British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair kedisi, İngiltere menşeili bir kedidir. İlk ataları İngiltere’de görülen bu kedi zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Çeşitli özellikleri sebebiyle oldukça beğenilen British Shorthair cinsi artık bakmak için herkesin sahip olmak istediği kedilerden birisidir. British Shorthair ırkı boyu oldukça uzun büyük kedi grubunda yer alır. Ayrıca kilosu genellikle 10 kilogramın üzerindedir.

British Shorthair Hastalıkları

British Shorthair hastalıkları diğer tüm kedi cinslerinde olduğu gibi tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilen rahatsızlıklardır. British Shorthair hastalıklarının erken teşhisi ve gerekli tedavilerin yapılması kedinizin sağlığına en kısa sürede kavuşmasına yardımcı olur. İran kedisiyle akraba oldukları düşünüldüğünde çoğunlukla benzer rahatsızlıklardan etkilendikleri bilinmektedir. En çok rastlanılan hastalıklar aşağıdaki gibidir.

Sindirim, dolaşım ve boşaltım sistemleri ve bazı organlarda gözlenebilen bu rahatsızlıklar kedinizin yaşam kalitesinin düşmesine sebep olur. Rahatsızlandığında çevresine olan ilgisini kaybeder ve iştahtan kesilebilir. Bazı hastalıkların teşhisinde gözlemleme yolu önemli olabilirken çoğu durumda kedide daha önce görülmeyen hareketlerin ve tavırların ortaya çıkması, halsizlik, iştahsızlık gibi belirtiler de bir şeylerin yolunda gitmediğinin işaretidir. Genel sağlık muayeneleri aksatılmadan yaptırılan kedilerde bu rahatsızlıkların çok daha erken teşhis edilmesi ve tedaviye başlanılması mümkün olmaktadır.

British Shorthair Eğitimi

British Shorthair eğitimi kedinizin sizinle uyum içerisinde yaşaması adına son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur. Günlük yaşamda kediler her ne kadar kafalarına göre davransa da onlara bir takım eğitimleri vererek ev içerisinde uyması gereken kuralları öğretmek çok önemlidir. Kendi başına buyruk davranmayı ve özgürlüğü seven kedileri eğitmek, köpekleri eğitmekten çok daha zorlu bir süreç olduğu için eğitim sürecine çok özen gösterilmelidir.

Bu eğitimleri verirken dikkat etmeniz gereken en önemli konu kedinizin dikkatinin dağılmadığından emin olmanızdır. Ortamda bulunan başka sesler ve en ufak hareketlilik kedinizin dikkatinin dağılmasına yardımcı olur. British Shorthair eğitimi esnasında eğitimi teşvik etmek için ödül mamalarının kullanımı eğitimin başarısını gözle görülür bir kademede arttıracaktır. Eğitimlere yavruluk çağından itibaren başlanması, düzenli ve disiplinli bir şekilde yapılması ve bol tekrar kedinizin istenilen durumu yerine getirmede daha başarılı olması anlamına gelir.

British Shorthair Beslenmesi

British Shorthair beslenmesi dikkat edilmediği takdirde kedi sahiplerinin başını ağrıtan bir durumdur. Çoğu kedinin genellikle yiyeceği karşı zaafı vardır ve dikkat edilmediği takdirde obezite gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Bazı kedilerin ise çeşitli yiyeceklere karşı alerjisi olduğu için kesinlikle bu yiyeceklerden uzak tutulmaları gerekir. Kedilerin düzgün ve sağlıklı bir şekilde beslenmeleri hem onların yaşam kalitelerini her zaman en üst düzeyde tutmaya yardımcı olur hem de sağlıklı bir şekilde uzun bir ömre sahip olmasını sağlar.

 • British Shorthair ne yer?
 • British Shorthair Yavru Beslenme

British Shorthair beslenmesinde en çok zorlanılan konu kedinin daha fazla mama yemek istemesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun önüne geçmek adına mutlaka belirli bir düzene uyulması gerekir. Yavruluk döneminden itibaren eğitilmeye başlandıklarında bu düzene kolayca adapte olabilirler. Kedinizin en çok hangi yiyeceği yemekten mutluluk duyduğunu araştırarak onu mutlu etmek adına zaman zaman bu yiyeceği ödül olarak da kullanabilirsiniz. Ancak kedilerin hassas bir sindirim sistemine sahip olduğunu unutmamakta daima fayda vardır.

British Shorthair Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Kedi sahiplenme bu sorumluluğu alabilecek herkes için dünya üzerinde yapılan en doğru şeylerden birisidir. Kediler enerjileri ile insanı yükseltirler. Belli bir süre kedi besleyen birisi artık kedisi olmadan bir gün bile düşünmek istemez. Ne yazık ki her canlının belli bir ömrü olduğu gibi kedilerin de insanlara göre oldukça kısa olan bir ömürleri vardır British Shorthair ırkı ortalama 13-15 yıl yaşayan uzun ömürlü kedilerdir.

Kedi ırklarının ortalama ömrü ne kadar olursa olsun yaşam süresinin uzayıp kısalması yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. Kedilerin aşıları, rutin temizlikleri, beslenmeleri, veteriner muayenelerine dikkat edilirse çok daha uzun yaşarlar. Tedaylı bilgi almak için British Shorthair kaç yıl yaşar adlı içeriğimize bakabilirsiniz.

British Shorthair Kedisi Tüy Döker Mi?

Kediler tüm vücudu tüylerle kaplı hayvanlardır. Ancak bazı istisnai cinsler vardır ki hiç tüyleri yoktur. Alerjisi olan veya evin her yerinde tüy görmek istemeyen kişiler, az tüy döken kedileri sahiplenmek isteyebilirler. British Shorthair ırkı ortalama uzunlukta tüy uzunluğuna sahip kedilerdendir.Bu ırk orta derecede tüy döker.

British Shorthair Ne Kadar Zeki?

British Shorthair ırkı insanların sahiplenmeyi tercih ettiği popüler kedi ırklarından birisidir. İnsanlarla birlikte yaşadıkları için bu kedilerin bazı konularda bilinçli davranmaları, söylenilenleri yapmaları gerekir. Bu da kedilerin verilen komutları anlayıp uygulayabilme becerisine bağlıdır. British Shorthair oldukça zeki kedi ırklarından birisidir. Sahiplerinin istek ve komutlarını rahatlıkla anlayabilirler.

British Shorthair Eğitimi Kolay Mı?

British Shorthair Kedi Sahiplenme gibi bir planı olan birçok kişi kolayca eğitip eğitemeyeceğini düşünerek tereddütte düşer. Günümüzde pek çok kişi apartman dairelerinde yaşadığı için hem insanların hem de hayvanların bu kurallarla dolu hayata uyum sağlaması gerekir. Eğitimi kolay olan kediler hızlıca ev kuralları, tuvalet, beslenme alışkanlıkları gibi durumlar için eğitilebilir. British Shorthair ırkı eğitimi kolay olan kedilerdendir. Herhangi bir şeyi hemen öğrenerek uygulamaya koyulurlar.

British Shorthair Hareketli mi?

Kediler genellikle hareketli, oradan oraya koşturan halleriyle bilinir. Ancak bu durum her kedi için geçerli değildir. Bazı kedi cinsleri oldukça hareketli bir yapıya sahipken bazı kediler gün boyu yatıp dinlenmekten hoşlanır. British Shorthair hareketli sayılabilecek kedi ırklarından birisidir. Tüm gün bir koşuşturma içerisinde olmasalar da enerjileri düşük değildir. Bu kedilerle oyun oynamak istediğinizde biraz oynayıp tekrar dinlenmeye geçeceklerdir.

British Shorthair Kedisi Çocuklarla Anlaşır Mı?

Çocuklu ailelerin kedi sahiplenme kararı vermesi diğer hayvanseverlere göre daha zordur. Kedinin çocukla anlaşıp anlaşamayacağı daima akıllarla bir soru işaretidir. British Shorthair ırkı çocuklarla iyi anlaşır. Çocuklarla bir arada yaşamaktan rahatsız olmazlar ve onlara iyi bir arkadaş olabilirler.

British Shorthair Başka Hayvanlarla Geçinebilir mi?

Kedi sahiplenmeye karar verip kedi isimleri bile düşündüyseniz evinizdeki başka petlerin varlığını göre kararınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir. Çünkü bazı kediler, başka petlerle iyi geçinememektedir. Sosyal becerileri gelişmiş değilse aynı ortamda yaşamaları uygun olmayacaktır. British Shorthair ırkı başka petlerle çok iyi geçinir ve onlarla dost olur. Birden fazla hayvana bakmak isteyen kişiler için uygun bir kedi ırkıdır.

British Shorthair Yabancılara Nasıl Davranır?

Kediler yalnızca aile üyeleriyle bir arada olmazlar. Evdeyken eve gelen misafirlerle, dışardayken birçok yabancı kişiyle bir arada olmaları gerekir. British Shorthair cinsi yabancılara iyi davranır. Ortamda yabancı birinin olmasından rahatsız olamazlar ve onları tanımaya çalışırlar.

British Shorthair Bakımı Kolay mı?

Kediler iyi bakılmayacaksa sahiplenilmemesi gereken hayvanlardır. Bir kedi sahibi mümkün olduğu sürece kedisine zaman ayırmalıdır. Bazı kedilerin bakımı oldukça kolayken bazı kediler daha fazla ihtiyaca sahiptir. British Shorthair kedisi bakımı kolay kedi ırklarından birisidir. Sahiplerini zorlayıcı ihtiyaçları yoktur.

British Shorthair Sahibine Bağlı Mıdır?

Kediler sahipleriyle aralarında özel bağ kurmayı severler. Sahiplerinin başka kedilerle ilgilenmesinden nefret eden kediler dahi vardır. Tabi ki bu durum tüm kedi ırkları için geçerli değildir. Bazı ırklar genele göre daha az bağlanma yaşayabilir. British Shorthair ırkı sahibine çok fazla bağlanmasa da aralarında belli bir düzeyde bağ olmasını severler. Zaman zaman sahiplerine oldukça düşkün olurken bir anda ilgisiz tavırlar sergilediği görülebilir.

British Shorthair Genel Sağlık Durumu Nasıldır?

Aklında British Shorthair Kedi Sahiplenme planı olanlar genel sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olmalıdır.Tüm kediler ihtiyaç anında sağlık hizmetine kavuşturulmalıdır. Sürekli olarak bunu sağlayamayacak olanlar kedi bakma fikrini tekrardan gözden geçirmelidir. British Shorthair ırkı sağlıklı yapıdaki kedilerdir. Sık sık hastalanmazlar ve bağışıklıkları kuvvetlidir.

Kedilerin yavruluk döneminde aşıları tam olarak yapılırsa daha kuvvetli bağışığa sahip olurlar. Ayrıca pek çok yaygın hastalığa karşı da korunurlar. Bu nedenle aşı yaptırmak çok önemlidir.

British Shorthair Renkleri Nelerdir?

British Shorthair kedisi en geniş renk çeşitliliğine sahip cinslerden birisidir. Bu kediler tek renkli olabildiği gibi farklı renkleri bir arada bulunan özel renklerde de olabilirler. Yaygın British Shorthair renkleri şunlardır:

 • Beyaz
 • Siyah
 • Çikolata
 • Leylak
 • Kırmızı (ginger)
 • Tarçın
 • Açık kahverengi
 • Krem
 • Gümüş
 • Mavi

Safkan British Shorthair Nasıl Anlaşılır?

Kedi sahiplenmeden veya satın almadan önce safkan olup olmadığı bilinmek istenir. Bir kedinin safkan British Shorthair olup olmadığını anlamak için bakılması gereken şey şeceresidir. Şecereden kedinin üç üst soyuna bakarak orijinal bir British Shorthair olduğuna kanaat getirilebilir.

Kedinin şeceresi yoksa birkaç fiziksel özelliği üzerinden safkan olup olmadığına dair tahmin yürütülebilir. Safkan Britihs Shorthair kedilerin en dikkat çeken özellikleri yuvarlar yüz hatlarıdır. Orta uzunlukta kulakları vardır ve üç kısımları yuvarlaktır. Tüyleri kısa, kalın ve oldukça gürdür.

British Shorthair Ne Zaman Çiftleşir?

Dişi British Shorthair kediler 7. Aydan sonra erkek British Shorthair kediler ise 8. Aydan sonra kızgınlığa girebilirler. Kızgınlık dönemine girdiklerinde saldırganlaşıp, yüksek sesle miyavlayıp, sürekli dışarıya kaçma eğilimi göstererek bunu belli ederler. Kızgınlığa girdiği fark edilen British Shorthair’ler bu dönem geçene kadar uygun bir partner bulunarak çiftleştirilebilir.

British Shorthair Hangi Cinsle Çiftleşir?

British Shorthair kedilerin sağlıklı bir çiftleşme ve hamilelik geçirmeleri için mümkünse her zaman kendi cinsleriyle çiftleştirilmelidir. Bazen kedi eş bulma çok kolay olmadığından kediye kendi cinsinden bir partner bulunamayabilir.

British Shorthair baskın ve sağlıklı genlere sahip olduğundan birçok kedi cinsiyle sorunsuz bir şekilde çiftleşebilir. Doğacak yavruların genetiğinin British Shorthair’e yakın olması için British Blue Point, Amerikan Shorthair, British Longhair, Scottish Fold gibi cinslerle çiftleştirilmesi uygun görülür. Yavrularda polistik böbrek hastalığı görülmesi arttığından dolayı British Shorthair-Chinchilla çiftleşmesi önerilmez.

British Shorthair Kaç Yavru Doğurur?

British Shorthair kediler oldukça doğurgan yapılıdır. Sağlıklı bir hamilelik geçiren British Shorthair kediler genellikle 5-8 yavru doğurur. İlk doğumlarında 4-5 yavru doğurdukları görülse de sonraki doğumlarda tek seferde doğan yavru sayısı genellikle 7-8 civarındadır. Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için British Shorthair kaç yavru doğurur adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

British Shorthair Ne kadar Büyür?

British Shortair büyük kedi cinslerindendir. Yavruluk döneminden yetişkinliğe kadar hızlıca vücutları gelişir. Yetişkin bir British Shorthair 30-46 cm boya sahip olur. Baştan kuyruk sonuna kadar vücut uzunlukları ise 56-64 cm civarı olur. Kilo bakımından dişi British Shorthair kedisi 6-8 kg aralıklarında olurken erkek British Shorthair kedisi 7-11 kg aralıklarında olur.

British Shorthair Kedisi Fiyatı Ne Kadar?

British Shorthair kedisi fiyatları 1500-4000 TL arasına değişiklik göstermektedir. Yurtdışından satın alınacaksa 200-300$ civarından yavru British Shorthair satın alınabilir.

British Shorthair Nereden Alınır?

British Shorthair kedisi özel üretim çiftliklerinden veya kedi kulüplerinden satın alınabilir. Fiyatı binlerce lira olduğundan ücretsiz sahiplenmek tercih edilirse British Shorthair kedi sahiplenme ilanlarından, belediye barınakları barınaklarından sahiplenilebilir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler British Shorthair

Son British Shorthair Pet Üyelerimiz

British Shorthair Son İçerikleri

Sponsorsponsor