Köpeklerde Sıcak Çarpması

Köpeklerde Sıcak Çarpması

.

🏖️yazlık yerde görev yapan bir veteriner hekim olarak en çok karşılaştığımız acil durumlar arasında yazın özellikle köpeklerin başına gelen sıcak çarpmaları yer alıyor.

İçindekiler

  ⚠️ kumsala götürülen köpekler.
  ⚠️ arabada bırakılan kediler ve köpekler.
  ⚠️ uzun doğa yürüyüşlerine veya sahil yürüyüşlerine çıkarılan köpekler.  👇🏻Köpeklerin vücut sıcaklığının aşırı yükseldiğinin belirtileri nelerdir?


  ✅ açık ağız, çok hızlı nefes alıp verme. özellikle bulldog, pug, pekinez gibi basık burunlu köpeklere çok dikkat!
  ✅ gözlerde ve diş etlerinde aşırı kızarıklık. serin yer arayışı davranışı.
  ✅ kusma, bayılma, şok tablosu. müdahale edilmez ise ölüm.


  👇🏻Köpekleri sıcak çarpmasından nasıl koruruz?


  🙏🏻 lütfen onları sahilde uzun saatler tutmayın. şemsiye gölgesi onları korumaz. uzun yürüyüşlere çıkarmayın. özellikle güneşin dik olduğu saatler çok riskli. akşam serin saatleri ve kısa süreleri tercih edin.
  🙏🏻 araba içince cam açık olsa dahi, 10 dakika bile bırakıp gitmeyin. araba içi sıcaklık 50 derecelere ulaşabiliyor.
  🙏🏻 özellikle bulldog, pug, pekinez gibi basık burunlu köpekler zaten zor nefes aldıkları için bu durum onlar için çok daha riskli.
  🙏🏻 özellikle açık renkli deriye ve tüye sahip köpekleri traş ettirmeyin. tüyler onları yazın güneşten korur. doğada traş yoktur. mevsimsel dökülme ile kışlıklar dökülür, yazlık tüyler kalır ve onlar köpeğiniz için şapka görevi görür.
  .
  ⚠️yine de tüm önlemlerinize rağmen bu durum ile karşılaşırsanız ilk müdahale olarak, köpeğinizin patilerini ve göbeğini soğuk su ile ıslatarak, en yakın veteriner kliniğine gidiniz.

  Pet_Paw 667 Patileme

  Yorumlar


  Sponsorsponsor