Sahiplendirme İlanları

Evcil Hayvan Sahiplenme

Evcil hayvan sahiplenme kararı almak oldukça zor bir süreçtir. Bir hayvanın bakımını yapmak ve sorumluluğunu üstlenmek herkesin yapabileceği bir şey değildir. Bu nedenle hayvan sahiplenmek isteyen kişiler, bu konu üzerinde derin derin düşünmelidir.

Evcil hayvanlar insanların sahip olabileceği en samimi dostlardır. Bir hayvanla aynı evi paylaşmanın vermiş olduğu huzur paha biçilemezdir. Ayrıca bir hayvana kucak açmak, ona sıcak bir yuva sunmak apayrı bir duygudur.

Ücretsiz Evcil Hayvan Sahiplendirme

Evcil hayvan sahiplenmek isteyen kişiler nereden sahiplenmeleri gerektiği konusunda kararsız kalırlar. İstenilen tür ve ırktaki hayvanı kolayca bulmak her zaman mümkün olmayabilir. Bazı yerlerde hayvanlar ücretsiz bir şekilde verilirken bazı yerlerde ise para karşılığı satılmaktadır.

Ücretsiz evcil hayvan sahiplendirme sayesinde bir hayvana yuva olmak isteyen herkes, yeni yuva arayan bir dostla karşılaşabilir. Böylece bir hayvanı sahiplenmek için binlerce lira para harcanmamış olur. Ayrıca da yuvaya ihtiyacı olan bir can daha yeni yuvasına kavuşmuş olur.

Yavru Evcil Hayvan Sahiplenme

Yavru evcil hayvanların bakımı büyüklere göre daha zor görünse de ortama daha çabuk uyum sağlarlar. Bir hayvanın tüm gelişimini deneyimleyebilmek için yavruluk döneminde sahiplenilmesi daha iyidir. Yavrular evlerine ve evdeki kişilere daha kolay alışabilirler.

Yavru evcil hayvan sahiplenme tıpkı bebek sahibi olmak gibidir. Tüm sevimliliğiyle dünyanıza neşe katan bir canlıya sıkı sıkı bağlanırsınız. Onun tüm ihtiyaçlarının sahibi tarafından karşılanması gerekir. Bu nedenle yavru evcil hayvan bakımı, yetişkin evcil hayvan bakımına göre daha fazla zaman istemektedir.

Evcil Hayvan Sahiplenme İçin Gerekenler

Herhangi bir barınaktan veya kurumdan evcil hayvan sahiplenmek istendiğinde kurumun kurallarına göre çeşitli evraklar istenebilir. Bu evraklar hayvanı sahiplendikten sonra ona iyi bakabileceğinizi göstermenize yöneliktir. Örneğin bakacağınız ortamın fotoğrafları, kişisel bilgileriniz vs. tarzı belgeler istenebilir.

Direkt sahibinden evcil hayvan sahiplenecekseniz teslim etmeniz gereken evraklar yoktur ancak emin olmanız gereken bazı konular vardır. Evcil hayvan sahiplenme fikrine sahip olan herkes aksiyona geçmeden önce sahipleneceği hayvana neler verebileceğini iyice düşünmelidir. Hayvanlar yalnızca evde arkadaş olsun diye alınmamalıdır. Hayvanın kendine göre fiziksel ve ruhsal ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır.

Evcil hayvan sahiplenmek isteyen kişilerin sahiplendiği hayvana yeteri kadar ayırabileceği vakti olmalıdır. Çok uzun saatler çalışan birisi kedi sahiplenip onu evde bir başına bırakmak yerine balık sahiplenmeyi tercih edebilir. Kedi, köpek gibi hayvanların daha fazla bakıma ihtiyaçları olduğu için ve evde çok uzun saatler yalnız kalmayı sevmedikleri için vakit ayıramayacak kişiler bu hayvanları sahiplenmemelidir.

Evde sevimli bir dostum olsun diyenlerin dostunun ihtiyaçlarını karşılayabilecek maddi durumu olmalıdır. Hayvanlar mama, bakım, veteriner gibi birçok farklı masrafa sahiptir. Bu masrafların hepsi temel ihtiyaçtır. Bu nedenle evcil hayvan sahiplenmek isteyen kişiler, sahiplenmek istedikleri türün olası masrafları ile gelirlerini doğru bir şekilde kıyaslamalıdır.

Evcil Hayvan Sahiplenmenin Faydaları

Evcil hayvan sahiplenme imkanı olan herkesin kesinlikle yapması gereken bir durumdur. Sevimli bir hayvanla hayatı paylaşmak harika bir duygudur. Evcil hayvanların sahiplerine pek çok faydası vardır. Evcil hayvan bakan kişilerin sorumluluk duyguları gelişir. Bu nedenle çocuğunun sorumluluk duygusunu geliştirmek ve hayvan şefkatiyle büyütmek isteyen aileler, evcil hayvan sahiplenme ücretsiz yollarına başvurabilir.

Evcil hayvanlar insanları yalnızlık duygusundan kurtarır. Yalnızlık duygusu sebebiyle depresyona giren birçok insan bu zor günleri bir evcil hayvanın varlığıyla atlatabilmektedir. Ayrıca evcil dostu olan kişiler onlarla etrafta vakit geçirerek daha sosyal bireyler haline gelebilirler.

Yaşlı kişiler evcil hayvan sahiplenerek hayatlarına enerji katabilirler. Hayvanlarla oynamak, onlara ayak uydurmak, onları yürüyüşe götürmek hayata dinamizm katar. İsteyen herkes ücretsiz evcil hayvan sahiplendirme sayesinde aradığı dostu bulabilir.

Ücretsiz kedi sahiplendirme ve ücretsiz köpek sahiplendirme ilanlarına başvurmadan önce bu gibi koşullara kendinizi hazırlamanız gerekmektedir.

Size uygun olan Hayvan Türü

Bu koşullar haricinde sizlerin de kendiniz için belirleyeceğiniz koşullar olması gerekebilir.Örneğin köpek türlerine göre farklı yaşam alanları gerekebilir.Hangi köpek türlerinin hangi ihtiyaçlarının olduğunu öğrenmek için, hayvan türleri sayfamızı ziyaret edebilir, direk kedi türleri ve köpek türlerine bu bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Bu sayede size en uygun hayvanı sahiplenebilirsiniz.

Ücretsiz Hayvan Sahiplenmenin Önemi

Bilinçli bir birey olarak yapmamız gereken belki de en önemli şeylerden biri, cinsine türüne bakmadan saf sevgiyle ücretsiz hayvan sahiplenmektir.Yukarıda vermiş olduğumuz istatistikler de net olarak gördüğümüz cins dostlarımızın bile sokağa terk edildiği gerçeğidir.Bu yüzden satın almadan önce lütfen ücretsiz sahiplendirmeyi de düşünmeniz gerektiğini unutmayın.

Petiniz için İsmin Önemi

Evcil hayvanlara türüne, cinsiyetine ve karakterine uygun bir isim bulmak zorlu bir süreçtir. Bu süreçte evcil hayvan isimleri size yardımcı olabilir. Birbirinden farklı ve sevimli isimleri hemen inceleyip minik dostunuza verebilirsiniz.

Hayvan Sahiplenme Sonrası Masraflar

Hayvan sahiplendikten sonra bazı gerekli ihtiyaçlarınız doğacak, yavrumuzu sahiplenmeden önce bu listeye göz atarak kendizi tüm durumlara karşı hazırlayabilirsiniz.Hayvan sahiplenme sonrası ihtiyaçlarınız aşağı yukarı şu şekilde olacaktır;

  • Taşıma kabı
  • Yatak
  • Oyuncaklar
  • Mama ve su kabı
  • Tırnak makası
  • Aşı takvimi