Tonkinese Özellikleri ve Bakımı

Tonkinese Özellikleri ve Bakımı Tonkinese Özellikleri ve Bakımı

Çeşitli özellikleri sebebiyle oldukça beğenilen Tonkinese cinsi artık bakmak için herkesin sahip olmak istediği kedilerden birisidir. Tonkinese kedisi ortalama uzunluğa sahip bir ırktır. Ayrıca kilosu 6-8 kg civarlarındadır.

 

Tonkinese Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Kediler enerjileri ile insanı yükseltirler. Belli bir süre kedi besleyen birisi artık kedisi olmadan bir gün bile düşünmek istemez. Tonkinese ırkı ortalama 10-13 yıl yaşayan orta uzunlukta ömre sahip kedilerdir. Kedi ırklarının ortalama ömrü ne kadar olursa olsun yaşam süresinin uzayıp kısalması yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. Kedilerin aşıları, rutin temizlikleri, beslenmeleri, veteriner muayenelerine dikkat edilirse çok daha uzun yaşarlar.

 

Tonkinese Kedisi Tüy Döker Mi?

Ancak bazı istisnai cinsler vardır ki hiç tüyleri yoktur. Alerjisi olan veya evin her yerinde tüy görmek istemeyen kişiler, az tüy döken kedileri sahiplenmek isteyebilirler. Tonkinese ırkı çok kısa tüy uzunluğuna sahip kedilerdendir.Bu ırk neredeyse hiç tüy dökmez.

 

Tonkinese Ne Kadar Zeki?

Bu da kedilerin verilen komutları anlayıp uygulayabilme becerisine bağlıdır. Tonkinese en zeki kedi ırklarından birisidir. Şaşırtıcı bir zekaya sahip olan bu kediler her şeyin farkına varabilirler.

 

Tonkinese Eğitimi Kolay Mı?

Günümüzde pek çok kişi apartman dairelerinde yaşadığı için hem insanların hem de hayvanların bu kurallarla dolu hayata uyum sağlaması gerekir. Tonkinese ırkı eğitimi çok zorlamasa da biraz uğraş gerektirebilir. Yeterince zaman ve enerji harcandığı sürece bu kedilere istenilenler öğretilir.

 

Tonkinese Hareketli mi?

Ancak bu durum her kedi için geçerli değildir. Bazı kedi cinsleri oldukça hareketli bir yapıya sahipken bazı kediler gün boyu yatıp dinlenmekten hoşlanır. Tonkinese en hareketli kedi ırklarından birisidir. Uyanık oldukları anlarda yerinde durmaktan hoşlanmazlar. Bu kediler adeta oyun için yaratılmıştır. Oyun oynarken yorulsalar bile bırakmak istemezler.

 

Tonkinese Kedisi Çocuklarla Anlaşır Mı?

Kedinin çocukla anlaşıp anlaşamayacağı daima akıllarla bir soru işaretidir. Tonkinese ırkı çocuklarla en iyi anlaşan kedi ırklarından birisidir. Çocuklu aileler gönül rahatlığıyla bir Tonkinese sahiplenebilir.

 

Tonkinese Başka Hayvanlarla Geçinebilir mi?

Çünkü bazı kediler, başka petlerle iyi geçinememektedir. Sosyal becerileri gelişmiş değilse aynı ortamda yaşamaları uygun olmayacaktır. Tonkinese ırkı başka petlerle zorlanmadan geçinebilir. Sosyal yönleri gelişmiş olan bu kedi birçok evcil hayvanı olan kişiler için idealdir.

 

Tonkinese Yabancılara Nasıl Davranır?

Evdeyken eve gelen misafirlerle, dışardayken birçok yabancı kişiyle bir arada olmaları gerekir. Tonkinese cinsi yabancılara duruma göre davranır. Eğer karşısındaki kişiden negatif duygular sezerse durum değişir.

 

Tonkinese Bakımı Kolay mı?

Bir kedi sahibi mümkün olduğu sürece kedisine zaman ayırmalıdır. Bazı kedilerin bakımı oldukça kolayken bazı kediler daha fazla ihtiyaca sahiptir. Tonkinese kedisi bakımı kolay kedi ırklarından birisidir. Sahiplerini zorlayıcı ihtiyaçları yoktur.

 

Tonkinese Sahibine Bağlı Mıdır?

Tabi ki bu durum tüm kedi ırkları için geçerli değildir. Bazı ırklar genele göre daha az bağlanma yaşayabilir. Tonkinese ırkı sahibine en bağlı olan kedi ırklarındandır. Bu kediler sahiplerini çok severler ve aralarında çok özel bir bağ oluşur.

 

Tonkinese Genel Sağlık Durumu Nasıldır?

Sürekli olarak bunu sağlayamayacak olanlar kedi bakma fikrini tekrardan gözden geçirmelidir. Tonkinese ırkı dikkat edilmezse kolayca hastalanabilen kedi ırklarındandır. Genetik yapısından dolayı birçok etmen kolayca hastalanmasına sebep olabilir.

 

Kedilerin yavruluk döneminde aşıları tam olarak yapılırsa daha kuvvetli bağışığa sahip olurlar. Ayrıca pek çok yaygın hastalığa karşı da korunurlar. Bu nedenle aşı yaptırmak çok önemlidir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Tonkinese

Son Tonkinese Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor