Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold ırkı ilk önce İskoçya’de keşfedilmiştir. Keşfinden sonra insanlar tarafından dünyanın farklı noktalarına götürülmüştür. Çeşitli özellikleri sebebiyle oldukça beğenilen Scottish Fold cinsi artık bakmak için herkesin sahip olmak istediği kedilerden birisidir. Scottish Fold kedisi ortalama uzunluğa sahip bir ırktır. Ayrıca kilosu 6-8 kg civarlarındadır.

Scottish Fold Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Kediler insanlarla oldukça iyi anlaşabildiği için geçmişten beri Kedi sahiplenme çok yaygındır. Kediler enerjileri ile insanı yükseltirler. Belli bir süre kedi besleyen birisi artık kedisi olmadan bir gün bile düşünmek istemez. Ne yazık ki kedilerin ömürleri sahiplerine göre çok daha kısadır. Scottish Fold ırkı ortalama 10-13 yıl yaşayan orta uzunlukta ömre sahip kedilerdir. Kedi ırklarının ortalama ömrü ne kadar olursa olsun yaşam süresinin uzayıp kısalması yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. Kedilerin aşıları, rutin temizlikleri, beslenmeleri, veteriner muayenelerine dikkat edilirse çok daha uzun yaşarlar.

Scottish Fold Kedisi Tüy Döker Mi?

Kediler vücudu tüylerle örtülü, insanlarla en fazla yaşayan petlerdendir. Ancak bazı istisnai cinsler vardır ki hiç tüyleri yoktur. Alerjisi olan veya evin her yerinde tüy görmek istemeyen kişiler, az tüy döken kedileri sahiplenmek isteyebilirler. Scottish Fold ırkı ortalama uzunlukta tüy uzunluğuna sahip kedilerdendir.Bu ırk orta derecede tüy döker.

Scottish Fold Ne Kadar Zeki?

Scottish Fold ırkı yıllardır insan hayatından yer alan oldukça sevimli canlılardır.İnsanlarla hep birlikte oldukları için bazı görevleri yerine getirip kurallara ayak uydurmaları gerekir. Bu da kedilerin verilen komutları anlayıp uygulayabilme becerisine bağlıdır. Scottish Fold en zeki kedi ırklarından birisidir. Şaşırtıcı bir zekaya sahip olan bu kediler her şeyin farkına varabilirler.

Scottish Fold Eğitimi Kolay Mı?

Scottish Fold Kedi Sahiplenme planı kedileri seven birçok kişi tarafından yapılır ancak sıra kedi eğitmeye gelince zorlananlar olmaktadır. Günümüzde pek çok kişi apartman dairelerinde yaşadığı için hem insanların hem de hayvanların bu kurallarla dolu hayata uyum sağlaması gerekir. Eğitimi kolay kedi ırkları fazla efor harcamadan bir şeyleri öğrenip uygulamakta başarılıdır. Scottish Fold ırkı eğitimi en kolay olan kedilerin başında gelir. Eğitime ve yeni şeyler öğrenmeye karşı çok isteklidirler.

Scottish Fold Hareketli mi?

Genellikle kediler oyun oynamaya ve hareket etmeye bayılan canlılardır. Ancak bu durum her kedi için geçerli değildir. Bazı kedi cinsleri oldukça hareketli bir yapıya sahipken bazı kediler gün boyu yatıp dinlenmekten hoşlanır. Scottish Fold hareketli sayılabilecek kedi ırklarından birisidir. Tüm gün bir koşuşturma içerisinde olmasalar da enerjileri düşük değildir. Bu kediler için oyun bir tutku olmasa da belli bir süre oynayarak vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Scottish Fold Kedisi Çocuklarla Anlaşır Mı?

Çocuklu ailelerin kedi sahiplenme işlemlerine başlamadan önce kediyle çocuğun arasındaki enerjiyi düşünmesi gerekir. Kedinin çocukla anlaşıp anlaşamayacağı daima akıllarla bir soru işaretidir. Scottish Fold ırkı çocuklarla en iyi anlaşan kedi ırklarından birisidir. Çocuklu aileler gönül rahatlığıyla bir Scottish Fold sahiplenebilir.

Scottish Fold Başka Hayvanlarla Geçinebilir mi?

Sevimli kedi isimleri, bir kedi sahiplenmek için sizi tetikliyor olsa da başka petleriniz varsa acele karar vermemelisiniz. Çünkü bazı kediler, başka petlerle iyi geçinememektedir. Sosyal becerileri gelişmiş değilse aynı ortamda yaşamaları uygun olmayacaktır. Scottish Fold ırkı başka petlerle zorlanmadan geçinebilir. Sosyal yönleri gelişmiş olan bu kedi birçok evcil hayvanı olan kişiler için idealdir.

Scottish Fold Yabancılara Nasıl Davranır?

Bir kedi yaşamı boyunca sadece sahibi ve ailesiyle olmaz. Evdeyken eve gelen misafirlerle, dışardayken birçok yabancı kişiyle bir arada olmaları gerekir. Scottish Fold cinsi yabancılara duruma göre davranır. Eğer karşısındaki kişiden negatif duygular sezerse durum değişir.

Scottish Fold Bakımı Kolay mı?

Kediler bakımı için zaman ve ilgi isteyen canlılardır. Bir kedi sahibi mümkün olduğu sürece kedisine zaman ayırmalıdır. Bazı kedilerin bakımı oldukça kolayken bazı kediler daha fazla ihtiyaca sahiptir. Scottish Fold kedisinin bakımı kolay değildir. Scottish Fold sahiplenen kişiler yeterince vakte ve ilgiye sahip olduklarından emin olmalıdır.

Scottish Fold Sahibine Bağlı Mıdır?

Kediler sahiplerine kolayca bağlanabilen ve koparması zor bir bağ kuran hayvanlardır. Sahiplerini çok benimserler ve kıskanabilirler. Tabi ki bu durum tüm kedi ırkları için geçerli değildir. Bazı ırklar genele göre daha az bağlanma yaşayabilir. Scottish Fold ırkı sahibine en bağlı olan kedi ırklarındandır. Bu kediler sahiplerini çok severler ve aralarında çok özel bir bağ oluşur.

Scottish Fold Genel Sağlık Durumu Nasıldır?

Scottish Fold Kedi Sahiplenme kararı vermek üzere olanlar ırkın genel sağlık durumuna bakarak son kararlarını verebilirler.Müdahale edilmesi gereken durumlarda bir uzmana görünme tüm kedilerin hakkıdır. Sürekli olarak bunu sağlayamayacak olanlar kedi bakma fikrini tekrardan gözden geçirmelidir. Scottish Fold ırkı normal bir sağlık geçmişine sahiptir. Çok sık hastalanmasalar da bazı durumlar kolayca hastalanmalarına sebep olabilir.

Kedilerin yavruluk döneminde aşıları tam olarak yapılırsa daha kuvvetli bağışığa sahip olurlar. Ayrıca pek çok yaygın hastalığa karşı da korunurlar. Bu nedenle aşı yaptırmak çok önemlidir.

Scottish Fold Ne Zaman Çiftleşir?

Dişi Scottish Fold kediler genellikle 9-12 aylar arasında çiftleşmek için cinsel olgunluğa ulaşmış olurlar. 6. Aydan sonra yavruluktan çıkan kediler 9. ay itibariyle kızgınlık dönemine girebilirler. Bu cinsin erkek kedilere dişilere göre daha geç cinsel olgunluğa ulaşır. Erkek Scottish Fold kediler 12 aylık olduktan sonra çiftleşmek için hazırdır. Kedilerde cinsellik belirtileri daha erken dönemlerde de görülebilir ancak sağlıklı bir süreç için en az 9. ayı atlatmaları iyi olur.

Scottish Fold Hangi Cins Kedilerle Çiftleşebilir?

Scottish Fold kedisi genetik olarak birçok hastalığa sahip olduğundan herhangi bir cinsle çiftleştirmek doğacak yavruların daha fazla hasta olmalarına neden olabilir. Scottish Fold kedilerin Scottish Fold kedilerle çiftleşmesi hem anne hem de yavrular açısından risklidir. Bundan dolayı kedi çiftleştirme konusunda bilgi sahibi olanlar Scottish Fold’ların belirli ırklarla çifteştirir. Scottish Fold kedilerin British Shorthair, Amerikan Shorthair, Exotic Shorthair cinsi kedilerle çiftleşmesi sağlıklı sonuçlar verir.

Scottish Fold Kedi Kaç Günde Doğurur?

Scottish Fold kedi normal geçen bir gebeliğin ardından 60 günde doğurur. Doğum tam olarak 60. güne denk gelmese bile 58-65. günler arasında olacaktır. Doğumun ne zaman olacağını tahmin edebilmek için kedi ebeveyni takvim tutabilir.

Scottish Fold Kedi Kaç Yavru Doğurur?

Scottish Fold kediler tek seferde 2-4 yavru doğurur. Bu sayının 5-6 olması nadiren görülür. Scottish Fold’lar bazı kedi ırklarına daha az yavru doğurur. Yavruların sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için hem çiftleştirme dönemi hem de hamilelik dönemi çok önemlidir.

Scottish Fold Ne Kadar Büyür?

Scottish Fold’lar ne küçük ne de büyük yapılı olan orta yapılı kedilerdir. Dişi Scottish Fold kediler yetişkin olduklarında boyları 20-25 cm olur ve vücut uzunlukları ise ortalama 36-41 cm’dir. Erkek Scottish Fold’ların boyu dişilerle hemen hemen aynıdır. Kilo olarak değerlendirildiğinde ise dişi Scottish Fold kedi 3-4,5 kg ağırlıkta olurken erkek Scottish Fold 4,5-6,5 kg olur.

Scottish Fold Ne Kadar Mama Yer?

Kedinin yiyeceği mama ağırlığına, yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik gösterir. Yetişkin bir Socttish Fold ortalama olarak günde 40-60 gram mama yer. Mama kediye tek seferde verilmemelidir. En az iki öğün olarak planlanmalıdır. Mamanın yanı sıra verilen ek takviyelere göre yaş mama miktarı azaltılabilir.

Scottish Fold Kaç Saat Uyur?

Scottish Fold cinsi sakin karakterli kedilerdir. Gün içerisinde sık sık dinlenirler. Yavru Scottish Fold günde 14-16 saat arası uyurken yetişkin Scottish Fold günde 12-14 saat uyur. Uykunun büyük bir çoğunluğunu gece uyurken geri kalan zamanı gün içerisinde tamamlarlar.

Scottish Fold Nereden Alınır?

Scottish Fold özel üretilen bir cinstir. Bu kediler özel üretim çiftliklerinden veya evcil hayvan satışı yapan mağazalardan alınabilir. Bunun yanı sıra bazı barınak ve kuruluşlarda da cüzi fiyatlı satışlar yapılır. Satın almak yerine sahiplenilmek istenirse Scottish Fold kedi sahiplenme ilanlarından ücretsiz bir şekilde sahiplenilebilir.

Scottish Fold Fiyatı Ne Kadar?

Scottish Fold fiyatı yükselen kurla birlikte sürekli artış gösterir. Güncel piyasada Scottish Fold cinsi kediler 1000-7000 TL aralığında satılmaktadır. Scottish Fold kedilerin yavru olanları daha pahalıyken 1000 TL altına yetişkin Scottish Fold satın alma şansı doğabilir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Scottish Fold

Son Scottish Fold Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor