İlk defa kedi sahiplendiyseniz veya sokakta yardıma muhtaç bir minik gördüyseniz aklınıza gelecek ilk soru yavru kediler ne yer olacaktır. Minik patililerin karnını doyurmak için onlara faydalı olan ve yiyebilecekleri besinler verilmelidir. Doğru bir şekilde beslenmeyen yavruların sağlığı olumsuz yönde etkilenir.

İçindekiler

  Yavru Kediler Ne Yer?

  Kedilerin en hızlı gelişim gösterdiği ve en fazla enerji harcadıkları dönem yavruluk dönemleridir. Kediler yavruyken hızla boyları uzar, kemikleri kuvvetlenir, vücutlarına kas artışı ve yağlanma olur, dişlerini çıkartır. Tüm bunlar olurken de vücudun bol bol besine ihtiyacı olur.

  Yavru kediler ne yer bilinmeden kedi sahiplenmek süreci hem sizin hem kedi için daha da zorlaştırabilir. Kedinin doğru bir şekilde beslenmesi yetişkinlik döneminde sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Anne sütü tüketmeyen yavrular kedi maması ile beslenmelidir.

  Kedi maması yavruların ihtiyaç duyduğu tüm besin ögelerini içerir. Yavrunun beğendiği ve kaliteli mamalar tercih edilmelidir. Hatta yavrular için özel mamalar vardır. Mümkün olduğunca yetişkin değil yavru kedi maması alınmalıdır. Kedi maması dışındaki besinler kediler için sindirilmesi zor olacaktır.

  Yavru Kediler Mama Haricinde Ne Yer?

  Yavru kediler, kedi mamasıyla beslenmelidir ancak her zaman evde ya da yanınızda mama olmayabilir. Ayrıca bazı kedi ebeveynleri minik dostlarının farklı tatları deneyimlemesini istemektedir. Bu nedenle yavru kedilerin mama haricinde yiyebileceği besinler merak edilir.

  Yavru kediler mama haricinde kemiksiz ve pişmiş tavukla beslenebilir. Derisini ve kemiklerini ayıkladıktan sonra minik yavrunun iştahla tavuğu yediğini göreceksiniz. Süt ve süt ürünleri kedilerin yemekten en keyif aldığı besinlerdir. Yavruya peynir, yoğurt vb. verdiğinizde hiç çekinmeden yemeye başlar.

  Kediler balık eti yemeyi de çok severler. Minik yavrular hassas olduklarından balık verilirken pişmiş ve kılçıklarının ayıklanmış olmasına dikkat edilmelidir. Tüm kedi cinsleri pişmiş ete hayır demeyecektir. Ette parazit olabileceğinden daima pişmiş olmasına dikkat edilmelidir.

  Kediler bazı meyve ve sebzeleri de yemeyi severler. Kedi yavrularına muz yedirilebilir. Bir parça havuç verdiğinizde hem oynayıp hem de yiyecektir. Tatlı patatese ise hepsi bayılır. Yavru kedilere çiğ değil haşlanmış patatesler vermelisiniz.

  Pet_Paw 597 Patileme

  Yorumlar


  Sponsorsponsor