Kuş

Kuşlar, güzel sesleri, birbirinden renkli tüyleriyle insanları büyüleyen sevimli canlılardır. Tüm dünyada yaygın olarak yaşayan farklı boyut ve özelliklere sahip kuşlar mevcuttur. Kayıt altında olan rakamlara göre 10 bine yakın kuş ırkı vardır. Kuşlar insanların evcil dost olarak en fazla tercih ettiği hayvan türlerinden birisidir. Konuşabilen kuş türleri evde bakım için en fazla tercih edilenlerdir.

Son Petbul Kuş İlanları

Hepsini Gör

Kuşlar güzel görünümleri, bakımlarının kolay oluşu ve harika birer dost olmaları sebebiyle evde bakım için en fazla tercih edilen hayvanlardır. Bakılmak üzere alınan bazı kuşlar taşınma, maddi yetersizlik ve kayıp durumlarında yuvasız kalabilmektedirler. Yeni bir kuş satın almayı düşünen kişiler kuş sahiplenme ilanlarına göz atarak sıcak bir yuvaya ihtiyacı olan kuş dostlarımızı ücretsiz olarak sahiplenebilirler. Sitemizde aktif olarak 90 farklı kuş ırkına ait yüzlerce ilan bulunmaktadır.

Popüler Kuş Cinsleri

Hepsini Gör

Kuş ırkları, boyut, renk, konuşma yeteneği, kanat yapısı, uçma özelliği gibi çeşitli farklılıklarla ayrışmaktadırlar. Bilinen on binin üzerinde kuş ırkı vardır. Bu kuşların büyük bir kısmı yabani ırklardır. Ancak yüze yakın kuş ırkı evcil olarak insanlarla birlikte yaşamaya uyum sağlamaktadırlar. Sitemizde popüler kuş ırklarının 90 tanesinin tüm özelliklerine ulaşarak detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca kendi içerisinde ayrılan zeki kuş türleri, konuşabilen kuş türleri, az ses çıkaran kuş türleri gibi çeşitli kuş sınıflarını inceleyebilirsiniz.

Son Kuş Üyelerimiz

Her gün yüzlerce evcil hayvan eklenen sitemize en son katılan kuş üyelerimizden bir kaçı aşağıda listelenmektedir.

İnsanların yaşamaktan en çok keyif aldığı canlıların arasında gelen kanatlı dostlarımız kuşlar hakkında bilinmesi gerekenlerle, doğru bilinen yanlışlarla ve kafanıza takılan sorularla karşınızdayız. Neredeyse her insanın hayatının bir döneminde hayal ettiği özelliğe sahip olan bu güzel canlılar uçma yetileriyle özgürlüğün sembolü olarak zihnimize kazınmışlardır.

Onlar gibi uçabilmeniz konusunda sizlere yardım edebilmemiz ne yazık ki mümkün değil ama onları tanımanız, onların neler hissettiğini anlayabilmeniz için elimizden geleni yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Gelin, hep birlikte kuşlar hakkında bilgi edinmeye başlayalım. Onlar sadece uçtukları için edebiyatta, mitlerde, tüm dillerde kendilerine yer bulmadılar sonuçta.

Kuş Özellikleri

Uzaktan bakarak kuşları tanımanın ne kadar zor olacağını tahmin edebilirsiniz sonuçta bu güzel kanatlı canlıların çok büyük bir bölümü uçabiliyor ve onları tanımak, özelliklerini öğrenmek gerçekten zor olabiliyor. Kuş özellikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için, daha doğru bilgiye ulaşmak için iki farklı başlık altında kuşları inceleyeceğiz.

 • Karakteristik Özellikleri
 • Anatomisi

Listemizde de görebileceğiniz gibi kuşları tanımanızı kolaylaştırmak için onları dış görünüş ve karakteristik özellik olmak üzere iki farklı başlık altında inceleyeceğiz. Kuşların ayırt etmenizin artık çok daha kolay olacağı başlıklarımıza geçmeden önce bu güzel kanatlı canlıları sadece bilimsel başlıklar altında tanımanın mümkün olmadığını da bilmenizi isteriz, onları tanımanız gerekiyor.

Kuşların Karakteristik Özellikleri

Kuşların neredeyse tamamının zamanla insanlarla anlaşabilecek kadar sosyal olduğunu söyleyebiliriz. İçgüdüsel olarak kendilerinden büyük canlılardan kaçmaya odaklı olmalarına rağmen insanlarla uzun süren bağları sayesinde artık bizlere karşı olan korkularından arınmaya başladılar. Bu süreçte kuşlar oldukça duygusal, dışarıya dönük, sosyal canlılardır. Yavrularıyla olan ilişkileri ve hayata tutunuşları da araştırmaya, öğrenmeye değer niteliktedir.

Kuş Anatomisi

Kuşları diğer hayvanların ayıran en önemli özelliklerinin arasında uçmalarının geldiğini söylemiştik ama her kuşun uçabildiğini söyleyemeyiz. Kuşlar bazı cinslerinin konuşabiliyor olmasıyla, bazılarının adeta şarkı söyleyebiliyor olmasıyla insanlar için huzurun, bir başka sesin habercisidir. Onların bu zarif sesleri çıkartmasını sağlayan ses telleri ve dişsiz gagalarının varlığı ile sevmeye devam ediyoruz. Gagalarının haricinde sahip oldukları kanatlar ve harika şekillerde olabilen kuyrukları ile inanılmaz görünürler.

Kuş Çeşitleri

İnsanların kuşları tanımasının, anlamasının bir diğer yolu da kuşları farklı başlıklar altında incelemektir. Ancak bu şekilde birlikte yaşamaya alıştığımız kanatlı dostlarımız hakkında çok daha isabetli sonuçlar elde edebilir ve onları tanımaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Kuş çeşitlerini sadece bilimsel olarak değil, halk arasında tanındıkları alanlara göre de maddeler halinde ayırdık.

 • Ötücü Kuşlar
 • Gece Yırtıcıları
 • Gündüz Yırtııları
 • Tüp Burunlu Kuşlar
 • Dalgıçkuşları
 • Batağanlar
 • Kürek Ayaklılar
 • Leylekler
 • Flamingolar
 • Kazsılar
 • Yağmur Kuşları
 • Tavuksular
 • Guguk Kuşları
 • Güvercinler
 • Bağırtkanlar
 • Papağansılar
 • Çoban Aldatanlar
 • Ebabiller
 • Kuzgunkuşları
 • Ağaçkakanlar

İsminden de tahmin edebileceğiniz gibi vahşi kuş çeşitleri biz insanlar ile birlikte yaşamaya alışmamış, vahşi doğada kendi başına yaşayan, büyük ölçüde avlanarak beslenen kuşlardır. Evcil olanlar ise çok büyük bölümü doğal yaşamda kendilerine zor yer bulan, genelde insanlarla birlikte hayatta kalmaya alışmış daha evcimen kuşlardır. Tanıdığınız kuşların dışında tahmin etmediğiniz kadar çok çeşitte olduklarını listemizde görebilirsiniz.

Kuşlar ve İnsanlar

Kuşlar ve insanlar arasındaki bağın sadece kuşlarla yaşamak olmadığı bazı insanlar için çok şaşırtıcı olabiliyor ama kuşların insanlar için önemi sanıldığından çok çok daha farklıdır. İnsanlar yüzyıllar önce kuşların hareketlerinden, göç etmelerinden mevsimleri, ayları anlayabilirken bazı tavuksular sayesinde de beslenme düzenlerine yeni ürünler eklediler.

İnsanlar yerleşik hayata geçtiklerinden itibaren kuşlarla derin bağlar kurmakla kalmayıp, hayatlarını kuşlarla birleştirmeye de başladılar. Evde bakılabilecek, avlanmada işe yarayacak, korunma görevi yapacak kuşları hatta mesaj iletecek kuşları beslemeye başlayarak kuş ve insan ilişkisini oldukça ileriye taşıdılar.

Kuş Beslemek

İnsanların kuşlarla yaşama amaçları hakkında birkaç farklı neden saymaya çalışmıştık. Yukarıdaki başlığımızdan da kolayca anlayabileceğiniz gibi insanlar ve kuşlar arasındaki ilişkinin büyük bir kısmı karşılıklı faydadan kaynaklanmaktadır. Fakat günümüzde kuşların sadece maddi fayda için beslenmediğini çok daha büyük amaçlara hizmet ettiklerini kolaylıkla söyleyebiliriz.

Artık kuşlarla olan ilişkimizin genelinde manevi faydanın daha büyük önemi olduğunu görebiliyoruz. Onların ses olduğu evlerde, bizlere arkadaş oldukları ortamlarda yaşamaya öylesine alıştık ki kuşların güzel ötüşlerini duymadan bir hayat geçirmek bazı insanlar için çok zor olabiliyor. Kuş beslemenin belki de en güzel tarafı onlara konuşmayı öğretmektir.

Kuşların İhtiyaçları

Kuş beslenmesi sırasında nelerle karşılaşabileceğinizi bilmek hayatınızı çok daha kolaylaştıracaktır. Karşınıza çıkabilecek sorunları önceden tahmin etmek, sorun çözmeye hazır olmak sadece sizin için değil besleyeceğiniz kuş için de oldukça önemlidir. Öyleyse, kuşların ihtiyaçlarına göz atabileceğiniz, konu hakkında bilgi alacağınız listemize geçelim.

Listemizde görebileceğiniz gibi kuşların maddi olarak insanlardan çok büyük beklentileri yoktur. Sadece hayatta kalmak için beslenme ve barınma ihtiyacını bizlerden beklerken genel olarak manevi destek aramaktadırlar. Kuşlarla olan ilişkimizin karşılıklı olarak maddiyata değil maneviyata sahip olmasını böyle açıklayabiliriz.

Kuş Nedir?

Aves sınıfının bir üyesi olan kuş ailesinin insanlarla olan ilişkisi çok eski tarihlere dayanmaktadır. Kuşlar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin kuş nedir sorusunu sormasının nedeni de etrafımızda kuş olarak tanımladığımız ama tam olarak birbirlerine benzemeyen canlıların olmasıdır. Örneğin bir güvercinin kuş olmasıyla, penguenin kuş olmasını tam olarak anlayamamak bizlere bu soruyu sorduruyor olabilir.

En yakın akrabaları timsahlar olan bu güzel canlıların genetik olarak birbirlerine bağlı olduğunu anlamak aslında çok zor değildir. Dişsiz gagalar, kuyruk ve kanatların kullanım amaçları, beyin gelişimleri bizlere tam olarak nasıl bir canlıyla muhatap olduğumuzu gösteriyor. Tek yapılması gereken doğru zamanda doğru yere bakabilmek.

Sponsorsponsor