Kuş İsimleri

Neredeyse her çocuğun konuşturmaya çalıştığı bir kuş türü olmuştur. Kimisi muhabbet kuşunu, kimisi papağanı konuşturmaya çalışır. Kuşlarla iletişime geçmenin en kolay yollarından birisi de onun için en uygun kuş isimlerinden birisini bulup, seslenmektir.

Kuş İsimleri

A B C ç D E F G H ı İ J K L M N O Ö P R S ş T U Ü V Y Z
# Kuş İsimleri
1 abdi
2 abide
3 abİdİn
4 abiye
5 açıkağız
6 ada
7 adanalı pıtırcı
8 adem
9 adem ile havva
10 adnan
11 adonis
12 adriana
13 adsız
14 aduketbihter
15 afacan
16 afds
17 afrika
18 afrikagripapağa
19 agfae
20 ahu
21 akbaş
22 aksak
23 ala
24 alaaddin
25 alejandro
26 alex-alexsandır
27 alexandersupert
28 alexcarlos
29 alexvemeri
30 alf
31 alice
32 alice-casper
33 alicik
34 alirıza
35 aliş
36 alişan
37 alisimmm
38 alişvebekir
39 alişveliş
40 alix
41 alperen
42 altair
43 altın
44 altınveyosun
45 alvin
46 alyanak
47 amazon
48 amor
49 ananas
50 anelka
51 angel
52 angelo
53 angut
54 anı
55 ankkusevi
56 anne
57 antep-fıstık
58 apaçi
59 apdi
60 apollo
61 apti
62 aqua
63 aquafındıkkükar
64 arachno
65 arapsütbeyaz
66 archill
67 arçivesarıkız
68 arda
69 ares
70 arif
71 aristo
72 armiŞimokamil
73 armut
74 arnold
75 arog
76 arogvecoco
77 arsız
78 arsızhorozlarım
79 arthur
80 artis
81 artist
82 arvin
83 ash
84 asi
85 aŞik
86 aşıkilemaşuk
87 asil
88 asilzeytin
89 asivedefne
90 aşk
91 asker
92 aşkım
93 aşkımboncuk
94 aşkımcanıtır
95 aşkımveÇiko
96 aşkın
97 aşkın-ördek
98 aşkitom
99 aşkkuşlarım
100 aşkmeşksarıyeşl
101 aslan
102 aslı
103 aspirin
104 asu
105 aşuk
106 aşukmaşuk
107 atakan
108 atalay
109 ateş
110 atİ
111 atiba
112 atik
113 atlas
114 avcı
115 avni
116 ay
117 ayaz
118 ayça
119 aydınvebülent
120 ayşe
121 ayşegül
122 ayşenadir
123 aytül
124 ayyashh
125 ayzek
126 azra

Sahiplendiğiniz kuşunuzun ihtiyaçlarını tamamladıktan sonra sıra isim bulmaya geliyor. Kuş isimleri, diğer hayvanlarda olduğu gibi son derece çeşitlidir. Yıllarca sesleneceğimiz ismi bulmak için iyi düşünüp taşınmak, iyi iletişim kurabilmek için güzel bir isim bulmak gereklidir. Kuş adı seçerken anlaşılır ve kolay kelimeler tercih etmek, kuşunuzun sizi daha iyi anlamasını ve ismini tanımasını kolaylaştırır. Çiko, Aliş gibi ülkemizde oldukça fazla tercih edilen kuş isimleri kısa ve tüm harflerinin anlaşılır olması sebebiyle dikkat çekicidir.

İçindekiler

  Kuş İsimleri Nasıl Seçilir?

  Kuşunuz için bir isim seçerken dikkat etmeniz gereken birçok husus vardır. Kuşunuzun rengine, cinsine, davranışlarına göre isim seçebilir, doğasından yaşantısından ilham alabilirsiniz. Evinizin yeni üyesi için kuşların kolay anlayabileceği, yüksek sesli ortamlarda bile rahatlıkla duyulabilecek, ikilemelerden oluşan, kısa isimler seçmelisiniz. Kanatlı dostlarımız için anlamakta zorluk çekeceği isimleri seçerseniz hem siz hem de yeni dostunuz zorlanacaktır.

  Kuş isimleri arasından doğru ismi seçtiğinizden emin olduğunda kuşunuz üzerinde ismi deniyebilir ve ne hissettiğinize göre nihai kararı verebilirsiniz. Fakat kuş isimleri arasından seçtiğiniz ismi kuşunuz henüz siz denerken benimserse daha sonra unutturmaya çalışmanız çok zorlu bir süreç olabilir. Bu nedenle isim seçimi yaparken dikkatli olunmalıdır.

  Kuşlar Hangi İsimleri Sever?

  Kuşunuza isim verirken, kendinizden çok onu düşünüyor, hangi ismi sever diye düşünüyor olabilirsiniz ama işin aslı kuşunuz için seçtiğiniz isim çok zor olmadığı sürece öncelikle sizin tarafınızdan sevilmelidir. Kuşlar, kediler ve köpekler kadar hisli canlılardır. İsimlerini söylerken ki ruh halinizden, hareketlerinizden etkilenebilecekleri için kolay söylenebilir, söylerken mutlu olacağınız isimler kuşların seveceği isimlerdir. Aslına bakarsak kuşlar, sahiplerinin onlara seslenme biçimini severler.

  Kuş adları arasında kuşların özellikle benimsediği isimler, kendilerini yakın hissettikleri isimler yoktur ama kuşların çıkartabildiği seslere yakın isimler kullanmanız durumunda kuşunuz adına daha sıcak bakabilir. Ses benzerliği kuş isimleri içerisinden seçtiğiniz ismini söylemesini bile kolaylaştırabilir. Sizler için paylaştığımız kuş adlarının çoğu bu duruma uygundur.

  Kuşlar İsmini Anlar Mı?

  Kuşlar zekalarıyla tanınan hayvanlardandır. Kargalar, kuzgunlar ve papağanlar dünyadaki en zeki kuşlar arasındadır. Yani kuşlar, ortalama bir köpek veya kedi kadar kendi isimlerini öğrenebilirler. Kuşların isimlerini öğrenmelerinin yanında isimlerine tepki vermeleri de hayvan severler tarafından hoş karşılanır.

  Yeni araştırmalar, bazı kuşların, insanların yüzlerini tanıyabildikleri ve insan seslerini ayırt edebildiklerini ve kimin dost kimin düşman olduğunu bildiklerini gösteriyor. Bir arkadaşı veya potansiyel bir düşmanı belirleyebilmek, kuşun hayatta kalma yeteneğinin anahtarıdır. 

  Zekaları hakkında bilgi sahibi olduğunuzda isimlerini anlayabildiklerini düşünmeniz normaldir ama ne yazık ki kuşlar isimlerini anlayamazlar. Kuş isimleri sadece biz insanlar için anlamlıdır, kuşlar kendi adlarına tepki gösterebilir ve onları tekrarlayabilirler. 

  Bir Kuşa İsmi Nasıl Öğretilir?

  Bir kuşa ismini öğretmek isterseniz küçük meyve parçaları, ay çekirdeği gibi lezzetli bir ödül kullanarak, ona sakin bir şekilde ismini söyleyin ve hemen ödüllendirin. Bu işlemi 15 dakikaya kadar defalarca tekrarlayın. Ödül ve sürekli tekrarla kısa sürede kuşunuza ismini öğretebilirsiniz. Özellikle yavru kuşlar bir iki ay gibi kısa bir sürede isimlerine tamamen alışacaktır. Kuşunuza seslenirken sevgi sözcükleri kullanmak yerine, doğrudan adıyla seslenmeniz de süreci oldukça hızlandıracaktır.

  Kuşunuza konuşmaya dair bir eğitim vermek niyetindeyseniz içinde K,S,B ve C harfleri olan kuş isimlerini tercih etmeniz tavsiye edilir. Bu harfler muhabbet kuşunuzun dil yapısına en uygun olan, rahatça telaffuz edebileceği seslerdir.

  Kuşlar İsimlerini Unutur Mu?

  Kuşların zeki hayvanlar olduğundan, hafızalarının oldukça sağlam olduğundan bahsetmiştik. Sahiplerinden uzun süreler ayrı kalmadıkça, isimleri sıklıkla tekrar edildikçe ve ödül sistemine nadiren de olsa geçildikçe kuşlar isimlerini unutmaz.

  Süreli farklı bir sıfat kullandığınız, kuşunuzla gerektiği kadar zaman geçirmediğiniz durumlarda ise kuşlar isimlerini unutabilirler. Hem emeğinizin boşa gitmemesi hem de dostunuzun ismini unutmaması için onlara hak ettikleri zamanı ayırmalısınız.

  Kuşlar İsimlerini Değiştirmek Sağlıklı Mı?

  Çoğu evcil hayvanda olduğu gibi kuşlarda da isim değişikliği zorlu bir süreç olacaktır. Evimizin bir ferdi olan kuşlarımızın adını değiştirmek istediğimizde kuşların isimlerini değiştirmek sağlıklı mı sorusunu sormadan yapamıyoruz. Kuş isimlerini değiştirme fikri her zaman akla gelmez ama kimi zaman gerekli olabilir. 

  Kuşların isimlerini unutabildiğinden, sadece uzun süre aldığından bahsetmiştik. Süreç sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle olgunluğa ulaşmış kuşlar isim değişikliği sürecinden olumsuz etkilenebilirler. Hayati bir durum olmadığı sürece isim değişikliği yapılmasını önermesek bile, doğru yöntemlerle beraber sorunsuz isim değiştirmek mümkündür. Yine de kuş adlarını değiştirmemek daha mantıklı bir karar olacaktır. 

  Kuş İsmi Anlamlı Olmak Zorunda Mı?

  Kuşlarınızın isimlerini doğrudan anlamadıkları hakkında daha önce konuşmuştuk. Kuşlar isimlerini anlamadıkları için onlar adına anlam ifade edecek bir kelime veya kelime grubu arasından seçim yapmak zorunda değilsiniz. Kuşlara isim verirken dilediğiniz gibi kelime ürebilir, anlamsız kelimelerden faydalanabilirsiniz. Anlamsız kelimeler kullanırken çevrenizin bu ismi söylemesinin zorluğunu da unutmamalısınız.

  Kuşunuza anlamlı olmayan bir isim verirken normalde anlamı olmayan ama arkadaş çevrenizde, ailenizde sizin için güzel anlamlar içeren kelimelerden, kısaltmalardan faydalanabilirsiniz. Kuşunuza seslenirken sizin adınıza bu kadar önemli olan bir kelimeyi kullanmanız kuşunuzla aranızdaki bağı büyük ölçüde arttıracaktır.

  Muhabbet Kuşu İsimleri Nasıl Seçilmeli?

  Kuşunuz için isim seçmek istiyorsanız ama hangi ismi kullanmanız gerektiği konusunda kararsız kalıyorsanız listelerimizden faydalanarak güzel bir isim sahibi olabileceğinizi söylemiştik. Fakat bu hizmet sizin için yeterli olmuyorsa, muhabbet kuşu adları arasından güzel bir tanesini seçiyorsanız farklı bir yolu tercih etmeli ve çok geç olmadan köpeğinize adıyla seslenmeye başlamalısınız.

  Kuşlara verilen isimler arasında tercih yapmanın en kolay yollarından birisi muhabbet kuşunuza benzeyen kuşların isimlerini ve o isimlerin anlamlarını, hikayelerini öğrenmektir. Eğer doğru bir kuştan esinleniyorsanız kendi kuşunuz için en doğru ismi bulmanız kaçınılmaz olacaktır. Kuş sahipleriyle iletişimde olmak için Petkaraş üyesi olabilir ve isim seçmeye çabucak başlayabilirsiniz.

  Sponsorsponsor