Chihuahua Özellikleri ve Bakımı

Chihuahua Özellikleri ve Bakımı

Chihuahua, Küçük yapılı bir ırktır. İlk olarak Meksika’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Chihuahua genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Chihuahua Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Chihuahua bekçilik için uygun mudur sorusuna kesinlikle Chihuahua cinsi bekçilik için uygun değildir yanıtı verilir. Bu ırk koruma görevleri için eğitilse bile eğitimlerde başarılı bir ilerleme kat edemezler. Çünkü bekçilik içgüdüleri gelişmiş değildir. Bekçilik dışındaki görevlerde eğitimleri sağlanabilir. Bekçilik görevi vermek adına bir köpek sahiplenmek istediğinizde Chihuahua uzak durmanız gereken bir köpek cinsidir.

Köpeklerin bekçilik görevini gerçekleştirebilmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekir. Uzun süre boyunca konsantrasyonunu kaybetmeden görevlendirildiği alanı gözetleyebilmeleri ve yabancısı birisi girdiği andan itibaren onu uyararak sahibine haber verebilmesi, bekçilik yapması beklenen köpeklerde aranan en önemli iki özelliktir. Chihuahua bu özelliklere sahip olmadığı için bekçilik yapması olanaksızdır.

Chihuahua Av Köpeği midir?

Chihuahua av köpeği midir sorusuna hayır yanıtı verilir. Chihuahua cinsi av içgüdüsüne sahip değildir. Av için bir köpekten beklenen iz sürme, takip, yakalama, kışkırtma gibi eylemleri yerine getiremezler. Bu nedenle ava giderken Chihuahua yanınıza almak doğru olmayacaktır. Chihuahua Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Avlanma esnasında köpeklerin insanlara yardımcı olabilmesi için bir takım özellikleri bünyesinde barındırması önemlidir. Bu sayede av esnasında hayal kırıklığına uğramazsınız. Avlanma iç güdüsü gelişmiş ve avın izini sürebilen atletik yapılı ve güçlü köpekler av esnasında her zaman en başarılı sonuçları verecektir. Chihuahua bu özelliklere sahip olmayan bir köpek cinsi olduğu için her ne kadar eğitilse de av köpeği olamayacaktır.

Chihuahua Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Chihuahua cinsi ortalama olarak 15 yıl ve üzeri yaşayan oldukça uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır. Chihuahua yaşam süresini etkileyen bu hususlara dikkat edilmezse Chihuahua yaşam süresi azalacaktır.

Köpekler yaşam süreleri onlara ne kadar iyi bakıldığıyla birlikte değişim gösterir. Eğer bir köpek kötü şartlar altında bakılıyorsa hayata gözlerini yumacağı süre tahmin edilen ortalama sürelerden daha az olacaktır. Tam tersi bir şekilde sağlıklı beslenen, aşıları ve veteriner kontrolleri zamanında yaptırılan, ihtiyacı kadar hareket ve egzersiz imkanına sahip olan ve en önemlisi ise sahiplerinden bol bol ilgi ve sevgi gören köpekler çok daha uzun yaşamaktadır. Bu yüzden Chihuahua ne kadar yaşar sorusu ona ne kadar iyi bakıldığıyla alakalıdır. İyi bakılan bir Chihuahua 15 yıldan uzun bir süre boyunca yaşamakta sıkıntı çekmez.

Chihuahua Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Chihuahua cinsi orta derecede tüy döker. Haftada bir tüylerini tarayıp bakım yapmak yeterli olur.

Chihuahua çok tüy döker mi fazla endişe uyandıracak bir konu değildir. Diğer uzun tüylü ve çok tüy döker köpek cinslerine göre tüy bakımı çok çok daha kolay olmaktadır. Orta derecede tüy döken bir köpek cinsi olduğundan dolayı düzenli olarak tüylerinin taranması ve bakımının yapılmasını takiben tüy dökme sorunu yaşanmaz. Tüyler tarandığında tüylerin hem etrafa dağılmaları hem de kürkünde birikerek keçeleşip matlaşması önlenir. Böylelikle onun cilt rahatsızlıklarına yakalanma şansı da minimuma indirgenmiş olur.

Chihuahua Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Chihuahua cinsi asla saldırgan değildir. Saldırı içgüdüsü olmayan bu köpekleri tüm canlılarla baş başa bırakabilirsiniz.

Yavruluktan itibaren iyi bir şekilde sosyalleştirilen Chihuahua saldırgan mıdır diye endişe etmeye gerek yoktur. Ancak sosyalleştirilmezlerse büyüdüklerinde yabancılara karşı agresif ve saldırgan olabilirler. Yine ailesine karşı çok düşkün ve kıskanç olan bu köpekler zaman zaman kıskançlık ve inatçılık krizlerine girebilirler ancak bunlar küçük olaylardır.

Chihuahua Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Chihuahua cinsi oldukça havlayan köpeklerdir. Havlayarak kendilerini ifade etmeyi severler.

Köpeklerin çok havlamalarının altında yatan bazı nedenler vardır. Bunlar sahiplerini korumak için onları uyarmak istemeleri olabileceği gibi yabancıları uyarmak adına da olabilir. Bazen de canları sıkıldığında ve ilgi çekmek istediklerinde havlarlar. Ancak Chihuahua gibi kendini havlayarak ifade eden köpek cinsleri çok havlar. Bu yüzden Chihuahua çok havlar mı merak ediyorsanız onların oldukça çok havlayan bir köpek cinsi olduğunu bilmenizde fayda vardır.

Chihuahua Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Chihuahua ne kadar zeki diye endişelenmeniz yersizdir zira Chihuahua en zeki köpek ırklarından birisidir. Eğitimleri kolaydır ve komutları anlayabilirler. Bu sayede sizlerin yaşantısına uyum sağlamakta hiçbir problem yaşamazlar.

Köpeklerin zeki olmalarının istenmesinin en büyük sebebi sahiplerinin sözlerini anlamaları ve başarılı bir şekilde uygulamaları gerektiğidir. Fazla zeki olmayan köpek cinsleri sahiplerinin onlardan ne istediğini anlamakta zorlanırlar ve eğitim süreçleri de kolay geçmemektedir. Bu yüzden zeki köpek cinsleri daha popüler olmaktadır. Chihuahua oldukça zeki bir köpek olduğu için bu köpek cinsi sahiplerinin herhangi bir problemle karşılaşma olasılığı oldukça düşüktür.

Chihuahua Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Chihuahua cinsi kolay eğitilebilen köpeklerdir. Öğrenmesi gereken konuyu kolayca kavrayıp uygulayabilir.

Ancak eğitime yavruluk döneminden itibaren başlanmazsa büyüdüklerinde bazı huylarını törpülemek daha zor bir hal alır. Oldukça inatçı oldukları için zaman zaman agresif ve saldırgan tutum sergilemeleri yavruluktan itibaren iyi bir eğitime tabi tutulmadıkları anlamına gelebilir. Eğitim boyunca sabır, düzen ve disiplin son derece önemlidir. Ödül mamaları kullanılarak teşvik arttırılabilir. Öğrenmeye ve keşfetmeye açık bir köpek cinsi olduğundan ötürü bir çok farklı komutu öğrenip uygulayabilir.

Chihuahua Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Chihuahua apartmanda yaşayabilir mi öğrendikten sonra sahiplenmek istiyorsanız onun apartmanda bakmak için çok uygun bir köpek cinsi olduğunu söyleyebiliriz.

Dünyanın en küçük köpek ırkları arasında bulunan Chihuahua apartmanda yaşayabilir. Bunun nedeni zaten söylediğimiz gibi çok küçük bir köpek olması. Gün içerisinde fazla hareket ihtiyacı duymaz. Dinlenmeyi ve uyumayı çok sever. Bu yüzden küçük apartman dairelerinde beslenmek adına en uygun köpek cinsidir. Eğer apartman dairesinde yaşıyorsanız ve hangi köpek cinsini sahiplenmeniz gerektiğine karar veremiyorsanız Chihuahua köpek sahiplenme tam size göredir.

Chihuahua Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Hareketli bir yaşam tarzını benimsemeyen kişilerin sık sık merak ettiği Chihuahua enerji seviyesi yüksek midir sorusuna onların orta derecede enerjik bir köpek cinsi olduğu yanıtını vermek mümkündür. Yüksek egzersiz ihtiyaçları yoktur ancak tamamen hareketsiz kalmayı da sevmezler.

Köpeklerin sahip oldukları enerji seviyesi, bir kişinin o cinsi tercih etmesinde önemli bir rol oynayabilir. Bazı kişiler köpekleriyle sessiz ve sakin bir şekilde yaşamak isterken bazı kişiler ise doğada çeşitli maceralara çıktıklarında yanlarında köpeklerini de götürmek ve dünyayı onlarla birlikte keşfetmek isteyebilirler. Eğer oldukça hareketli ve yerinde durmayan bir yaşam tarzınız varsa Chihuahua size göre olmayabilir. Gün içerisinde birkaç kez yürüyüş yapmak bir Chihuahua için yeterli egzersiz seviyesi demektir.

Chihuahua Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Chihuahua cinsinin çocuklarla pek iyi anlaşabildiği söylenemez. Bu nedenle çocuklu aileler diğer özelliklerine bakıp kararını ona göre vermelidir.

Chihuahua çocuklarla anlaşabilir mi sorusuna kesinlikle hayır yanıtını vermek durumundayız. Bu köpek cinsi son derece inatçıdır. Bu yüzden küçük çocuklarla oynamayı sevmezler. Çocuklar tarafından son derece şirin bulunurlar bu yüzden çocuklar onları sevmek isteyebilir. Çocuklardan haz etmeyen bu inatçı köpek cinsi bu gibi durumlarda kendisini savunmaya alarak dişlerini kullanmaktan çekinmez. Bundan dolayı Chihuahua cinsi köpeklerin çocuklu aileler için en uygun köpek cinsi olduğunu söylemek zordur.

Chihuahua Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Eğer sosyal bir yaşantınız varsa ve yabancı insanlarla tanışıp vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız Chihuahua yabancılara nasıl davranır diye merak etmeniz doğaldır. Chihuahua cinsi yabancılara kötü davranır. Yabancı birinden kötü enerji alırsa gidene kadar takibe alır. Her hareketinden tehlike beklemeye başlar.

Sahibine aşırı düşkün, oldukça kıskanç ve son derece inatçı olan bu köpek cinsini yabancı birisiyle baş başa bırakmak istemezsiniz. Sahibinden başka kimseye güvenmez ve ilgilenmez. Yaptığı her şeyde sahibinin yanında olmaktan hoşlanır. Ortamda tanımadığı yabancı kişiler bulunduğunda onlara karşı agresifleşir. Bu yüzden Chihuahua cinsi köpekleri yeni insanlarla tanıştırırken son derece dikkatli olunmalıdır.

Chihuahua Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Chihuahua cinsi başka petlerle iyi geçinemez. Bulunduğu ortamda tek olmak ister.

Eğer evinizde birden fazla pet varsa ve yeni sahipleneceğiniz Chihuahua başka petlerle geçinebilir mi diye merak ediyorsanız size kötü bir haberimiz var. Chihuahuanın başka petlerle geçinme imkanı yoktur. İnatçı karakteri yüzünden başka evcil hayvanların yanına yaklaşmasını istemez. Sahibini kıskanan bir köpek cinsi olduğundan dolayı sahibinin başka evcil hayvanlarla ilgilendiğini gördüğünde agresif ve saldırgan tutumlar sergileyebilir. Yavruluktan itibaren iyi bir şekilde sosyalleştirilirlerse bu sorunu bir nebze aşabilirler. Beraber büyüdükleri petlerle geçinme konusunda ise bir sıkıntı yaşamazlar.

Chihuahua Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. İtaatkar bir köpek cinsi istiyorsanız ve sahiplenmeye karar verdiğiniz Chihuahua sahibine itaat eder mi diye merak ediyorsanız endişe duymanıza gerek yoktur. Chihuahua cinsi ise sahibine itaat eder ve olabildiğince sözünü dinler.

Sahibine düşkün köpek cinslerinin en başında Chihuahua gelmektedir. Sahibini çok kıskanmaktadır. Sadece başka hayvanlardan değil insanlardan bile sahibini kıskanır. Sahibine bu kadar düşkün olmasından dolayı onun sözünden asla çıkmaz. Ancak inatçı kişiliği ortaya çıktığı zaman ufak yaramazlıklarla karşılaşılması da muhtemeldir. Yine de yavruluktan itibaren iyi bir şekilde yetiştirilen bir köpek sahibinin sözünü dinlemezlik yapmazlar.

Chihuahua Kaç TL?

Bir köpek sahiplenmeye karar verdiğinizde bu köpek cinsine nasıl ulaşacağınız hakkında fikriniz olmayabilir. Köpek barınaklarından ve sahiplendirme ilanlarından köpek sahiplenmek mümkün olsa bile spesifik olarak sahiplenilmek istenen köpek cinsine bu yollardan ulaşmak zor olabiliyor. Tam da bu noktada köpekleri satın alma seçeneği ortaya çıkıyor. Her ne kadar satın alma sahiplen prensibini benimsemek daha doğru olsa da aranılan köpek cinsi bulunamadığında satın alma seçeneği cazip geliyor.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı Chihuahua cinsi bir köpek sahiplenmek isteyen kişiler de Chihuahua Kaç TL ve Chihuahua ne kadar sorularını sormaktadırlar. Chihuahua kaç TL ve Chihuahua ne kadar sorularına Chihuahua fiyatlarının 2022 yılı itibari ile 3000 ila 6000 TL arasında değişti yanıtını verebiliriz. Yaş ve sağlık durumunun Chihuahua fiyatlarını etkilediği de unutulmamalıdır. Sağlıklı bir yavru Chihuahua fiyatı, sağlık durumu kötü ve yaşlı bir Chihuahua fiyatından fazla olacaktır.

Chihuahua Nasıl Eğitilir?

Köpek eğitimleri sabır isteyen bir süreçtir. Acele edildiğinde ve yeteri kadar özen gösterilmediğinde köpeklerin eğitimi zorlaşır ve başarısızlıkla sonuçlanır. Bu durumun yaşanmaması adına eğitim konusunda bilgi sahibi olmak önem taşımaktadır. Küçük bir köpek cinsi olan Chihuahua nasıl eğitilir konusu da bu yüzden önemlidir. Chihuahua nasıl eğitilir sorusuna en iyi yanıtı vermemiz için onların karakteri hakkında biraz bilgi sahibi olmamız gerekir.

Chihuahua inatçı bir köpektir. Bu yüzden yetişkin köpeklerde eğitim oldukça zorlu geçer. Ancak yavruluk döneminden itibaren eğitime başlanırsa herhangi bir sıkıntıyla karşılaşılmayacaktır. Zeki oluşları ve öğrenme merakları sayesinde Chihuahua eğitimi kolaylaşacaktır. Eğitim esnasında dikkat edilmesi gerekilen en önemli 3 nokta sabır, düzen ve disiplindir. Sabırlı bir şekilde bol bol pratik yapılarak köpeğin eğitimi verilebilir. Ödül mamaları kullanmak her zaman köpekleri teşvik etmek adına başarılı bir yöntem olmuştur.

Chihuahua Ne Yer?

Köpeklerin beslenmelerinde dikkat edilmesi gerekilen en önemli iki unsur miktar ve yiyecek çeşitleridir. Sağlıklı beslenme insanlarda olduğu gibi köpeklerde de sağlıklı ve kaliteli uzun yaşamın anahtar kelimesi olduğu için köpeğinizin beslenmesine çok özen göstermeniz gerekmektedir. Chihuahua cinsi köpek sahiplenmek istiyorsanız onun beslenme düzenine ait bilgiler edinmenizde fayda vardır. Peki Chihuahua ne yer?

Chihuahua cinsi köpekler kısa tüylü ve deri hassasiyeti yüksek köpeklerdir. Kaliteli bir kuru mama ile beslenmeleri gerekir. Ev yemeği noktasına girildiğinde bu köpek cinsinde tüy dökümünün arttığına egzama olarak adlandırılan yaralar çıkmasına kadar tüy dökülmesi ilerleyebilir. Bu yüzden çok kaliteli bir kuru mama ile günde 2 öğün beslenmeleri yeterli olacaktır. Verilen öğünlerin miktarına son derece dikkat edilmesi gerekir.

Chihuahua Irk Özellikleri

Dünyanın en küçük köpek cinslerinden olan Chihuahualar çeşitli özelliklere sahip köpeklerdir. Chihuahua ırk özellikleri onu popüler yapan ögelere sahiptir. Sahibine aşırı düşkün ve kıskanç olan bu köpekler sahibinin yüzünü yalamaktan çok hoşlanırlar. Yabancılara şüpheci yaklaşan bu köpek cinsi ortamda bir yabancı varsa sahibinin yanından ayrılmamayı ve sürekli onu takip etmeyi tercih eder. Eğitimi bazı kişiler için zor gözükebilir ancak yüksek zekası ve öğrenmeye açık olması nedeniyle yavruluktan itibaren eğitilmeye başlandığında herhangi bir sıkıntı oluşmayacaktır.

Chihuahua ırk özelliklerinden bir diğeri de kendisini dişlerini kullanarak savunmasıdır. Çok küçük olduğu için kolaylıkla kaçamaz ve kendisini dişlerini kullanarak savunur. Bu yüzden çocuklarla iyi geçinebilecek bir köpek cinsi sayılmaz. Başka hayvanlarla da bu yüzden anlaşamaz ancak yavruluktan itibaren çok iyi sosyalleştirilen bir Chihuahua başka petlerle geçinmekte zorluk yaşamayacaktır. Kendi oyuncaklarına da çok bağlı olduğu için onları sahipleriyle bile paylaşmayacak kadar inatçı olabilirler.

Chihuahua Ne Zaman Çiftleşir?

Köpeklerin sağlıklı bir şekilde çiftleşebilmesi için belli bir yaşına kadar olgunlaşmaları şarttır. Yeteri kadar olgunlaşmamış köpeklerin çiftleştirilmesi başarısızlıkla sonuçlanabileceği gibi olası hamilelik sonrası dişilerde ve yavrularda çeşitli hastalıklarla karşılaşılabilme olasılığı da son derece yüksektir. Chihuahua gibi küçük köpek cinslerinde de bu durum son derece önem taşımaktadır. Peki Chihuahua ne zaman çiftleşir?

Erkek Chihuahualar 7-8 aylıkken çiftleşmeye hazır hale gelmektedirler. Ancak en başarılı sonuç için 1 yaşını doldurmaları tavsiye edilmektedir. Dişi Chihuahualar ise ilk kızgınlık dönemlerinde hamile kalabilirler. 6-7 aylığa denk gelen bu dönemde mutlaka erkek köpeklerden izole edilmeleri gerekir. Chihuahua ne zaman çiftleşir sorusuna en sağlıklı cevap hem erkeğin hem de dişinin en az 1 yaşını doldurmaları gerektiği cevabını verebiliriz.

Chihuahua Ne Zaman Doğurur?

Köpeklerin hamilelik süreci bütün cinslerde benzerlik göstermektedir. Bu genel olarak 56 ila 70 gün ortalaması olarak kabul edilir. Bu süreler içerisinde gerçekleştirilen bütün doğumlar normaldir. Ancak bazı köpek cinslerinde bu süre değişiklik gösterir. Her ne kadar ortalama sayıların içerisinde kalsa da belirli günler aralığında doğum yapmayan köpeklerin veterinerlere götürülmeleri gerekir. Chihuahua ne zaman doğurur sorusuna da bu bağlam altında yanıt vermemiz gerekir.

Chihuahua ne zaman doğurur diye merak ediyorsanız onların 58 ila 68 gün içerisinde doğum yaptıklarını belirtebiliriz. Çoğunlukla 8 haftaya tekabül eden bir süre içerisinde doğum yapsalar da bu günler arasında gerçekleştirilen doğumlar normaldir. Eğer hamile bir Chihuahua bu süreler geçmesine rağmen doğumunu gerçekleştirmediyse mutlaka veterinere götürülmelidir. Doğumun normal yollarla gerçekleşemeyeceği nadir durumlarda sezaryen doğumuna başvurulduğu görülmüştür.

Chihuahua Kaç Yavru Doğurur?

Köpeklerin tek seferde doğuracağı yavru sayısı cinslere göre farklılık gösterir. Ortalama olarak 4 ila 6 arasında yavru doğduğu bilinse de her köpek için bu durum söz konusu değildir. Bazı köpekler 10’dan fazla yavru doğurabilirken bazı köpek cinsleri ise 2-3 yavrudan fazla doğuramaz. Chihuahua da bu köpek cinslerinden birisidir ve tek seferde fazla yavru doğuramazlar. Peki bir Chihuahua kaç yavru doğurur?

Dişi bir Chihuahua tek seferde 1 ila 3 yavru arasında doğum yapabilir. Son derece minik vücutları en fazla bu kadar yavru doğumuna müsaade etmektedir. Yavruların sayısında dişi ve erkek Chihuahuanın sağlık durumu da önemlidir. Dişi Chihuahuaların hayatları boyunca en fazla 4 kere çiftleştirilmeleri önerilir. 4’ten fazla çiftleşme sonucunda dişinin vücudunda geri döndürülemez hasarlara yol açılabilir. Bu yüzden bu köpek cinsinde çiftleşmeye son derece dikkat edilmelidir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Chihuahua

Son Chihuahua Pet Üyelerimiz

Chihuahua Son İçerikleri

Sponsorsponsor