Mavi Rus Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Mavi Rus Kedisi Özellikleri ve Bakımı Mavi Rus Kedisi Özellikleri ve Bakımı Mavi Rus Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Mavi Rus ırkı Rusya menşeili bir kedi ırkıdır. Rusya’de bulunduktan sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Çeşitli özellikleri sebebiyle oldukça beğenilen Mavi Rus cinsi artık bakmak için herkesin sahip olmak istediği kedilerden birisidir. Mavi Rus kedisi ortalama uzunluğa sahip bir ırktır. Ayrıca kilosu 8-10 kg civarlarında olup genele göre daha iri yapılıdırlar.

Mavi Rus Kedisi Hastalıkları

Mavi Rus kedisi hastalıkları diğer cinslere göre daha az olmaktadır. Soğuğa ve hastalıklara karşı oldukça dayanıklı olan bu cinsin kolay kolay rahatsızlandığını söylemek yanlış olacaktır. Alerjilere karşı da dayanıklı bir yapısı vardır. Ancak bu asla rahatsızlanmayacakları anlamına gelmemektedir. Dayanıklı bir yapısı olmasına karşın bir takım hastalıklarla karşılaşabilirler.

 • Mavi Rus Kedisi Tüy Döker Mi?
 • Mavi Rus Kedisi Polikistik Böbrek Hastalığı
 • Mavi Rus Kedisi Üriner Sistem Hastalığı
 • Mavi Rus Kedisi Problemi
 • Mavi Rus Kedisi Diş Bakımı
 • Mavi Rus Kedisi Eklem Ağrısı

Mavi Rus kedisi hastalıkları hakkında endişe duymamak adına düzenli olarak  veteriner sağlık taramalarından geçirmeniz içinizi rahat ettirmek adına en uygun adım olacaktır. Hal ve hareketlerinde davranış değişimi gözlemlediğiniz takdirde de olası kötü durumların önüne geçmek adına erken teşhisi sağlamak adına veterinerinize başvurabileceğinizi unutmayın.

Mavi Rus Kedisi Eğitimi

Oldukça zeki olan Mavi Rus kedisi eğitimi birçok cinse nazaran daha kolay gerçekleşebilmektedir. En temel eğitimleri öğrenmesi ve başarıyla uygulamaya başlaması çok kısa bir zaman zarfı gerektirir. Yine de bu süreci çok daha başarılı kılmak adına sahiplerin uymaları gereken bir takım kurallar da bulunmaktadır.

 • Mavi Rus Kedisi Tuvalet Eğitimi
 • Mavi Rus Kedisi Uyku Eğitimi
 • Mavi Rus Kedisi Kucak Eğitimi

Mavi Rus kedisi eğitimi esnasında bol pratik ve sabır büyük önem taşımaktadır. Ortamda dikkat dağıtıcı unsurların bulunması da zorluk çıkarabilir. Bu yüzden dikkatinin kolayca dağılmayacağı şekilde süreç ilerletilmelidir. Ödül mamalarının kullanımı da hem pozitif geri dönüş almayı sağlar hem de başarı oranını büyük ölçüde arttıracaktır.

Mavi Rus Kedisi Beslenmesi

Mavi Rus kedisi beslenmesi de diğer cinslerde olduğu kadar dikkat edilmesi gereken bir konu olduğu için sahiplenen kişilerin çok dikkat etmesi gerekir. Özellikle protein ve et ağırlıklı beslenen bu canlıların günlük olarak almaları gereken vitamin ve mineral gibi besin değerlerini sağlıklı ve kaliteli bir şekilde karşılamak onların hayat kalitelerini belirleyecektir.

 • Mavi Rus Kedisi Ne Yer?
 • Mavi Rus Kedisi Yavru Beslenme

Mavi Rus kedisi beslenmesinde hangi besin maddelerinin kullanılabileceği konusunda büyük dikkat gerekir. Sindirim sistemleri hassas olan varlıklar olmalarından dolayı verilen her yiyeceği sindiremeyebilirler. Alerjilere karşı da oldukça dayanıklı olmalarına karşın verilen yiyeceğin ardından çeşitli semptomların gözüktüğü gözlemlenirse anında veterinere başvurulmalıdır.

Mavi Rus Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Kedi sahiplenme günümüzde oldukça popülerdir. Kediler enerjileri ile insanı yükseltirler. Belli bir süre kedi besleyen birisi artık kedisi olmadan bir gün bile düşünmek istemez. Ancak kedilerin ömürleri insan ömrüyle kıyaslandığında oldukça kısa kalmaktadır. Mavi Rus ırkı ortalama 10-13 yıl yaşayan orta uzunlukta ömre sahip kedilerdir. Kedi ırklarının ortalama ömrü ne kadar olursa olsun yaşam süresinin uzayıp kısalması yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. Kedilerin aşıları, rutin temizlikleri, beslenmeleri, veteriner muayenelerine dikkat edilirse çok daha uzun yaşarlar.

Mavi Rus Kedisi Tüy Döker Mi?

Kediler hayatımızda en fazla yer alan tüylü dostlarımızdandır. Ancak bazı istisnai cinsler vardır ki hiç tüyleri yoktur. Alerjisi olan veya evin her yerinde tüy görmek istemeyen kişiler, az tüy döken kedileri sahiplenmek isteyebilirler. Mavi Rus ırkı uzun tüylü kedi cinslerinden birisidir.Bu ırkın tüy döküntüsü çok olur.

Mavi Rus Ne Kadar Zeki?

Mavi Rus ırkı günümüze kadar varlığını sürdürmüş oldukça sevimli kedilerdir.İnsanlarla birlikte yaşayan bu kediler, insanların ve diğer canlıların davranışlarını anlayarak ona göre davranmalıdır. Bu da kedilerin verilen komutları anlayıp uygulayabilme becerisine bağlıdır. Mavi Rus en zeki kedi ırklarından birisidir. Şaşırtıcı bir zekaya sahip olan bu kediler her şeyin farkına varabilirler.

Mavi Rus Eğitimi Kolay Mı?

Mavi Rus Kedi Sahiplenme hızlıca alınabilecek bir karar değildir. Günümüzde pek çok kişi apartman dairelerinde yaşadığı için hem insanların hem de hayvanların bu kurallarla dolu hayata uyum sağlaması gerekir. Kolay eğitilebilen kediler kuralları öğrenmekte çok başarılıdır. Mavi Rus ırkı eğitimi en kolay olan kedilerin başında gelir. Eğitime ve yeni şeyler öğrenmeye karşı çok isteklidirler.

Mavi Rus Hareketli mi?

Kedi deyince aklımıza oradan oraya koşuşturan hareketli patiler gelir. Ancak bu durum her kedi için geçerli değildir. Bazı kedi cinsleri oldukça hareketli bir yapıya sahipken bazı kediler gün boyu yatıp dinlenmekten hoşlanır. Mavi Rus hareketli sayılabilecek kedi ırklarından birisidir. Tüm gün bir koşuşturma içerisinde olmasalar da enerjileri düşük değildir. Bu kedilerle oyun oynamak istediğinizde biraz oynayıp tekrar dinlenmeye geçeceklerdir.

Mavi Rus Kedisi Çocuklarla Anlaşır Mı?

Çocuklu aileler, kedi sahiplenme kararı alırken zaman zaman zorlanabilirler. Kedinin çocukla anlaşıp anlaşamayacağı daima akıllarla bir soru işaretidir. Mavi Rus ırkı çocuklarla çok iyi anlaşamıyor olsa da bu durumu sorun etmez. Eğer mümkünse çocuk sahibi olmayan kişiler bu kediyi sahiplenmelidir.

Mavi Rus Başka Hayvanlarla Geçinebilir mi?

Siz de sevimli kedi isimleri vereceğiniz kedileriniz olsun isteyip evdeki diğer petlerle arası nasıl olur diye tereddütte kalıyor olabilirsiniz. Çünkü bazı kediler, başka petlerle iyi geçinememektedir. Sosyal becerileri gelişmiş değilse aynı ortamda yaşamaları uygun olmayacaktır. Mavi Rus ırkı başka petlerle zorlanmadan geçinebilir. Sosyal yönleri gelişmiş olan bu kedi birçok evcil hayvanı olan kişiler için idealdir.

Mavi Rus Yabancılara Nasıl Davranır?

Evde bakılan kedilerin gün boyunca gördükleri tek kişi sahipleri değildir. Evdeyken eve gelen misafirlerle, dışardayken birçok yabancı kişiyle bir arada olmaları gerekir. Mavi Rus cinsi yabancılarla arası iyi değildir. Yabancı birilerine karşı daima temkinli davranırlar.

Mavi Rus Bakımı Kolay mı?

Kediler iyi bakılması gereken hayvanlardır. Bir kedi sahibi mümkün olduğu sürece kedisine zaman ayırmalıdır. Bazı kedilerin bakımı oldukça kolayken bazı kediler daha fazla ihtiyaca sahiptir. Mavi Rus kedisinin bakımı kolay değildir. Mavi Rus sahiplenen kişiler yeterince vakte ve ilgiye sahip olduklarından emin olmalıdır.

Mavi Rus Sahibine Bağlı Mıdır?

Kediler sahiplerini çok seven ve aralarında özel bağ geliştiren canlılardır. Sahibini evdeki diğer bireylerle paylaşmak istemeyenler dahi vardır. Tabi ki bu durum tüm kedi ırkları için geçerli değildir. Bazı ırklar genele göre daha az bağlanma yaşayabilir. Mavi Rus ırkı sahibine bağlı kedi ırklarındandır. Bu kediler sahiplerine son derece bağlıdır ve birlikte vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Mavi Rus Genel Sağlık Durumu Nasıldır?

Mavi Rus Kedi Sahiplenme gibi bir fikri olan kişiler bu ırkın genel sağlık durumu hakkında bilinçlenmelidir.Kediler rahatsızlandıklarında hemen veteriner kliniğine götürülmelidir. Sürekli olarak bunu sağlayamayacak olanlar kedi bakma fikrini tekrardan gözden geçirmelidir. Mavi Rus ırkı sağlıklı yapıdaki kedilerdir. Sık sık hastalanmazlar ve bağışıklıkları kuvvetlidir.

Kedilerin yavruluk döneminde aşıları tam olarak yapılırsa daha kuvvetli bağışığa sahip olurlar. Ayrıca pek çok yaygın hastalığa karşı da korunurlar. Bu nedenle aşı yaptırmak çok önemlidir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Mavi Rus

Son Mavi Rus Pet Üyelerimiz

Mavi Rus Son İçerikleri

Sponsorsponsor