri, bizlerle beraber yaşamak konusunda da hiç zorluk yaşamazlar. İnsanlara, çocuklara ve evdeki diğer canlılara saygı duymayı bırakmazlar. Bu nedenle kediler sosyal ve birlikte yaşanabilir canlılar arasında zirvede sayılabilirler. Kendi aralarındaki iletişim becerileri de takdir edilesidir.

Evcilleştirilmeye Antik Mısır döneminde başlayan kediler çeşitlenmeye de neredeyse yakın tarihlerde yani milattan önce başlamışlardır. Farklı kollara dağılmaları sayesinde neredeyse her insanın büyülenebileceği bir kedi olduğunu söylemek hiç yanlış olmayacaktır. Kedi cinsleri karşımıza çıktıkları her yerde çeşitliliği temsil etmektedir.

Birçok araştırmaya göre dünya üzerindeki en popüler hayvan kedilerdir. Araştırmaların karşımıza çıkarttığı bu sonucu göz önüne alacak olursak kedilerin cinslerinin ne kadar değerli olduklarını da kolaylıkla anlayabiliriz. Kediler cinsleri dolayısıyla insanlarca tercih edilmekte ve sevilmeye, beslenmeye devam edilmektedir.

Kaç Çeşit Kedi Cinsi Vardır?

Farklı kaynaklarda farklı sayılarla değerlendirilen kedi çeşitlerinin tam sayısı ne yazık ki bilinmemektedir. Yapılan bazı araştırmalara ve sayımlara göre kaç çeşit kedi cinsi olduğunu sizlerle paylaşırken bir yerlerde sayılmayı bekleyen özel cinsler olabileceğini ve farklı kuruluşların cinsleri sayarlarken farklı özelliklere göre ayrım yapmış olabileceğini hatırlatmak isteriz.

  • FIFE (Kedi Sicili Platformu): 43
  • CFA (Kedi Hayranları Derneği): 44
  • IPCBA (Uluslararası Kedi Yetiştiricileri Derneği): 73

Gördüğünüz gibi dünyanın en önde gelen kedi kuruluşlarına göre kedilerin kaç farklı cins olduğu konusunda kesin bir yargı bulunmamaktadır. Kedi türleri sayıca fazla olmalarını farklı gen havuzlarından gelen kedilerle çiftleşebilmelerine borçludurlar. Günümüzde cins kedi sahiplenmenin de bu çeşitlilikte büyük bir etkisi vardır.

Kedi Cinsleri Neye Göre Ayrılır?

Bazılarının sevdasını, aileden biri gibi gördüğü bu tatlı canlıları para olarak görenler için kedi cinsleri fiyatları olarak ayrılırlar ama burada içeriğimiz için vakit ayırdığınızı düşünecek olursak sizin kedi cinsleri fiyatları konusundaki fikirlerinizi tahmin etmek hiç zor değil. Kedi cinsleri genel olarak dış görünüşlerine göre veya karakterlerine göre ayrılırlar.

Karakteristik özelliklerine göre, tüylerinin görünüşlerine göre veya insanlarla yaşamaya ne kadar alışık olduklarına, sosyal becerilerine göre ayrılan kedi türleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmanız için hepsi hakkında güzel bir çalışma yaptık. Evinizde beslemeyi düşündüğünüz kedinin çoğu özelliğini seçmek size kalmıştır.

Evde Beslemeye Uygun Kedi Cinsi Hangisidir?

İnsanların kedi ırklarını merak etmelerinin temelinde ya çoktan sahibi oldukları kedilerin hangi aileye ait olduğunu merak etmeleri ya da sahip olmak istedikleri kedinin hangi aileden olması gerektiği gelir. Özellikle çocuklu aileler kedi sahiplenirken defalarca düşünürler ve en sosyal, çocuklarla iyi geçinen, evde beslemeye en uygun kedi cinsini tercih etmeye çalışırlar. Evde beslemeye en uygun kedi ırkları;

Listemizde gördüğünüz kedilerin en büyük ortak özellikleri kedi severler tarafından en çok tercih edilenler olmalarıdır. Evlerinde kedi beslemek isteyenlerin tercihi olmalarının nedeni de gerek dış görünüş olarak yarattıkları farklılıklar gerekse karakteristik olarak ev ortamına ayrıca uygun olmalarıdır.

Hangi Kedi Cinsini Sahiplenmeliyim?

Bir kediyle yaşamaya başlamadan önce hangi türü seçmeniz gerektiği konusunda araştırma yapmak yerine hangi türe daha hazırlıklı olduğunuzu öğrenmeniz çok daha mantıklı ve sağlıklı olacaktır. Sizin kedilerden beklentiniz olduğu kadar kedilerin de sizden beklentileri olacaktır. Bu nedenle yaşantınıza, ev ortamınıza en uygun kedi ırklarını araştırarak işe başlayabilirsiniz.

Sizler için listelediğimiz evde beslemeye uygun kedi cinsi ve kedi türlerinin neye göre ayrıştığı başlıklarını inceleyerek hayatınıza en uygun olacak, yaşantınızı olumlu yönde etkileyecek kedileri kolaylıkla tahmin edebilirsiniz. Doğru yapılmayan tercihler ileriki zamanlarda hem kediyi hem de sizi zorlamaya başlayabilir.

Sokak Kedileri Hangi Cinstir?

Kediler ve cinsleri hakkında soruları olan neredeyse her insanın merak ettiği bir diğer soru da sokak kedilerinin hangi cins olduğu, hangi ırk grubuna dahil olduklarıdır. Sokak kedilerin doğrudan safkan bir aileye ait olduklarını söylemek mümkün değildir. Tahmin ettiğiniz gibi sokak kedileri saf türler arasında değillerdir ama genelde hangi cins olduklarını söyleyebiliriz.

Sokak kedileri halk arasında tekir olarak da bilinirler. Bu ismi nereden aldıklarını düşünecek olursanız sokak kedilerinin büyük bir çoğunluğunun tekir kedisi olduklarını anlayabilirsiniz. Tekir kediler sokak kedileri olarak anılsalar bile evde en çok beslenen kediler arasında kendilerine yer bulmaktadırlar ve bu durum cins kediler hayatımıza girdiğinden beri de değişmemektedir.

Sponsorsponsor