Tuvalet eğitimi?

Merhaba herkese Bozo genelde kakası geldiğinde koşturup koridora yapıyordu.. bazen pedine bazende taşa.. henüz tam randımanlı değil :) Çişini de kakasını da pedi dışında yaptığında sadece hayır diyoruz.. bir kere bile koklatıp dövme vs gibi bir durumumuz olmadı.. ki öyle bir şeyi zaten yapmam.. Fakat dünden beri kakasını balkon kapısının önüne yapıyor? Perdenin ve koltuğun arkasına geçiyor gizli gizli kaka yapıyor.. Bunun nedeni ne olabilir? Eve yapmak istemiyor desem, eve de yapıyor.. Pedini oraya koyayım desem, çok dar bir alan takibi zor.. Bu arada ne zaman pedine çiş ya da kaka yapsa mutlaka ödül veriyoruz seviyoruz aferim diyoruz.. Hazır konu açmışken bir şey daha sormak istiyorum.. Çişinin geldiğini haber vermesini nasıl öğretebilirim? Bozo geceleri kafesinde yatıyor.. eğer onu uyanmış yakalarsam kafesinden çıkartıp çiş yaptırıyorum ama yakalayamazsam kafesinde yatağına yapıyor.. ve hala geceleri deliksiz uyuymuyoruz.. bu normal mi? 3-4 saatte bir kalkıyor.. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim

Tuvalet eğitimi? için cevaplar :

Mahsum Ç. 7 yıl önce

Gözlemlediğim bişeyi sizede belirtmek istiyorum bizim şilada göz önünde tuvalet yapmayı pek sevmiyor ciddi ciddi utanıyor gibi hatta benım ev 1+0 olduğundan çiş pedi mutfakta ben başındayken çok çok sıkışmadı ise yapmamayı tercih etmiyor genelde.

2. olarak iste yine şila yattığı yere kaka çiş yapmıyor bunuda şurdan biliyorum nezamanki o çiş pedine yatarsa ozaman sağa sola çiş yapıyor. Yani imkan var mı bilmiyorum ama kafes alanı biraz geniş olmalı ve mutlaka ama mutlaka eğer yatağına yapıyorsa yatağı yıkmalısınız ama sabun veya amonyaklı bişeyle yıkmayın . Kafes alanı geniş olduğunu varsayarak yemekten 10 15 dk iiçinde kafese koyun taki kakasını yapana kadar takip edin ve pedine yapmasını sağlattırın bizimki çiş kaka sı gelince mevlana gibi döner kendi etrafında  yeri koklar ve yapar maks 10 - 15 sn lik zaman oluyor müdahele etmek için.

Çişi kakası gelince havlama işi nasıl öğretilir bakmak lazım hiç bir fikrim yok.

Ayse U. 7 yıl önce

Orijinalden alıntı: mc1963 Gözlemlediğim bişeyi sizede belirtmek istiyorum bizim şilada göz önünde tuvalet yapmayı pek sevmiyor ciddi ciddi utanıyor gibi hatta benım ev 1+0 olduğundan çiş pedi mutfakta ben başındayken çok çok sıkışmadı ise yapmamayı tercih etmiyor genelde.

2. olarak iste yine şila yattığı yere kaka çiş yapmıyor bunuda şurdan biliyorum nezamanki o çiş pedine yatarsa ozaman sağa sola çiş yapıyor. Yani imkan var mı bilmiyorum ama kafes alanı biraz geniş olmalı ve mutlaka ama mutlaka eğer yatağına yapıyorsa yatağı yıkmalısınız ama sabun veya amonyaklı bişeyle yıkmayın . Kafes alanı geniş olduğunu varsayarak yemekten 10 15 dk iiçinde kafese koyun taki kakasını yapana kadar takip edin ve pedine yapmasını sağlattırın bizimki çiş kaka sı gelince mevlana gibi döner kendi etrafında  yeri koklar ve yapar maks 10 - 15 sn lik zaman oluyor müdahele etmek için.

Çişi kakası gelince havlama işi nasıl öğretilir bakmak lazım hiç bir fikrim yok.

Bozo'da kaka yaparken dört dönüyor.. ben hemen fark ediyorum pedine götürüyorum aslında ama bu ikidir hiç çaktırmıyor.. ayrıca bozo'da kaka yaparken ses duyarsa ya da ani bir hareket yapılırsa bırakıveriyor.. o yüzden o kaka yaparken biz son derece sessiz ve hareketsiz bir şekilde onu bekliyoruz :) ben genelde çiş ya da kaka yaparken yanında oluyorum.. çiş yaparken çiş, kaka yaparken kaka diyorum.. komut gibi olsun diye :) Bozo'da bazen çiş yapsın diye götürdüğüm çişli pedine gidiyor yatıyor.. kafesi maalesef öyle büyük değil.. eğitim verebileceğim de bir odamız yok.. zaten halı falanda kalmadı evde, hepsini kaldırdık.. çok arada gidip kendi yapıyor pedine çişinide kakasınıda ama milyonda bir :)) pedin yanından geçip ilerisine yapıyor..

Gizem S. 7 yıl önce

Öncelikle bir ped mi var çiş ve kaka için? Köpekler ikisini aynı yere yapmıyorlar. Bir de Gofret de ben bakmazken yapıyor gözümü dikersem üstüne yapmıyor. Havlama değil de mesela çişi geldiğini anladığınızda kapının üstündeki anahtarı şıngırdatın öyle çiş pedine götürün bu şekilde alışıp çiş yapacağı zaman öyle yapabilir

Mahsum Ç. 7 yıl önce

Mümkün oldukça kuru yere yapıyorlar ben kakasını yaptıktan sonra biraz sertleşmesini bekleyıp kakayı alıyorum pedin üstünden, ortalama bizimki 3 veya 4 kere kaka yapıyor. Ses olayı bizdede var mevcut sesten etkılenmez ama kapı çalar aprtman kapısından ses gelirse tam bitirmeden kalkıyor hemen.

Mümkünse kafes alanının resmini buraya eklermisiniz neler yapılabiliceğine bakalım.

Orijinalden alıntı: gofretjedi Öncelikle bir ped mi var çiş ve kaka için? Köpekler ikisini aynı yere yapmıyorlar. Bir de Gofret de ben bakmazken yapıyor gözümü dikersem üstüne yapmıyor. Havlama değil de mesela çişi geldiğini anladığınızda kapının üstündeki anahtarı şıngırdatın öyle çiş pedine götürün bu şekilde alışıp çiş yapacağı zaman öyle yapabilir

Ayse U. 7 yıl önce

Orijinalden alıntı: gofretjedi Öncelikle bir ped mi var çiş ve kaka için? Köpekler ikisini aynı yere yapmıyorlar. Bir de Gofret de ben bakmazken yapıyor gözümü dikersem üstüne yapmıyor. Havlama değil de mesela çişi geldiğini anladığınızda kapının üstündeki anahtarı şıngırdatın öyle çiş pedine götürün bu şekilde alışıp çiş yapacağı zaman öyle yapabilir

Aslında iki tane pedi var.. birbirine çapraz duruyor.. birini kakası için koydum ama oraya da çiş yapıyor arada ama kakasınıda yapıyor çişli pede.. bizimki biraz garip :) Ben çişi geldiğinde pede götürüp, başında çiş çiş çiş diyorum.. kakasında da aynı şekilde.. pedine yapmasa bile, yeterki gördüğüm bir yere yapsın mantığı ile, yaparken hiç rahatını bozmuyorum ve uzaktan kaka kaka kaka diyorum, aferim diyorum ama ödül vermiyorum koridora yaptığı için.. ama pedine yaparsa hem aferim hem ödül kapıyor.. ama tabi gözüm sürekli üzerinde olamıyor.. o olamadığı zamanlarda da sağa sola yapıyor.. Bana garip gelen ve dikkatimi çeken, kakayı kapı önüne ve gizli yapmasaydı ama bugün hiç oraya yapmadı mesela.. yine koridoru tercih etti :)

Gizem S. 7 yıl önce

Demek ki oraya gizli bir yer dşye değil öylesine yaptı. Ya sizin bozo ile ilgili sorunlarınıza bakıyorum hep çiş kaka :) sanırım çalışmıyorsunuz onunla berabersiniz tüm gün. Gözlemlemeniz lazım çok zor çok yorucu evet ama gözlemlemedikçe bir an gözden kaçırdıkça kaza kaçınılmaz oluyor. Yavru daha tutamıyor zaten. Ped bir odada mı var yoksa her odada var mı? Her odayı ona açıyorsanız her odaya ped koymalısınız bence. Biz Gofret e her odayı açmadık henüz çünkü kazalar hala olabilir 5.5 aylık ama bugün tuvalet için dışarı çıkarken apartman merdivenlerine bırakıverdi mesela. Bir odada tutun onu. Siz mesela yemek yapacaksınız temizlik vs yapacaksınız ya da dışarı çıkacaksınız onu küçük bir odaya koyun halı olmasın tabi ki. Pede de çişini kakasını sürün kokuyu alsın. Yani yapacak başka bir şey yok gibi. Gözlemeklemek dışında. Gofret öğlen uyurken onu balkona koyuyorum kapalı bir balkonumuz var oda gibi çok geniş öğlenleri kakasını çişini kontrol edebilmek içib orada uyur. Mesela öğlen uykusu 2 saat sürüyor 2 saatte bir kalkıyor evdeysem oyun oynuyoruz terasa çıkıp. Saate bakıyorum 1.5 saat olduktan sonra her 3 4 dk da bir kontrol ediyorum ki yapmadan yakalayayım diye. Çok çok yorucu farkındayım ama elimizden gelen başka bir çözüm yok. Bebekler bile 2 3 yaşına kadar bezleniyorken dostlarımız için 7 8 ay bekleyeceğiz gibi görünüyor :) Çok uzun olmuş kusuruma bakmayın çiş kaka olayı beni de çok geriyor.

Ayse U. 7 yıl önce

Orijinalden alıntı: gofretjedi Demek ki oraya gizli bir yer dşye değil öylesine yaptı. Ya sizin bozo ile ilgili sorunlarınıza bakıyorum hep çiş kaka :) sanırım çalışmıyorsunuz onunla berabersiniz tüm gün. Gözlemlemeniz lazım çok zor çok yorucu evet ama gözlemlemedikçe bir an gözden kaçırdıkça kaza kaçınılmaz oluyor. Yavru daha tutamıyor zaten. Ped bir odada mı var yoksa her odada var mı? Her odayı ona açıyorsanız her odaya ped koymalısınız bence. Biz Gofret e her odayı açmadık henüz çünkü kazalar hala olabilir 5.5 aylık ama bugün tuvalet için dışarı çıkarken apartman merdivenlerine bırakıverdi mesela. Bir odada tutun onu. Siz mesela yemek yapacaksınız temizlik vs yapacaksınız ya da dışarı çıkacaksınız onu küçük bir odaya koyun halı olmasın tabi ki. Pede de çişini kakasını sürün kokuyu alsın. Yani yapacak başka bir şey yok gibi. Gözlemeklemek dışında. Gofret öğlen uyurken onu balkona koyuyorum kapalı bir balkonumuz var oda gibi çok geniş öğlenleri kakasını çişini kontrol edebilmek içib orada uyur. Mesela öğlen uykusu 2 saat sürüyor 2 saatte bir kalkıyor evdeysem oyun oynuyoruz terasa çıkıp. Saate bakıyorum 1.5 saat olduktan sonra her 3 4 dk da bir kontrol ediyorum ki yapmadan yakalayayım diye. Çok çok yorucu farkındayım ama elimizden gelen başka bir çözüm yok. Bebekler bile 2 3 yaşına kadar bezleniyorken dostlarımız için 7 8 ay bekleyeceğiz gibi görünüyor :) Çok uzun olmuş kusuruma bakmayın çiş kaka olayı beni de çok geriyor.

Evet çalışmadığım için bütün günümüz beraber geçiyor :) ve sürekli tepesindeyim :) Kazalar açısından artık sorun yok.. yani kazaları kabullendim :) dert etmiyorum.. benim anlamadığım bozonun ne çiş ne de kaka için belli bir noktasının olmaması.. kendine bir yer belirlese, neresi olursa hiç sorun değil, yeterki bir yeri olsun.. o yok henüz.. Biz evi geldiği gün açtık bozo'ya birazda orada hata ettik.. çok ağlıyordu ilk günler kıyamadık.. hep kucağımıza aldık, hep koltuğa aldık vs.. bizimde kapalı bir balkonumuz var büyük.. ben genelde gündüz bir yerlere gideceksem onu uyutup oraya koyuyorum.. 2-3 saat uyuyor orada.. ya da evde çok işim varsa yine oraya koyuyorum.. oraya da ped koyuyorum aslında ama yinede o bir şekilde taşı seçiyor.. Şuan evin hiç bir yerinde halı kalmadı mesela. Hepsini kaldırdık.. bozo'nun tuvaletine şu sebepten kafayı taktım :) ben daha önce labrador beslemiştim ve onun tuvalet eğitiminde hiç böyle şeyler yaşamamıştık.. yok halı kalksın yok 50 tane yerde ped olsun gibi.. çok çabuk atlatmıştık bu evreyi onunla.. hatta balkona bile alıştırmıştım.. gelirdi balkon kapısının önüne havlardı bir kere, açardık kapıyı çıkar yapar geri gelirdi.. o herşeyi kendi kendine yapmıştı vallaha :) O yüzden şimdi kafam çok karışık.. o zaman neyi doğru yaptım, şimdi hatam ne onu bulmaya çalışıyorum..

Gizem S. 7 yıl önce

Orijinalden alıntı: bozo3535 Evet çalışmadığım için bütün günümüz beraber geçiyor :) ve sürekli tepesindeyim :) Kazalar açısından artık sorun yok.. yani kazaları kabullendim :) dert etmiyorum.. benim anlamadığım bozonun ne çiş ne de kaka için belli bir noktasının olmaması.. kendine bir yer belirlese, neresi olursa hiç sorun değil, yeterki bir yeri olsun.. o yok henüz.. Biz evi geldiği gün açtık bozo'ya birazda orada hata ettik.. çok ağlıyordu ilk günler kıyamadık.. hep kucağımıza aldık, hep koltuğa aldık vs.. bizimde kapalı bir balkonumuz var büyük.. ben genelde gündüz bir yerlere gideceksem onu uyutup oraya koyuyorum.. 2-3 saat uyuyor orada.. ya da evde çok işim varsa yine oraya koyuyorum.. oraya da ped koyuyorum aslında ama yinede o bir şekilde taşı seçiyor.. Şuan evin hiç bir yerinde halı kalmadı mesela. Hepsini kaldırdık.. bozo'nun tuvaletine şu sebepten kafayı taktım :) ben daha önce labrador beslemiştim ve onun tuvalet eğitiminde hiç böyle şeyler yaşamamıştık.. yok halı kalksın yok 50 tane yerde ped olsun gibi.. çok çabuk atlatmıştık bu evreyi onunla.. hatta balkona bile alıştırmıştım.. gelirdi balkon kapısının önüne havlardı bir kere, açardık kapıyı çıkar yapar geri gelirdi.. o herşeyi kendi kendine yapmıştı vallaha :) O yüzden şimdi kafam çok karışık.. o zaman neyi doğru yaptım, şimdi hatam ne onu bulmaya çalışıyorum..

Her köpek farklı işte. Bizimki de geldi hemen gazeteye alıştı şimdi gazeteye yapıyor arada ıskalıyor kıyısına yapıyor ama olsun. Siz başta br odayı kaplayıp gazete veya pedle zamanla onları azaltma olayını yaptınız mı? Biz öyle yaptık 1 günde alıştı. Henüz geç kalmış değilsiniz yapmadıysanız bir odayı tahsis edin ona oradan çıkmasın orayı pedle kaplayıp eksiltin. Bir de bir önceki postta demeyi unutmuşum başında ben de çiş çiş kaka kaka derdim yapsın diye baktım daralıyor yapmıyor ben de bağırmaya başlıyorum sana kaka dedim yapsana diye bir süre sonra o yüzden artık germiyorum kızım kaka kızım çiş diyorım hemen kokluyor yerleri. Siz de bir kere diyin yerine götürünce sonra bekleyin onun gözlerine bakmayın kimi köpek çekiniyor diye okumuştum ben Gofret dışarda yaparken arkamı dönüyorum çiş çiş kaka kaka diyorum yaparken poposundan son parça da çıkınca aferin diyip seviyorum mamayı bitirir bitirmez 1 saniye geçmeden veriyorum küçük parça verin ki ödül mamasını da çünkü büyük verirseniz onu yemeye uğraşırken ne için aldığını unutacak tek lokmada yutacağı mama verin ben ödül mamasını 4e 5e bölüp veriyorum.

Emre C. 7 yıl önce

Ah ah Bozocuğum, Çiko'nun kader ortağı :) Bende aynı sorunları yaşıyorum seninle, Allahtan çiş yapma sıklığımız azaldı bizim ve arada da olsa odasına gidip yapıyor :) Ve giriş kapısının oraya yapıyor genelde tuvaletini.. Benim anladığım şey şu, sürekli evin heryerine tuvaletini yapıyorlar ve sanırım artık koklama gereği duymuyor tuvaletini yapmak için.. Direk bırakıyor burası benim tuvalet alanım diyerekten.. :)

Ayse U. 7 yıl önce

Orijinalden alıntı: gofretjedi

Orijinalden alıntı: bozo3535 Evet çalışmadığım için bütün günümüz beraber geçiyor :) ve sürekli tepesindeyim :) Kazalar açısından artık sorun yok.. yani kazaları kabullendim :) dert etmiyorum.. benim anlamadığım bozonun ne çiş ne de kaka için belli bir noktasının olmaması.. kendine bir yer belirlese, neresi olursa hiç sorun değil, yeterki bir yeri olsun.. o yok henüz.. Biz evi geldiği gün açtık bozo'ya birazda orada hata ettik.. çok ağlıyordu ilk günler kıyamadık.. hep kucağımıza aldık, hep koltuğa aldık vs.. bizimde kapalı bir balkonumuz var büyük.. ben genelde gündüz bir yerlere gideceksem onu uyutup oraya koyuyorum.. 2-3 saat uyuyor orada.. ya da evde çok işim varsa yine oraya koyuyorum.. oraya da ped koyuyorum aslında ama yinede o bir şekilde taşı seçiyor.. Şuan evin hiç bir yerinde halı kalmadı mesela. Hepsini kaldırdık.. bozo'nun tuvaletine şu sebepten kafayı taktım :) ben daha önce labrador beslemiştim ve onun tuvalet eğitiminde hiç böyle şeyler yaşamamıştık.. yok halı kalksın yok 50 tane yerde ped olsun gibi.. çok çabuk atlatmıştık bu evreyi onunla.. hatta balkona bile alıştırmıştım.. gelirdi balkon kapısının önüne havlardı bir kere, açardık kapıyı çıkar yapar geri gelirdi.. o herşeyi kendi kendine yapmıştı vallaha :) O yüzden şimdi kafam çok karışık.. o zaman neyi doğru yaptım, şimdi hatam ne onu bulmaya çalışıyorum..

Her köpek farklı işte. Bizimki de geldi hemen gazeteye alıştı şimdi gazeteye yapıyor arada ıskalıyor kıyısına yapıyor ama olsun. Siz başta br odayı kaplayıp gazete veya pedle zamanla onları azaltma olayını yaptınız mı? Biz öyle yaptık 1 günde alıştı. Henüz geç kalmış değilsiniz yapmadıysanız bir odayı tahsis edin ona oradan çıkmasın orayı pedle kaplayıp eksiltin. Bir de bir önceki postta demeyi unutmuşum başında ben de çiş çiş kaka kaka derdim yapsın diye baktım daralıyor yapmıyor ben de bağırmaya başlıyorum sana kaka dedim yapsana diye bir süre sonra o yüzden artık germiyorum kızım kaka kızım çiş diyorım hemen kokluyor yerleri. Siz de bir kere diyin yerine götürünce sonra bekleyin onun gözlerine bakmayın kimi köpek çekiniyor diye okumuştum ben Gofret dışarda yaparken arkamı dönüyorum çiş çiş kaka kaka diyorum yaparken poposundan son parça da çıkınca aferin diyip seviyorum mamayı bitirir bitirmez 1 saniye geçmeden veriyorum küçük parça verin ki ödül mamasını da çünkü büyük verirseniz onu yemeye uğraşırken ne için aldığını unutacak tek lokmada yutacağı mama verin ben ödül mamasını 4e 5e bölüp veriyorum.

Bizim oda imkanımız hem zaten yok hemde şu saatten sonra bozoyu odaya koyamam çok zor :) hayatta durmaz :) ki zaten dediğim gibi öyle bir odamız yok.. ödül mamasını bende 4'e bölüp veriyorum. Çişini yaparken çiş, kakasını yaparken kaka diyorum ve ikisinide yaparken daha aferim diyorum ve biter bitmez hemen ödül mamasını veriyorum.. yani oda dışında bütün taktiğimiz aynı :)

Gizem S. 7 yıl önce

Orijinalden alıntı: bozo3535

Orijinalden alıntı: gofretjedi

Bizim oda imkanımız hem zaten yok hemde şu saatten sonra bozoyu odaya koyamam çok zor :) hayatta durmaz :) ki zaten dediğim gibi öyle bir odamız yok.. ödül mamasını bende 4'e bölüp veriyorum. Çişini yaparken çiş, kakasını yaparken kaka diyorum ve ikisinide yaparken daha aferim diyorum ve biter bitmez hemen ödül mamasını veriyorum.. yani oda dışında bütün taktiğimiz aynı :)

Oda ayrılmadığı sürece arkadaşın da dediği gibi tüm ev benim nasılsa diyecek. Ben Gofretin çiş kaka olayını hallediyorum biliyorum ki aşırı bir kemirme vs olmazsa 2 saat en azından rahatım hele ki su İçmezse 3 4 saat. O sırada eve alıyorum salona mesela takılıyor çevrede zararsız bir şekilde. En azından tuvaletini yapana kadar bir odada dursun yapar yapmaz çıkarın dolansın 1 saat sonra yine koyun odaya :)

Ayse U. 7 yıl önce

Orijinalden alıntı: loverpirate Ah ah Bozocuğum, Çiko'nun kader ortağı :) Bende aynı sorunları yaşıyorum seninle, Allahtan çiş yapma sıklığımız azaldı bizim ve arada da olsa odasına gidip yapıyor :) Ve giriş kapısının oraya yapıyor genelde tuvaletini.. Benim anladığım şey şu, sürekli evin heryerine tuvaletini yapıyorlar ve sanırım artık koklama gereği duymuyor tuvaletini yapmak için.. Direk bırakıyor burası benim tuvalet alanım diyerekten.. :)

:)) gerçekten kader ortakları ve yaşları tutsa bunlar ikiz galiba diyeceğim yani o derece herşeyleri benziyor :) Tabi bütün eve çiş kaka yapabilir onun en doğal hakkı :) yani o öyle zannediyor :) bi de dün salondaki son halılar da kalktı bizimki iyice rahata bağladı.. Bizimki de artık bir çiş yapıyor ki sorma.. ayakları ıslanıyor.. şelale modunda :) ama bizimkininde iki çiş arası süresi uzadı tabi ondan herhalde.. mesela artık geceleri, ya bir kere yapıyor ya da hiç yapmıyor.. hiç yapmadığı zaman 6 saat tutmuş oluyor.. yani, çakal yavrusu istese pek güzel tutuyor :)))

Sponsorsponsor
Sponsorsponsor