Sfenks Kedisi Özellikleri ve Bakımı - Sphynx

Sfenks Kedisi Özellikleri ve Bakımı - Sphynx

Sphynx ırkı Kanada menşeili bir kedi ırkıdır. Kanada’de bulunduktan sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Çeşitli özellikleri sebebiyle oldukça beğenilen Sphynx cinsi artık bakmak için herkesin sahip olmak istediği kedilerden birisidir. Sphynx kedisi ortalama uzunluğa sahip bir ırktır. Ayrıca kilosu 6-8 kg civarlarındadır.

Sphynx Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Kedi sahiplenme günümüzde oldukça popülerdir. Kediler enerjileri ile insanı yükseltirler. Belli bir süre kedi besleyen birisi artık kedisi olmadan bir gün bile düşünmek istemez. Ancak kedilerin ömürleri insan ömrüyle kıyaslandığında oldukça kısa kalmaktadır. Sphynx ortalama olarak 8-10 yıl yaşayan kısa ömürlü kedi ırklarından birisidir. Kedi ırklarının ortalama ömrü ne kadar olursa olsun yaşam süresinin uzayıp kısalması yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. Kedilerin aşıları, rutin temizlikleri, beslenmeleri, veteriner muayenelerine dikkat edilirse çok daha uzun yaşarlar.

Sphynx Kedisi Tüy Döker Mi?

Kediler hayatımızda en fazla yer alan tüylü dostlarımızdandır. Ancak bazı istisnai cinsler vardır ki hiç tüyleri yoktur. Alerjisi olan veya evin her yerinde tüy görmek istemeyen kişiler, az tüy döken kedileri sahiplenmek isteyebilirler.

Sphynx Ne Kadar Zeki?

Sphynx ırkı günümüze kadar varlığını sürdürmüş oldukça sevimli kedilerdir.İnsanlarla birlikte yaşayan bu kediler, insanların ve diğer canlıların davranışlarını anlayarak ona göre davranmalıdır. Bu da kedilerin verilen komutları anlayıp uygulayabilme becerisine bağlıdır. Sphynx en zeki kedi ırklarından birisidir. Şaşırtıcı bir zekaya sahip olan bu kediler her şeyin farkına varabilirler.

Sphynx Eğitimi Kolay Mı?

Sfenks Kedi Sahiplenme hızlıca alınabilecek bir karar değildir. Günümüzde pek çok kişi apartman dairelerinde yaşadığı için hem insanların hem de hayvanların bu kurallarla dolu hayata uyum sağlaması gerekir. Kolay eğitilebilen kediler kuralları öğrenmekte çok başarılıdır. Sphynx ırkı eğitimi en kolay olan kedilerin başında gelir. Eğitime ve yeni şeyler öğrenmeye karşı çok isteklidirler.

Sphynx Hareketli mi?

Kedi deyince aklımıza oradan oraya koşuşturan hareketli patiler gelir. Ancak bu durum her kedi için geçerli değildir. Bazı kedi cinsleri oldukça hareketli bir yapıya sahipken bazı kediler gün boyu yatıp dinlenmekten hoşlanır. Sphynx hareketli kedi ırklarından birisidir. Evde bir Sphynx olduğunda enerjinin yükseldiğini hissedeceksiniz. Konu oyun olunca bu kediler enerjileri bitene kadar oynamak isterler.

Sphynx Kedisi Çocuklarla Anlaşır Mı?

Çocuklu aileler, kedi sahiplenme kararı alırken zaman zaman zorlanabilirler. Kedinin çocukla anlaşıp anlaşamayacağı daima akıllarla bir soru işaretidir. Sphynx ırkı çocuklarla en iyi anlaşan kedi ırklarından birisidir. Çocuklu aileler gönül rahatlığıyla bir Sphynx sahiplenebilir.

Sphynx Başka Hayvanlarla Geçinebilir mi?

Siz de sevimli kedi isimleri vereceğiniz kedileriniz olsun isteyip evdeki diğer petlerle arası nasıl olur diye tereddütte kalıyor olabilirsiniz. Çünkü bazı kediler, başka petlerle iyi geçinememektedir. Sosyal becerileri gelişmiş değilse aynı ortamda yaşamaları uygun olmayacaktır. Sphynx ırkı başka petlerle çok iyi geçinir ve onlarla dost olur. Birden fazla hayvana bakmak isteyen kişiler için uygun bir kedi ırkıdır.

Sphynx Yabancılara Nasıl Davranır?

Evde bakılan kedilerin gün boyunca gördükleri tek kişi sahipleri değildir. Evdeyken eve gelen misafirlerle, dışardayken birçok yabancı kişiyle bir arada olmaları gerekir. Sphynx cinsi yabancılara çok iyi davranır. Yabancılardan çekinmezler ve samimi tavırlar sergilerler.

Sphynx Bakımı Kolay mı?

Kediler iyi bakılması gereken hayvanlardır. Bir kedi sahibi mümkün olduğu sürece kedisine zaman ayırmalıdır. Bazı kedilerin bakımı oldukça kolayken bazı kediler daha fazla ihtiyaca sahiptir. Sphynx kedisinin bakımı kolay değildir. Sphynx sahiplenen kişiler yeterince vakte ve ilgiye sahip olduklarından emin olmalıdır.

Sphynx Sahibine Bağlı Mıdır?

Kediler sahiplerini çok seven ve aralarında özel bağ geliştiren canlılardır. Sahibini evdeki diğer bireylerle paylaşmak istemeyenler dahi vardır. Tabi ki bu durum tüm kedi ırkları için geçerli değildir. Bazı ırklar genele göre daha az bağlanma yaşayabilir. Sphynx ırkı sahibine en bağlı olan kedi ırklarındandır. Bu kediler sahiplerini çok severler ve aralarında çok özel bir bağ oluşur.

Sphynx Genel Sağlık Durumu Nasıldır?

Sfenks Kedi Sahiplenme gibi bir fikri olan kişiler bu ırkın genel sağlık durumu hakkında bilinçlenmelidir.Kediler rahatsızlandıklarında hemen veteriner kliniğine götürülmelidir. Sürekli olarak bunu sağlayamayacak olanlar kedi bakma fikrini tekrardan gözden geçirmelidir. Sphynx ırkı dikkat edilmezse kolayca hastalanabilen kedi ırklarındandır. Genetik yapısından dolayı birçok etmen kolayca hastalanmasına sebep olabilir.

Kedilerin yavruluk döneminde aşıları tam olarak yapılırsa daha kuvvetli bağışığa sahip olurlar. Ayrıca pek çok yaygın hastalığa karşı da korunurlar. Bu nedenle aşı yaptırmak çok önemlidir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Sphynx

Son Sphynx Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor