Acil! Kedim iğne yuttu!

Başlatan Furkan çetin · 13 Cevap

Furkan çetin

15 yıl önce

Gönderildi: 8 yıl önce
Merhaba arkadaslar. Kedim Zeytin\'in salona girmesi yasak olduğu halde kaşla goz arasında girmiş. Gördüğümde ağzından ip sarkıyordu, yutmaya çalışır bir sekilde çiğneyip durduğunu görünce hemen bakmaya çalıştım ama yakaladığım zaman çok geç oldu, koskoca dikiş iğnesini yuttuğunu gördüm, çok panik oldum, kusturmaya çalıştım ama kusmadı. Su an normal hayatına dondü ama koca iğneyi diskiyla atabilir mi?

oral tunc Katıldı: 14 yıl önce

bence atamaz iğne sonuçta delici bi madde o kadar bağırsaktan takılmadan geçmesi için messi olması lazım.bence ultrasona sokman lazım belki yutmamıştır yutmuşsada acil müdahale gerekir_!

Adnan Bey Katıldı: 8 yıl önce

iğneyi nasıl kussun ve nasıl yutsun, nasıl çıkarsın aklım almadı. küçük bir şey değil ki, yutabileceğinden uzun. hadi yuttu diyelim yutkunma esnasında mutlaka boğaza batardı. batmadan indi diyelim ya mide ve bağırsaklar?\r\n\r\nacilen bir veteriner hekime gitmelisiniz ve röntgenle bakılmalı?

Doga Yılmaz Katıldı: 13 yıl önce

buraya yazmadan once vterınere danıstın dımı?

YADİGAR Küçükemre Katıldı: 13 yıl önce

[alinti] Orijinalden alıntı: trouble\r\n\r\niğneyi nasıl kussun ve nasıl yutsun, nasıl çıkarsın aklım almadı. küçük bir şey değil ki, yutabileceğinden uzun. hadi yuttu diyelim yutkunma esnasında mutlaka boğaza batardı. batmadan indi diyelim ya mide ve bağırsaklar?\r\n\r\nacilen bir veteriner hekime gitmelisiniz ve röntgenle bakılmalı?\r\n[/alinti]

merve urhan Katıldı: 9 yıl önce

resmen trajikomedi yani...imkanı yok yutmasına yada yutsada hıc bır tepkı vermemesıne kedıler bız ınsanlar gıbı degılkı mınıcık vucut yapaıları ve organları var ve koca iğne dıyorsunuz yutmuş olsaydı ters bir durum baş gösterirdi

oral tunc Katıldı: 14 yıl önce

[alinti] Orijinalden alıntı: merve22\r\n\r\nresmen trajikomedi yani...imkanı yok yutmasına yada yutsada hıc bır tepkı vermemesıne kedıler bız ınsanlar gıbı degılkı mınıcık vucut yapaıları ve organları var ve koca iğne dıyorsunuz yutmuş olsaydı ters bir durum baş gösterirdi\r\n[/alinti]\r\n\r\nöyle demeyin bence yutması olağan ama dışkı yoluyla atması zor_! bir sürü haber duyuyoruz 6 sene midesinde makasla yaşadı 15 sene metal bi parçayla yaşadı vs gbi...

Katıldı: 51 yıl önce

acil veterinere, gerçekten yuttuysa, dışkı ile çıkması ve ya kusması mümkün değil. operasyon gerektirir

Katıldı: 51 yıl önce

veterinere götürün ince tel toka yutup ölen hayvan var

nebile ymn Katıldı: 8 yıl önce

merhaba. Kedinizin bu iğne yutma wakası nasıl sonuçlandı acaba? İnşallah ciddi bi problem yaşamamıştır. \r\nForumda bu olayı \"trajikomedi\" gibi bi ibare ile betimleyenler, yutması mümkün değil wesaire diyenler olmuş. Yutması bal gibi mümkün we nadir görülen bişi de deil. Kediler bi çok şeyi yutmaya meyilli zaten. Lastik, toka, silgi, kalem ucu, tel toka, iğne... :( benm de geçen sene kedim kocaman bi iğne yutmuş dışkısını temizlerken buldum hemen weterinerimi we weteriner fakültesini aradım sordum. Weterinerim sorun çıkmadan dışkıyla atabilmesine mucize demişti. Dışkıyla atabildiyse bi sorun yoktur dedi. Fakültede doktorasını yapan weteriner de böyle bi durumda semptomlar çok hızlı gelişir zaten eğer bi sorun olsaydı çok hızlı bi şekilde kediniz fenalaşırdı demek ki herhangi bi sorun oluşmamış demişti. We ben o zamanlar kedimi yeni sahiplenmiştim çok tecrübesizdim. Şimdi bir yıldır bizimle we az önce tuwaletini temizlrken yine dışkısında iğne gördüm :( bu defaki daha minik ama yine de yüreğim ağzımda şu anda. Hemen kendimi suçladım ben acaba çok mu sorumsuz biriyim diye. Fakat dikkat ediyoruz sürekli. O olaydan beri anneme dikiş iğnelerini unutma etrafta diyorum. Ama annem sürekli bi şeyler diken biri aslında dikiş diktiği odanın kapısı nı da her zaman kapalı tutmaya özen gösteriorum. Kendi odamın kapısını da. Çünkü bnm odamda yutabilcei çok fazla nesne war küpe tel toka ws. Ama durmadan her bi odanın kapısını kapalı tutmaya çalışarak da nası yaşarız ki? Oğlum da zaten mutlaka bi kapı kapalıysa gidip önünde ağlar.. Zor yani.. Eleştirmeden önce empati yapın. He bi de gördüğünüz gibi tecrübeyle sabit, yutması da, herhangi bi sorun olmadan dışkıyla atması da mümkünmüş.. İnşallah bu sefer de herhangi bi sorun yaşamayız erken konuşup da sonra bu yazdıklarıma pişman etmesin Allah beni :(

Furkan çetin Katıldı: 15 yıl önce

Öncelikle çok teşekkür ederim, biraz geç cevap versem de kedim Zeytin şu an iyi çok şükür :)\r\nDediğiniz gibi bazı kişiler durumu pek ciddiye almadı ama dediğiniz gibi herkesin başına gelebilir maalesef. Ben hemen veterinere götürdüm ama müdahele ettiklerinde iğne bağırsağa girmeye başlamıştı, belki de sizin vakanızda olduğu gibi kendisi atardı ama benim veterinerim de bu mucize olur demişti. Sonuç olarak bağırsağından ameliyatla aldılar VTM'de. Bir hafta kadar da orada kalmıştı.\r\n\r\nBu arada bu vaklarda iğnenin ucunda ip olup olmaması çok önemli demişti veterinerimiz. İp olması durumu çok daha tehlikeli yapıyormuş.