Maine Coon Özellikleri ve Bakımı

Maine Coon Özellikleri ve Bakımı

Maine Coon kedisinin ana vatanı Amerika’dir. İlk olarak Amerika’de keşfedilen bu kedi uzun yıllardır insanlarla bir arada yaşamaktadır. Çeşitli özellikleri sebebiyle oldukça beğenilen Maine Coon cinsi artık bakmak için herkesin sahip olmak istediği kedilerden birisidir. Maine Coon ırkı boyu oldukça uzun büyük kedi grubunda yer alır. Ayrıca kilosu genellikle 10 kilogramın üzerindedir.

Maine Coon Kedisi Hastalıkları

Oldukça sevimli olan tüylü dostlarımızın çeşitli rahatsızlıklara maruz kalması son derece muhtemeldir. Maine Coon kedisi hastalıkları da çoğu diğer cinste görülen rahatsızlıklarla benzerlik gösterebilir. Kalıtsal olarak aktarılan çoğu durumun önüne geçmenin herhangi bir yolu olmasa da sahiplerinin özverisi onun hayat kalitesini belirlemede en önemli rolü oynar.

 • Maine Coon Tüy Döker Mi?
 • Maine Coon Polikistik Böbrek Hastalığı
 • Maine Coon Üriner Sistem Hastalığı
 • Maine Coon Obezite Problemi
 • Maine Coon Diş Bakımı
 • Maine Coon Eklem Ağrısı

Erken teşhis ve zamanında müdahale ile başlanılan tedavi süreci sonucunda Maine Coon kedisi hastalıkları hakkında sahiplerinin çok endişelenmesi gerekmez. Her ne kadar hasta olsalar dahi uygun tedavi yöntemleri ile iyileşebilirler. Bazen onun davranışlarında yaşanan değişimler sizlere bir şeylerin yolunda gitmediğini anlatan işaretler olabilir.

Maine Coon Kedisi Eğitimi

Oldukça uysal ve tatlı bir karakter yapısına sahip olmalarının yanı sıra sahiplerine de duygusal anlamda çok bağlanabilen Maine Coon kedisi eğitimi çoğu kişinin gözünü korkutsa da aslında fazla zorluğu olmayan bir durumdur. Çok zeki olmalarından dolayı onlardan istenen komutları anlamada ve uygulamada sıkıntı çekmezler.

 • Maine Coon Tuvalet Eğitimi
 • Maine Coon Uyku Eğitimi
 • Maine Coon Kucak Eğitimi

Ancak unutulmamalıdır ki bu canlılar köpekler gibi sürekli söz dinleyen ve daima sahiplerini mutlu etmek için uğraşan canlılar değildirler. Maine Coon kedisi eğitiminde karşılaşacağınız en büyük zorluk da onun canı nasıl isterse öyle davranması olacaktır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en büyük nokta bol bol tekrar ve sabrı elden bırakmamaktır.

Maine Coon Kedisi Beslenmesi

Sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmeleri isteniyorsa sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken konular listesinde bir numarada bulunan Maine Coon kedisi beslenmesi diğer cinslere nazaran daha çetrefilli bir hal alabilir. Dünyanın en iri cinslerinin başında geliyor oluşu da özel bir diyet programına ihtiyaç duymasını sağlamaktadır.

 • Maine Coon Ne Yer?
 • Maine Coon Yavru Beslenme

Yiyeceğe karşı zaafı olan canlılar oldukları için dikkat edilmediği taktirde obezite gibi aşırı kiloya bağlı çeşitli rahatsızlıklara yakalanabilecekleri unutulmamalıdır. Bu yüzden Maine Coon kedisi beslenmesi hakkında bilgi sahibi olmak çok kişinin adeta hayatını kurtarmaktadır. En çok hangi yiyecekten hoşlandığını öğrenmek için ise deneme yanılma yöntemine başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Maine Coon Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Sevimli kedi gören birçok kişinin içinde kedi sahiplenme isteği uyanır. Kediler enerjileri ile insanı yükseltirler. Belli bir süre kedi besleyen birisi artık kedisi olmadan bir gün bile düşünmek istemez. Maalesef sevimli kedilerin ömürleri insanlara göre oldukça kısadır. Maine Coon ırkı ortalama 13-15 yıl yaşayan uzun ömürlü kedilerdir. Kedi ırklarının ortalama ömrü ne kadar olursa olsun yaşam süresinin uzayıp kısalması yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. Kedilerin aşıları, rutin temizlikleri, beslenmeleri, veteriner muayenelerine dikkat edilirse çok daha uzun yaşarlar.

Maine Coon Kedisi Tüy Döker Mi?

Kediler en sevimli tüylü canlılardandır. Ancak bazı istisnai cinsler vardır ki hiç tüyleri yoktur. Alerjisi olan veya evin her yerinde tüy görmek istemeyen kişiler, az tüy döken kedileri sahiplenmek isteyebilirler. Maine Coon ırkı uzun tüylü kedi cinslerinden birisidir.Bu ırkın tüy döküntüsü çok olur.

Maine Coon Ne Kadar Zeki?

Maine Coon ırkı insanlar tarafından en fazla sahiplenilen kedi cinslerinin arasındadır.İnsanlarla içli dışlı olan bu kedilerin etrafından olup bitenden haberdar olabilmeleri ve ona göre davranmaları gerekir. Bu da kedilerin verilen komutları anlayıp uygulayabilme becerisine bağlıdır. Maine Coon en zeki kedi ırklarından birisidir. Şaşırtıcı bir zekaya sahip olan bu kediler her şeyin farkına varabilirler.

Maine Coon Eğitimi Kolay Mı?

Maine Coon Kedi Sahiplenme düşüncesi olan ancak nasıl eğiteceğini bilmeyenler kedi sahiplenme konusunda kararsız kalabilirler. Günümüzde pek çok kişi apartman dairelerinde yaşadığı için hem insanların hem de hayvanların bu kurallarla dolu hayata uyum sağlaması gerekir. Kolay eğitilebilen kediler herhangi bir konuyu eğitmenlerini ve sahiplerini zorlamadan öğrenebilir. Maine Coon ırkı eğitimi çok zorlamasa da biraz uğraş gerektirebilir. Yeterince zaman ve enerji harcandığı sürece bu kedilere istenilenler öğretilir.

Maine Coon Hareketli mi?

Kediler oldukça hareketli ve oynamayı seven hayvanlardır. Ancak bu durum her kedi için geçerli değildir. Bazı kedi cinsleri oldukça hareketli bir yapıya sahipken bazı kediler gün boyu yatıp dinlenmekten hoşlanır. Maine Coon hareketli sayılabilecek kedi ırklarından birisidir. Tüm gün bir koşuşturma içerisinde olmasalar da enerjileri düşük değildir. Konu oyun olunca bu kediler enerjileri bitene kadar oynamak isterler.

Maine Coon Kedisi Çocuklarla Anlaşır Mı?

Çocuklu aileler için kedi sahiplenme kararı vermek oldukça düşünülmesi gereken zor bir durumdur. Kedinin çocukla anlaşıp anlaşamayacağı daima akıllarla bir soru işaretidir. Maine Coon ırkı çocuklarla en iyi anlaşan kedi ırklarından birisidir. Çocuklu aileler gönül rahatlığıyla bir Maine Coon sahiplenebilir.

Maine Coon Başka Hayvanlarla Geçinebilir mi?

Sahipleneceğiniz kedi için kedi isimleri seçerken bir anda evde olan diğer petlerle nasıl geçineceği aklınıza gelebilir. Çünkü bazı kediler, başka petlerle iyi geçinememektedir. Sosyal becerileri gelişmiş değilse aynı ortamda yaşamaları uygun olmayacaktır. Maine Coon ırkı başka petlerle çok iyi geçinir ve onlarla dost olur. Birden fazla hayvana bakmak isteyen kişiler için uygun bir kedi ırkıdır.

Maine Coon Yabancılara Nasıl Davranır?

Kediler gün içinde yalnızca sahibini görmez. Evdeyken eve gelen misafirlerle, dışardayken birçok yabancı kişiyle bir arada olmaları gerekir. Maine Coon cinsi yabancılarla arası iyi değildir. Yabancı birilerine karşı daima temkinli davranırlar.

Maine Coon Bakımı Kolay mı?

Kediler ilgilenilmeden kendi kendine yaşaması beklenecek canlılar değildir. Bir kedi sahibi mümkün olduğu sürece kedisine zaman ayırmalıdır. Bazı kedilerin bakımı oldukça kolayken bazı kediler daha fazla ihtiyaca sahiptir. Maine Coon kedisi bakımı kolay kedi ırklarından birisidir. Sahiplerini zorlayıcı ihtiyaçları yoktur.

Maine Coon Sahibine Bağlı Mıdır?

Kediler sahipleriyle aralarında çok kuvvetli bağlar kurabilen hayvanlardır. Zaman zaman sahiplerini kıskandıkları bile görülebilir. Tabi ki bu durum tüm kedi ırkları için geçerli değildir. Bazı ırklar genele göre daha az bağlanma yaşayabilir. Maine Coon ırkı sahibine çok fazla bağlanmasa da aralarında belli bir düzeyde bağ olmasını severler. Zaman zaman sahiplerine oldukça düşkün olurken bir anda ilgisiz tavırlar sergilediği görülebilir.

Maine Coon Genel Sağlık Durumu Nasıldır?

Maine Coon Kedi Sahiplenme düşüncesi içinde olan herkes bu ırkın sağlık durumu hakkında yeterli bilgiyi edinmelidir.Bütün kediler gerekli olduğunda veteriner hekimlere götürülmelidir. Sürekli olarak bunu sağlayamayacak olanlar kedi bakma fikrini tekrardan gözden geçirmelidir. Maine Coon ırkı normal bir sağlık geçmişine sahiptir. Çok sık hastalanmasalar da bazı durumlar kolayca hastalanmalarına sebep olabilir.

Kedilerin yavruluk döneminde aşıları tam olarak yapılırsa daha kuvvetli bağışığa sahip olurlar. Ayrıca pek çok yaygın hastalığa karşı da korunurlar. Bu nedenle aşı yaptırmak çok önemlidir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Maine Coon

Son Maine Coon Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor