İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İran Kedisi ırkı ilk önce İran’de keşfedilmiştir. Keşfinden sonra insanlar tarafından dünyanın farklı noktalarına götürülmüştür. Çeşitli özellikleri sebebiyle oldukça beğenilen İran Kedisi cinsi artık bakmak için herkesin sahip olmak istediği kedilerden birisidir. İran Kedisi kedisi ortalamanın biraz üstünde olan büyük kedilerdendir. Ayrıca kilosu 8-10 kg civarlarında olup genele göre daha iri yapılıdırlar.

İran Kedisi Hastalıkları

İran kedisi hastalıkları çoğu kedi cinsinde olduğu gibi kalıtsal olarak ya da çevreden bulaşabilen hastalıklar olmakla birlikte zamanında teşhis ve müdahale edilmediği takdirde ölümcül sonuçlara yol açabilen hastalıklardır. Onların yaşam kalitesini düşüren bu rahatsızlıklara karşı genel sağlık taramaları ve sahiplerin gözlemleri çok etkili olmaktadır.

Rahatsızlıklara sebebiyet veren durumların teşhisi de hastalığın teşhisi kadar önemlidir. Çoğu durumda hastalığın köküne inilip nedeni üzerinde durulmadığında tekrar nüksetme görülmektedir. Bundan dolayı İran kedisi hastalıkları hakkında geniş çaplı bilgi sahibi olmak hem bunların önüne geçmek hem de tekrarlamaması adına önem taşımaktadır.

İran Kedisi Eğitimi

İran kedisi eğitimi sanılanın aksine zor değildir. Uysal bir karakter yapısına sahip olduğu için öğrenirken zorluk çekmeyecektir. Kendi başına buyruk ve özgürlüğüne düşkün kedilerin aksine onlara bir şeyler öğretmeye çalıştığınızda başarı şansınız daha yüksek olmaktadır. Ancak bu süreç içerisinde dikkat edilmesi gereken bir takım koşullar vardır.

  • Tuvalet Eğitimi
  • Uyku Eğitimi
  • İsim Öğrenme

İran kedisi eğitimi esnasında onun dikkatinin dağılmadığından emin olmanız gerekir. Ortamda bulunan başka nesneler veya sesler dikkat dağınıklığına sebebiyet vererek emeklerinizin boşa gitmesine sebep olabilir. Yine ödül mamalarının kullanımı da eğitimi teşvik ederek olumlu geri dönüş almanızda büyük bir rol oynamaktadır.

İran Kedisi Beslenmesi

İran kedisi beslenmesi dikkat edilmediği takdirde hem onun yaşam kalitesini düşürecektir hem de çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmasına ve hastalıklara daha açık hale gelmesine neden olacaktır. Beslenme sevimli dostlarımızın sağlıklarının üzerinde en çok etkiye sahip olan konu olduğu için buna verilen özveri daima en yüksek düzeyde olmalıdır.

  • İran Kedisi Beslenme
  • Yavru İran Kedisi Beslenme
  • İran Kedisi Mama Önerileri

Mutlaka sahiplenmeden önce İran kedisi beslenmesi hakkında bilgi sahibi olmaya özen gösterin. Çünkü bu ona daha iyi bakmanızı çok kolay hale getirecektir. Ayrıca onun diyetinde hangi yiyeceklerin bulunup bulunmayacağı hakkında da veterinerinize danışmanız faydalı olacaktır. En sevdiği yiyecekleri öğrenmek adına ise deneme yanılma yöntemlerini kullanabilirsiniz.

İran Kedisi Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Kediler insanlarla oldukça iyi anlaşabildiği için geçmişten beri Kedi sahiplenme çok yaygındır. Kediler enerjileri ile insanı yükseltirler. Belli bir süre kedi besleyen birisi artık kedisi olmadan bir gün bile düşünmek istemez. Ne yazık ki kedilerin ömürleri sahiplerine göre çok daha kısadır. İran Kedisi ırkı ortalama 13-15 yıl yaşayan uzun ömürlü kedilerdir. Kedi ırklarının ortalama ömrü ne kadar olursa olsun yaşam süresinin uzayıp kısalması yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. Kedilerin aşıları, rutin temizlikleri, beslenmeleri, veteriner muayenelerine dikkat edilirse çok daha uzun yaşarlar.

İran Kedisi Kedisi Tüy Döker Mi?

Kediler vücudu tüylerle örtülü, insanlarla en fazla yaşayan petlerdendir. Ancak bazı istisnai cinsler vardır ki hiç tüyleri yoktur. Alerjisi olan veya evin her yerinde tüy görmek istemeyen kişiler, az tüy döken kedileri sahiplenmek isteyebilirler. İran Kedisi ırkı çok uzun tüylü kedi cinslerinden birisidir.Bu ırkın tüy döküntüsü aşırı düzeyde olur.

İran Kedisi Ne Kadar Zeki?

İran Kedisi ırkı yıllardır insan hayatından yer alan oldukça sevimli canlılardır.İnsanlarla hep birlikte oldukları için bazı görevleri yerine getirip kurallara ayak uydurmaları gerekir. Bu da kedilerin verilen komutları anlayıp uygulayabilme becerisine bağlıdır. İran Kedisi oldukça zeki kedi ırklarından birisidir. Sahiplerinin istek ve komutlarını rahatlıkla anlayabilirler.

İran Kedisi Eğitimi Kolay Mı?

İran Kedisi Sahiplenme - Persian planı kedileri seven birçok kişi tarafından yapılır ancak sıra kedi eğitmeye gelince zorlananlar olmaktadır. Günümüzde pek çok kişi apartman dairelerinde yaşadığı için hem insanların hem de hayvanların bu kurallarla dolu hayata uyum sağlaması gerekir. Eğitimi kolay kedi ırkları fazla efor harcamadan bir şeyleri öğrenip uygulamakta başarılıdır. İran Kedisi ırkı eğitilmesi kısmen zor olan kedilerdendir. Sabırla ve ısrarla eğitime tabi tutulduklarında olumlu sonuçlar elde edilir.

İran Kedisi Hareketli mi?

Genellikle kediler oyun oynamaya ve hareket etmeye bayılan canlılardır. Ancak bu durum her kedi için geçerli değildir. Bazı kedi cinsleri oldukça hareketli bir yapıya sahipken bazı kediler gün boyu yatıp dinlenmekten hoşlanır. İran Kedisi hareket etmeyi pek fazla sevemeyen kedi cinslerinden birisidir. Bu kedilerle oyun oynamak istediğinizde biraz oynayıp tekrar dinlenmeye geçeceklerdir.

İran Kedisi Kedisi Çocuklarla Anlaşır Mı?

Çocuklu ailelerin kedi sahiplenme işlemlerine başlamadan önce kediyle çocuğun arasındaki enerjiyi düşünmesi gerekir. Kedinin çocukla anlaşıp anlaşamayacağı daima akıllarla bir soru işaretidir. İran Kedisi ırkının çocuklarla anlaşabildiği söylenemez. Çocuklarla bir arada yaşamaktan memnun değildirler.

İran Kedisi Başka Hayvanlarla Geçinebilir mi?

Sevimli kedi isimleri, bir kedi sahiplenmek için sizi tetikliyor olsa da başka petleriniz varsa acele karar vermemelisiniz. Çünkü bazı kediler, başka petlerle iyi geçinememektedir. Sosyal becerileri gelişmiş değilse aynı ortamda yaşamaları uygun olmayacaktır. İran Kedisi ırkı başka petlerle birlikte yaşarken geçimsiz tavırlar sergileyebilir. Diğer evcil hayvanların davranışlarına göre bu durumu ya kabullenir ya da büyük tepkiler gösterir.

İran Kedisi Yabancılara Nasıl Davranır?

Bir kedi yaşamı boyunca sadece sahibi ve ailesiyle olmaz. Evdeyken eve gelen misafirlerle, dışardayken birçok yabancı kişiyle bir arada olmaları gerekir. İran Kedisi cinsi yabancılarla arası iyi değildir. Yabancı birilerine karşı daima temkinli davranırlar.

İran Kedisi Bakımı Kolay mı?

Kediler bakımı için zaman ve ilgi isteyen canlılardır. Bir kedi sahibi mümkün olduğu sürece kedisine zaman ayırmalıdır. Bazı kedilerin bakımı oldukça kolayken bazı kediler daha fazla ihtiyaca sahiptir. İran Kedisi kedisinin bakımı zordur. İhtiyaçları özenle karşılanmalı ve memnun edilmeye çalışılmalıdır.

İran Kedisi Sahibine Bağlı Mıdır?

Kediler sahiplerine kolayca bağlanabilen ve koparması zor bir bağ kuran hayvanlardır. Sahiplerini çok benimserler ve kıskanabilirler. Tabi ki bu durum tüm kedi ırkları için geçerli değildir. Bazı ırklar genele göre daha az bağlanma yaşayabilir. İran Kedisi ırkı sahibine bağlı kedi ırklarındandır. Bu kediler sahiplerine son derece bağlıdır ve birlikte vakit geçirmekten hoşlanırlar.

İran Kedisi Genel Sağlık Durumu Nasıldır?

İran Kedisi Sahiplenme - Persian kararı vermek üzere olanlar ırkın genel sağlık durumuna bakarak son kararlarını verebilirler.Müdahale edilmesi gereken durumlarda bir uzmana görünme tüm kedilerin hakkıdır. Sürekli olarak bunu sağlayamayacak olanlar kedi bakma fikrini tekrardan gözden geçirmelidir. İran Kedisi ırkı dikkat edilmezse kolayca hastalanabilen kedi ırklarındandır. Genetik yapısından dolayı birçok etmen kolayca hastalanmasına sebep olabilir.

Kedilerin yavruluk döneminde aşıları tam olarak yapılırsa daha kuvvetli bağışığa sahip olurlar. Ayrıca pek çok yaygın hastalığa karşı da korunurlar. Bu nedenle aşı yaptırmak çok önemlidir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler İran Kedisi

Son İran Kedisi Pet Üyelerimiz

İran Kedisi Son İçerikleri

Sponsorsponsor