1 aylık köpeğim ve parazit sorunu

Başlatan deniz gülkıran · 4 Cevap

deniz gülkıran

5 yıl önce

Gönderildi: 5 yıl önce
Benim köpeğimi yolda kimsesiz olarak bulduk. bulduğumuz da daha 15 günlük kadardı şuan 1 aylık. ilk aşımızı geçen hafta vurulduk. Bugün dışkımızı yaparken spagetti şeklinde parazitlerle karşılaştık. bayram dolayısıyla şehir dışındayız kızımızla. veterinerimizi aradım ilaç için çok küçük olduğunu 2. aşımızı olduktan sonra parazit ilacı verecebileceğimizi söyledi. ama ben öyle görünce çok kötü hissettim. Bir kısmını çıkarırken bir kısmı çıkmıyor geri bağırsağına girmeye çalışıyordu. beklemek gerekiyor mu?

Lidya Delfin Eraslan Katıldı: 7 yıl önce

Oy canım :(  Ben bilemiyorum ama konu güncel kalsın. Biraz araştırma yaptım ve söylediğinize benzer sadece kalp paraziti var, aşağıya makalenin bir kısmını koyuyorum. Ama onlarda da tanısı dışkı değilmiş.

"Kalp Paraziti

Bu belkide köpeklerdeki en garip iç parazittir. Kalp paraziti diğerleri gibi ince bapırsak yerine köpeğin kalp odaları ve akciğere giden damarlarda yaşar. Aslında kalp paraziti kariovasküler bir parazittir. Doğu kıyıları ve güney eyaletleri olmak üzere tüm Amerika'da bulunur. Bilimsel adı Dirofilaria immitis dir. Parazit sivrisinek ısırığı ile bulaşır. Kalp parazitinin yaşam siklüsü bir sivrisineğin kalp paraziti taşıyan bir köpeği ısırmasıyla başlar. Microfilariae denen ve kan dolaşımında sirküle olan larvaları alır. Bu larvalar sivrisneğin sindiirm sistemine geçer ve üçüncü safha olarak salya bezlerine yerleşir. Sivrisinek başka bir köpeği ısırdığında deriden bu larvalar köpeğin dolaşım sistemine geçer. Burada larva dördüncü safhasına ulaşır ve bu dokularda dört beş ay kalır. Beşinci safhada larvalar kalbin sağ odası ile akciğer damarlarına yerleşir ve bir ay sonra erişkin olur. Erişkinler iki ile üç ay içinde microflariae üretmeye başlar. Görüldüğü gibi üçüncü safhada alınan larvaların erişkin olması yaklaşık altı ay almaktadır. Erişkin larvalar spagettiye benzeyen 10 cm civarında parazitlerdir. Sulak bölgelerde dışarda uzun süre vakit geçiren köpekleri ısıran sivrisinekler hastalığın bulaşmasında birinci derecede sorumludurlar. Yirmibeş ile yüz kadar erişkin kalp paraziti köpeğin kalbinde yaşayabilir. Unutulmamsı gereken bir kaç ay ile üç yıla gibi bir süre içinde kalp rahatsızlığı ya da damar tıkanıklığı gibi belirtiler vermeden parazitler köpeğin kalbinde varlığını sürdürebilir.
Belirtiler:

· Kronik öksürük · Genel vücutta zayıflama · Egzersize duyarlılık · Karaciğer ve karın boşluğunda sıvı toplanması · Akciğere giden damarlarda genişleme · Damarlarda genişleme ve tıkanma · Glomerulus filtre sistemindeki hasardan dolayı böbrek hastalığı
Tanısı:

Kalp paraziti hastalığının tanıs bir kaç şekilde yapılabilir. Her biri veteriner hekimin dolaşım sisteminde microflairae ya da kalbin sağ odası ile akciğer kan dmaralrı içinde erişkinlerin olup olmadığını belirlemesinde yardımcı olur. Var olan dört farklı testten bizce en etkili olnaı Occult Antigen Testidir. Köpek kronik öksürük gibi belirtiler göstriyorsa kalbin sağ odacığının ve akciğer kan damarlarının görüntülenmesi için bir göğüs röntgeni işe yarayacaktır. Elektrokardiogram da ayrıca genişleyen sağ odacığı gösterecektir. Fiziksel muayene de kalp mırıltısını ortaya çıkaracaktır.
Kontrolü:

Hastalığın önlenmesi tedavisinden daha kolaydır. Köpeğiniz ev içinde yaşasa ve camlar tellerle örtülü olsa da bu uçan hipodermik iğneler bir şekilde köpeğinize ulaşacaktır. Bundan dolayı, tavsiye edilen yavru sekiz haftalık olduktan sonra kalp parazitine karşı düzenli olarak ilaç verilmesidir. İki tip önlem ilacı mevcuttur: günlük ve aylık olanlar."

Bence biraz daha dikkatli olun, köpeğinizin ağzına aldıklarına ve sineklere dikkat edin. Geçmiş olsun.

Makale:http://veterinerhekim.8k.com/e_11.html

deniz gülkıran Katıldı: 5 yıl önce

veteriner her köpekte olur ama bizimkini erken bastığını söyledi. anne karnında anneden de bulaşabilirmiş. büyük olasılık anneden erken kopmasından kaynaklı erkenden çıkması. ama onu öyle görüp gözlerimin içine bakınca çok kötü hissetmemi sağladı. :(

özlem Şahin Katıldı: 5 yıl önce

Parazit tedavisi bir çeşit zehirdir. Veterinerinizin söylediklerini takip edin , erken veya yanlış tedaviyi yavru bünyesi kaldırmıyor. Çoğu köpekte olan birşey merak etmeyin. Muhtemelen doktorunuz kademeli bir başlangıç yapacak , parazitlerden yavaş yavaş kurtulması gerek .

deniz gülkıran Katıldı: 5 yıl önce

Orijinalden alıntı: astroo

Parazit tedavisi bir çeşit zehirdir. Veterinerinizin söylediklerini takip edin , erken veya yanlış tedaviyi yavru bünyesi kaldırmıyor. Çoğu köpekte olan birşey merak etmeyin. Muhtemelen doktorunuz kademeli bir başlangıç yapacak , parazitlerden yavaş yavaş kurtulması gerek .

teşekkürler. parazit ilacından sadece yarısını vermemi söyledi veteriner öyle yaptım inşallah bir sıkıntı olmaz.