Bombay Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bombay Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bombay kedisi, Amerika menşeili bir kedidir. İlk ataları Amerika’de görülen bu kedi zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Çeşitli özellikleri sebebiyle oldukça beğenilen Bombay cinsi artık bakmak için herkesin sahip olmak istediği kedilerden birisidir. Bombay kedisi ortalama uzunluğa sahip bir ırktır. Ayrıca kilosu 8-10 kg civarlarında olup genele göre daha iri yapılıdırlar.

Bombay Kedisi Hastalıkları

Kalıtsal yola ebeveynlerinden geçen rahatsızlıklara karşı önlem alınmadığı takdirde Bombay kedisi hastalıkları sahiplerine sıkıntılı zamanlar yaşatabilir. Düzenli veteriner kontrolleri sayesinde bu durumların önüne geçmek mümkün olmaktadır. Ancak burada en önemli görev daima sahiplere düşmektedir.

  • Bombay Kedisi Tüy Döker Mi?
  • Bombay Kedisi Obezite Problemi
  • Bombay Kedisi Diş Bakımı
  • Bombay Kedisi Eklem Ağrısı

Erken teşhis ve zamanında müdahalenin daima hayat kurtaracağını düşündüğümüz zaman Bombay kedisi hastalıklarını ileri düzeye gelmeden durdurmanın en büyük anahtarı sahiplerinin dikkatine ve gözlemine kalacaktır. Hal ve hareketlerde yaşanan değişiklikler sizlere bir şeylerin yolunda gitmediğini ima ediyor olabilmektedir.

Bombay Kedisi Eğitimi

İçine kapanan ve utangaç bir karakter yapısına sahip oldukları için sahiplerine ve evlerine alışmaları uzun sürer. Bu da Bombay kedisi eğitimini doğrudan etkilemektedir. Fakat sahipleriyle güçlü bir bağ kurduktan sonra onlardan hiç beklenmeyen komutları çok başarılı bir şekilde yerine getirdiklerini gördüğünüzde ağzınız açık kalabilir.

  • Bombay Kedisi Tuvalet Eğitimi
  • Bombay Kedisi Uyku Eğitimi
  • Bombay Kedisi Kucak Eğitimi

Genellikle köpeklere verilen getir-götür ve tasma ile dolaşma eğitimlerini Bombay kedisi eğitimi esnasında uygulayabileceğini öğrenen herkes büyük bir şaşkınlığa uğramaktadır. Oldukça zeki oldukları için istenilen komutları anlamakta asla sıkıntı çekmeyeceklerdir. Fakat zaman zaman özgürlüğüne düşkün yapıları sizleri zorlayabilir.

Bombay Kedisi Beslenmesi

Bazı cinslerin özel beslenme ihtiyaçlarına sahip olduğunu herkes bilir. Fakat o cinslerden biri olmamasıyla birlikte Bombay kedisi beslenmesi sahiplerini zorlamayacak bir konu olarak öne çıkmaktadır. Günlük olarak ihtiyaç duydukları besin maddelerini sağlayan kaliteli yaş ve kuru mamalar ile beslendikleri taktirde herhangi bir takviyeye ihtiyaç duymamaktadırlar.

  • Bombay Kedisi Ne Yer?
  • Yavru Bombay Kedisi Beslenme

Yemek yemeye fazla düşkün olmayan nadir cinsler arasında bulunmaları Bombay kedisi beslenmesini herkes için kolay hale getirir. Ancak yemek yiyip su içtikleri kaplarının temiz olmasına çok dikkat ederler. Özellikle sularının musluk suyu değil içme suyu olmasına özen göstermeniz halinde herhangi ekstra bir bakıma ihtiyaç duymamaktadırlar.

Bombay Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Kedi sahiplenme bu sorumluluğu alabilecek herkes için dünya üzerinde yapılan en doğru şeylerden birisidir. Kediler enerjileri ile insanı yükseltirler. Belli bir süre kedi besleyen birisi artık kedisi olmadan bir gün bile düşünmek istemez. Ne yazık ki her canlının belli bir ömrü olduğu gibi kedilerin de insanlara göre oldukça kısa olan bir ömürleri vardır Bombay ırkı ortalama olarak 15 yıldan fazla yaşayan en uzun ömürlü kedi cinslerinden birisidir. Kedi ırklarının ortalama ömrü ne kadar olursa olsun yaşam süresinin uzayıp kısalması yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. Kedilerin aşıları, rutin temizlikleri, beslenmeleri, veteriner muayenelerine dikkat edilirse çok daha uzun yaşarlar.

Bombay Kedisi Tüy Döker Mi?

Kediler tüm vücudu tüylerle kaplı hayvanlardır. Ancak bazı istisnai cinsler vardır ki hiç tüyleri yoktur. Alerjisi olan veya evin her yerinde tüy görmek istemeyen kişiler, az tüy döken kedileri sahiplenmek isteyebilirler. Bombay ırkı çok kısa tüy uzunluğuna sahip kedilerdendir.Bu ırk neredeyse hiç tüy dökmez.

Bombay Ne Kadar Zeki?

Bombay ırkı insanların sahiplenmeyi tercih ettiği popüler kedi ırklarından birisidir. İnsanlarla birlikte yaşadıkları için bu kedilerin bazı konularda bilinçli davranmaları, söylenilenleri yapmaları gerekir. Bu da kedilerin verilen komutları anlayıp uygulayabilme becerisine bağlıdır. Bombay en zeki kedi ırklarından birisidir. Şaşırtıcı bir zekaya sahip olan bu kediler her şeyin farkına varabilirler.

Bombay Eğitimi Kolay Mı?

Bombay Kedi Sahiplenme gibi bir planı olan birçok kişi kolayca eğitip eğitemeyeceğini düşünerek tereddütte düşer. Günümüzde pek çok kişi apartman dairelerinde yaşadığı için hem insanların hem de hayvanların bu kurallarla dolu hayata uyum sağlaması gerekir. Eğitimi kolay olan kediler hızlıca ev kuralları, tuvalet, beslenme alışkanlıkları gibi durumlar için eğitilebilir. Bombay ırkı eğitimi kolay olan kedilerdendir. Herhangi bir şeyi hemen öğrenerek uygulamaya koyulurlar.

Bombay Hareketli mi?

Kediler genellikle hareketli, oradan oraya koşturan halleriyle bilinir. Ancak bu durum her kedi için geçerli değildir. Bazı kedi cinsleri oldukça hareketli bir yapıya sahipken bazı kediler gün boyu yatıp dinlenmekten hoşlanır. Bombay hareketli sayılabilecek kedi ırklarından birisidir. Tüm gün bir koşuşturma içerisinde olmasalar da enerjileri düşük değildir. Konu oyun olunca bu kediler enerjileri bitene kadar oynamak isterler.

Bombay Kedisi Çocuklarla Anlaşır Mı?

Çocuklu ailelerin kedi sahiplenme kararı vermesi diğer hayvanseverlere göre daha zordur. Kedinin çocukla anlaşıp anlaşamayacağı daima akıllarla bir soru işaretidir. Bombay ırkı çocuklarla iyi anlaşır. Çocuklarla bir arada yaşamaktan rahatsız olmazlar ve onlara iyi bir arkadaş olabilirler.

Bombay Başka Hayvanlarla Geçinebilir mi?

Kedi sahiplenmeye karar verip kedi isimleri bile düşündüyseniz evinizdeki başka petlerin varlığını göre kararınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir. Çünkü bazı kediler, başka petlerle iyi geçinememektedir. Sosyal becerileri gelişmiş değilse aynı ortamda yaşamaları uygun olmayacaktır. Bombay ırkı başka petlerle zorlanmadan geçinebilir. Sosyal yönleri gelişmiş olan bu kedi birçok evcil hayvanı olan kişiler için idealdir.

Bombay Yabancılara Nasıl Davranır?

Kediler yalnızca aile üyeleriyle bir arada olmazlar. Evdeyken eve gelen misafirlerle, dışardayken birçok yabancı kişiyle bir arada olmaları gerekir. Bombay cinsi yabancılara iyi davranır. Ortamda yabancı birinin olmasından rahatsız olamazlar ve onları tanımaya çalışırlar.

Bombay Bakımı Kolay mı?

Kediler iyi bakılmayacaksa sahiplenilmemesi gereken hayvanlardır. Bir kedi sahibi mümkün olduğu sürece kedisine zaman ayırmalıdır. Bazı kedilerin bakımı oldukça kolayken bazı kediler daha fazla ihtiyaca sahiptir. Bombay kedisi bakımı kolay kedi ırklarından birisidir. Sahiplerini zorlayıcı ihtiyaçları yoktur.

Bombay Sahibine Bağlı Mıdır?

Kediler sahipleriyle aralarında özel bağ kurmayı severler. Sahiplerinin başka kedilerle ilgilenmesinden nefret eden kediler dahi vardır. Tabi ki bu durum tüm kedi ırkları için geçerli değildir. Bazı ırklar genele göre daha az bağlanma yaşayabilir. Bombay ırkı sahibine bağlı kedi ırklarındandır. Bu kediler sahiplerine son derece bağlıdır ve birlikte vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Bombay Genel Sağlık Durumu Nasıldır?

Aklında Bombay Kedi Sahiplenme planı olanlar genel sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olmalıdır.Tüm kediler ihtiyaç anında sağlık hizmetine kavuşturulmalıdır. Sürekli olarak bunu sağlayamayacak olanlar kedi bakma fikrini tekrardan gözden geçirmelidir. Bombay ırkı sağlıklı yapıdaki kedilerdir. Sık sık hastalanmazlar ve bağışıklıkları kuvvetlidir.

Kedilerin yavruluk döneminde aşıları tam olarak yapılırsa daha kuvvetli bağışığa sahip olurlar. Ayrıca pek çok yaygın hastalığa karşı da korunurlar. Bu nedenle aşı yaptırmak çok önemlidir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Bombay

Son Bombay Pet Üyelerimiz

Bombay Son İçerikleri

Sponsorsponsor