Birden fazla kedi besleyenlerden bilgi?

Başlatan Pınar Ilgaz · 13 Cevap

Pınar Ilgaz

7 yıl önce

Gönderildi: 4 yıl önce
Merhabalar,

Kedimi çiftleştirme çabalarım devam ediyor fakat sonuç olumsuz olursa kedimi kısırlaştırıp yeni bir kedi sahiplenmek istiyorum.
Kedim 4 yaşında erkek İran kedisi, insanlara çok alışkın ısırması tırmalaması yok aşırı uysal. Fakat bir kediyle yan yana gelince biraz deliriyor. 
Yakında işe başlayacağım. Eşim ve ben hem biz yokken oğlumuza arkadaş olacak, hem de bize yoldaş olacak bir can daha sahiplenmek istiyoruz. Birden fazla kedi besleyenler beni aydınlatabilir mi?

Teşekkürler...

Neşe Yaralı Katıldı: 5 yıl önce

Merhaba,

Bizim iki kedimiz var. Oğlumuz 1 yaşındayken, sokaktan 2 aylık bir yavru sahiplendik. Şu anda neredeyse 10 aylık oldu.
Alışma süreci zor oluyor biraz, kediler öyle hemen arkadaş olup birlikte güzel vakit geçirmeye başlamıyorlar. Evdeki kedi, yeni geleni kendi bölgesinde bir tehdit gibi görüyor. Bunun için internetten iki kedi nasıl tanıştırılır bol bol okuyun. Ve okuduklarınızı, sabırlı bir şekilde acele etmeden uygulayın. Pes etmeyin. Biz bir ara olmayacak yeni kediyi sahiplendirmek zorunda kalacağız sanmıştık ama oluyor zamanla. Arkadaş olmaları için doğru bir şekilde tanıştırılmaları çok önemli.

Önceleri yeni geleni ayrı odada tutmanız gerekecek alışma süreci tamamlanana kadar. Başta sizi biraz zorlayabilir, ancak sonrasında çok güzel oluyor :)
Beraber koşup oynuyorlar, birbirlerini yalayıp temizliyorlar ve yan yana yatıp uyuyorlar :) Böyle birbirlerine arkadaşlık ettiklerini görmek çok keyifli.
Siz işteyken kediniz tek başına evde tembel tembel yatmaktan kurtulur, sıkılmaz. Bizimki biraz kilo bile vermişti koşturup oynamaktan :)
Ve çok daha mutlu bir kediniz olur.

Pınar Ilgaz Katıldı: 7 yıl önce

Ayrıntılı bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim, Benim de isteğim bu yönde birbirlerine yoldaş arkadaş olmalarını çok istiyorum. Peki bu süreç ne kadar sürdü? Birlikte uyumaya, koklaşmaya başlamaları?

Önce 1 ay ayrı tuttuk dışarıdan getirdiğimiz kediyi. Hastaydı çünkü, tamamen iyileşmesini bekledik. Bu sırada evdeki diğer kedimiz o odada birşeyler döndüğünü anladı tabi ve odanın kapısından hiç ayrılmıyordu. Kapı altından birbirlerinin kokusunu alıp patilerini uzatmaya karşılıklı miyavlamaya başladılar.
Ufaklık iyileştikten sonra diğer aşamaları sırayla uyguladık.

Herşeyi usulüne uygun yaptığımız halde ilk görüşmelerinde bizim oğlan ufaklığa saldırdı. Tamamen birbirlerine alışmaları 1 ayı buldu. Bu 1 aylık süre içinde biz evde yokken ayrı tuttuk, evde olduğumuz zamanlarda gözetimimiz altında bir araya getirdik. Birlikte kavga etmeden geçirdikleri süre günden güne arttı.
1,5 ayın sonunda ilk defa birbirlerini yalayıp yan yana uyuduklarını gördüm. Fotoğrafını çekmiştim :)

Hilal Üstün Katıldı: 4 yıl önce

Evimizde iki kedimiz bir köpeğimiz var.\r\n\r\nKedilerimiz Zeus ile Elsa'yı aynı gün sahiplendiğimiz için kardeş gibi büyüdüler, birbirleri ile çok iyi anlaşıyorlar.\r\n\r\nKöpeğimiz Muffin ise onlardan 1 yıl sonra geldi eve, kediler ile köpeklerin iyi anlaşamadığından bahsederler fakat üçü gayet iyi anlaşıyor.\r\n\r\nErkek kedimiz Zeus Muffin'i hep yalıyor daha ona birkere bile pati kaldırmadı, fakat kızımız Elsa tırnaklarını çıkarmadan ara sıra onu \r\n\r\npataklıyor. :D

Anthony Jones Katıldı: 4 yıl önce

Merhaba. 4 yaşında, kısır olmayan, erkek \"Persian\". El bebek, gül bebek büyümüş. \"Tough call.\" Birden fazla dişi ve minimum 6-7 aylık maksimum 12 aylık İran kedileri en doğrusu olur. Yuvanızın m2 durumuna göre ayrı odalarda gerekmeyebilir. Karantina, faydalı gibi gözükse de kediniz ve yeni gelen kedi veya kediler, birbirlerinden haberdar olacaklar ve bu soğuk savaş onları daha da yıpratacak. Kedi gibi düşünmeye çalışın. Meraklı bir canlısınız, kokulara aşırı duyarlısınız ve o kapının arkasındaki durumdan haberdarsınız. Kuracaklar, kuracaklar ve ilk fiziksel buluşma muhtemelen kavgaya dönüşecek. Minimum 2 tuvalet. 4 ayrı noktada su kabı, 1 hafta boyunca mümkünse yaş mama ve mama kapları her öğünde daha yaklaşsın birbirine. (Max. 1 metre yaklaşsın.) 1 Haftanın sonunda çok güzel geçinen bir kedi ailesine sahip olursunuz. Kavga, kediler için en son çaredir. Birbirlerine zorla yaklaştırmayın yeter. Biri uyurken, diğeri onu koklamaya gelecektir. Görmezlikten gelin. Ses çıkararak, ani hareketler yaparak uyuyan kediyi uyandırmayın. Daha hızlı sonuçlar almak istiyorsanız, farklı metotlar önerebilirim ancak evcil canlılar, sahiplerinin enerjisine göre hareket eder. Riskli metotlardan bir uzman gözetimi gerektirir. Taşıma kutularına koyup, kutuları birbirine fiziksel temastan uzak olacak ama net bir şekilde birbirlerini görebilecekleri ve inceleyebilecekleri bir mesafede, 10-20 dakika inceleme seansı çok hızlı bir gelişme sağlayacaktır. Bu seans sırasında bağırmalar olabilir ve siz panik yaparsanız, onlarda panikler. Yeni gelen kedileri sanki yıllardır tanıyormuşsunuz gibi rahat bırakmalısınız. Postik, sizin rahatlığınızdan dolayı yeni üyeleri çabuk kabul edecektir. İstenmeyen sonuçlardan kaçınmak için hepsinin tırnaklarının kesik olması çok faydalı olacaktır. Bu gergin anlarda yeni gelen üye veya üyeler ve Postik istemeden sizi de tırmalayabilir. 24-48 saat içinde uyum sağlamaları mümkündür. Yeni üyeler gelmeden önce zararsız (Alerjen içermeyen.) bir parfümü elinize sıkın ve Postik'i sevin. Hafif bir koku Postik'e sinecektir. Aynı parfüm ile yeni üyeleri de sevin. Aynı kokmaları birbirlerine olan güvensizliği azaltacaktır. Yeni kedi yada kedileri seçerken, ırk konusunu dikkate alın. İran kedisi veya yakın ırkları tercih edin. Tekir (Asya), Siyam, Van kedisi gibi çok aktif ırkları hiç önermem. Bunların hepsi öneri niteliğindedir. Onlarca farklı yöntemler ve farklı sonuçlar olması mümkündür. Her kedinin bir karakteri vardır. Kedinizi sizden daha iyi kimse tanıyamaz. Paralel ruh halinde olan başka bir kedi veya kediler bulmanız çok kolay olmayabilir. Fakat en azından aynı ırk özelliklerini taşıyan kedi veya kediler daha verimli sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Genç dişi yada dişiler işinizi kolaylaştırır. 4 yaşında bir dişi kedi demek aynı Postik gibi belirli rutinleri olan, karakteri oturmuş, olgun bir kedi demek. Büyük bir travma olacaktır. Büyük kedi, büyük kavga, büyük travma desem çok da yanlış olmaz. Ancak genç kediler henüz belirli karakteristik özelliklere kavuşmamış olacağından, Postik'e uyum sağlayabilecekler. İki yeni kedi önermemin sebebi, hem Postik'in öfkesini bölmek için hem de sadece bir kedi olursa, sığınacağı yer, kişi olmayacak ancak iki tane genç dişi birbirlerine sığınacaklar bu tanışma, alışma, kabullenme döneminde birbirlerine yoldaş olacaklar. Yazdıklarım tamamen kişisel tecrübelerim ve görüşlerim. 

Yusuf Ergin Katıldı: 3 yıl önce

Gönderildi: 3 yıl önce
[alinti] Orijinalden alıntı: khonshu\r\n\r\nMerhaba. 4 yaşında, kısır olmayan, erkek \"Persian\". El bebek, gül bebek büyümüş. \"Tough call.\" Birden fazla dişi ve minimum 6-7 aylık maksimum 12 aylık İran kedileri en doğrusu olur. Yuvanızın m2 durumuna göre ayrı odalarda gerekmeyebilir. Karantina, faydalı gibi gözükse de kediniz ve yeni gelen kedi veya kediler, birbirlerinden haberdar olacaklar ve bu soğuk savaş onları daha da yıpratacak. Kedi gibi düşünmeye çalışın. Meraklı bir canlısınız, kokulara aşırı duyarlısınız ve o kapının arkasındaki durumdan haberdarsınız. Kuracaklar, kuracaklar ve ilk fiziksel buluşma muhtemelen kavgaya dönüşecek. Minimum 2 tuvalet. 4 ayrı noktada su kabı, 1 hafta boyunca mümkünse yaş mama ve mama kapları her öğünde daha yaklaşsın birbirine. (Max. 1 metre yaklaşsın.) 1 Haftanın sonunda çok güzel geçinen bir kedi ailesine sahip olursunuz. Kavga, kediler için en son çaredir. Birbirlerine zorla yaklaştırmayın yeter. Biri uyurken, diğeri onu koklamaya gelecektir. Görmezlikten gelin. Ses çıkararak, ani hareketler yaparak uyuyan kediyi uyandırmayın. Daha hızlı sonuçlar almak istiyorsanız, farklı metotlar önerebilirim ancak evcil canlılar, sahiplerinin enerjisine göre hareket eder. Riskli metotlardan bir uzman gözetimi gerektirir. Taşıma kutularına koyup, kutuları birbirine fiziksel temastan uzak olacak ama net bir şekilde birbirlerini görebilecekleri ve inceleyebilecekleri bir mesafede, 10-20 dakika inceleme seansı çok hızlı bir gelişme sağlayacaktır. Bu seans sırasında bağırmalar olabilir ve siz panik yaparsanız, onlarda panikler. Yeni gelen kedileri sanki yıllardır tanıyormuşsunuz gibi rahat bırakmalısınız. Postik, sizin rahatlığınızdan dolayı yeni üyeleri çabuk kabul edecektir. İstenmeyen sonuçlardan kaçınmak için hepsinin tırnaklarının kesik olması çok faydalı olacaktır. Bu gergin anlarda yeni gelen üye veya üyeler ve Postik istemeden sizi de tırmalayabilir. 24-48 saat içinde uyum sağlamaları mümkündür. Yeni üyeler gelmeden önce zararsız (Alerjen içermeyen.) bir parfümü elinize sıkın ve Postik'i sevin. Hafif bir koku Postik'e sinecektir. Aynı parfüm ile yeni üyeleri de sevin. Aynı kokmaları birbirlerine olan güvensizliği azaltacaktır. Yeni kedi yada kedileri seçerken, ırk konusunu dikkate alın. İran kedisi veya yakın ırkları tercih edin. Tekir (Asya), Siyam, Van kedisi gibi çok aktif ırkları hiç önermem. Bunların hepsi öneri niteliğindedir. Onlarca farklı yöntemler ve farklı sonuçlar olması mümkündür. Her kedinin bir karakteri vardır. Kedinizi sizden daha iyi kimse tanıyamaz. Paralel ruh halinde olan başka bir kedi veya kediler bulmanız çok kolay olmayabilir. Fakat en azından aynı ırk özelliklerini taşıyan kedi veya kediler daha verimli sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Genç dişi yada dişiler işinizi kolaylaştırır. 4 yaşında bir dişi kedi demek aynı Postik gibi belirli rutinleri olan, karakteri oturmuş, olgun bir kedi demek. Büyük bir travma olacaktır. Büyük kedi, büyük kavga, büyük travma desem çok da yanlış olmaz. Ancak genç kediler henüz belirli karakteristik özelliklere kavuşmamış olacağından, Postik'e uyum sağlayabilecekler. İki yeni kedi önermemin sebebi, hem Postik'in öfkesini bölmek için hem de sadece bir kedi olursa, sığınacağı yer, kişi olmayacak ancak iki tane genç dişi birbirlerine sığınacaklar bu tanışma, alışma, kabullenme döneminde birbirlerine yoldaş olacaklar. Yazdıklarım tamamen kişisel tecrübelerim ve görüşlerim. \r\n[/alinti]\r\n

2. Kedimizi aldık şuan onun hesabından yazıyorum, ayrıntılı bilgi için çok çok teşekkürler. Şuan için sıkıntı yok ama postik yanına yaklaştırmıyor kavga da etmiyor, tıslama vs yok. Aldığımız minik 2 aylık dişi sokak kedisi... Umarım süreci güzel atlatırız :

[alinti] Orijinalden alıntı: neseyarali\r\n\r\n
Önce 1 ay ayrı tuttuk dışarıdan getirdiğimiz kediyi. Hastaydı çünkü, tamamen iyileşmesini bekledik. Bu sırada evdeki diğer kedimiz o odada birşeyler döndüğünü anladı tabi ve odanın kapısından hiç ayrılmıyordu. Kapı altından birbirlerinin kokusunu alıp patilerini uzatmaya karşılıklı miyavlamaya başladılar.

Herşeyi usulüne uygun yaptığımız halde ilk görüşmelerinde bizim oğlan ufaklığa saldırdı. Tamamen birbirlerine alışmaları 1 ayı buldu. Bu 1 aylık süre içinde biz evde yokken ayrı tuttuk, evde olduğumuz zamanlarda gözetimimiz altında bir araya getirdik. Birlikte kavga etmeden geçirdikleri süre günden güne arttı.
1,5 ayın sonunda ilk defa birbirlerini yalayıp yan yana uyuduklarını gördüm. Fotoğrafını çekmiştim :)
\r\n[/alinti]\r\n

Biz de 2. kediyi sahiplendik şuan onun hesabından yazıyorum. Peki sizin kedileriniz evde olan dişi miydi erkek mi? Bizim evdeki kedimiz 4 yaşında erkek iran kedisi, yeni gelen 2 aylık dişi cinsi bilinmiyor. İnşallah bizimkiler de sizinkiler gibi olur :)

[alinti] Orijinalden alıntı: yutuf\r\n\r\n[alinti] Orijinalden alıntı: neseyarali\r\n\r\n

\r\n[/alinti]\r\n

Biz de 2. kediyi sahiplendik şuan onun hesabından yazıyorum. Peki sizin kedileriniz evde olan dişi miydi erkek mi? Bizim evdeki kedimiz 4 yaşında erkek iran kedisi, yeni gelen 2 aylık dişi cinsi bilinmiyor. İnşallah bizimkiler de sizinkiler gibi olur :)
\r\n[/alinti]\r\n

Şu anda kavga gürültü olmadıysa sakinlerse çok iyi. Demek ki alışma sürecini kolay atlatacaksınız :) Bizim evdeki kedimiz erkekti. 1 yaşındaydı ve 1 yaşına kadar yalnız yaşamıştı, kısır değil ancak sakin mizaçlı bir kedi. Sokaktan gelen de dişiydi, 2 aylık civarıydı ve evdeki kedimizin tam zıttı karakterinde. Evdeki kedimiz ne kadar sakinse bu sokaktan gelen kızımız da aksine o kadar kuduruk! :) Ama çok iyi anlaşıyorlar yine de.

[alinti] Orijinalden alıntı: neseyarali\r\n\r\n[alinti] Orijinalden alıntı: yutuf\r\n\r\n[alinti] Orijinalden alıntı: neseyarali\r\n\r\n

\r\n[/alinti]\r\n

\r\n[/alinti]\r\n

Şu anda kavga gürültü olmadıysa sakinlerse çok iyi. Demek ki alışma sürecini kolay atlatacaksınız :) Bizim evdeki kedimiz erkekti. 1 yaşındaydı ve 1 yaşına kadar yalnız yaşamıştı, kısır değil ancak sakin mizaçlı bir kedi. Sokaktan gelen de dişiydi, 2 aylık civarıydı ve evdeki kedimizin tam zıttı karakterinde. Evdeki kedimiz ne kadar sakinse bu sokaktan gelen kızımız da aksine o kadar kuduruk! :) Ama çok iyi anlaşıyorlar yine de.
\r\n[/alinti]\r\n

Kavga yok ama ikisi de birbirlerini takmıyor ayrı odalarda uyuyorlar. Postik arada peşinden gidiyor uyurken kokluyor ama kesinlikle kendisine dokundurtmuyor pati atıyor ama dokunmaya bile korkuyor postik:) En kötü böyle resmi olurlar ama ben arkadaş olmalarını çok istiyorum

[alinti] Orijinalden alıntı: yutuf\r\n\r\n[alinti] Orijinalden alıntı: neseyarali\r\n\r\n[alinti] Orijinalden alıntı: yutuf\r\n\r\n[alinti] Orijinalden alıntı: neseyarali\r\n\r\n

\r\n[/alinti]\r\n

\r\n[/alinti]\r\n

\r\n[/alinti]\r\n

Kavga yok ama ikisi de birbirlerini takmıyor ayrı odalarda uyuyorlar. Postik arada peşinden gidiyor uyurken kokluyor ama kesinlikle kendisine dokundurtmuyor pati atıyor ama dokunmaya bile korkuyor postik:) En kötü böyle resmi olurlar ama ben arkadaş olmalarını çok istiyorum
\r\n[/alinti]\r\n

Zamanla olurlar diye düşünüyorum arkadaş. Ama en kötü ihtimal dediğiniz gibi birbirleri ile kavga etmeden, birbirlerini fazla umursamadan aynı evde yaşayıp giderler...
Biraz daha birbirilerine alışsınlar, sonra siz onlara beraber oyun oynatın. Yan yana (aralarında 1 adım falan mesafe olsun) mama yedirin. Bunlar biraz daha birbirleri ile yakınlık kurmalarına yardımcı olur. Yeni sahiplendiğiniz kediniz de çok güzelmiş, güle güle büyüsünler birlikte :)