Exotic Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Exotic Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Exotic Shorthair kedisinin ana vatanı Amerika’dir. İlk olarak Amerika’de keşfedilen bu kedi uzun yıllardır insanlarla bir arada yaşamaktadır. Çeşitli özellikleri sebebiyle oldukça beğenilen Exotic Shorthair cinsi artık bakmak için herkesin sahip olmak istediği kedilerden birisidir. Exotic Shorthair kedisi ortalama uzunluğa sahip bir ırktır. Ayrıca kilosu 6-8 kg civarlarındadır.

Exotic Shorthair Hastalıkları

Exotic Shorthair hastalıkları onların akraba olmalarından dolayı İran kedisi ile benzerlik göstermektedir. Kalıtsal olarak ebeveynlerden aktarılan kalp ve böbrek rahatsızlıklarına sahip olabilmektedirler. Ancak bu onların sağlıksız bir yaşama sahip olacakları manasına gelmemektedir. Sahiplerin hastalıklar hakkında bilgi sahibi olması büyük önem taşır.

 • Exotic Shorthair Tüy Döker Mi?
 • Exotic Shorthair Obezite Problemi
 • Exotic Shorthair Diş Bakımı
 • Exotic Shorthair Eklem Ağrısı

Exotic Shorthair hastalıkları zamanında teşhis ve müdahale edilmezse kötü sonuçlanmaktadır. İştahsızlık, yorgunluk ve neşe kaybetme gibi bir çok farklı davranışsal durumla dışa vuran belirtilerin sahipler tarafından iyi bir şekilde gözlenmesi gerekir. Düzenli olarak gerçekleştirilen veteriner kontrolleri de tedavinin daha kolay olması adına önemlidir.

Exotic Shorthair Eğitimi

Exotic Shorthair eğitiminde sistemli bir program ve düzenli periyodlar uygulanması başarıyı getiren temel unsurlardır. Rahatına oldukça düşkün olan bu canlılar sahipleriyle sıkı bir bağ kurar ve bol bol ilgi ve sevgi beklerler. Yavruluktan itibaren bu sürecin başlaması başarıya giden yolda en önemli anahtardır. Sabır ve pratik bu konuda en büyük silahınız olacaktır.

 • Exotic Shorthair Tuvalet Eğitimi
 • Exotic Shorthair Uyku Eğitimi
 • Exotic Shorthair Kucak Eğitimi

Farklı karakter yapılarından dolayı Exotic Shorthair eğitimi zaman zaman ortaya çeşitli zorluklar çıkarabilir. Bu zorlukları aşmak adına onu çok iyi tanımanız gerekir. Dikkati kolayca dağılırsa süreç başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Fazla aktiviteye ihtiyaç duymamasına karşın ödül mamalarının kullanılması daima pozitif geri dönüşü teşvik edecektir.

Exotic Shorthair Beslenmesi

Exotic Shorthair beslenmesine dikkat edilmediği takdirde obezite sorunuyla karşılaşılması şiddetle muhtemeldir. Yiyeceklere karşı son derece zaafı bulunan bu dostlarımız düzenli bir beslenme programına ihtiyaç duyarlar. Alerjisi olan ve onlara zarar verecek yiyecekleri tüketmemeleri tavsiye edilir. Günlük olarak ihtiyaç duydukları besin maddeleri karşılanmalıdır.

 • Exotic Shorthair Ne Yer?
 • Exotic Shorthair Yavru Beslenme

Exotic Shorthair beslenmesini diğerlerinden ayıran özellik, uygulanan düzenden çıkıldığı takdirde aşırı kilo alımıyla karşılaşılmasının son derece muhtemel olmasıdır. Kilo alımına karşı hassas olduklarından dolayı uygulanan programa ömür boyu sadık kalmak büyük önem taşır. Ancak zaman zaman şımartmak için en sevdikleri yiyecekle ödüllendirilmeleri onları mutlu eder.

Exotic Shorthair Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Sevimli kedi gören birçok kişinin içinde kedi sahiplenme isteği uyanır. Kediler enerjileri ile insanı yükseltirler. Belli bir süre kedi besleyen birisi artık kedisi olmadan bir gün bile düşünmek istemez. Maalesef sevimli kedilerin ömürleri insanlara göre oldukça kısadır. Exotic Shorthair ırkı ortalama 10-13 yıl yaşayan orta uzunlukta ömre sahip kedilerdir. Kedi ırklarının ortalama ömrü ne kadar olursa olsun yaşam süresinin uzayıp kısalması yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. Kedilerin aşıları, rutin temizlikleri, beslenmeleri, veteriner muayenelerine dikkat edilirse çok daha uzun yaşarlar.

Exotic Shorthair Kedisi Tüy Döker Mi?

Kediler en sevimli tüylü canlılardandır. Ancak bazı istisnai cinsler vardır ki hiç tüyleri yoktur. Alerjisi olan veya evin her yerinde tüy görmek istemeyen kişiler, az tüy döken kedileri sahiplenmek isteyebilirler. Exotic Shorthair ırkı ortalama uzunlukta tüy uzunluğuna sahip kedilerdendir.Bu ırk orta derecede tüy döker.

Exotic Shorthair Ne Kadar Zeki?

Exotic Shorthair ırkı insanlar tarafından en fazla sahiplenilen kedi cinslerinin arasındadır.İnsanlarla içli dışlı olan bu kedilerin etrafından olup bitenden haberdar olabilmeleri ve ona göre davranmaları gerekir. Bu da kedilerin verilen komutları anlayıp uygulayabilme becerisine bağlıdır. Exotic Shorthair oldukça zeki kedi ırklarından birisidir. Sahiplerinin istek ve komutlarını rahatlıkla anlayabilirler.

Exotic Shorthair Eğitimi Kolay Mı?

Exotic Shorthair Kedi Sahiplenme düşüncesi olan ancak nasıl eğiteceğini bilmeyenler kedi sahiplenme konusunda kararsız kalabilirler. Günümüzde pek çok kişi apartman dairelerinde yaşadığı için hem insanların hem de hayvanların bu kurallarla dolu hayata uyum sağlaması gerekir. Kolay eğitilebilen kediler herhangi bir konuyu eğitmenlerini ve sahiplerini zorlamadan öğrenebilir. Exotic Shorthair ırkı eğitilmesi kısmen zor olan kedilerdendir. Sabırla ve ısrarla eğitime tabi tutulduklarında olumlu sonuçlar elde edilir.

Exotic Shorthair Hareketli mi?

Kediler oldukça hareketli ve oynamayı seven hayvanlardır. Ancak bu durum her kedi için geçerli değildir. Bazı kedi cinsleri oldukça hareketli bir yapıya sahipken bazı kediler gün boyu yatıp dinlenmekten hoşlanır. Exotic Shorthair hareket etmeyi sevmeyen, genellikle yatıp dinlenmekten hoşlanan kedilerdir. Konu oyun olunca bu kediler enerjileri bitene kadar oynamak isterler.

Exotic Shorthair Kedisi Çocuklarla Anlaşır Mı?

Çocuklu aileler için kedi sahiplenme kararı vermek oldukça düşünülmesi gereken zor bir durumdur. Kedinin çocukla anlaşıp anlaşamayacağı daima akıllarla bir soru işaretidir. Exotic Shorthair ırkı çocuklarla çok iyi anlaşamıyor olsa da bu durumu sorun etmez. Eğer mümkünse çocuk sahibi olmayan kişiler bu kediyi sahiplenmelidir.

Exotic Shorthair Başka Hayvanlarla Geçinebilir mi?

Sahipleneceğiniz kedi için kedi isimleri seçerken bir anda evde olan diğer petlerle nasıl geçineceği aklınıza gelebilir. Çünkü bazı kediler, başka petlerle iyi geçinememektedir. Sosyal becerileri gelişmiş değilse aynı ortamda yaşamaları uygun olmayacaktır. Exotic Shorthair ırkı başka petlerle duruma göre geçinebilir. Eğer diğer evcil hayvan ona kötü davranmıyor ve dostça yaklaşıyorsa, belli bir süre sonra uyum sağlayacaktır.

Exotic Shorthair Yabancılara Nasıl Davranır?

Kediler gün içinde yalnızca sahibini görmez. Evdeyken eve gelen misafirlerle, dışardayken birçok yabancı kişiyle bir arada olmaları gerekir. Exotic Shorthair cinsi yabancılarla arası iyi değildir. Yabancı birilerine karşı daima temkinli davranırlar.

Exotic Shorthair Bakımı Kolay mı?

Kediler ilgilenilmeden kendi kendine yaşaması beklenecek canlılar değildir. Bir kedi sahibi mümkün olduğu sürece kedisine zaman ayırmalıdır. Bazı kedilerin bakımı oldukça kolayken bazı kediler daha fazla ihtiyaca sahiptir. Exotic Shorthair kedisinin bakımı kolay değildir. Exotic Shorthair sahiplenen kişiler yeterince vakte ve ilgiye sahip olduklarından emin olmalıdır.

Exotic Shorthair Sahibine Bağlı Mıdır?

Kediler sahipleriyle aralarında çok kuvvetli bağlar kurabilen hayvanlardır. Zaman zaman sahiplerini kıskandıkları bile görülebilir. Tabi ki bu durum tüm kedi ırkları için geçerli değildir. Bazı ırklar genele göre daha az bağlanma yaşayabilir. Exotic Shorthair ırkı sahibine bağlı kedi ırklarındandır. Bu kediler sahiplerine son derece bağlıdır ve birlikte vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Exotic Shorthair Genel Sağlık Durumu Nasıldır?

Exotic Shorthair Kedi Sahiplenme düşüncesi içinde olan herkes bu ırkın sağlık durumu hakkında yeterli bilgiyi edinmelidir.Bütün kediler gerekli olduğunda veteriner hekimlere götürülmelidir. Sürekli olarak bunu sağlayamayacak olanlar kedi bakma fikrini tekrardan gözden geçirmelidir. Exotic Shorthair ırkı dikkat edilmezse kolayca hastalanabilen kedi ırklarındandır. Genetik yapısından dolayı birçok etmen kolayca hastalanmasına sebep olabilir.

Kedilerin yavruluk döneminde aşıları tam olarak yapılırsa daha kuvvetli bağışığa sahip olurlar. Ayrıca pek çok yaygın hastalığa karşı da korunurlar. Bu nedenle aşı yaptırmak çok önemlidir.

Exotic Shorthair Renkleri Nelerdir?

Exotic Shorthair cinsi çok geniş renk skalasına sahiptir. Hemen her renkte bu cinse ait sevimli bir kedi bulunabilir. En bilinen Exotic Shorthair renkleri şunlardır:

 • Kahverengi
 • Çikolata rengi
 • Beyaz
 • Krem
 • Kırmızı
 • Mavi
 • Leylak
 • Gümüş
 • Bej
 • Turuncu

Exotic Shorthair Hangi Cinsle Çiftleşir?

Sağlıklı Exotic Shorthair yavrular doğması için en ideali Exotic Shorthair’lerin kendi cinsinden kedilerle çiftleştirilmeleridir. Her zaman kendi cinsinden bir eş bulmak mümkün olmadığından farklı cinsten kedilerle çiftleştirmek zorunda kalınabilir. Exotic Shorthair kediler İran kedisi veya Scottish Fold ile çiftleştirilebilir.

Exotic Shorthair Kaç Yavru Doğurur?

Exotic Shorthair kediler her doğumda genellikle 3-4 yavru dünyaya getirir. Tabi daha fazla yavru doğurmalarının önünde herhangi bir engel yoktur. Sağlıklı bir çiftleştirme ve iyi bakılmış bir gebeliğin ardından 8 yavruya kadar doğum yapabilirler.

Exotic Shorthair Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Exotic Shorthair kediler hareketli ortamlardan hoşlanmadıkları ve sakinliği sevdikleri için evde yalnız kalmaktan pek fazla sıkılmazlar. Evde yalnız kalabilen bu kedilere sevdiği oyuncakları vermek yeterlidir. Akıllı kediler oldukları için oyuncakları ile kendi kendine oynayarak vakit geçirebilirler.

Exotic Shorthair Ne Kadar Büyür?

Exotic Shorthair kediler çok fazla büyümezler ve orta yapılı kediler olurlar. 25-30 cm boya sahip olan Exotic Shorthair kedisinin ağırlığı 4-6 kg arasında değişir. Kilo almaya çok yatkın olan bu hayvanlara büyümesi için yemek verildikçe obezite riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

Exotic Shorthair Fiyatı Ne Kadar?

Exotic Shorthair kedisi fiyatları döviz kuruna bağlı olarak artış gösterir. Exotic Shorthair fiyatı 200-2000$ arasında değişirken dünya çapında ün yapmış yetiştiricilerin sattığı kediler için 10.000$ üzeri değerler bile biçilmektedir. Orijinalliğine en yakın olma durumuna göre bu kediler sınıflandırılır ve ona göre satılır. Daha ekonomik ödemeler yapmak isteyenler için 1000-3000 TL arasında Exotic Shorthair bulunur.

Exotic Shorthair Nereden Alınır?

Exotic Shorthair kedileri özel üretim çiftliklerinde veya kedi kulüplerinde çoğaltılır. Buralardan kediler direkt alınabileceği gibi kedi satışı yapan mağazalardan da alınabilir. Satın almak yerine sahiplenilmek istendiğinde ise Exotic Shorthair kedi sahiplenme ilanlarından ücretsiz olarak alınabilir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Exotic Shorthair

Son Exotic Shorthair Pet Üyelerimiz

Exotic Shorthair Son İçerikleri

Sponsorsponsor