Kedime eş almalı mıyım?

Başlatan İsmet Bahadır · 13 Cevap

İsmet Bahadır

6 yıl önce

Gönderildi: 6 yıl önce
Herkese merhaba,

4 aydan uzun bir süredir şirin mi şirin bir iran kedisiyle birlikte yaşıyoruz. Kendisini o kadar çok seviyoruz ki yaptığı tüm yaramazlıklara rağmen kendisine kızamıyoruz. Sanırım herkes buna benzer durumlar yaşıyordur :) Sormak istediğim bazı şeyler var, uzmanlara danışmadan kendi kafama göre iş yapmak istemedim. Sorularım şöyle:

1) Erkek kediler için çiftleşme ne zaman başlar? 7-8 ay diye duymuştum ama emin olamadım. Belirtiler nelerdir?
2) Kedimi hiç çiftleşmeden kısırlaştırsam ona iyilik mi yapmış olurum kötülük mü?
3) Erkek kediler çiftleşme dönemlerinde çok pis koku yayarmış. Her kedi için geçerli mi bu? Çiftleşse bile o kokuyu yaymaya devam eder mi?
4) Eşimle bebek istiyor ve deniyoruz. Doktorumuz kedi sorun değil dedi ama tüp bebek filan olursa hassas bir dönem geçireceğiz. Bu dönemde evde ikinci bir kedi ve muhtemel kedi yavruları aşıları tam olsa bile sorun çıkartır mı?
5) Eve kedi alma ihtimali gerçekleşmezse ona eş bulma niyetim var. Siz ne önerirsiniz?

Sorularıma cevap vereceklere şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla,

- İsmet

Katıldı: 51 yıl önce

Bildigim birkac seyi anlatayim kediler sanirim 7-8 aylikken giriyorlar ve ciftlesme istekleri basliyor ama degisebilir bu benim kedim 5 aylikken girdi :)
Kisirlastirin bizim vet 1 yasinda oneriyor .
Bir bebek bekliyorsaniz , esiniz diskiyla temas etmesin , kedinin parazit tedavileri 2 ayda bir yapilsin yeter.
Ciftlesse bile BAZI erkek kediler koku birakmaya devam ediyor:)
Tabi ki ona es de alabilirsiniz :) disi olmasi daha mantikli olur :) ama kisirlastirilmis tabi ki)

İsmet Bahadır Katıldı: 6 yıl önce

Orijinalden alıntı: yorkshia

Bildigim birkac seyi anlatayim kediler sanirim 7-8 aylikken giriyorlar ve ciftlesme istekleri basliyor ama degisebilir bu benim kedim 5 aylikken girdi :)
Kisirlastirin bizim vet 1 yasinda oneriyor .
Bir bebek bekliyorsaniz , esiniz diskiyla temas etmesin , kedinin parazit tedavileri 2 ayda bir yapilsin yeter.
Ciftlesse bile BAZI erkek kediler koku birakmaya devam ediyor:)
Tabi ki ona es de alabilirsiniz :) disi olmasi daha mantikli olur :) ama kisirlastirilmis tabi ki)

Bilgiler için teşekkür ederim :) henüz bebek yok ama düşündüğümüz için ben de her ihtimali göz önünde bulundurmaliyim haliyle. Doktorumuz da sizin dediklerinizi dedi, yani aşıları tam olmalı ve toksoplazma'dan korunması için dışkı 'dan uzak durmalı imiş.

Şu an hala kararsızım, hiç beklemeden kısırlaştırmam mı gerek, bir başkasının kızıyla ciftlestirmem mi gerek yoksa ona dişi bir es mi almam gerek bilmiyorum :( Hangisini yaparsam yavruma en doğrusunu yapmış olurum acaba?

Mesela eve dişi kedi alsam sürekli çiftleşmemeleri için ne yapmam lazım hiç bilmiyorum :) o yüzden tavsiyede bulunan olursa çok sevinirim. Bu arada eşten kastım kısır olmayan dişi bir kedi idi, oyun arkadaşı değil :)

Oya Caymaz Katıldı: 6 yıl önce

Kedinizi çiftleştirmekle veya ona bir eş almakla koku bırakma sorununu çözemezsiniz. Kısırlaştıracaksanız, kediniz şu anda en doğru zamanda. Hiç vakit kaybetmeyin.

Orijinalden alıntı: oyaninzillisi

Kedinizi çiftleştirmekle veya ona bir eş almakla koku bırakma sorununu çözemezsiniz. Kısırlaştıracaksanız, kediniz şu anda en doğru zamanda. Hiç vakit kaybetmeyin.

Cevabınız için teşekkür ederim. Bu durumda koku problemi kedim kısır olmadığı sürece olacak.

Peki koku problemini bir kenara bırakırsak, sizce kedimi hiç çiftleşmeden kısırlaştırmak onun için iyi mi olur yoksa kötü mü? Yani bu konuda sırf koku oluyor diye bencil davranmak istemiyorum. Kedim için en iyisi neyse o olsun istiyorum. Ne önerirsiniz?

Ezgi Gökşen Katıldı: 6 yıl önce

Kısırlaştırmanın hiçbir zararı yok, 6 aylıktan itibaren kısırlaştırılabilir. Kızgınlık dönemi idrar bırakma, koku bırakma vs kaybolur, birçok potansiyel hastalığı önler, ayrıca kızgınlık döneminde evden kaçma kaybolma gibi huyları da kaybolur. Bir kedi daha isterseniz, bakma imkanınız varsa sahiplenin. Onu da kısırlaştırın. Sokakta bunca hayvan varken hala yavrulamaları doğru değil. Kısırlaştırmak kedinizden bir şey eksiltmeyecek korkmayın, aksine ömrüne ömür katacak.

Orijinalden alıntı: ezgigoksen Kısırlaştırmanın hiçbir zararı yok, 6 aylıktan itibaren kısırlaştırılabilir. Kızgınlık dönemi idrar bırakma, koku bırakma vs kaybolur, birçok potansiyel hastalığı önler, ayrıca kızgınlık döneminde evden kaçma kaybolma gibi huyları da kaybolur. Bir kedi daha isterseniz, bakma imkanınız varsa sahiplenin. Onu da kısırlaştırın. Sokakta bunca hayvan varken hala yavrulamaları doğru değil. Kısırlaştırmak kedinizden bir şey eksiltmeyecek korkmayın, aksine ömrüne ömür katacak.

Merak ettiğim şey buydu teşekkür ederim.

Aslında cins bir kedi olduğundan ve etrafımda sahiplenmek isteyen birçok kişi olduğundan hem kedim çiftleşsin hem de arkadaşlarıma yavru hediye edeyim diye çiftleştirmek istiyordum ama anladığım kadarıyla en doğru karar kedimi kısırlaştırmak olacak.

Merak ettiğim son bir şey daha var. Koku konusunu kapadım, çiftleşse bile koku yaymaya devam edecekmiş (gerçi her kedi koku yaymayabiliyor dendi ama), dolayısıyla kokuya tek çözüm kısırlaştırma. Kokuyu bir kenara bırakırsak, iki kısır olmayan kediyi evde beslersem, 3 ayda bir çiftleşmesine nasıl engel olabilirim.

Bir de bu bahsedilen koku dayanılmayacak kadar kötü bir koku mu ve sürekli oluyor mu? Mesela ben sokakta arabanın çarptığı bir erkek kediyi eve almıştım, nasıl iğrenç bir kokusu vardı anlatamam. Evden taşındım, 1 gün sonra anahtar teslimine gittim, ev hala çok kötü kokuyordu :) Bu bahsedilen meşhur koku buna benzer bir şey mi?

- İsmet

Bilinçli olmaya çalışmanızı anlıyorum ama internetten hiçbir şey okumadan direkt buradan soru sormanız çok yanlış, çünkü bunlar her yerde yazan konular. Bir kere, o kediyi kızgınlık dönemi bittikten sonra kısırlaştıracaksınız. 5 aylık civarında ergenliğe girecek, sonraki aylarda kızgınlık belirtileri başlayacak. Erkek kedilerde en sağlıklı dönem 1 yaşından sonradır, gelişimini tamamlayabilmesi için 1 yaşına girmesini beklemeniz daha doğru olur, hem de bu arada o çok merak ettiğiniz kokuyu tatmış, denemiş ve tecrübe etmiş olursunuz. Çiftleştirme mevzularına girmeyin, yavru istiyorum demeyin, başkalarına eşantiyon niyetine vereceğim de demeyin. Canlı o, kendi çapında bir birey ve benliğiyle var olan duygusal bir varlık. Bu kadar çevrenin etkisinde kalmayın. Yanına arkadaş istiyorsanız da ya zamanı gelince olur ya da ücretsiz bir şekilde sahiplenirsiniz. Yanlış anlamış olduğunuz bir konu var. 1 kez çiftleşen kediler, sonrasında kısırlaştırılsa bile yalancı kızgınlığa girebiliyor. Kendilerini içgüdüsel olarak kızgınlık döneminde zannedebiliyor ve bunun belirtilerini gösterebiliyor. Oyun oynamaya gerek yok. Burada hiçbir akıl size çiftleştirmeyi savunmaz.

Herkese tekrar merhaba,

Uzun araştırmalarım ve kedim için en iyisinin bu olduğunu düşünmemin sonucunda geçtiğimiz hafta (8 aylık civarı) kedimi kısırlaştırdım. Hazır narkoz almışken, kış traşı da yaptırdım. Şu anda tam bir sümbül ağa modunda evde dolanmakta :) Psikolojisi pek bozulmuş gibi görünmüyor. Hatta tüyleri kısaldığı için rahatlamış bile olabilir. İlk başta gözüme yabancı bir kedi gibi geliyorken, şu anda yumuşacık tüyleriyle kuzu gibi sokulması yüzünden çok alıştım. Önceleri bir daha asla kestirmem diyordum ama giderek fikir değiştiriyorum. Bakalım ne olacak.

Bu süreçte destek olan herkese teşekkür ederim.

Saygılarımla,

- İsmet

Herkese merhaba,

Konu kirliliği olmasın diye buradan devam edeyim diye düşündüm.

Bildiğiniz üzere kedimi kısırlaştırdım. Normalde royal canın persian kitten alıyordum. Kedim kisirlastigi için veteriner rc neutered young male önerdi, ben ise rc sterilized 37 aldım. Bir yanlış yapmamak adına size danışmak istedim. Mamayı henüz acmadigim için değiştirebilirim.

Ne önerirsiniz

Selamlar

Orijinalden alıntı: iso9001

Herkese merhaba,

Konu kirliliği olmasın diye buradan devam edeyim diye düşündüm.

Bildiğiniz üzere kedimi kısırlaştırdım. Normalde royal canın persian kitten alıyordum. Kedim kisirlastigi için veteriner rc neutered young male önerdi, ben ise rc sterilized 37 aldım. Bir yanlış yapmamak adına size danışmak istedim. Mamayı henüz acmadigim için değiştirebilirim.

Ne önerirsiniz

Selamlar

Size kediniz 1 yaşından küçük olduğu için  rc young male ' i önermiş veterineriniz. Ama sterilized 37 de( 1-7 yaş arası) kullanabilirsiniz bir sıkıntı oluşturmaz.

6. aydan sonra yetişkin kedi mamalarını tüketmelerinde bir sakınca yok, sindirim ya da beslenme açısından. Tek dikkat etmeniz gereken kısır kedi maması kullanmanız.  Ve mama geçişini ani yapmamanız. Hayırlı geceler