Chinchilla Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Chinchilla Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Chinchilla ırkı ilk önce İran’de keşfedilmiştir. Keşfinden sonra insanlar tarafından dünyanın farklı noktalarına götürülmüştür. Çeşitli özellikleri sebebiyle oldukça beğenilen Chinchilla cinsi artık bakmak için herkesin sahip olmak istediği kedilerden birisidir. Chinchilla kedisi ortalama uzunluğa sahip bir ırktır. Ayrıca kilosu 8-10 kg civarlarında olup genele göre daha iri yapılıdırlar.

Chinchilla Kedi Hastalıkları

Chinchilla kedi hastalıkları da diğer türlerde olan rahatsızlıklarla benzerlik göstermektedir. Bu canlıların çoğunda tüy, böbrek ve kalp rahatsızlıklarına rastlamak mümkündür. Ancak bu hastalıklar tedavi edilemez değildir. Burada en önemli konu sahiplerinin ne kadar bilgili oldukları ve gereken müdahaleleri zamanında yapıp yapmadıkları olarak karşımıza çıkar.

  • Chinchilla Tüy Döker Mi?
  • Chinchilla Obezite Problemi
  • Chinchilla Diş Bakımı
  • Chinchilla Eklem Ağrısı

Chinchilla kedi hastalıkları tedavi edilmediği takdirde kötü sonuçlara yol açar. Onun hayat kalitesini bir hayli fazla etkileyen bu durumlara karşı sahipleri dikkatli olmalıdır. Erken teşhis ve zamanında müdahale sonradan karşılaşabileceğiniz daha kötü sonuçlara engel olmanız adına elinizdeki en önemli silahtır. Düzenli veteriner kontrolleri de bu anlamda büyük bir önem arz eder.

Chinchilla Kedi Eğitimi

Chinchilla kedi eğitimi diğer cinslere nazaran bir takım farklılıklar barındırmaktadır. Oldukça zeki olan bu canlılar sahiplerine son derece bağlı olmalarına rağmen zaman zaman başına buyruk davranışlar sergilerler. Onların yetişkinliklerinde çok daha uysal ve söz dinleyen bir yapıya sahip olmaları adına yavruluk döneminden itibaren bol bol sosyalleştirilmeleri iyi bir seçenektir.

  • Chinchilla Tuvalet Eğitimi
  • Chinchilla Uyku Eğitimi
  • Chinchilla Kucak Eğitimi

Chincilla kedi eğitiminde onların karakter yapıları çok önemlidir. Bazıları yalnız kalmayı tercih ederken bazıları ise yanlarında bir eş olmasından büyük mutluluk duyar. Bu da onların eğitim sürecini olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Bu sürece başlamadan önce bu tür hakkında önceden bilgi sahibi olmak bir çok kişinin oldukça faydalı bulduğu bir durumdur.

Chinchilla Kedi Beslenmesi

Chinchilla kedi beslenmesi sahipleri tarafından dikkat edilmesi en önemli konuların başında gelir. Çünkü bu canlıların yaşam kalitesini belirleyen en önemli kriter beslenme şekilleridir. Zaman zaman ev yemekleri verilmesinin yanında daima en kaliteli mamaların kullanımı önerilir. Onun diyetini belirlemeden önce herhangi bir alerjisi olup olmadığını öğrenmek çok işe yarayacaktır.

  • Chinchilla Ne Yer?
  • Chinchilla Yavru Beslenme

Chinchilla kedi beslenmesinde mutlaka onun rahatlıkla sindirebileceği ve ona zarar vermeyecek besinleri tercih etmeniz gerekir. Özel olarak formüle edilen mamaların onların günlük olarak ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri rahatlıkla karşıladıkları bilinmektedir. Farklı farklı karakterlere sahip olduklarından dolayı en çok sevdiği yiyeceği öğrenmek için deneme yanılma yöntemini kullanabilirsiniz.

Chinchilla Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Kediler insanlarla oldukça iyi anlaşabildiği için geçmişten beri Kedi sahiplenme çok yaygındır. Kediler enerjileri ile insanı yükseltirler. Belli bir süre kedi besleyen birisi artık kedisi olmadan bir gün bile düşünmek istemez. Ne yazık ki kedilerin ömürleri sahiplerine göre çok daha kısadır. Chinchilla ırkı ortalama 13-15 yıl yaşayan uzun ömürlü kedilerdir. Kedi ırklarının ortalama ömrü ne kadar olursa olsun yaşam süresinin uzayıp kısalması yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. Kedilerin aşıları, rutin temizlikleri, beslenmeleri, veteriner muayenelerine dikkat edilirse çok daha uzun yaşarlar.

Chinchilla Kedisi Tüy Döker Mi?

Kediler vücudu tüylerle örtülü, insanlarla en fazla yaşayan petlerdendir. Ancak bazı istisnai cinsler vardır ki hiç tüyleri yoktur. Alerjisi olan veya evin her yerinde tüy görmek istemeyen kişiler, az tüy döken kedileri sahiplenmek isteyebilirler. Chinchilla ırkı uzun tüylü kedi cinslerinden birisidir.Bu ırkın tüy döküntüsü çok olur.

Chinchilla Ne Kadar Zeki?

Chinchilla ırkı yıllardır insan hayatından yer alan oldukça sevimli canlılardır.İnsanlarla hep birlikte oldukları için bazı görevleri yerine getirip kurallara ayak uydurmaları gerekir. Bu da kedilerin verilen komutları anlayıp uygulayabilme becerisine bağlıdır. Chinchilla en zeki kedi ırklarından birisidir. Şaşırtıcı bir zekaya sahip olan bu kediler her şeyin farkına varabilirler.

Chinchilla Eğitimi Kolay Mı?

Chinchilla Kedi Sahiplenme planı kedileri seven birçok kişi tarafından yapılır ancak sıra kedi eğitmeye gelince zorlananlar olmaktadır. Günümüzde pek çok kişi apartman dairelerinde yaşadığı için hem insanların hem de hayvanların bu kurallarla dolu hayata uyum sağlaması gerekir. Eğitimi kolay kedi ırkları fazla efor harcamadan bir şeyleri öğrenip uygulamakta başarılıdır. Chinchilla ırkı eğitimi çok zorlamasa da biraz uğraş gerektirebilir. Yeterince zaman ve enerji harcandığı sürece bu kedilere istenilenler öğretilir.

Chinchilla Hareketli mi?

Genellikle kediler oyun oynamaya ve hareket etmeye bayılan canlılardır. Ancak bu durum her kedi için geçerli değildir. Bazı kedi cinsleri oldukça hareketli bir yapıya sahipken bazı kediler gün boyu yatıp dinlenmekten hoşlanır. Chinchilla hareketli sayılabilecek kedi ırklarından birisidir. Tüm gün bir koşuşturma içerisinde olmasalar da enerjileri düşük değildir. Bu kediler için oyun bir tutku olmasa da belli bir süre oynayarak vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Chinchilla Kedisi Çocuklarla Anlaşır Mı?

Çocuklu ailelerin kedi sahiplenme işlemlerine başlamadan önce kediyle çocuğun arasındaki enerjiyi düşünmesi gerekir. Kedinin çocukla anlaşıp anlaşamayacağı daima akıllarla bir soru işaretidir. Chinchilla ırkı çocuklarla iyi anlaşır. Çocuklarla bir arada yaşamaktan rahatsız olmazlar ve onlara iyi bir arkadaş olabilirler.

Chinchilla Başka Hayvanlarla Geçinebilir mi?

Sevimli kedi isimleri, bir kedi sahiplenmek için sizi tetikliyor olsa da başka petleriniz varsa acele karar vermemelisiniz. Çünkü bazı kediler, başka petlerle iyi geçinememektedir. Sosyal becerileri gelişmiş değilse aynı ortamda yaşamaları uygun olmayacaktır. Chinchilla ırkı başka petlerle zorlanmadan geçinebilir. Sosyal yönleri gelişmiş olan bu kedi birçok evcil hayvanı olan kişiler için idealdir.

Chinchilla Yabancılara Nasıl Davranır?

Bir kedi yaşamı boyunca sadece sahibi ve ailesiyle olmaz. Evdeyken eve gelen misafirlerle, dışardayken birçok yabancı kişiyle bir arada olmaları gerekir. Chinchilla cinsi yabancılara duruma göre davranır. Eğer karşısındaki kişiden negatif duygular sezerse durum değişir.

Chinchilla Bakımı Kolay mı?

Kediler bakımı için zaman ve ilgi isteyen canlılardır. Bir kedi sahibi mümkün olduğu sürece kedisine zaman ayırmalıdır. Bazı kedilerin bakımı oldukça kolayken bazı kediler daha fazla ihtiyaca sahiptir. Chinchilla kedisi bakım açısından sahiplerini pek fazla zorlamaz. Yine de ilk defa kedi bakacak olan kişiler bazı durumlarda zorluk yaşayabilir.

Chinchilla Sahibine Bağlı Mıdır?

Kediler sahiplerine kolayca bağlanabilen ve koparması zor bir bağ kuran hayvanlardır. Sahiplerini çok benimserler ve kıskanabilirler. Tabi ki bu durum tüm kedi ırkları için geçerli değildir. Bazı ırklar genele göre daha az bağlanma yaşayabilir. Chinchilla ırkı sahibine bağlı kedi ırklarındandır. Bu kediler sahiplerine son derece bağlıdır ve birlikte vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Chinchilla Genel Sağlık Durumu Nasıldır?

Chinchilla Kedi Sahiplenme kararı vermek üzere olanlar ırkın genel sağlık durumuna bakarak son kararlarını verebilirler.Müdahale edilmesi gereken durumlarda bir uzmana görünme tüm kedilerin hakkıdır. Sürekli olarak bunu sağlayamayacak olanlar kedi bakma fikrini tekrardan gözden geçirmelidir. Chinchilla ırkı normal bir sağlık geçmişine sahiptir. Çok sık hastalanmasalar da bazı durumlar kolayca hastalanmalarına sebep olabilir.

Kedilerin yavruluk döneminde aşıları tam olarak yapılırsa daha kuvvetli bağışığa sahip olurlar. Ayrıca pek çok yaygın hastalığa karşı da korunurlar. Bu nedenle aşı yaptırmak çok önemlidir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Chinchilla

Son Chinchilla Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor