Çizgili Paraket Kuşu Özellikleri

Çizgili Paraket Kuşu Özellikleri

Çizgili Paraket , Meksika ’nin popüler Papağan ırklarındandır. Çizgili Paraket ırkının yerli bölgesi Meksika olmasına karşın dünyanın çeşitli bölgelerinde bakımları yapılmaktadır. Çizgili Paraket Yeşil renkli Papağan türlerinden birisidir. Dişi ve erkekleri arasında çok fazla boy farkı olmayan bu kuşlar küçük boyutludurlar.

Çizgili Paraket Ne Kadar Yaşar?

Her kuş ırkı birbirine yakın zaman aralıklarında yaşamaz. Bazı kuşlar çok uzun ömürlüyken bazılarının ömürleri oldukça kısadır.Kuşların yaşam süresinde geçirdiği hastalıklar, yaşam konforu gibi birçok etmen etkilidir.Çizgili Paraket kısa ömürlü kuş ırklarındandır.Bu ırkın ortalama yaşam süresi 8 yıldan azdır.

Çizgili Paraket Konuşur Mu?

Bazı kuş türleri taklit becerilerini kullanarak insanlardan öğrendikleri kelimeleri söyleyebilirler. Birkaç kelime öğrenip onları ara sıra söyleyen kuşlar olduğu gibi basit cümle yapılarını kurabilenler de vardır. Kuş sahiplenme kararı almak üzere olanlar sahiplenecekleri kuşun konuşmasını isteyip istemediklerinden emin olmalıdır. Bazı kişiler kuşuna istediği kelimeleri öğretip keyifli zaman geçirmek isteyebilir.Çizgili Paraket ırkı etraftan duyduğu kelimeleri öğrenip şaşırtıcı bir şekilde konuşabilir.

Çizgili Paraket Kuşu Çok Ses Çıkarır Mı?

Kuşlar muhteşem ezgileriyle hayata neşe katan hayvanlardır. Muhteşem ezgileriyle birbirinden farklı melodilerde öterler. Kısacası kuş sahiplenmek eve güzel sesli yeni bir dostun gelmesidir. Evdeki sessizlikten sıkılanlar kuş sahiplenerek evi eşsiz ezgilerle doldurabilirler. Bazı kuş ırkları ötücü karakterleriyle ön plana çıkarken bazıları sessiz olmalarıyla dikkat çekmektedir.Çizgili Paraket ırkı çok fazla ses çıkarmayan kuşlardır. Evde sürekli gürültü olmasını istemeyenler bu ırkı tercih edebilir.

Çizgili Paraket Kuşları Sosyal Yapıda Mıdır?

Çizgili Paraket bazı zamanlarda sosyalleşebilirken bazen asosyal tavırlar sergileyebilir. Kafesinde bir eş bulunması sosyal yanlarını geliştirmesinde katkıda bulunur.Bunun yanı sıra Çizgili Paraket insanlarla etkileşimde bulunmaktan keyif alır. Sahibiyle oyun oynayıp omzunda veya elinde durmayı sever.

Çizgili Paraket Zeki Midir?

Kuşlar halk arasında zeki olmayan hayvanlar olarak tanınır. Oysaki bu hayvanların hem zeki hem de zeki olmayan ırkları mevcuttur.Çizgili Paraket normal zeka düzeyine sahip kuş ırklarındandır. Belli düzeyde öğrenme ve kavrama yetenekleri vardır. Öğrendikleri şeyleri bir süre sonra sergileyebilirler.

Çizgili Paraket Sağlık Durumu Nasıldır?

Kuşlar yüzyıllardır genlerine yerleşmiş bazı hastalıklara sahip olabilirler.Çizgili Paraket sağlık durumu iyi değildir. Bu kuşlar genetik yollardan gelen birçok hastalığa sahiptir. Bu nedenle Çizgili Paraket sahipleri sık sık veteriner kliniklerini ziyaret edebilir. Çizgili Paraket sahiplenme düşünen kişiler bu durumu göz önünde bulundurmalıdır.

Çizgili Paraket Bakımı Kolay Mı?

Çizgili Paraket bakımı çok kolay olan kuşlardandır. Çizgili Paraket bakmak herkesin başarabileceği bir olaydır.Konforlu bir şekilde bakıldıklarında sağlıklı ve ırkına göre daha uzun ömürlü olabilirler. Bu ırka iyi bakmak isteyenler temel ihtiyaçlarını ve sevdiği şeyleri bilmelidir.

Çizgili Paraket İlk Kez Kuş Sahiplenecek Kişiler İçin Uygun Mudur?

İlk kez kuş sahiplenecek kişiler bu kararı alırken oldukça zorlanırlar. Kuş isimleri bulmak, kuş eşyaları satın almak çok heyecan vericiyken hangi ırkı seçeceğine karar vermek çok zordur.Çizgili Paraket il kez kuş sahiplenecek kişiler için uygundur. Tecrübesiz olan herkes böyle bir dostu kesinlikle hayatına ortak etmelidir.

Çizgili Paraket Üreme Süreci

Kuşlar uygun bir eş ve şartlar altında yumurtlayarak yavrularlar.Üreme süreci başarılı geçen kuşlar yumurtlayıp kuluçkaya yatarlar. Çizgili Paraket ırkı yaklaşık olarak 18 gün kuluçkaya yatar.Kuluçka süreci bittikten sonra yavrular kabuklarını kırıp yumurtadan çıkarlar. Yumurtadan çıkan yavrular 35 gün sonra tüylenmiş olurlar.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Çizgili Paraket

Sponsorsponsor