Köpeğimi nasıl sosyallestirebilirim?

Başlatan Figen Gül · 11 Cevap

Figen Gül

3 yıl önce

Gönderildi: 3 yıl önce
Arkadaşlar öncelikle merhaba. benim bir malta terrierim var 3 yasında. köpeğim gelene gecene balkondan havlıyor. Dogdugundan beri böyle huyu hic değişmedi. bagırıyorum hayır diyorum hala havlıyor. gürültüden nefret ediyor sokaktan kimse geçmesin kimse konuşmasın istiyor. Ayrıca dısarı cıkardıgımda da diğer köpeklerle hic anlasamıyor hırlıyor bu yüzden hic arkadası yok.. cok üzülüyorum köpeğim icin. sizce nasıl bir yol izleyebilirim? :((

Emre Celik Katıldı: 3 yıl önce

Komşumuzda da sizin cinsten canlar var ve benim oğlanla da hiç anlaşamıyorlar.. Fakat kendi cinsinden arkadaşları geliyor bazen, onlarla pek sorun yaşamıyorlar, oyunlar oynuyorlar koşuyorlar felan.. Sizin köpeğinizin yanına o cinsten yaşına yakın yaşta bir canla zaman geçirmeyi denediniz mi ? Mesela önce tanıştırın, tasmayı kısa tutun bırakın havlıyacaksa havlasın, koklasınlar birbirlerini.. İnsanlara karşı tutumu nasıl ?

Figen Gül Katıldı: 3 yıl önce

Kendi cinsinden hic köpek yok cevremde malesef :( ama arkadasımda cavalier king charles yavrusu var onunla anlasıyorlar gidiyor kokluyor ciftlesmek istiyor hatta. ama disi havlayıp üstüne dogru gelince kaçıyor kıstırınca da hırlıyor ısırıcak diye korkuyorum. insanlara karsı tutumuna gelirsek erkeklerden nefret ediyor sadece tanıdıgı erkeklere karsı tutumu iyi (babam kuzenlerim vs) bayanlara karsı gayet iyi cocuklardan nefret ediyor eve de misafir gelince cok havlıyor ama 10 15 dakika sonra alısıyor hep yanımda oturuyor

Emre Celik Katıldı: 3 yıl önce

Bu king charles cinslerinde karşı tarafı etkileyen birşey olduğunu düşünmeye başladım :) Lakin benim oğlanında tek anlaşabildiği kendinden 6.5ay büyük (11aylık) bir king charles.. :) Sizin sözünüzü dinlemiyor mu bu havlama durumunda ? Hayır nedir biliyor mu ? Bu konuda alıştırmalar yapabilirsiniz evladınızla.. Her gün bir arkadaşınızı onunla tanıştırın mesela, yeni insanlar tanıdıkça diğer insanlara karşı önyargısı da değişebilir.. Daha önce insanlarla ilgili bir tramva yaşamış olma ihtimali var mı ?

Orijinalden alıntı: loverpirate

Bu king charles cinslerinde karşı tarafı etkileyen birşey olduğunu düşünmeye başladım :) Lakin benim oğlanında tek anlaşabildiği kendinden 6.5ay büyük (11aylık) bir king charles.. :) Sizin sözünüzü dinlemiyor mu bu havlama durumunda ? Hayır nedir biliyor mu ? Bu konuda alıştırmalar yapabilirsiniz evladınızla.. Her gün bir arkadaşınızı onunla tanıştırın mesela, yeni insanlar tanıdıkça diğer insanlara karşı önyargısı da değişebilir.. Daha önce insanlarla ilgili bir tramva yaşamış olma ihtimali var mı ?

Hayırı gayet iyi biliyor havlama olayı dısında hayır dedigimde yaptıgı seyi bırakıyor. ama havlarken sokaktan biri geçerken dinlemiyor. insanlardan da tramva almadıgına eminim cünkü sütten kesilir kesilmez aldım onu :) o cavalier cinsi olan cocukla da bugün anlasamadılar o oyun oynamak istiyor benimki deli gibi hırlaya hırlaya havlıyor .. birbirlerine zarar vericekler diye cok korkuyorum :(

Efe Yeşil Efe yesil Katıldı: 3 yıl önce

Bence daha fazla ilgilenmelisiniz ve daha fazla dışarıya cıkarmalısınız.Yavru köpeklere ciddi saldıracağını düşünmüyorum.Yavru bi köpek varsa onunla arkadaş yapabilirsiniz

Orijinalden alıntı: tom01

Bence daha fazla ilgilenmelisiniz ve daha fazla dışarıya cıkarmalısınız.Yavru köpeklere ciddi saldıracağını düşünmüyorum.Yavru bi köpek varsa onunla arkadaş yapabilirsiniz

İşte var arkadaşımda cavalier cinsi 2 bucuk aylık yavru. Ama anlasamıyor yavru oyun oynamak istiyor üstüne kosuyor benimki hırlaya hırlaya havlıyor :(

fatih ermiş Katıldı: 4 yıl önce

terrier cinsleri fazlasıyla hırçın olabiliyor ne yazık ki(
kız arkadaşımın köpeği de maltese idi, Bella'yla ilk tanışacaklarında çok sorun yaşamıştı.
biz ilk önce onları serbest bıraktık, oynamalarına izin verdik kavga çıkmadıkça müdahale etmedik, hırlamalarına, hafif dalaşmalarına ses etmedik, sanırım ilk önce köpek sahibinin sakin olması gerekiyor şu an çok iyi anlaşıyorlar

gamze çakı Katıldı: 3 yıl önce

köpeğinizi başka bir köpekle aynı odada (tabi ki gözaltında ve 2 köpekte tasmalı olarak) tutarken köpeğinize, köpeğinizin en sevdiği mamalardan, yiyeceklerden ödüllerden verin. yada köpeğinizin mama saatlerini başka bir köpekle aynı odada olduğu saatlere denk getirin. başka bir köpekle her bir araya gelişinde ödüle boğun kısacası :) aynı şekilde sevmediği bir insana (veya gelen misafire) da köpeğinize ödüller vermesini vs. isteyin. güvenlik açısından küçük çocuklara köpeğinize uzaktan ödül mamasını atmasını isteyebilirsiniz.  sabırlı ve tutumlu davranışınızın da yardımıyla sorununuzun çözüleceğine eminim. animal planet kanalındaki bir programda bu yöntem uzun süre köpek dövüşlerinde kullanılmış ve köpeklerden nefret eden bir köpeğe uygulanmıştı. ve köpek başka bir köpeği olan bir aileye sahiplendirilmişti :)

Orijinalden alıntı: gmzckrc

köpeğinizi başka bir köpekle aynı odada (tabi ki gözaltında ve 2 köpekte tasmalı olarak) tutarken köpeğinize, köpeğinizin en sevdiği mamalardan, yiyeceklerden ödüllerden verin. yada köpeğinizin mama saatlerini başka bir köpekle aynı odada olduğu saatlere denk getirin. başka bir köpekle her bir araya gelişinde ödüle boğun kısacası :) aynı şekilde sevmediği bir insana (veya gelen misafire) da köpeğinize ödüller vermesini vs. isteyin. güvenlik açısından küçük çocuklara köpeğinize uzaktan ödül mamasını atmasını isteyebilirsiniz.  sabırlı ve tutumlu davranışınızın da yardımıyla sorununuzun çözüleceğine eminim. animal planet kanalındaki bir programda bu yöntem uzun süre köpek dövüşlerinde kullanılmış ve köpeklerden nefret eden bir köpeğe uygulanmıştı. ve köpek başka bir köpeği olan bir aileye sahiplendirilmişti :)

Yorumunuza bayıldım :) dediklerinizi deneyeceğim umarım ise yarar.. cok tesekkür ederim fikirleriniz için cok iyi oldu bunları öğrendiğim :)

Orijinalden alıntı: rumpelstiltskin

terrier cinsleri fazlasıyla hırçın olabiliyor ne yazık ki(
kız arkadaşımın köpeği de maltese idi, Bella'yla ilk tanışacaklarında çok sorun yaşamıştı.
biz ilk önce onları serbest bıraktık, oynamalarına izin verdik kavga çıkmadıkça müdahale etmedik, hırlamalarına, hafif dalaşmalarına ses etmedik, sanırım ilk önce köpek sahibinin sakin olması gerekiyor şu an çok iyi anlaşıyorlar

Haklı olabilirsiniz evet ama o hırlamaya baslayınca ben otomatik olarak panik yapıyorum..