Böyle olacağını biliyorduk

Başlatan Funda imamoglu · 27 Cevap

Funda imamoglu

14 yıl önce

Gönderildi: 7 yıl önce

Gidişat böyledi. Sorumluluk nedir bılmeyen, eşya alır gibi sahiplenilen, doğurtulan, barınak ya da sokağa atılan canlar. Özellıkle Goldenlar. Moda oldu görüntüsü yeterdi. Yavrulukta çok sevimliydi. Büyüyünce neler yaşanacaktı? Tüy mü dökerdi, eşya mı kemirirdi, havlayıp ulur muydu?

İçim acıyor içim. Tüm canlar, evet sokaktakiler de dahil, barınak denilen ölüm kamplarına konulmasın. Ama fırsat verilmiyor ki... Sürekli üretim, üretim. Çiftlikler, petshoplar... En acısı da bizim gibi pet besleyenler. Ne olur bilinçlenin artık. Yazıktır, günahtır.
İşte son durumlar...

GOLDEN terrier cinsi 1 yaşındaki 'Paşa', her yıl ortalama 20 yavru dünyaya getiriyor. Köpeğin sahibi Volkan Demir de yavrular sütten kesilince tanesi 600 liradan satıyor.
Merkez Palandöken İlçesi'nde petshop sahibi Volkan Demir, işyerindeki en kıymetli hayvanın 'Paşa' olduğunu söyledi. 'Paşa'nın yılda iki kez doğum yaptığını, her doğumda ortalama 10 yavru verdiğini belirten Demir, "6 ay önce 10 yavru verdi. İşimiz gereği bunların her birini 600 liradan sattık. Paşa, bir yaşına girdiğinde ikinci doğumunu gerçekleştirdi ve 10 yavrusu oldu. Yavrular, 15 günlük olunca satacağız. 'Paşa', paşalar gibi doğuruyor biz de satıyoruz" dedi.
O 3 yasında cok guzel safkan bir golden. Onun bu hale gelmesinin birinci suclusu, cins hayvanlarini kisirlaştirmayip, ciftlestirip, yavrularini sag sola dagitan insanlar. Ikinci suclu, hayvan sahiplenen ve onu bakimsiz ac ve susuz birakanlar. Bu guzel kiz resmen aclik ve susuzluktan bu hale gelmi tek basina, yanliz kimsesiz mutsuz acilar icinde hayata kuserek öldü Hayvanlari kisirkastirmayip ciftlestirenleri, keyif ve eğlence icin hayvan sahiplenenleri, hayvanlarini terkedenleri.....siddetle kiniyorum. Bu canlara yasattiklari aci nin bin katini onlara ve sevdiklerine diliyorum ;((

almanyada bır muzede dunyanın en vahşi hayvanı sergılenıyor yazıyordu.meraklanan ınsanlar içerı gırıp bu canavarın  neye benzedıgını görmek ıstedıler ve ıcerde karsılarına bır ayna cıktı

Funda imamoglu Katıldı: 14 yıl önce

bırı 3 bacaklı dıye terk dılmıs.dıgerı terk edılınce yasadıgı travmadan kör olmus.dıgerı felçlı dıye terk edılmıs

fatoş güngör Katıldı: 13 yıl önce

her \"hangi ırkı almalıyım?\"a golden retriever cevabı gelirse sonuç bu olur,çok yazık.zaten millet hemen gaza geliyor,camekanda görüp ayy ne şirin diye.köpek alacağı yoksa da heves ediyor.ve sonra ne kadar sorunsuz,mükemmel,herkese uygun bir köpek olduğu söylenince parası neyse veriyor.aynı şeyi forumlardaki ırk tavsiyesi başlıkları da yapıyor.

birkaç yıl önce dünya kadar goldenın barınak ve sokaklara düşeceğini söylesek kimse inanmazdı.millet hangi köpeğe saplantılı hale gelse onun başını yakıyor.

Cansu Yavas Katıldı: 7 yıl önce

Ve daha 2 gun once forumda biri golden kopegimi ciftlestircem es ariyorum diye tutturdu. Biz yapmayin etmeyin cok fazla evsiz yavru var dedikce ben ciftlestircem dedi. Umarim bunlari goruyodur.

Şeyda&Mehmet Tylgl Katıldı: 8 yıl önce

Suan bizde yuva arayan 20 civarı köpek var ve 8 i golden. 5 aylıktan 10 yaşına kadar her yaşta golden var. Hepsi terkedilmiş. Kimi bir, kimi birkaç defa. Ve aklım almıyor o kadar müthişler ki nasıl terkedilebiliyorlar? O kadar komik sebepler var ki.. sevgilimden ayrıldım, kızımın oyuncagini parçaladi, tavuk kovaladı, eve çiş yaptı. Kimse de demiyor ki neden bunu yapıyor, acaba ben mi yanlış birşey yapıyorum.. kendilerini savunamadiklari için onlar suçlu hep :/

cansu smsk Katıldı: 9 yıl önce

yaz sonu arkadaşımın vefaat eden köpeğini tuzla barınağındaki köpek mezarlığına gömmeye gittik. gidenler bilir, mezarlık için köpeklerin arasından geçmek gerekiyor. girişte solda dev gibi oda boyutunda bir kafes sadece golden ve labrador retriever doluydu. hepsi de tarçın ya da şarap rengiydi. inanamadım!!!! 

Buğra N. Katıldı: 7 yıl önce

Ne yazık ki bu sıkıntı kısa vadede kişisel bilinçlenmeyle çözülemez. Evet uzun vadede bir çözüm için kişilerin bilinçlenmesi gerekir ama insanın doğasındaki bencillik %100 bilinçlenmeye müsade etmeyecektir.

Peki çözüm nedir? İdeal bir devlette, öncelikle hayvan satışı yapan tüm ticari işletmelerin legalliğinin kontrolü yapılmalı, çiftleştirilecek hayvanların ve sonrasında doğacak yavruların her türlü bakım şartlarının (beslenme, ortam, vs.) gerektiği gibi olması sağlanmalıdır. Satış sırasında da satınalan kişinin kimlik bilgileri alınarak düzenli periyodlarla takibinin yapılması gereklidir. Takip sırasında bir hayvanın satınalan kişide olmadığı belirlendiğinde de cezai yaptırımlar uygulanmalıdır.

Ülkemizde bu yazdıklarımın çok uzun yıllar olmayacağı düşünüldüğünde, gerçekten bilinçlenmiş olan azınlıktaki insanların mümkün olduğunca çevresini bilinçlendirmesi ve sokak hayvanları için elinden geleni yapması yapılacak tek şeydir.

Not: Çok fazla bilinç yazmışım. Ama bilinç iyidir. Evet :)

Katıldı: 51 yıl önce

köpek alacak olanlar önce barınakları gezsin ondan sonra secereli olsun , damızlık olsun , yok tea cup olsun desin.

GOLDEN terrier cinsi 1 yaşındaki 'Paşa', her yıl ortalama 20 yavru dünyaya getiriyor. Köpeğin sahibi Volkan Demir de yavrular sütten kesilince tanesi 600 liradan satıyor.
Merkez Palandöken İlçesi'nde petshop sahibi Volkan Demir, işyerindeki en kıymetli hayvanın 'Paşa' olduğunu söyledi. 'Paşa'nın yılda iki kez doğum yaptığını, her doğumda ortalama 10 yavru verdiğini belirten Demir, \"6 ay önce 10 yavru verdi. İşimiz gereği bunların her birini 600 liradan sattık. Paşa, bir yaşına girdiğinde ikinci doğumunu gerçekleştirdi ve 10 yavrusu oldu. Yavrular, 15 günlük olunca satacağız. 'Paşa', paşalar gibi doğuruyor biz de satıyoruz\" dedi.

O 3 yasında cok guzel safkan bir golden. Onun bu hale gelmesinin birinci suclusu, cins hayvanlarini kisirlaştirmayip, ciftlestirip, yavrularini sag sola dagitan insanlar. Ikinci suclu, hayvan sahiplenen ve onu bakimsiz ac ve susuz birakanlar. Bu guzel kiz resmen aclik ve susuzluktan bu hale gelmi tek basina, yanliz kimsesiz mutsuz acilar icinde hayata kuserek öldü Hayvanlari kisirkastirmayip ciftlestirenleri, keyif ve eğlence icin hayvan sahiplenenleri, hayvanlarini terkedenleri.....siddetle kiniyorum. Bu canlara yasattiklari aci nin bin katini onlara ve sevdiklerine diliyorum ;((
Bu golden boyle bir hayati haketmedi. Yavrum cok mutsuz öldu. Cok aci cekti.

almanyada bır muzede dunyanın en vahşi hayvanı sergılenıyor yazıyordu.meraklanan ınsanlar içerı gırıp bu canavarın  neye benzedıgını görmek ıstedıler ve ıcerde karsılarına bır ayna cıktı