Mor Başlı Paraket Kuşu Özellikleri

Mor Başlı Paraket Kuşu Özellikleri

Mor Başlı Paraket , Avustralya ’ye özgü olan Papağan ırklarından birisidir. Evde ve kuşhanelerde bakıldıkları için dünyanın her yerinde Mor Başlı Paraket ile karşılaşılabilir ancak bu kuşların doğal habitatı Avustralya’dir.Mor Başlı Paraket Papağan Papağan türlerinden birisidir. Büyük boyutlu olan bu kuşlar diğer kuşların arasında hemen dikkat çekecektirler.

Mor Başlı Paraket Ne Kadar Yaşar?

Kuşların yaşam süreleri türden türe bazı farklılıklara tabidir.Kimi kuş ırkları 50 yıla yakın bir süre yaşıyorken bazıları yalnıza 6-8 yıl yaşamaktadır.Kuşların ömürleri genetik hastalıklar, çevre koşulları gibi birçok faktöre göre değişim gösterir.Mor Başlı Paraket uzun ömürlü kuş ırklarındandır.Bu ırkın ortalama yaşam süresi 20-30 yıl arasındadır.

Mor Başlı Paraket Konuşur Mu?

Bazı kuşlar taklitçi yapıda oldukları için insanlardan duyduğu kelimeleri tekrar eder ve bunun sonucunda konuşuyor olarak tasvir edilir. Kuşların konuşmaları uzun uzun diyaloglar olmasa da belli başlı kelimeleri net bir şekilde söyleyebilirler. Kuş sahiplenme düşüncesine sahip olanlar kuşun konuşma yeteneğinin olup olmamasını da göz önünde bulundurmalıdır. Kimileri kuşuyla birkaç kelimelik sohbetler etmekten zevk alırken bazıları için bu durum önemsiz olabilir.Mor Başlı Paraket ırkı etraftan duyduğu kelimeleri öğrenip şaşırtıcı bir şekilde konuşabilir.

Mor Başlı Paraket Kuşu Çok Ses Çıkarır Mı?

Kuşlar benzersiz sesleriyle bilinen canlılardır. Değişik melodilerde şakılar söyleyip eşsiz sesleriyle şakırlar. Kısacası kuş sahiplenmek sesiyle meşhur bir dost edinmektir. Sessiz bir ev istemeyen herkes kuş sahiplenerek bu durumu ortadan kaldırabilir. Bazı kuşlar çok ötücü yapıdayken bazıları sessiz karakterlidir.Mor Başlı Paraket çok ses çıkaran kuşlardır. Ötmeyi, kendine özgü sesler çıkarmayı çok severler.

Mor Başlı Paraket Kuşları Sosyal Yapıda Mıdır?

Mor Başlı Paraket en sosyal kuş ırklarından birisidir. İletişim yeteneği gelişmiş olan bu kuşlar, herkese ve her yere kolayca uyum sağlayabilir.Bunun yanı sıra Mor Başlı Paraket insanlarla etkileşimde bulunmaktan keyif alır. Sahibiyle oyun oynayıp omzunda veya elinde durmayı sever.

Mor Başlı Paraket Zeki Midir?

Kuşlar zekaları dışında başka özellikleriyle bilinirler. Ancak kendi içlerinde zeki ırkların olduğu göz ardı edilmemelidir.Mor Başlı Paraket zeki kuş ırklarındandır. Bu kuşlar sahiplerinden ve çevreden bir şeyler öğrenmeyi severler. Bu kuşlara bir şeyler öğretmek zorlayıcı değildir.

Mor Başlı Paraket Sağlık Durumu Nasıldır?

Bazı kuş ırklarının doğuştan gelen genetik hastalıkları vardır.Mor Başlı Paraket ırkının genel sağlık durumu oldukça iyidir. Bilinen pek fazla genetik hastalığı olmadığı gibi sık sık da hastalanmazlar. Bu nedenle Mor Başlı Paraket sahiplenme düşüncesinde olan kişiler hemen bir Mor Başlı Paraket sahiplenebilir.

Mor Başlı Paraket Bakımı Kolay Mı?

Mor Başlı Paraket bakımı kolay kuşlardandır. Sahibi hiç uğraştırmazEn temel gereksinimleri aksatılmadığında ve olması gereken ilgi gösterildiğinde rahat bir yaşam sürerler. Bu ırka daha iyi bakmak isteyenler ırkına ait özellikleri öğrenmelidir.

Mor Başlı Paraket İlk Kez Kuş Sahiplenecek Kişiler İçin Uygun Mudur?

İlk kez kuşa sahiplenecek kişiler hangi kuş ırkını tercih etmeleri gerektiğine karar veremeyebilirler. Ona kuş isimleri içerisinden seçim yapmak, yeni bir yaşam alanı yaratmak keyifliyken hangi cins bir kuş sahipleneceğine karar vermek zordur.Mor Başlı Paraket ilk kez kuş sahiplenecek kişilerin tercih etmesi gereken ırklardandır. Bu ırkın bakımı, insanlarla iletişimi tecrübesiz kişilerin bile kolayca bakabilmesini sağlar.

Mor Başlı Paraket Üreme Süreci

Kuşlar üreme dönemine girdiklerinde kendilerine uygun bir eşi isterlerse yumurtlayarak yavru sahibi olurlar.Kuşlar yumurtlayıp ardından kuluçkaya yatan hayvanlardır. Mor Başlı Paraket kuluçka süresi genellikle 25 gün kadar sürer.Kuluçka süreci bitip yavrular yumurtadan çıktıktan yaklaşık 50 gün sonra yavrular tüylenecektir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Mor Başlı Paraket

Sponsorsponsor