Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Siyam Kedisi ırkı Tayland menşeili bir kedi ırkıdır. Tayland’de bulunduktan sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Çeşitli özellikleri sebebiyle oldukça beğenilen Siyam Kedisi cinsi artık bakmak için herkesin sahip olmak istediği kedilerden birisidir. Siyam Kedisi kedisi ortalama uzunluğa sahip bir ırktır. Ayrıca kilosu 6-8 kg civarlarındadır.

Siyam Kedisi Hastalıkları

Günümüzde Tayland olarak bilinen bölgenin eski çağlardaki kralının efsanevi kedisi olarak bilinen Siyam kedisi hastalıkları çağlar boyunca genetik aktarım sayesinde günümüze kadar ulaşmıştır. Yaşamları boyunca ortaya çıkabilen bu rahatsızlıklara karşı önlem almak adına sahiplerin bilgi sahibi olması önem taşımaktadır. Bilgi eksikliğinden kaynaklı geç müdahale ölümcül olabilir.

 • Siyam Kedisi Tüy Döker Mi?
 • Siyam Kedisi Polikistik Böbrek Hastalığı
 • Siyam Kedisi Üriner Sistem Hastalığı
 • Siyam Kedisi Problemi
 • Siyam Kedisi Diş Bakımı
 • Siyam Kedisi Eklem Ağrısı

Veterinere başvurmak Siyam kedisi hastalıklarına karşı alınabilecek en büyük önlemdir. Kalıtsal olarak iletilen bu rahatsızlıkların onların tamamında kesin olarak görülmesi beklenmese dahi potansiyel olarak düşünüldüğünde önceden hazırlıklı olmak daima sevimli ve tüylü dostlarımızın yaşam kalitelerini korumak adına yapılabilecek en önemli davranış olacaktır.

Siyam Kedisi Eğitimi

Siyam kedisi eğitimi çoğu diğer türe göre çok daha kolay olmaktadır. Bunun altında yatan en önemli neden ise sahiplerine alıştıktan sonra onlarla özel bir bağ kurmalarından dolayıdır. Çok zeki oldukları için sahiplerinin ondan ne istediğini kolay bir şekilde kavrayabilir ancak safkan ve asil bir cins olması zaman zaman kendini beğenmiş davranışlar sergilemesine yol açar.

 • Siyam Kedisi Tuvalet Eğitimi
 • Siyam Kedisi Uyku Eğitimi
 • Siyam Kedisi Kucak Eğitimi

Siyam kedisi eğitiminde devamlılık esastır. Ona hangi komutları öğretmeye çalıştığınızı kısa sürede kavradıklarını görebilirsiniz. Hatta onları adeta bir köpek gibi tasmayla dışarıda dolaşmaya çıkardığınızda ne kadar uslu davrandıklarını gördüğünüzde oldukça şaşıracaksınız. Ancak tedbiri asla elden bırakmayın. Atletik ve oyuncu yapıları zaman zaman ufak kazalara yol açabilir.

Siyam Kedisi Beslenmesi

Siyam kedisi beslenmesi onların sağlıklı ve uzun bir yaşam geçirmesindeki en önemli etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak yemeğe düşkün canlılar oldukları için aşırıya kaçıldığında kolaylıkla obezite gibi aşırı yemek tüketiminin neden olduğu rahatsızlıklar görülebilir. Bunun önüne geçmek adına belirli bir düzene uymak şarttır.

 • Siyam Kedisi Ne Yer?
 • Siyam Kedisi Yavru Beslenme

Siyam kedisi beslenmesi esnasında hangi yiyeceklerin kullanılması gerektiğini bilmeniz çok önemlidir. Bazı yiyeceklere karşı alerjisi olabileceği unutulmamalıdır. En sevdiği yiyeceğin ne olduğunu öğrenmek için ise çeşitli deneme yanılma yöntemlerine başvurabilirsiniz. Çoğu sağlık sorununun beslenmeden kaynaklı olduğu düşünüldüğünde en ufak bir şüphede veterinerinize başvurmanız önerilmektedir.

Siyam Kedisi Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Kedi sahiplenme günümüzde oldukça popülerdir. Kediler enerjileri ile insanı yükseltirler. Belli bir süre kedi besleyen birisi artık kedisi olmadan bir gün bile düşünmek istemez. Ancak kedilerin ömürleri insan ömrüyle kıyaslandığında oldukça kısa kalmaktadır. Siyam Kedisi ırkı ortalama 10-13 yıl yaşayan orta uzunlukta ömre sahip kedilerdir. Kedi ırklarının ortalama ömrü ne kadar olursa olsun yaşam süresinin uzayıp kısalması yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. Kedilerin aşıları, rutin temizlikleri, beslenmeleri, veteriner muayenelerine dikkat edilirse çok daha uzun yaşarlar.

Siyam Kedisi Kedisi Tüy Döker Mi?

Kediler hayatımızda en fazla yer alan tüylü dostlarımızdandır. Ancak bazı istisnai cinsler vardır ki hiç tüyleri yoktur. Alerjisi olan veya evin her yerinde tüy görmek istemeyen kişiler, az tüy döken kedileri sahiplenmek isteyebilirler. Siyam Kedisi ırkı çok kısa tüy uzunluğuna sahip kedilerdendir.Bu ırk neredeyse hiç tüy dökmez.

Siyam Kedisi Ne Kadar Zeki?

Siyam Kedisi ırkı günümüze kadar varlığını sürdürmüş oldukça sevimli kedilerdir.İnsanlarla birlikte yaşayan bu kediler, insanların ve diğer canlıların davranışlarını anlayarak ona göre davranmalıdır. Bu da kedilerin verilen komutları anlayıp uygulayabilme becerisine bağlıdır. Siyam Kedisi en zeki kedi ırklarından birisidir. Şaşırtıcı bir zekaya sahip olan bu kediler her şeyin farkına varabilirler.

Siyam Kedisi Eğitimi Kolay Mı?

Siyam Kedisi Sahiplenme hızlıca alınabilecek bir karar değildir. Günümüzde pek çok kişi apartman dairelerinde yaşadığı için hem insanların hem de hayvanların bu kurallarla dolu hayata uyum sağlaması gerekir. Kolay eğitilebilen kediler kuralları öğrenmekte çok başarılıdır. Siyam Kedisi ırkı eğitimi kolay olan kedilerdendir. Herhangi bir şeyi hemen öğrenerek uygulamaya koyulurlar.

Siyam Kedisi Hareketli mi?

Kedi deyince aklımıza oradan oraya koşuşturan hareketli patiler gelir. Ancak bu durum her kedi için geçerli değildir. Bazı kedi cinsleri oldukça hareketli bir yapıya sahipken bazı kediler gün boyu yatıp dinlenmekten hoşlanır. Siyam Kedisi hareketli kedi ırklarından birisidir. Evde bir Siyam Kedisi olduğunda enerjinin yükseldiğini hissedeceksiniz. Konu oyun olunca bu kediler enerjileri bitene kadar oynamak isterler.

Siyam Kedisi Kedisi Çocuklarla Anlaşır Mı?

Çocuklu aileler, kedi sahiplenme kararı alırken zaman zaman zorlanabilirler. Kedinin çocukla anlaşıp anlaşamayacağı daima akıllarla bir soru işaretidir. Siyam Kedisi ırkı çocuklarla iyi anlaşır. Çocuklarla bir arada yaşamaktan rahatsız olmazlar ve onlara iyi bir arkadaş olabilirler.

Siyam Kedisi Başka Hayvanlarla Geçinebilir mi?

Siz de sevimli kedi isimleri vereceğiniz kedileriniz olsun isteyip evdeki diğer petlerle arası nasıl olur diye tereddütte kalıyor olabilirsiniz. Çünkü bazı kediler, başka petlerle iyi geçinememektedir. Sosyal becerileri gelişmiş değilse aynı ortamda yaşamaları uygun olmayacaktır. Siyam Kedisi ırkı başka petlerle zorlanmadan geçinebilir. Sosyal yönleri gelişmiş olan bu kedi birçok evcil hayvanı olan kişiler için idealdir.

Siyam Kedisi Yabancılara Nasıl Davranır?

Evde bakılan kedilerin gün boyunca gördükleri tek kişi sahipleri değildir. Evdeyken eve gelen misafirlerle, dışardayken birçok yabancı kişiyle bir arada olmaları gerekir. Siyam Kedisi cinsi yabancılara duruma göre davranır. Eğer karşısındaki kişiden negatif duygular sezerse durum değişir.

Siyam Kedisi Bakımı Kolay mı?

Kediler iyi bakılması gereken hayvanlardır. Bir kedi sahibi mümkün olduğu sürece kedisine zaman ayırmalıdır. Bazı kedilerin bakımı oldukça kolayken bazı kediler daha fazla ihtiyaca sahiptir. Siyam Kedisi kedisi bakımı kolay kedi ırklarından birisidir. Sahiplerini zorlayıcı ihtiyaçları yoktur.

Siyam Kedisi Sahibine Bağlı Mıdır?

Kediler sahiplerini çok seven ve aralarında özel bağ geliştiren canlılardır. Sahibini evdeki diğer bireylerle paylaşmak istemeyenler dahi vardır. Tabi ki bu durum tüm kedi ırkları için geçerli değildir. Bazı ırklar genele göre daha az bağlanma yaşayabilir. Siyam Kedisi ırkı sahibine en bağlı olan kedi ırklarındandır. Bu kediler sahiplerini çok severler ve aralarında çok özel bir bağ oluşur.

Siyam Kedisi Genel Sağlık Durumu Nasıldır?

Siyam Kedisi Sahiplenme gibi bir fikri olan kişiler bu ırkın genel sağlık durumu hakkında bilinçlenmelidir.Kediler rahatsızlandıklarında hemen veteriner kliniğine götürülmelidir. Sürekli olarak bunu sağlayamayacak olanlar kedi bakma fikrini tekrardan gözden geçirmelidir. Siyam Kedisi ırkı normal bir sağlık geçmişine sahiptir. Çok sık hastalanmasalar da bazı durumlar kolayca hastalanmalarına sebep olabilir.

Kedilerin yavruluk döneminde aşıları tam olarak yapılırsa daha kuvvetli bağışığa sahip olurlar. Ayrıca pek çok yaygın hastalığa karşı da korunurlar. Bu nedenle aşı yaptırmak çok önemlidir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Siyam Kedisi

Son Siyam Kedisi Pet Üyelerimiz

Siyam Kedisi Son İçerikleri

Sponsorsponsor