Munchkin Kedi Özellikleri ve Bakımı

Munchkin Kedi Özellikleri ve Bakımı

Munchkin ırkı ilk önce Amerika’de keşfedilmiştir. Keşfinden sonra insanlar tarafından dünyanın farklı noktalarına götürülmüştür. Çeşitli özellikleri sebebiyle oldukça beğenilen Munchkin cinsi artık bakmak için herkesin sahip olmak istediği kedilerden birisidir. Munchkin ırkının vücut ölçüleri ortalamaya göre kısadır. Ayrıca kilosu 6-8 kg civarlarındadır.

Munchkin Kedi Hastalıkları

Kısa bacaklı doğmalarına sebebiyet veren genetik mutasyonlar ışığında Munchkin kedi hastalıkları da sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklar olarak bilinir. Kalıtsal olarak aktarılan bu rahatsızlıkların önüne geçmenin herhangi bir yolu bulunmasa da düzenli veteriner kontrolleri sayesinde sağlıklarını korumaları sağlanabilmektedir.

 • Munchkin Tüy Döker Mi?
 • Munchkin Polikistik Böbrek Hastalığı
 • Munchkin Üriner Sistem Hastalığı
 • Munchkin Obezite Problemi
 • Munchkin Diş Bakımı
 • Munchkin Eklem Ağrısı

Aşılarının zamanında ve eksiksiz bir şekilde yaptırılması Munchkin kedi hastalıklarına karşı alınabilecek en önemli tedbirdir. Sahipleri tarafından hal ve hareketlerinde görülen değişimler mutlaka takip edilmeli ve herhangi bir durumdan şüphelenildiği takdirde vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurulmalıdır.

Munchkin Kedisi Eğitimi

Özgürlüğüne düşkün ve kendi başına buyruk davranışlar sergiledikleri için çoğu kişiye Munchkin kedisi eğitimi zor gelebilmektedir. Akıllı olmalarına karşın istenilen komutları yerine getirme konusunda dünyanın en istekli cinsi sayılmazlar. Fakat bu onların temel konularda eğitilemeyecekleri anlamını taşımamaktadır.

 • Munchkin Tuvalet Eğitimi
 • Munchkin Uyku Eğitimi
 • Munchkin Kucak Eğitimi

Yavruluk döneminden itibaren başlandığında ve sık sık tekrar yapıldığında Munchkin kedisi eğitimi nispeten daha kolay bir hal alacaktır. Fakat dikkatleri çok çabuk dağıldığından dolayı etrafta onların dikkatini dağıtacak unsurların bulunmadığından emin olmak genellikle bu sürecin çok daha başarılı bir şekilde gerçekleşmesine olanak sunar.

Munchkin Kedisi Beslenmesi

Kaliteli ve sağlıklı besinlerin kullanılması gerektiği diyetlerinde zaman zaman seçici davranmalarına rağmen Munchkin kedisi beslenmesi sahiplerine fazla zorluk çıkarmayacaktır. Kaliteli yaş ve kuru mamaları kullanmanın yanı sıra kırmızı et, beyaz et ve balık etini de yemekten son derece büyük mutluluk duyarlar.

 • Munchkin Ne Yer?
 • Munchkin Yavru Beslenme

Çeşitli alerjik belirtiler gösterebilecekleri için daima veteriner hekiminizin tavsiyesi üzerine diyetlerinin hazırlanması Munchkin kedisi beslenmesindeki en önemli konudur. Bunun yanında onlar için toksik etkilere sahip besin maddelerinden uzak tutulmaları da hayati bir önem taşımaktadır. En sevdiği yiyeceği ise deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz.

Munchkin Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Kediler insanlarla oldukça iyi anlaşabildiği için geçmişten beri Kedi sahiplenme çok yaygındır. Kediler enerjileri ile insanı yükseltirler. Belli bir süre kedi besleyen birisi artık kedisi olmadan bir gün bile düşünmek istemez. Ne yazık ki kedilerin ömürleri sahiplerine göre çok daha kısadır. Munchkin ırkı ortalama 13-15 yıl yaşayan uzun ömürlü kedilerdir. Kedi ırklarının ortalama ömrü ne kadar olursa olsun yaşam süresinin uzayıp kısalması yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. Kedilerin aşıları, rutin temizlikleri, beslenmeleri, veteriner muayenelerine dikkat edilirse çok daha uzun yaşarlar.

Munchkin Kedisi Tüy Döker Mi?

Kediler vücudu tüylerle örtülü, insanlarla en fazla yaşayan petlerdendir. Ancak bazı istisnai cinsler vardır ki hiç tüyleri yoktur. Alerjisi olan veya evin her yerinde tüy görmek istemeyen kişiler, az tüy döken kedileri sahiplenmek isteyebilirler. Munchkin ırkı ortalama uzunlukta tüy uzunluğuna sahip kedilerdendir.Bu ırk orta derecede tüy döker.

Munchkin Ne Kadar Zeki?

Munchkin ırkı yıllardır insan hayatından yer alan oldukça sevimli canlılardır.İnsanlarla hep birlikte oldukları için bazı görevleri yerine getirip kurallara ayak uydurmaları gerekir. Bu da kedilerin verilen komutları anlayıp uygulayabilme becerisine bağlıdır. Munchkin en zeki kedi ırklarından birisidir. Şaşırtıcı bir zekaya sahip olan bu kediler her şeyin farkına varabilirler.

Munchkin Eğitimi Kolay Mı?

Munchkin Kedi Sahiplenme planı kedileri seven birçok kişi tarafından yapılır ancak sıra kedi eğitmeye gelince zorlananlar olmaktadır. Günümüzde pek çok kişi apartman dairelerinde yaşadığı için hem insanların hem de hayvanların bu kurallarla dolu hayata uyum sağlaması gerekir. Eğitimi kolay kedi ırkları fazla efor harcamadan bir şeyleri öğrenip uygulamakta başarılıdır. Munchkin ırkı eğitimi kolay olan kedilerdendir. Herhangi bir şeyi hemen öğrenerek uygulamaya koyulurlar.

Munchkin Hareketli mi?

Genellikle kediler oyun oynamaya ve hareket etmeye bayılan canlılardır. Ancak bu durum her kedi için geçerli değildir. Bazı kedi cinsleri oldukça hareketli bir yapıya sahipken bazı kediler gün boyu yatıp dinlenmekten hoşlanır. Munchkin en hareketli kedi ırklarından birisidir. Uyanık oldukları anlarda yerinde durmaktan hoşlanmazlar. Bu kediler adeta oyun için yaratılmıştır. Oyun oynarken yorulsalar bile bırakmak istemezler.

Munchkin Kedisi Çocuklarla Anlaşır Mı?

Çocuklu ailelerin kedi sahiplenme işlemlerine başlamadan önce kediyle çocuğun arasındaki enerjiyi düşünmesi gerekir. Kedinin çocukla anlaşıp anlaşamayacağı daima akıllarla bir soru işaretidir. Munchkin ırkı çocuklarla en iyi anlaşan kedi ırklarından birisidir. Çocuklu aileler gönül rahatlığıyla bir Munchkin sahiplenebilir.

Munchkin Başka Hayvanlarla Geçinebilir mi?

Sevimli kedi isimleri, bir kedi sahiplenmek için sizi tetikliyor olsa da başka petleriniz varsa acele karar vermemelisiniz. Çünkü bazı kediler, başka petlerle iyi geçinememektedir. Sosyal becerileri gelişmiş değilse aynı ortamda yaşamaları uygun olmayacaktır. Munchkin ırkı başka petlerle çok iyi geçinir ve onlarla dost olur. Birden fazla hayvana bakmak isteyen kişiler için uygun bir kedi ırkıdır.

Munchkin Yabancılara Nasıl Davranır?

Bir kedi yaşamı boyunca sadece sahibi ve ailesiyle olmaz. Evdeyken eve gelen misafirlerle, dışardayken birçok yabancı kişiyle bir arada olmaları gerekir. Munchkin cinsi yabancılara çok iyi davranır. Yabancılardan çekinmezler ve samimi tavırlar sergilerler.

Munchkin Bakımı Kolay mı?

Kediler bakımı için zaman ve ilgi isteyen canlılardır. Bir kedi sahibi mümkün olduğu sürece kedisine zaman ayırmalıdır. Bazı kedilerin bakımı oldukça kolayken bazı kediler daha fazla ihtiyaca sahiptir. Munchkin kedisi bakım açısından sahiplerini pek fazla zorlamaz. Yine de ilk defa kedi bakacak olan kişiler bazı durumlarda zorluk yaşayabilir.

Munchkin Sahibine Bağlı Mıdır?

Kediler sahiplerine kolayca bağlanabilen ve koparması zor bir bağ kuran hayvanlardır. Sahiplerini çok benimserler ve kıskanabilirler. Tabi ki bu durum tüm kedi ırkları için geçerli değildir. Bazı ırklar genele göre daha az bağlanma yaşayabilir. Munchkin ırkı sahibine bağlı kedi ırklarındandır. Bu kediler sahiplerine son derece bağlıdır ve birlikte vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Munchkin Genel Sağlık Durumu Nasıldır?

Munchkin Kedi Sahiplenme kararı vermek üzere olanlar ırkın genel sağlık durumuna bakarak son kararlarını verebilirler.Müdahale edilmesi gereken durumlarda bir uzmana görünme tüm kedilerin hakkıdır. Sürekli olarak bunu sağlayamayacak olanlar kedi bakma fikrini tekrardan gözden geçirmelidir. Munchkin ırkı sağlıklı yapıdaki kedilerdir. Sık sık hastalanmazlar ve bağışıklıkları kuvvetlidir.

Kedilerin yavruluk döneminde aşıları tam olarak yapılırsa daha kuvvetli bağışığa sahip olurlar. Ayrıca pek çok yaygın hastalığa karşı da korunurlar. Bu nedenle aşı yaptırmak çok önemlidir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Munchkin

Son Munchkin Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor